تفاوت های کلیدی کارواش صنعتی و خانگی

ممکن است شما برای انجام کارهای مختلفی نیاز به داشتن یک دستگاه کارواش را در خانه حس کرده باشید اما مطمئن نباشید که باید آن را خریداری کنید یا از مراکزی که خدمات مربوط به شستشو و کارواش ارائه می‌دهند استفاده کنید. برای برطرف شدن این ابهام لازم است که بدانید فرق کارواش خانگی با صنعتی چیست؟  آیا باید هزینه کرده و مدل خانگی آن را تهیه کنید یا اینکه در مواقع احتیاج با یک شرکت ارائه دهنده خدمات تماس بگیرید و با پرداخت هزینه‌ای به طور موقت نیاز خود را برطرف کنید؟ با برشمردن ویژگی‌های مختلف هر دو نوع کارواش خانگی و صنعتی، شما را در انتخاب محصول مناسب یاری خواهد کرد. برخی از مهم ترین موضوعاتی که در این مقاله قصد داریم پیرامونشان اطلاع رسانی کنیم عبارت است از:

  • فرق کارواش خانگی با صنعتی چیست؟
  • تفاوت فنی کارواش خانگی با کارواش صنعتی
  • آیا به کارواش آب سرد یا گرم نیاز دارید؟

فرق کارواش خانگی با صنعتی چیست؟

کارواشهای تحت فشار تجاری و خانگی از نظر قیمت، قدرت و طول عمر بسیار متفاوت هستند. مدل‌های مختلف در بازار در نگاه اول بسیار شبیه به هم به نظر می‌رسند. اشتباه رایجی در بین مردم وجود دارد که گاهی یک کارواش خانگی را خریداری می‌کنند اما این تصور غلط را دارند که به اندازه یک کارواش تجاری می‌توانند از آن توقع بهره‌وری داشته باشند. خرید نادرست و فشار بیش از حد بر روی دستگاه می‌تواند مشکلات ایمنی و گارانتی برای شما به همراه داشته باشد. یکی از بهترین و کاآمدترین دستگاه های خانگی این مجموعه ساخته‌ی شرکت کارچر، است که جهت تمیز کردن خودرو و کاربردهای کوتاه جهت شستشوی عالی و مقابله با گرد و خاک سبک در خانه وسیله‌ای ایده‌آلی در نظر گرفته می‌شود. این مقاله مهم‌ترین تفاوت‌های بین مدل‌های کارواش صنعتی و خانگی را توضیح می‌دهد تا در هنگام خرید خود بدانید که دقیقا باید به دنبال چه محصولی باشید.

کارواش‌های خانگی برای تمیز کردن سقف، بالکن یا پاسیو، حیاط و خودرو شخصی در خانه انتخاب بسیار خوب و مناسبی است و همچنین طرز استفاده و پیچیدگی خاصی ندارد. مطمئناً، می‌توانید از شلنگ باغچه خود با یک نازل قوی استفاده کنید. اما این روزها، انواع کارواش خانگی تحت فشار برای انتخاب و در دسترس مشتریان قرار دارد و تعادل کاملی از قدرت و مقرون به صرفه‌بودن را در اختیارتان قرار می‌دهند. مدل‌های خانگی برای استفاده گاه به گاه طراحی شده اند و معمولاً باید بین ۱۳۰۰-۲۰۰۰ PSI (پوند بر اینچ مربع) فشار جریان آب خروجی است که ارائه می‌دهند. از قوی‌ترین و پرکاربردترین دستگاه های کارواش خانگی که توانایی انجام فعالیت های بیشماری در عملیات نظافت را به خوبی ایفا می‌کنند می‌توان به اشاره کرد که با فشار قابل تنظیم و نازل های متنوع برای فرایند های مختلف نظافتی روی سطوح گوناگن قابل استفاده است.

  • مزایا: قیمت مقرون به صرفه، فضای نگهداری اندک. برای مثال در گوشه‌ای از کمد یا انبار می‌توان آن‌ها را قرار داد.
  • معایب: دوام بالایی ندارند، قدرت کمتری دارند و برای استفاده در زمان کوتاه طراحی شده‌اند.

کارواش صنعتی

از سوی دیگر، کارواش‌های تجاری برای کارهای نظافتی صنعتی استفاده می‌شود. برخی از موارد استفاده رایج برای این موارد برای تمیز کردن تجهیزات صنعتی از خاک و گرد و غبار، روغن، لجن و کثیفی‌های سرسخت است. صنایع بسیاری به سیستم‌های شستشوی صنعتی وابسته هستند. برای مثال می‌توان صنایع خودروسازی، ساخت و ساز، خدمات غذایی، حمل و نقل، و صنایع تولیدی را نام برد. کارواش‌های تجاری فشار خروجی‌ای بین ۳۲۰۰ تا ۸۰۰۰ PSI تولید می‌کنند. این قدرت بالا ممکن است برای شما بیش از حد به نظر برسد – اما مواردی وجود دارد که به این میزان قدرت تمیز کنندگی لازم است. این می‌تواند از حذف لکه‌های گرافیتی گرفته تا پاک کردن رنگ، آماده‌سازی سطح، کارهای تمیز کردن ساختمان، تعمیر و نگهداری ناوگان و موارد دیگر باشد. یکی از محصولات شرکت کارچر است که بعنوان قوی ترین واترجت خانگی، قادر به انجام انواع فعالیت های نظافتی در ابعاد صنعتی از جمله شستشوی سطحی و عمیق محیط بیرون خانه و محوطه باغ و کارخانجات نیز هست.

Pressure washing – Wikipedia

  • مزایا: قوی‌تر و کاربری چند منظوره
  • معایب: گران هستند، نیاز به فضای بیشتری برای نگهداری دارند، نیاز به تجربه در استفاده از آن‌ها دارند، زیرا ممکن است بسیار قدرتمند باشند و در صورت استفاده نادرست به سطوح خاصی آسیب برسانند.

درحالیکه یک کارواش خانگی قدرت تمیز کنندگی یا دوام کافی را برای این نوع مشاغل ارائه نمی‌دهد. بنابراین، برای یک بررسی بهتر بایید نگاه عمیق‌تری به این دو نوع کارواش بیاندازیم.

تفاوت فنی کارواش خانگی با کارواش صنعتی

اکثر مردم در اینکه فرق کارواش خانگی با صنعتی چیست را صرفاً در قدرت دستگاه می دانند. به همین خاطر بررسی نیازها و نوع و مدل محصولات قبل از خرید از الزامات شروع کار می‌باشد. سعی کنید قبل از اقدام به خرید  را مطالعه کرده و سپس تصمیم درست را بگیرید. در کارواش‌های تحت فشار، معیار قدرت دستگاه بر اساس واحد PSI پوند بر اینچ مربع سنجیده می‌شود. هر چه PSI بالاتر باشد، یک کارواش قدرت بیشتری دارد. اما فشار به تنهایی چیزی نیست که کارواش تجاری تحت فشار را از نمونه‌های خانگی جدا می‌کند. کارواش‌های تجاری قدرت تمیز کنندگی بیشتری را ارائه می‌دهند و برای سخت‌ترین کارهای نظافتی طراحی شده‌اند. اما این قدرت ناشی از بخش‌هایی از دستگاه است که در نمونه صنعتی و خانگی آن تفاوت‌های جدی‌ای دارند.

۱. تفاوت در پمپ

پمپ کارواش بخش مهمی از تجهیزات است زیرا جریان اب به آن وابسته است و از مهم‌ترین  به شمار می‌رود. بنابراین داشتن پمپی که با نیازهای شما مطابقت داشته باشد بسیار مهم است. پمپ‌ها در سه نوع و با سه ماده متفاوت تولید می‌شوند: پلاستیک یا آلومینیوم در مدل های خانگی و برنجی در مدل‌های تجاری. در مدل‌های خانگی، دریچه‌ها پلاستیکی هستند. در مدل صنعتی و تجاری، شیرها از جنس فولاد ضد زنگ هستند. دریچه‌ها فشار و جریان آب را کنترل می‌کنند و مانند پمپ برای مدل‌های خانگی از نوع پلاستیکی و برای مدل های تجاری از نوع فولادی ضد زنگ استفاده می‌شود. پمپ‌های فلزی در مدل‌های تجاری دوام و ایمنی را برای استفاده پرفشار و مکرر فراهم می‌کنند.

۲. شیلنگ‌ها در کاواش خانگی و صنعتی

از آن‌جایی که شیلنگ با حرکت‌های زیاد مانند کشیدن، پیچیدن، پیچ خوردن، به طور تصادفی قرار گرفتن پا روی آن مواجه است و آب با فشار از درون آن عبور می‌کند منطقی است که باید دوام داشته باشند. کارواش‌های صنعتی دارای شیلنگ‌های دو بافته‌ی قوی‌تر هستند و با کوپلینگ‌های برنجی با سیم تقویت می‌شوند، در حالی که مدل‌های خانگی از وینیل یا لاستیک نازک‌تر برای شلنگ و کوپلینگ‌های پلاستیکی یا فولادی استفاده می‌کنند. علاوه بر این، برخی از نسخه‌های صنعتی، شیلنگ‌های چندگانه با طول‌های متفاوت را امکان‌پذیر می‌کنند تا چندین کاربر بتوانند به طور همزمان کار کنند.

