اقتصادی

کاهش ۰.۸ واحد درصدی تورم سالانه

کاهش ۰.۸ واحد درصدی تورم سالانه

گزارش جدید مرکز آمار نشان می دهد نرخ تورم ماهانه در مرداد ماه امسال معادل ۲.۴ درصد و تورم نقطه به نقطه ۳۹.۸ درصد بوده است.

به گزارش خبرگزاری اخبار استانی، در مرداد ماه ١٤٠٢، شاخص قیمت مصرف کننده خانوار‌های کشور به عدد ١٩٧،٧ رسیده است که نسبت به ماه قبل، ٢.٤ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ٣٩.٨ درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به این ماه نسبت به دوره مشابه سال قبل، ٤٦.٧ درصد افزایش داشته است.

تورم نقطه به نقطه خانوار‌های کشور

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. در مرداد ماه ١٤٠٢، تورم نقطه به نقطه خانوار‌های کشور، ٣٩،٨ درصد بوده است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین، ٣٩.٨ درصد بیشتر از مردادماه ١٤٠١ برای خرید یک مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان هزینه کرده ­اند. تورم نقطه به نقطه مرداد ماه ١٤٠٢ در مقایسه با ماه قبل، ٠.٤ واحد درصد افزایش یافته است.

تورم ماهانه خانوار‌های کشور

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. در مرداد ماه ١٤٠٢، تورم ماهانه خانوار‌های کشور برابر ٢،٤ درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ٢.٦ درصد و برای گروه عمده «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٤ درصد بوده است.

نرخ تورم سالانه خانوار‌های کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. در مرداد ماه ١٤٠٢، نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های کشور به ٤٦،٧ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٠،٨ واحد درصد کاهش یافته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در مرداد ماه ١٤٠٢

نرخ تورم سالانه کشور در مرداد ماه ١٤٠٢، برابر ٤٦،٧ درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٤٦.٤ درصد برای دهک­ نهم تا ٤٨.٢ درصد برای دهک اول است. بر این اساس فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ١.٨ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (٣.١ واحد درصد) ١.٣ واحد درصد کاهش داشته است.

انتهای پیام/


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

دکمه بازگشت به بالا