اقتصادی

سرقت ۲۷ میلیارد تومان از تجهیزات برقی استان تهران/فوت سالیانه ۵ تا ۷ سارق

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران گفت: در سال ۱۴۰۱ بیش از ۲۷ میلیارد تومان از تجهیزات صنعت برق در استان تهران سرقت شد که این میزان تنها خسارت مستقیم بوده چرا که با سرقت تجهیزات شاهد خسارت‌های غیرمستقیم همچون آسیب به لوازم برقی مشترکان هستیم.

به گزارش اخبار استانی، قاسم شهابی امروز در نشست خبری با اشاره به افزایش سرقت‌های برقی اظهار کرد: تاکنون از سیم‌های مسی سرقت‌های زیادی صورت گرفته به همین دلیل اقدامات و برنامه‌هایی را انجام داده‌ایم که براساس آن تا پایان شهریورماه جشن اتمام استفاده از سیم‌های مسی را برگزار می‌کنیم. ۱۲ هزار کیلومتر شبکه هوایی به کابل خودنگهدار تبدیل خواهد شد.

وی با تاکید بر این‌که سرقت تجهیزات منجر به تلفات برق و افت ولتاژ می‌شود که با تبدیل شدن به کابل‌های خود نگهدار این معضل را برطرف خواهیم کرد، تصریح کرد: سارقان تابلوهای برق و درب‌های آنها را به سرقت می‌برند که برای جلوگیری از این مساله روی آنها قفل‌های مخصوصی را تعبیه کرده‌ایم اما با این حال شاهد سرقت هستیم.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران با اشاره به همکاری نیروی انتظامی، قوه قضاییه و بسیج در این گفت: از مردم تقاضا داریم که اگر موارد مشکوکی را مشاهده کردند حتما به شماره ۱۲۱ و یا ۱۱۰ اطلاع دهند.

شهابی در پاسخ به اخبار استانی مبنی بر میزان تلفات جانی سارقین تصریح کرد: سالیانه بین پنج تا هفت نفر از سارقین در هنگام سرقت جان خود را از دست می‌دهند و یا با قطع عضو آنها مواجه هستیم که این موضوع برای ما بسیار دردناک است.

وی در پاسخ به سوال اخبار استانی مبنی بر میزان سرقت انرژی در استان تهران اظهار کرد: ۵۰ تا ۶۰ هزار انشعاب غیرمجاز در استان تهران داریم که اقدام به شروع برق رسانی موقت به این انشعابات کرده‌ایم. علاوه بر این نیز تعدادی از مشترکان از برق پشت کنتور استفاده می‌کنند که از بازدیدهای میدانی این موضوع را متوجه می‌شویم.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران در خصوص میزان مصرف برق در استان تهران اظهار کرد: از تعداد دو میلیون مشترک خانگی ۳۵ درصد از مشترکان زیر ۱۵۰ کیلووات مصرف دارند که ۱۰ درصد مصرف را شامل می‌شود.

وی با بیان این‌که ۴۶ درصد از مشترکان ۱۵۰ تا ۳۰۰ کیلووات برق مصرف می‌کنند که ۴۴ درصد کل مصرف است همچنین ۱۳ درصد مشترکان بین ۳۰۰ تا ۴۵۰ کیلووات ساعت مصرف دارند که ۲۵ درصد مصرف را به خود اختصاص می‌دهد.

شهابی اضافه کرد: سه درصد از مشترکان که ۱۰ درصد مصرف را به خود اختصاص داده‌اند بین ۴۵۰ تا ۶۰۰ کیلووات ساعت مصرف دارند و دو درصد از مشترکان نیز که ۱۱ درصد مصرف را به خود اختصاص داده‌اند بیش از ۶۰۰ کیلووات ساعت برق مصرف می‌کنند.

وی با اشاره طرح پاداش صرفه جویی اظهار کرد: از ابتدای اجرای این طرح تا بیستم مردادماه از دو میلیون و ۷۳۰ هزار قبض صادر شده ۶۲۴ هزار قبض مشمول پاداش صرفه‌جویی شدند که این میزان ۳۰ درصد مشترکان را در بر می‌گیرد و ارزش ریالی آن ۳۰ میلیارد تومان است.

ادامه دارد

تیم تحریریه اقتصادی

درود بر شما! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه هستم و به تحلیل‌های اقتصادی می‌پردازم. با استفاده از روش‌های پیشرفته تحلیل، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما تحلیل‌های دقیق و قابل اعتماد را ارائه دهم تا شما بتوانید در مورد مسائل اقتصادی تصمیم‌گیری کنید.
دکمه بازگشت به بالا