اقتصادی

فراخوانی برای تکمیل چرخه تکثیر لارو مزارع پرورش میگو

فراخوان شناسایی شرکت‌ها و مجموعه‌های دانش‌بنیان و فناور به منظور تکمیل چرخه تکثیر لارو مورد نیاز مزارع پرورش میگو در استان گلستان از سوی دفتر برنامه ملی توسعه شهرک‌های گلخانه‌ای و شیلاتی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری منتشر شد.

به گزارش اخبار استانی، استان گلستان یکی از ۵ پنج استان اصلی فعال کشور در زمینه تولید میگو است که بیش از ۱۰۰ مزرعه ۲۰ هکتاری در آن فعال است و سالانه حدود ۲۰۰۰ تن میگو در این استان تولید می‌شود.

در برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته برای توسعه صنعت میگو در استان گلستان، افزایش سطح زیر کشت به ۱۰ هزار هکتار برنامه‌ریزی شده است.

سایت گمیشان از جهات مختلفی مورد توجه سرمایه‌گذاران بخش میگو قرار دارد: با توجه به ویژگی‌های آب منطقه، در شرایط مدیریتی و با نهاده مشابه ضریب تبدیل غذایی تولید در این سایت از سایر سایت‌ها پایین‌تر است. این سایت نزدیکترین سایت کشور به استان تهران و یکی از جدیدترین سایت‌های کشور است که در ساخت آن تجربیات بدست آمده در سایت‌های قبلی به کار گرفته شده است. علی‌رغم ظرفیت‌هایی که در سایت گمیشان وجود دارد، کامل نبودن چرخه تکثیر در این استان یکی از موانع پیش‌روی توسعه میگوپروری است. عمده لارو مورد نیاز این استان از استان‌های جنوبی کشور تامین می‌شود که علاوه‌بر هزینه بالای انتقال لارو سبب بروز تلفات در مسیر، کاهش ایمنی زیستی مزارع و پیچیدگی‌های اجرایی و مدیریتی می‌شود.

بر اساس بررسی‌های انجام شده توسط متخصصین حوزه تکثیر برای تکمیل چرخه تکثیر در این استان لازم است با روشی اقتصادی، آب ورودی به مراکز تکثیر مناسب‌سازی شود. به این منظور لازم است میزان یون‌های سدیم، کلسیم، منیزیم، پتاسیم و سولفات در بازه مجاز جهت تکثیر قرار گیرد.

دفتر برنامه ملی توسعه شهرک‌های گلخانه‌ای و شیلاتی در نظر دارد با همکاری و مشارکت بخش خصوصی نسبت به رفع این چالش در استان گلستان اقدام کند.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، شرکت‌های توانمند و دارای سوابق مرتبط می‌توانند به منظور دریافت RFP، رزومه مرتبط خود را تا پایان آنلاین ماه ۱۴۰۲ از طریق آدرس الکترونیکی themakoran@gmail.com به شرکت مدیر طرح توسعه زنجیره ارزش میگو ارسال کنند. 

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا