طریقه نوشتن اجاره نامه منزل

به گزارش برنا؛ در ابتدا بهتر است به بیان تعریفی از قرارداد اجاره بپردازیم. قانون مدنی در تعریف قرارداد اجاره چنین بیان داشته است: «اجاره عقدی است که به موجب آن مستأجر مالک منافع عین مستاجره می‌شود». به عبارت دیگر بر اساس عقد اجاره یک طرف قرارداد به ازاء مالی، مورد اجاره را برای استفاده از منافع، به دیگری سپارده و اجرت مورد توافق را دریافت می‌کند.

در واقع، “قرارداد اجاره ملک برگه اجاره یا اجاره نامه ای است که موجر و مستأجر برای اجاره ملک آن را پر می‌کنند و اطلاعاتی مثل شروط و تعهدات آن‌ها در آن درج می‌شود.” به موجب این قرارداد مستأجر در ازای پرداخت مبلغ قرارداد، حق استفاده و سکونت در منزل را به دست‌ می‌آورد.

اجاره انواع متفاوتی دارد، اجاره خانه، اجازه مغازه، اجاره دفتر کار و یا قرارداد اجاره به شرط تملیک از جمله اجاره نامه های رایج تری در بین مردم هستند. که هر کدام از آنها، شرایط و احکام خاص خود را داراست.

وقوع اختلاف نظرهای بسیار بین موجر و مستأجر و به تبع آن قطع رابطه کاری و ورود خسارات عمده به ایشان از پیامدهای نبود فرم قرارداد اجاره میان طرفین است.

قراردادی که به صورت دقیق تنظیم شده باشد و در بر گیرنده تمام نکات ریز و فنی باشد، می‌تواند به راحتی از بروز اختلافات پیشگیری کرده و خیالی راحت، همچنین آرامش را برای شما به ارمغان بیاورد؛ بنابراین چه به عنوان موجر و چه به عنوان مستأجر، از فرم قرارداد اجاره تنظیم شده به وسیله وکلای متخصص استفاده کرده تا قراردادی امن و مطمئن با طرف مقابل خود منعقد کنید.

مفاد و ارکان قرارداد اجاره شامل چه مواردی است؟

در متن اجاره‌نامه، موارد و نکاتی وجود دارد که در نحوه تنظیم آن می‌بایست مورد توجه قرار گیرد؛ در غیر این صورت موجب ایجاد اختلاف های بسیار و حتی گاهی سبب بی اعتباری قرارداد اجاره ملک خواهد شد. از جمله:

 • مشخصات طرفین
 • موضوع قرارداد و مشخصات مورد اجاره
 • مدت اجاره
 • اجاره بها و نحوه پرداخت
 • شرایط و آثار عقد اجاره
 • اسقاط خیارات
 • نسخ و تصدیق قرارداد

تصریح به بندهای گفته شده در متن قرارداد اجاره منزل به شما کمک می‌کند تا از وقوع اختلاف پیشگیری کرده و بتوانید با استفاده از قراردادی دقیق، حقوق خود را به راحتی استیفا نمایید؛ اما در نظر داشته باشید که در اجاره نامه آپارتمان، موارد و نکات جزئی نیز وجود دارد که باید حتماً در قرارداد درج گردد وگرنه می‌تواند شما را به دست سر های زیادی بیاندازد.

به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم چه به عنوان موجر چه به عنوان مستاجر، با ثبت درخواست مشاوره حقوقی آنلاین، در تنظیم اجاره نامه مورد نظر خود از مشاوره و راهنمای وکلای متخصص تیم وکیل‌باشی بهره ببرید.

چه مواردی را در متن قرارداد اجاره ملک بنویسیم؟

مهم‌ترین قسمت قرارداد اجاره ملک را مفاد آن تشکیل می‌دهد. در واقع، هر قرارداد متشکل از بندهایی است که در زمان تنظیم، باید تکمیل گردند. در قرارداد اجاره ملک، موارد مختلفی مثل مدت اجاره، شرایط ملک و همچنین تعهدات طرفین اجاره نوشته می‌شود که در ادامه به شرح این مفاد خواهیم پرداخت:

مشخصات طرفین

اولین بند قرارداد اجاره ملک، مشخصات موجر و مستأجر است. در این بخش اطلاعاتی مثل نام و نام‌ خانوادگی، سمت، نام پدر، شماره شناسنامه، محل صدور شناسنامه، شماره ملی، نشانی و تلفن طرفین قرارداد نوشته خواهد شد.

موضوع قرارداد

با توجه به این که موضوع این قرارداد، اجاره ملک است، در این بند از قرارداد مشخصات آن با تمام جزئیات درج می‌شود. اطلاعاتی مثل نوع ملک مورد اجاره، متراژ، پلاک ثبتی، تعداد اتاق‌ها، حق استفاده از آب و برق و دیگر موارد این‌چنینی در این بخش مشخص می‌شود.

مدت قرارداد اجاره

همانطور که پیش‌تر بیان شد، شرایطی مثل مدت اجاره از مهم‌ترین بندهای این قرارداد است. شما باید به مستأجر یادآور شوید که زمان قرارداد از روزی که در قرارداد ذکر شده، آغاز می‌گردد. همچنین باید بدانید که اگر زمان ذکر نشود، مدت اجاره از زمان امضای اجاره‌نامه محاسبه خواهد شد.

مبلغ اجاره و نحوه پرداخت آن

پیشنهاد می‌کنیم که از ابتدا در اجاره‌بها و نحوه پرداخت آن، توافق کنید. موضوع دیگر توافق در رابطه با موعد پرداخت اجاره‌بها است. برای مثال اگر موجر قصد دارد اجاره بها را ابتدای هر سال دریافت کند، باید با مستأجر در مورد آن مذاکره کرده و همچنین مستأجر باید این مورد را بپذیرد.

در غیر این‌صورت زمان دیگری را به عنوان زمان پرداخت مبلغ اجاره در نظر بگیرید. هم‌چنین بهتر است این مورد را بدانید که عدم پرداخت در مهلت مقرر، برای موجر حق فسخ ایجاد می‌کند.

زمان تحویل ملک:

از دیگر مواردی که باید در قرارداد مشخص کنید این است که موجر دقیقاً در چه تاریخی ملک را به مستأجر تحویل می‌دهد. با تعیین این مورد موجر موظف است ملک را در تاریخ مقرر به مستأجر تحویل دهد.

هم‌چنین باید در قرارداد خود، زمان پایان مدت اجاره را ذکر کنید تا مستأجر نیز در تاریخی که به عنوان زمان پایان قرارداد در نظر گرفتید، خانه را به موجر تحویل دهد.

لازم به ذکر است که اگر مستأجر به هر دلیل این کار را انجام ندهد، باید روزانه مبلغی را تحت عنوان اجرت‌المثل به موجر پرداخت کند.

حق فسخ قرارداد اجاره 

اگر در قرارداد اجاره ملک، موارد فسخ پیش از موعد قرارداد اجاره را در نظر بگیرید، در زمان بروز مشکلات مانند چتر نجاتی خواهد بود که شما از زیان‌های اجاره حفظ می‌کند. موارد فسخ اجاره‌نامه عبارتند از اینکه:

 • مستأجر مال مورد اجاره را به شخص دیگری انتقال دهد، درحالیکه در متن قرارداد هم این اجازه به او داده نشده باشد.
 • اگر در متن قرارداد، مستأجر تعهد به انجام کاری را قبول کرده و بعداً از آن سرباز زند، موجر می‌تواند قرارداد را فسخ کند.
 • اگر ملک برای هدف یا مصرف خاصی اجاره داده شده، اما مستأجر از آن استفاده دیگری کند، فسخ قرارداد برای موجر امکان‌پذیر است.
 • هرگاه به دلیل بروز اتفاقاتی، امکان استفاده از ملک بر اساس مفاد قرارداد برای مستأجر وجود نداشته باشد باز هم او قادر به فسخ اجاره‌نامه خواهد بود.

در نهایت لازم به ذکر است که بندهایی که در بالا ذکر شد مهم ترین موادی هستند که باید در قرارداد اجاره ملک مد نظر داشت. اما باید بدانید که آن‌ها تمامی مطالب نیستند و بسته به شرایط ممکن است شما به بندهای دیگری هم احتیاج داشته باشید.

برای خرید و فروش پروژه های منطقه ۲۲ تهران مانند پروژه زاگرس و پروژه های دیگر با کارشناسان املاک ایران زمین تماس بگیرید.

آقای غنی زاده – آقای ضرغامی

۰۹۱۲۸۹۰۶۷۶۵

۰۹۱۲۲۰۰۶۴۷۲

۰۲۱-۴۴۷۶۶۰۲۰

دکمه بازگشت به بالا