بیشتر بخوانید:

۳. تفاوت در زمان اجرا

زمان کار پیوسته‌ی یک کارواش تحت فشار شاید مهم‌ترین عامل متمایز کننده مدل‌های خانگی از مدل‌های تجاری است. مدل خانگی برای کار طولانی مدت ساخته نشده است. آن‌ها برای انجام کارهای کوچکتر مانند تمیز کردن سریع و پیوسته در حدود بیست دقیقه تا یک ساعت در هر بار استفاده ساخته شده‌اند. اما کارواش‌های تجاری می‌توانند برای مدت طولانی‌تری کار کنند، زیرا برای تمیز کردن گسترده و صنعتی در نظر گرفته شده‌ اند، بنابراین می‌توان تا هشت ساعت متوالی از آن‌ها استفاده کرد.

۴. قیمت

نسخه‌های خانگی کارواش ارزان‌تر هستند اما نوع کاربری آن محدود است و در موارد مشخصی که دستگاه برای آن طراحی شده صرفا می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. کجا از آن استفاده خواهید کرد؟ آیا در یک مرکز ثابت و یا در مکان‌ها و محیط‌های مختلف؟

۵. دفعات استفاده

کارواش‌های برقی خانگی مدت زمان استفاده را محدود می‌کنند (هر بار ۲۰ تا ۶۰ دقیقه) و دوامی را برای استفاده طولانی مدت و مکرر ندارند. باید در مورد آن فکر کنید این است که چند بار از سیستم شستشوی پرفشار خود استفاده می کنید. اگر دیر به دیر به چنین دستگاهی احتیاج پیدا می‌کنید شاید خوب باشد که تنها در مواقع ضروری دستگاه کارواش را اجاره کنید و از پرداخت هزینه زیاد خرید بپرهیزید. اما اگر قرار است به صورت هفتگی برنامه شستشو داشته باشید، شاید با خرید یک دستگاه کارواش خانگی در دراز مدت با سرمایه‌گذاری مناسب پول خود را پس‌انداز کنید. البته با در اختیار داشتن چند دستگاه نظافتی و اختصاص دادن هر بخش از کارها به یکی از محصولات به صورت تخصصی می‌توانید از دستگاه‌های نه چندان فوق حرفه‌ای استفاده کنید که نیاز به کاربری طولانی‌مدت نیز ندارد. مثلا از  برای نظافت انواع سطوح زمین، نماشو، جاروبرقی و غیره برای بخش‌های مربوط به حوزه عملکردی آن‌ها.

۶. تفاوت در سطح کاربری

همانطور که گفته شد، کارواش‌های برقی تجاری در شستن سطوح چرب و به شدت کثیف برتری دارند. یک فرد بی‌تجربه که از کارواش صنعتی در خانه استفاده می‌کند، می‌تواند به سطوح مختلف خانه آسیب برساند.

۷. قابلیت تطبیق‌پذیری 

۸. تعداد اپراتورها

نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که ایا می‌خواهید چند نفر به طور همزمان از دستگاه استفاده کنند یا خیر؟ یک کارواش خانگی فقط با یک نازل و شیلنگ ارائه می‌شود. و این واقعاً تمام چیزی است که برای استفاده خانگی به آن نیاز دارید. از سوی دیگر، مدل‌های تجاری می‌توانند به ۱، ۲ یا حتی ۳ شیلنگ مختلف مجهز شوند. در یک محیط تجاری، شما می خواهید کار را به درستی و در عین حال در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهید. با استفاده از چندین نفر به طور همزمان، شما می‌توانید دو سا حتی سه برابر سریع‌تر کار کنید.

آیا به کارواش آب سرد یا گرم نیاز دارید؟

عامل دیگری است که باید هنگام خرید به آن توجه کنید دمای خروجی آب از نازل دستگاه است. کارواش‌های شستشوی آب گرم کمی گران‌تر هستند اما حتی قدرت تمیزکنندگی بیشتری نسبت به کارواش‌های آب سرد ارائه می‌کنند. در مورد نوع کار تمیز کردنی که قرار است از دستگاه استفاده کنید فکر کنید. اگر فقط تمیز کردن استاندارد بالکن یا خودرو شما باشد، در واقع به آب داغ نیازی ندارید زیرا آب داغ می‌تواند برخی سطوح را خراب کند و بجای نظافت به آن آسیب برساند. اما اگر گریس یا روغن را تمیز می‌کنید یا رنگ را از روی دیوار پاک می‌کنید، کارواش اب گرم راه حل مناسبی است. موارد بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانید از یک کارواش پرفشار آب گرم استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا