مجموع عوارض شهرداری برای قریب ۳۰ درصد یک پروژه شهری کفاف می‌دهد

اخبار استانی/فارس شهردار شیراز با بیان اینکه درصد مشارکت مردم در پرداخت عوارض شهری کم است، گفت: مجموع عوارض نوسازی، خودرویی و شغلی دریافت شده از شهروندان تنها برای ۲۵ تا ۳۰ درصد یا نیمی از یک پروژه بیشتر نخواهد بود.

برندگان هفتمین جشنواره خوش‌حسابی پرداخت عوارض شهرداری شیراز با حضور در ساختمان شهید سلیمانی مورد تجلیل شهردار این کلان‌شهر و تیم اقتصادی وی قرار گرفتند.

شهردار شیراز امروز، ۱۷ تیرماه در این آیینِ تقدیر خطاب به برندگان جشنواره پرداخت عوارض خوش حسابی اظهار کرد: در شهر شیراز چند صد هزار نفر بوده و هستند که عوارض شغلی، نوسازی و خودرویی خود را پرداخت کردند و جشنواره‌های خوش حسابی بر اساس وعده شورای اسلامی شهر و ادای وظیفه و وفای عهد مدیریت شهری برگزار می‌شود.

 محمدحسن اسدی بر تبلیغات، اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی با برگزاری جشنواره خوش حسابی برای پرداخت عوارض شهرداری تاکید کرد.

وی با بیان اینکه در این کلان‌شهر  بیش از ۸۰ هزار واحد صنفی و شغلی و بیش از ۶۰۰ هزار وسایل نقلیه وجود دارد و همچنین بیش از ۴۰۰ هزار واحد مسکونی که قبض عوارض نوسازی برای آن‌ها صادر می‌شود، وجود دارد، افزود: یکی از آسیب‌هایی که در این حوزه وجود داشته و دارد، درصد مشارکت کم مردم است.

 شهردار شیراز همچنین بر تعامل بیش از پیش مدیریت شهری با کسبه و دارندگان واحدهای مسکونی و خودرو در پرداخت عوارض تاکید کرد.

 وی اضافه کرد: در این راستا با برگزاری جشنواره خوش‌حسابی مردم را تشویق می‌کنیم تا این مشارکت را داشته باشند و این درحالی است که در برابر هزینه‌های چند صدمیلیارد تومانی اجرای پروژه‌هایی همچون ساخت تقاطع‌های غیرهمسطح نواب ـ کمربندی ـ احمدبن موسی(ع) هزینه هزار میلیارد تومانی تملکات پروژه نیز بر عهده شهرداری است.

 شهردار شیراز بیان کرد: حال اینکه مجموع عوارض نوسازی، خودرویی و شغلی دریافت شده از شهروندان تنها برای ۲۵ تا ۳۰ درصد یا نیمی از یک پروژه بیشتر نخواهد بود.

 اسدی تصریح کرد: آنچه برای مجموعه شهرداری بسیار مهم بوده این‌ است که شهروند مسئولیت‌پذیر و شهروند همراه را در شهر داشته باشد و شهروندی که به موقع عوارض خود را پرداخت و به نظافت شهر، فضای سبز و آلودگی کمتر شهر کمک می‌کند و به دنبال یک شهر قابل سکونت باشد و کمترین آلودگی و ترافیک را داشته باشد، پس این موضوع برای ما بسیار مهم است و پیشنهادی که ما به شورای اسلامی شهر دادیم و شورا پذیرفت مصوب شدن جایزه خوش حسابی بود که توسط شهرداری اجرایی و عملیاتی شد.

 وی بیان کرد: امسال یک تمهیدات بهتر و ویژه‌تر برای پرداخت عوارض تعریف شده است که شهروندانی که در فصل بهار و یا ۵ ماهه نخست سال عوارض خود را پرداخت کنند، امتیاز و شانس بیشتری در جشنواره خوش‌حسابی خواهند داشت.

اسدی ضمن قدردانی صمیمانه از شهروندان و افراد مسئولیت‌پذیر و همراه که در این مراسم حضور داشتند، افزود: بدانید که هزینه‌ای که امروز پرداخت می‌شود خرج عمران و آبادانی، امور زیرساختی و اجرای پروژه‌های عمرانی و توسعه خطوط حمل‌ونقلی همچون مترو، اتوبوس و تاکسی و توسعه فضای سبز می‌شود.

 شهردار شیراز تأکید کرد: شهرداری از هزینه‌های پرداختی شهروندان صیانت می‌کند و امانت دار است و کلید شهر در دست شهرداری است، اما شهر جز با مشارکت مردم ساخته نمی‌شود و ما به یک شهر آرمانی جز با مردمی فرهنگ دوست، نخواهیم رسید.

 اسدی اظهار کرد: شیراز مهد فرهنگ، ادب و تمدن است و شهری است که نجابت و همراهی مردمان آن همواره زبانزد بوده و است و از سوی دیگر این موضوع را نباید فراموش کرد که شیرازی که همه آن را دوست دارند، علاوه بر این که یک شهر کهن و باستانی و تاریخی است، دارای مردمانی خون‌گرم و مهمان دوست و با صفایی است.

برندگان جشنواره خوش‌حسابی سفیران شهرداری شیراز در حوزه پرداخت عوارض هستند

در ادامه این آیین همچنین مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری شیراز ضمن قدردانی از شهروندان در راستای پرداخت به‌موقع عوارض به جهت توسعه و آبادانی کلان‌شهر شیراز، اظهار کرد: این جشنواره‌ها بهانه‌ای برای تشکر از شهروندان است و به ما این انگیزه را می‌دهد که برای شهر خدمات بهتری ارائه بدهیم.

 امید گشتاسبی خطاب به برندگان این جشنواره، افزود: شما به عنوان سفیران شهرداری در حوزه پرداخت عوارض خواهید بود و در سال جاری مقرر شده است مبلغ  ۱۰ میلیارد تومان توزیع جوایز صورت گیرد و یکی از جوایز، جایزه یک میلیارد تومانی خواهد بود. 

 وی بیان کرد: هر ساله جوایز قرعه‌کشی به روز خواهد شد و شهروندانی که نسبت به پرداخت عوارض خود اقدام کرده‌اند در سیستم قرعه‌کشی ثبت خواهند شد.

 مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری شیراز اضافه کرد: شهروندانی که در سه ماهه اول سال جاری نسبت به پرداخت عوارض خود اقدام کنند امتیاز آن‌ها به مراتب بیشتر از افرادی خواهد بود که در سه ماهه‌های بعد پرداخت کنند، بنابراین شهروندانی که در فصل بهار عوارض خود را پرداخت کنند پنج امتیاز و شهروندانی که عوارض خود را در فصل زمستان پرداخت کنند یک امتیاز خواهند داشت و این در حالی است که شهروندانی که در فصل بهار عوارض خود را پرداخت کنند پنج بار نام آن‌ها در سیستم قرعه‌کشی ثبت می‌شود.

گشتاسبی تصریح کرد: این اقدامات بهانه‌ای است که ما ارتباط دو سویه خود را حفظ کنیم تا علاوه بر ارائه خدمات مطلوب و با کیفیت‌تر به شهروندان، مشارکت و اعلام رضایت شهروندان را دریافت کنیم.

به گزارش اخبار استانی، هفتمین جشنواره خوش‌حسابی پرداخت عوارض سال ۱۴۰۲ شهرداری شیراز در راستای تشویق و فرهنگ‌سازی شهروندان جهت پرداخت به‌موقع عوارض در قالب ۷۰ میلیارد ریال جایزه ارزنده ویژه پرداخت‌کنندگان نقدی عوارض نوسازی، صنفی و خودرو برگزار و به‌قیدقرعه به شرکت‌کنندگان در این جشنواره هدایای نقدی اهدا شد.

 انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا