اقتصادی

برنامه 6 کاندیدای ریاست جمهوری چهاردهم برای مسکن مردم

هریک از شش نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برنامه هایی برای اقتصاد کشور و حوزه مسکن به عنوان یک بخش مهم در سبد خانوار دارند که در این گزارش به آنها پرداخته ایم.

به گزارش اخبار استانی، یکی از مهم ترین موضوعات اقتصادی مورد توجه مردم، حوزه مسکن است. با توجه به نیاز سالیانه کشور به یک میلیون واحد مسکونی، دولت سیزدهم طرح ساخت چهار میلیون مسکن طی چهار سال را در دستور کار قرار داد که طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی تا کنون 2.6 میلیون واحد به مرحله ی ساخت رسیده است.

با نزدیک شدن به چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که قرار است هشتم تیرماه برگزار شود برنامه های کاندیداها را در بخش مسکن بررسی می کنیم. حوزه مسکن به عنوان حوزه پیشران که سهم شش درصدی در تولید ناخالص داخلی دارد و 12 درصد اشتغال مستقیم را به خود اختصاص می دهد با معیشت و اقتصاد خانوارها ارتباط مستقیم دارد.

بنابراین معمولا در همه دوره ها مورد توجه دولت ها و به تبع آن کاندیداهای ریاست جمهوری بوده و در این دوره نیز یکی از موضوعات محوری در شعارها و  وعده های کاندیداها خواهد بود.

برخی گزارش ها که سال گذشته انجام شده حکایت از آن دارد که میانگین مدت زمان خانه دار شدن در تهران به 54 سال رسیده است. این عدد برای شهر دوحه 48 سال، بغداد 40 سال، استانبول 18 سال، ابوظبی 12 سال، کابل 36 سال و مسقط 20 سال است.

تنها دو روز از مشخص شدن وضعیت تایید صلاحیت های کاندیداهای ریاست جمهوری دوره چهاردهم می گذرد. اما احتمالا در روزهای آینده سیاست ها و راهکارهای شش نامزد شامل پزشکیان، قاضی زاده، زاکانی، پورمحمدی، قالیباف و جلیلی درخصوص بخش مسکن ارایه خواهد شد. البته با توجه به سوابق اجرایی و تجارب کاندیداها در مسئولیت های مختلف عمده این افراد قبل از این برنامه های خود را برای بخش مسکن ارایه کرده و برخی نیز کارنامه هایی ارائه داده اند.

هدف زاکانی برای ساخت 300 هزار مسکن در تهران

علیرضا زاکانی ـ زاده اسفند 1344 از سال 1400 به عنوان شهردار تهران برگزیده شد. با توجه به نزدیکی مسئولیت های شهرداری با ماموریت های وزارت راه و شهرسازی، زاکانی طی دو سال و 9 ماه گذشته برنامه هایی را برای این حوزه ارایه کرد که به نوعی مهم ترین آن تشکیل قرارگاه مسکن بوده است.

او در ابتدای مسئولیت خود اعلام کرد شهرداری نمی تواند نسبت به مسکن مردم بی تفاوت باشد. تلاش برای تامین مسکن افراد بی بضاعت و کم استطاعت و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد از جمله اهداف وی در دوران تصدی شهرداری تهران بوده است.

زاکانی بر ساخت 300 هزار واحد مسکن حمایتی غیر از ایجاد یک میلیون مسکن تاکید کرد. برنامه ساخت مسکن با همکاری شرکت های چینی از مهم ترین تلاش های او بوده است. سال 1402 سازمان نوسازی شهر تهران اعلام کرد که برنامه ساخت 200 هزار خانه از طریق یوزانس با کشور چین در دستور کار قرار دارد و تفاهماتی انجام شده است. حتی عنوان شد که یک شرکت چینی سازنده مسکن در ایران مستقر شده اما ظاهرا این برنامه آن طور که انتظار می رفت پیش نرفت.

اواسط اردیبهشت امسال مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران درباره ورود چینی ها به بازار مسکن و بافت فرسوده اعلام کرد: اولین شرط انتقال تکنولوژی ساخت و دومین شرط تامین 80 درصد منابع مالی است. اگر این دو شرط مورد پذیرش قرار بگیرد می توانیم به مرحله تفاهم و قرارداد برسیم. آنچه مشخص است این که فعلا از آمدن آنها خبری نیست؛ چرا که هنوز به مرحله قرارداد نرسیده ایم.

زاکانی بعد از تایید صلاحیت در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هنوز برنامه ی خود را در بخش مسکن ارایه نکرده است.

قالیباف قرار است به احتکار زمین پایان دهد

محمدباقر قالیباف 63 ساله نیز که ریاست مجلس در دوره گذشته و دوره اخیر را بر عهده داشته، با موضوع معیشت مردم در حوزه مسکن و وعده «پایان احتکار زمین»، ورود به صحنه رقابت را آغاز و روز گذشته نیز اولین بیانیه خود را منتشر کرد. او در زمان ریاست مجلس و کاندیداتوری دوره های قبل ریاست جمهوری نیز راه حل های خود را برای ساماندهی بازار مسکن ارایه کرد. مرداد 1400 در زمان ریاست قالیباف بر مجلس، قانون جهش تولید و تامین مسکن با هدف ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی به تصویب نمایندگان مجلس رسید.

قالیباف دیروز در صفحه مجازی خود در توییتر، ضمن تاکید بر اینکه ”هزینه بالای مسکن زندگی مردم را سخت کرده است،  ریشه این موضوع را در قیمت بالای زمین دانسته و این اطمینان را به مردم داد که در صورتی که به ریاست جمهوری دولت چهاردهم برسد، با برنامه ریزی دقیق و سرعت بالا  به این موضوع خواهد پرداخت و 330 هزار هکتار زمینی که در قانون برنامه ی هفتم به ظرفیت سکونتگاهی اضافه شده است را اجرا خواهد کرد. او هشتک #پایان_احتکار_زمین را برای این پست خود برگزید.

انتقاد پزشکیان به برنامه های مسکن دولت های گذشته

مسعود پزشکیان ـ متولد 1337 نماینده مجلس دوازدهم است. او در مجلس دهم نایب رئیس اول بود. همچنین در سال های 1380 تا 1384 وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دولت خاتمی بود.

او از نحوه ساخت مسکن انتقاد کرده و گفته است: مشکل اساسی ما با ساخت این تعداد مسکن حل نمی شود. آن همه پول و امکانات به دست احمدی نژاد آمد اما نتوانست دو میلیون مسکن را تا آخر بسازد، بقیه اش را دولت روحانی انجام داد و هنوز هم تتمه اش مانده است. چطور می خواهند در هر سال یک میلیون مسکن بسازند؟ اصلا مصالحش را دارند و جایگاهش را مشخص کرده اند؟

به گفته پزشکیان ما قانون گذاران، سیاستمداران و حاکمان باید سیاستی را برای حل این مشکل در نظر داشته باشیم. رئیس جمهور محترم قول ساخت سالانه یک میلیون مسکن را داده بود که عملا غیرممکن است اما می شود حداقل تلاش کرد به آن سمت برویم اما متاسفانه این تلاش را نمی بینیم. 

پزشکیان هم چنین در مقطعی از قانون مالیات بر عایدی سرمایه دفاع کرد. هدف این قانون جلوگیری از فعالیت های سوداگرانه مخرب در بخش های غیرمولد از جمله بازار مسکن است. حالا باید ببینیم پزشکیان که از طرح مسکن آنلاین و نهضت ملی مسکن انتقاد کرده چه راهکارهای برای خانه دار کردن مردم دارد.

جلیلی: مردم را خانه دار می کنیم

سعید جلیلی ـ زاده 1344 در مشهد نیز به عنوان یکی از شش کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در حالی پا به عرصه گذاشته که در برنامه های پیشین او شعارهای اقتصادی زیادی از جمله حل مشکل تورم، روشن کردن موتور تولید و اشتغال، جلوگیری از نوسانات در بازار ارز و رفع مشکل مسکن به چشم می خورد. جلیلی در سال 1400 نیز یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری بود.

«مردم را خانه دار می کنیم» و «حداقل یک میلیون مسکن در سال می سازیم» از وعده های سال 1400 جلیلی محسوب می شود. اعطای تسهیلات و اختصاص زمین برای توسعه ساخت وساز مسکن،  برطرف کردن نقایص طرح مسکن آنلاین و اجرای آن، تهیه برنامه جامع برای تولید مسکن، خانه دار کردن مردم با واگذاری زمین های دولتی به تعاونی های مسکن و ساخت حداقل یک میلیون مسکن در سال از برنامه های جلیلی بود.

پورمحمدی برای مردم عدالت و ثروت می خواهد

مصطفی پورمحمدی ـ متولد 1388 در قم اما با توجه به سوابق کاری خود از جمله وزیر دادگستری دولت روحانی، رییس سازمان بازرسی و البته وزیر کشور در دولت احمدی نژاد، طبیعتا قرابت چندانی با حوزه مسکن نداشته و بر این اساس در این باره کمتر اظهارنظر کرده است.

او پس از ثبت نام در ماراتن انتخابات چهاردهم ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران گفت: نام دولت چهاردهم دولت قرار و اولویت های آن عدالت، ثروت و قدرت خواهد بود. قرار من با شما تحقق این سه اولویت کلیدی است.

وعده قاضی زاده برای پرداخت وام مسکن با اقساط 30 ساله

امیرحسین قاضی زاده هاشمی 53 ساله که جوان ترین کاندیدای این دوره محسوب می شود نیز در زمان حضور برای ثبت نام در انتخابات سال 1400 حدود 40 وعده اقتصادی داد که از جمله آن ها  پرداخت 500 میلیون تومان برای اشتغال، ازدواج و مسکن به هر زوج، حل مشکل بورس در سه روز، رقابت و عدم انحصار و رانت، ایجاد 485 پایتخت در کشور، حل مشکل مسکن، تهیه یک بسته غذایی ماهانه به میزان 300 هزار تومان، عرضه محصولات کشاورزی در بورس و کاهش نرخ تورم به کمتر از 5 درصد است.

وی همچنین به برنامه ریزی برای تامین 4.5 میلیون واحد مسکونی در کشور، تامین مسکن سه دهک پایین جامعه، برقراری اقساط 30 ساله مسکن برای فقرا، مبارزه با قاچاق و بازار سیاه، اصلاح اقتصاد رسانه، ایجاد ثبات شغلی برای خبرنگاران،  پرداخت یارانه به فعالان حوزه فرهنگ در ازای مابه التفاوت عدم حقوقشان،  حفاظت از مصرف کننده نهایی، برگرداندن رانت ایجاد شده از سوی دولت به جیب مردم، ایجاد شفافیت اقتصادی تام و عام و توسعه فرهنگ استفاده از کالای داخلی نیز تاکید داشت.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا