آموزش عکاسی در شب با آیفون

پس از این که گوشی‌های اندرویدی سال‌ها گزینه‌ی عکاسی در شب را در اختیار کاربران خود قرار دادند، سرانجام اپل نیز این ویژگی را همزمان با معرفی آیفون ۱۱ ارائه کرد. حالت عکاسی در شب یا همان Night Mode عملکرد عکاسی شما را در شب بهبود می‌دهد و به نوعی عکس‌های تاریک را به شکلی که غیرطبیعی نباشند، روشن می‌کند. با این حال عکاسی با آیفون در شب هنوز هم نیازمند استفاده از ترفندهای مختلفی است. شما نیز با دانستن این ترفندها می‌توانید عکس‌های بی‌نظیری را در شب ثبت کنید. اکنون اگر به فکر تعویض و یا خرید یک آیفون جدید هستید، می‌توانید از دکمه‌ی زیر کمک بگیرید.

عکاسی در شب با آیفون

کدام آیفون‌ها از حالت شب پشتیبانی می‌کنند؟

متاسفانه همه‌ی مدل‌های آیفون حالت عکاسی در شب را ندارند. همان‌طور که در مقدمه‌ی این نوشته نیز اشاره کردیم، این ویژگی همزمان با آیفون ۱۱ معرفی شد. در نتیجه تمامی مدل‌های گوشی موبایل شرکت اپل از آیفون ۱۱ به بعد حالت عکاسی در شب را دارند.  از طرف دیگر توجه داشته باشید که سری آیفون ۱۱ فقط روی دوربین اصلی حالت عکاسی شب را دارند. بنابراین اگر با آیفون 11 در شب عکاسی می‌کنید، بهتر است که فقط از دوربین اصلی استفاده کنید.

چگونه حالت عکاسی در شب را به صورت دستی روشن کنیم؟

دوربین آیفون زمانی که صحنه‌ی تاریکی را تشخیص می‌دهد، به طور خودکار حالت عکاسی در شب را فعال می‌کند. با این حال ممکن است مواردی وجود داشته باشد که حالت شب فعال نشده باشد، حتی اگر نور اطراف شما خوب و کافی نباشد. در چنین شرایطی با عکس‌هایی تیره مواجه می‌شوید. از طرفی اصلا نگران نباشید زیرا در این شرایط می‌توانید حالت عکاسی با آیفون در شب را به صورت دستی فعال کنید تا نور بیشتری را در عکس‌های خود داشته باشید.

قبل از این که بخوایم نکات رو بگیم در نظر داشته باشید که با لنز شکسته قادر به ثبت تصویر با کیفیت نیستید پس حتما برای محافظت از لنز گوشی خود از خرید محافظ لنز آیفون ۱۱  غافل نشید.

برای انجام این کار باید چندین مرحله‌ی ساده را طی کنید که عبارتند از:

مرحله‌ی اول: در ابتدا برنامه دوربین را در آیفون خود باز کنید و دوربین را به سمت سوژه‌ی مورد نظر بگیرید.

مرحله‌ی دوم: حالا انگشت خود را روی وسط صفحه به سمت بالا بکشید تا موارد اضافی دوربین نیز ظاهر شوند.

مرحله‌ی سوم: گزینه‌ی دوم را از سمت چپ در نوار پایین صفحه انتخاب کنید. با این کار حالت شب برای شما ظاهر می‌شود.

مرحله‌ی چهارم: اکنون می توانید در بالای صفحه مشاهده کنید که حالت شب فعال شده است. در عین حال شما  می‌توانید مدت زمان ثبت تصویر در این حالت را مشاهده و یا تنظیم کنید که در ادامه‌ی مطلب این مورد را نیز بررسی خواهیم کرد.

مرحله‌ی پنجم: در نهایت روی دکمه‌ی سفید مخصوص به عکس گرفتن ضربه بزنید تا بتوانید حالت عکاسی در شب آیفون را تست کنید.

برای مشاهده آموزش ویدئویی تصویر برداری در شب با آیفون کلیپ را در youtube.com  مشاهده کنید.

