اقتصادیعمومیکسب و کار استانها

تکنیک‌هایی برای پاک‌کردن پوست چرب و آکنه‌دار

جدیدترین روش های مراقبت از پوست چرب

ژل شستشو صورت بیز: همان طور که گفتیم هر فرد باید مقدار مشخصی چربی طبیعی روی سطح پوستش داشته باشد و پوست چرب به این معناست که چربی اضافه روی سطح پوست وجود دارد و باید به کمک روش‌هایی آن را کنترل کرد. یکی از راه‌هایی که به این امر کمک می‌کند، مراقبت از پوست است. چربی اضافی روی سطح پوست باعث براق‌شدن پوست و حتی آرایش می‌شود و این موضوعی آزار دهنده است. برای این که بتوانید از پوست چرب مراقبت کنید، ابتدا باید علت آن را متوجه شوید.

 علت چربشدن پوست

ژل بهداشتی بانوان بیز: غدد چربی‌ای که روی سطح پوست وجود دارند، وظیفه ترشح سبوم را دارند که یک ماده چرب است. این ماده همراه با عرق به سطح پوست می‌آید و باعث نرم‌شدن پوست می‌شود. اگر غده‌های چربی بیش از حد فعالیت کنند، سبوم بیشتری تولید می‌کنند و همین موضوع باعث چرب‌شدن پوست می‌شود. اگر پوست به موقع تمیز نشود یا در معرض آلودگی قرار گیرد، منافذ پوست بسته می‌شوند و امکان تنفس از پوست را می‌گیرند و انواع مشکلات پوستی به وجود می‌آیند. در حال حاضر هیچ درمانی برای از بین بردن چربی پوست وجود ندارد یعنی نمی‌توانیم بگوییم با مصرف نوع خاصی از محصولات، میتوان جلوی چرب‌شدن پوست را گرفت اما بهترین روش‌هایی که به کنترل چربی سطح پوست کمک می‌کنند و برای مراقبت از پوست به کار می‌روند را در ادامه آورده ایم.

علائم پوست چرب و شدت آن در افراد متفاوت است. ژنتیک ممکن است در چرب‌شدن پوست نقش داشته باشد. تغییرات هورمونی یا سطح استرس بالا هم ممکن است باعث تولید سبوم بیشتر توسط بدن شود. همچنین اگر پوست شما به محصول خاصی چه محصول آرایشی و چه محصول مراقبت از پوست ، واکنش بد نشان داد، نباید دوباره از آن استفاده کنید.

شست و شوی منظم از ضروریات مراقبت از پوست

خرید اینترنتی محصولات دکتر بیز: یکی از مطمئن‌ترین راهکارها برای مراقبت از پوست چرب ، استفاده از شوینده‌های غیر صابونی و آب گرم به صورت روزانه است. برای این که بتوانید چربی سطح پوست را از بین ببرید، دو بار در روز، اول صبح و آخر شب، از این شوینده‌ها استفاده کنید. این کار مانع از بسته‌شدن منافذ پوست می‌شود. با مراجعه به پزشک متخصص می‌توانید پن یا شوینده غیر صابونی مخصوص پوست خود را پیدا کنید تا هنگام مراقبت از پوست تان بهتر عمل کنید.

پیشنهاد می‌کنیم برای مراقبت از پوست تان به سراغ شوینده‌های کشور محل زندگی تان بروید چون پوست شما با آن محیط سازگار شده است و قاعدتا شوینده‌های لوکال، بهتر خواهند بود.

استفاده از پاک کننده، تونر و مرطوبکننده به صورت روزانه

انتخاب برای مراقبت از پوست چرب و جوش دار لازم است. یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که یک پاک‌کننده ملایم صورت که از سدیم لوریت کربوکسیلات و آلکیل کربوکسیلات ساخته شده باشد، می‌تواند برای مقابله با آکنه‌های صورت موثر باشد و بهترین راه برای مراقبت از پوست به شمار می‌رود. اگرچه ممکن است باعث افزایش تولید سبوم در برخی از مناطق صورت شود.

اگر می‌خواهید روشی که برای مراقبت از پوست تان استفاده می‌کنید نظیر نداشته باشد و دائما بین محصولات مختلف سردرگم نباشید، به دنبال پاک کننده‌هایی باشید که حاوی گوگرد، اسید سالیسیلیک یا روغن درخت چای باشند. همه آن‌ها سبوم اضافی را از بین می‌برند. گلیکولیک اسید نیز یک ماده فعال خوب است زیرا باعث بهبود رنگ و بافت پوست می‌شود. پس از تمیز کردن، از یک ملایم و بدون الکل استفاده کنید تا ناخالصی‌هایی را که پاک‌کننده نتوانستند از بین ببرند، پاک کنند. در پایان با استفاده از یک مرطوب‌کننده سبک و بدون چربی کار پاکسازی و مراقبت از پوست روزانه را به اتمام برسانید. این مراحل را هر روز و دوبار در هفته انجام دهید.

طبق یک مطالعه در سال 2014 که روی روش‌های مراقبت از پوست انجام شد، تونرهای طبیعی مانند فندق افسونگر، می‌توانند خاصیت تسکین دهنده پوست داشته باشند و به عنوان یک روش جدید برای مراقبت از پوست چرب و جوش دار استفاده شود. فندق افسونگر دارای مقدار زیادی تانن است که آن را به یک پاک‌کننده طبیعی و ضد التهاب تبدیل می‌کند. بسیاری از افرادی که دارای پوست چرب هستند، از فندق افسونگر به عنوان تنها ماده پاک‌کننده استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است که در بعضی از افراد، تونرهای طبیعی باعث بزرگتر‌شدن منافذ پوست می‌شوند و تکه‌های کوچکی از مواد آرایشی می‌تواند در آن جا قرار گیرد و منافذ و راه تنفس پوست بسته شود و در نهایت منجر به جوش و آکنه شود اما اگر حوصله ساخت تونر و پاک کننده‌های خانگی را ندارید، حتما سراغ محصولات مراقبت از پوست‌ای بروید که ترکیبات گفته شده در بالا را داشته باشند. اگر می‌خواهید بدانید و طرز استفاده از آن چگونه است، می‌توانید به این مقاله در میس و مستر مراجعه کنید.