آموزش عکاسی در شب با آیفون

۶ ترفند کاربردی و جذاب برای عکاسی بهتر در شب با آیفون

حالا که با گزینه‌ی نایت مود آیفون آشنا شده‌اید و نحوه‌ی فعال کردن آن به صورت دستی را نیز یاد گرفته‌اید، نوبت به یادگیری ترفندهایی برای عکاسی بهتر در شب رسیده است. هر یک از موارد زیر می‌توانند به شما کمک کنند تا عکس‌هایی به خوبی و روشنایی روز، اما در شب ثبت کنید. این ترفندهای جذاب عبارتند از:

۱) زمان عکاسی در شب را افزایش دهید

در حقیقت زمانی که شما حالت نایت مود را فعال می‌کنید، آیفون شاتر دوربین را برای چند ثانیه باز نگه می‌دارد تا چندین عکس بگیرد. هر چه مدت زمان این کار طولانی‌تر باشد، عکس‌های شما روشن‌تر و بهتر می‌شوند. بنابراین اگر آیفون شما نشان می‌دهد که برای یک یا دو ثانیه عکس می‌گیرد، می‌توانید زمان آن را افزایش دهید و خروجی بهتری بگیرید.

برای افزایش زمان عکاسی در شب مراحل زیر را به ترتیب اجرا کنید:

مرحله‌ی اول: برنامه دوربین را در آیفون خود باز کنید. دوربین را به سمت سوژه‌ای ببرید که می‌خواهید از آن عکس بگیرید.

مرحله‌ی دوم: انگشت خود را روی وسط صفحه به سمت بالا بکشید تا موارد اضافی را مشاهده کنید.

مرحله‌ی سوم: حالا گزینه‌ی دوم را از سمت چپ در نوار پایین انتخاب کنید. با این کار گزینه‌های حالت عکاسی شب ظاهر می‌شوند.

مرحله‌ی چهارم: حالا تایمر را در بیش‌ترین زمان ممکن تنظیم کنید تا عکس‌های شما در شب کیفیت بالاتری داشته باشند.

توجه: دقت داشته باشید که حداکثر سرعت شاتر به نورهای اطراف شما کاملا وابسته است و در نتیجه همیشه یکسان نیست!

مرحله‌ی پنجم: برای گرفتن عکس دکمه‌ی شاتر را فشار دهید تا بتوانید تغییرات اعمال شده را مشاهده و بررسی کنید.

۲) گوشی موبایل را ثابت و نزدیک به بدن خود نگه دارید

وقتی آیفون شما چندین عکس با زمان شاتر طولانی می‌گیرد، ثابت نگه داشتن گوشی توسط شما بسیار مهم است. این کار تضمین می‌کند که تمام عکس‌های گرفته‌ شده را می‌توان به صورت کامل روی هم قرار داد تا تصویری با جزئیاتی بیشتر و روشن‌تر ایجاد کرد.

یک راه خوب برای ثابت نگه داشتن گوشی موبایل این است که دستان خود را نزدیک به بدن خود نگه دارید. پس سعی کنید دست‌ها را از بدن دور نکنید زیرا این کار می‌تواند باعث ایجاد لرزش شود. همچنین برای ثبات بیشتر، گوشی موبایل خود را به جای یک دست با استفاده از هر دو دست خود نگه دارید.

۳) از پایه استفاده کنید یا آیفون خود را در مقابل یک سطح صاف قرار دهید

در حقیقت این نکته تکمیل‌کننده‌ی نکته‌ی قبلی است. حالت شب آیفون می‌تواند حداکثر تا ۳۰ ثانیه عکس بگیرد ولی این امکان همیشه در دسترس شما نیست. برای استفاده از این گزینه بهتر است که گوشی موبایل خود را روی یک پایه قرار دهید تا کاملا ثابت باشد و عکس‌ها تار نشوند.

بنابراین اگر می‌خواهید به عکاسی در شب با آیفون خود مسلط شوید، استفاده از پایه‌ی مناسب به شدت توصیه می‌شود. پس آیفون خود را روی پایه و در جهت عکس قرار دهید و آن را تنظیم نمایید. حالا با استفاده از روش بالا زمان شاتر را به صورت دستی تا حد امکان افزایش دهید.

در نهایت اگر هیچ پایه‌ای در دسترس شما نبود، آیفون را روی یک سطح کاملا صاف و بدون هیچ لرزش قرار دهید و سپس عکاسی را آغاز نمایید.

۴) بزرگ‌نمایی و یا کوچک‌نمایی نکنید

همان‌طور که در بخش‌های قبلی نیز به آن اشاره کردیم، دوربین اصلی بهترین دوربین آیفون شماست. اما در برخی از موارد ممکن است که بخواهید برای به دست آوردن چشم‌انداز بهتر، کمی بزرگ‌نمایی (زوم) کنید و یا برای جا دادن عناصر بیشتری در کادر خود، همه چیز را کوچک‌تر کنید. تمام این موارد برای عکاسی در نور روز کاملا طبیعی هستند ولی برای عکاسی در شب هیچ یک از آن‌ها را به شما توصیه نمی‌کنیم.

لنزهای دوم و یا سوم در آیفون شما آن‌قدر قدرتمند نیستند و از این رو ممکن است که عکس‌هایی با جزئیات کمتر و نویز بیشتر را ثبت کنند. بنابراین به جای بزرگ‌نمایی یا کوچک‌نمایی برای عکس خود، از دوربین اصلی استفاده کنید و با آن عکس بگیرید. سپس شما می‌توانید در حین ویرایش عکس، موارد مختلف را بر اساس نیاز خود کوچک‌تر و یا بزرگ‌تر کنید.

در نتیجه اگر می‌خواهید از یک قاب عریض‌تر عکس بگیرید، به جای تغییر به دوربین فوق عریض، مکان ایستادن خود را جابجا کنید و عقب‌تر بروید.

۵) فلاش دوربین را غیرفعال کنید

حتما شما هم فکر می‌کنید که فلاش نور بیشتری به صحنه شما می‌دهد و در نتیجه به ثبت عکس‌هایی بهتر در شب کمک می‌کند. در حقیقت این فرضیه فقط در برخی از موارد درست است. فلاش دوربین نور شدیدی تولید می‌کند که فقط برای اشیاء نزدیک خوب است، اما اگر روی سوژه‌های انسانی یا هر چیزی که کمی دورتر از دوربین است تمرکز کرده‌اید، بهتر است که فلاش دوربین خود را خاموش کنید و همه چیز را به نایت مود دوربین گوشی موبایل بسپارید.

برای خاموش کردن فلاش دوربین همانند تصویر بالا، روی گزینه‌‌ی اشاره شده ضربه بزنید. به همین سادگی!

۶) از ویژگی Exposure Slider استفاده کنید

در این مرحله به سراغ یکی از ویژگی‌های جذاب آیفون می‌رویم که احتمالا آن را دیده‌اید ولی به سراغ استفاده از آن نرفته‌اید. هر زمان که روی سوژه‌ی عکاسی خود ضربه بزنید تا روی فوکوس کنید، یک کادر به همراه یک نوار در کنار آن ظاهر می‌شود. این گزینه نور عکس‌برداری شما را تنظیم می‌کند. بنابراین اگر در شرایطی با نور کم هستید و احساس می‌کنید که عکس شما باید روشن‌تر باشد، به سراغ این گزینه بروید.

حالا برای استفاده از ویژگی Exposure Slider باید تعدادی مرحله را به ترتیب طی کنید. این مراحل عبارتند از:

مرحله‌ی اول: در ابتدا برنامه‌ی دوربین را در آیفون خود باز کنید و دوربین را به سمت به سوژه‎ای که می‌خواهید از آن عکاسی کنید، بگیرید.

مرحله‌ی دوم: اکنون روی سوژه‌ی خود در تصویر ضربه بزنید تا دوربین روی آن متمرکز شود.

مرحله‌ی سوم: از نوار موجود در سمت راست کادر برای تغییر میزان نوردهی استفاده کنید. پس برای افزایش نوردهی نوار را به سمت بالا و برای کاهش نوردهی آن را به سمت پایین بکشید.

مرحله‌ی چهارم: هنگامی که از سطح نوردهی راضی شده‌اید، دکمه شاتر را فشار دهید تا عکس مورد نظر را در بهترین حالت ممکن در شب ثبت کنید. در عین حال دقت داشته باشید که افزایش بیش از حد نوردهی، میزان کیفیت عکس‌های شما را کمی کاهش می‌دهد.

عکاسی با آیفون در شب، راحت‌تر از گذشته

هدف ما در این مطلب آگاه‌سازی شما نسبت به ویژگی جذاب نایت مود آیفون بود. در ابتدا این گزینه را به شما معرفی کردیم و سپس نحوه‌ی روشن کردن آن به صورت دستی را آموزش دادیم. سپس به سراغ شش ترفند خاص برای عکاسی بهتر در شب با کمک این ویژگی رفتیم. احتمالا استفاده از این شش مورد در ابتدا برای شما کمی دشوار باشد ولی قطعا پس از گذشت مدتی کوتاه به تمامی این موارد مسلط خواهید شد و می‌توانید عکس‌هایی خارق‌العاده را در شب ثبت کنید. 

راهنمایی های بیشتر در : pinterest.com

 

دکمه بازگشت به بالا