استفاده از لایه بردار به صورت هفتگی

دومین قدم در مراقبت از پوست چرب ، استفاده از لایه بردار است. لایه برداری برای جلوگیری از گرفتگی منافذ پوست مفید است. بسیاری از افراد از اسکراب بدون چربی استفاده می‌کنند اما لایه برداری که انتخاب می‌کنید، باید طوری باشد که پوست را تحریک نکند. پس از لایه بردارهای ملایم استفاده کنید. استفاده از لایه بردار باید به صورت هفتگی باشد.

توجه کنید که اگر هنگام مراقبت از پوست ، تعداد دفعاتی که از استفاده می‌کنید زیاد شود، نه تنها تاثیر مثبتی نخواهد داشت بلکه باعث جوش و آکنه روی صورت می‌شود.

 استفاده از ماسک برای مراقبت از پوست چرب

استفاده از ماسک‌های صورت حاوی خاک رس یک تمیز‌کننده عمقی هستند و می‌توانند با خیس کردن، چربی اضافی سطح پوست را از بین ببرند. همچنین برای مراقبت از پوست چرب می‌توانید به دنبال ماسک‌هایی باشید که حاوی موادی مانند عسل یا شی باتر هستند. این ماسک‌ها پوست را تسکین داده و از خشک‌شدن آن جلوگیری می‌کنند. با این حال، ممکن است این ماسک‌ها صورت شما را بیش از حد خشک کنند که توصیه می‌کنیم آن‌ها را فقط در قسمت‌هایی از پوست که چرب‌تر هستند، مانند روی بینی یا پیشانی، استفاده کنید.

اگر دوست دارید هنگام مراقبت از پوست از ماسک‌های خانگی و طبیعی استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم این سه ماسک را فراموش نکنید:

ماسک عسل

یکی از ماسک‌هایی که برای مراقبت از پوست چرب و جوش دار به کار می‌رود، عسل است. مطالعه‌ای در سال 2011 نشان داده است که عسل طبیعی دارای خاصیت ضد باکتری و ضد عفونی‌کننده است. عسل را به مدت 10 دقیقه روی پوست خود قرار دهید تا شاهد کاهش آکنه و چربی پوست خود باشید. یکی از مزایای استفاده از ماسک عسل این است که چربی پوست را کنترل می‌کند ولی همچنان پوست را نرم نگه می‌دارد و باعث خشک‌شدن آن نمی‌شود.

ماسک بلغور جو دوسر

دومین ماسکی که هنگام مراقبت از پوست چرب می‌توانید استفاده کنید، بلغور جو دوسر است. مطالعه‌ای که در سال 2014 انجام شده، نشان داده است که ماسک‌های حاوی بلغور جو دوسر به کمک می‌کنند. جو دو سر حاوی ساپونین‌های ملایم، پاک‌کننده ها، آنتی اکسیدان‌ها و ترکیبات ضد التهابی است که می‌تواند پوست تحریک شده را تسکین دهد.

ماسک خاک رس

یکی دیگر از مواد گیاهی برای مراقبت از پوست چرب ، استفاده از ماسک خاک رس است که به میزان قابل توجهی باعث کاهش جوش و آکنه می‌شود و چربی اضافی پوست را به خود جذب می‌کند. این ماده را میتوان با آب یا گلاب ترکیب کرد و سپس مخلوط را روی صورت قرار داد تا خشک شود و آن را با آب ولرم شست. برای نتیجه بهتر هنگام مراقبت از پوست، پیشنهاد می‌کنیم خاک رس را با سرکه سیب مخلوط کنید.

نحوه درست خشک کردن صورت

شاید برای تان عجیب باشد اما خشک کردن صورت می‌تواند باعث افزایش جوش و آکنه شود. بنابراین هنگام مراقبت از پوست تان، حتما به شیوه درست خشک کردن توجه کنید. هنگام خشک کردن صورت، باید پوست خود را به آرامی و با یک حوله نرم خشک کنید اما این کار باید با دقت انجام شود. پایین کشیدن پوست با حوله یا استفاده از دستمال کاغذی‌های زیر، توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است باعث تحریک پوست در ایجاد سبوم بیشتر شود. برای مراقبت بیشتر از پوست چرب هنگام خشک کردن، می‌توانید از پدهای پاک‌کننده استفاده کنید و به آرامی پوست صورت را خشک کنید.

استفاده از مرطوبکننده مناسب

پس از مراحل انجام شده برای مراقبت از پوست ، به سراغ مرطوب‌کننده می‌رویم. بسیاری از افرادی که پوست چرب دارند، از ترس چرب به نظر رسیدن پوست خود، از مواد دوری می‌کنند اما استفاده از مرطوب‌کننده برای مراقبت از پوست و جلوگیری از چروک‌شدن پوست، ضروری است. یک مرطوب‌کننده بدون چربی می‌تواند پوست را مرطوب و محافظت کند، بدون این که احساس چربی به پوست دهد.

دکمه بازگشت به بالا