عمومیکسب و کار استانها

کرم گانودرما برای چیست

گانودرما چیست؟

یک قارچ بزرگ، چوبدار و سخت است که برای درمان های مختلف گیاهی استفاده می شود. این قارچ معمولا به ری شی  یا lingzhi شناخته شده است و می تواند اثرات مفیدی بر روی سیستم ایمنی بدن، سیستم قلبی -عروقی و غده پروستات داشته باشد. گرچه عصاره این قارچ به طور کلی ایمن است و اکثرا عوارض جانبی خفیفی دارد، اما مرکز سرطان مموریال اسلون–کترینگ هشدار می دهد که ممکن است مصرف این قارچ در مبتلایان به بیماری های جدی دارای عارضه هایی باشد. بنابراین، مردم باید علاوه بر استفاده از عصاره گنودرما برای درمان بیماری های جدی، به توصیه های پزشکی توجه کنند و با پزشک درباره مشکلات احتمالی گنودرما صحبت کنند.

کاربرد های گانودرما

موارد استفاده مختلفی برای این قارچ وجود دارد. اغلب مطالعات انجام شده در مورد قارچ های ری شی در حیوانات یا مطالعات آزمایشگاهی انجام شده است، اما مطالعات کمی در مورد انسان وجود دارد.

تحقیقاتی به دلیل مزایای بالقوه سلامت قارچ ری شی در حال انجام است، زیرا می تواند موارد زیر را تحت تاثیر خود قرار دهد:

 • فشار خون
 • سیستم ایمنی
 • خواص ضد التهابی
 • سلامت
 • سیستم قلبی عروقی
 • دیابت
 • هپاتیت B
 • شریان های مسدود شده
 • سندرم خستگی مزمن
 • عملکرد کبد
 •  
 • انواع سرطان

مزایای سلامتی این قارج

افراد بیشتر و بیشتر در حال تلاش برای کاهش میزان داروهایی هستند که مصرف می کنند و یا به دنبال روش های جامع یا مکمل درمانی هستند. گرچه این قارچ ممکن است برای هر فرد یا هر بیماری مناسب نباشد، اما برخی از مزایای سلامتی آن قابل توجه است.

هیپرپلازی خوش خیم پروستات

مردان مبتلا به هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) نشانه هایی از التهاب ادراری مکرر، ادرار شبانه، کاهش جریان ادراری و تخلیه ناقص مثانه را نشان می دهند. تحقیقی در سال 2012 که در مجله سلامت نیمه عمر منتشر شده است، نشان داد که این قارچ ممکن است اثر مهمی در درمان BPH با مهار 5 آلفا ردوکتاز داشته باشد. بسیاری از گزینه های درمان BPH شامل یک مهار کننده 5 آلفا ردوکتاز می باشد که می تواند پیشرفت BPH و کاهش حجم پروستات را کاهش دهد. مطالعات مربوط به قارچ ری شی و BPH اغلب مطالعات حیوانی است، اما آنها وعده تحقیقات بیشتر در آینده را داده اند.

 محرک سیستم ایمنی

عصاره این قارچ می تواند تولید انواع سلول های سفید خون را تحریک کند که به جلوگیری و مبارزه با عفونت کمک می کند. در حالی که این امر به عنوان اولین خط دفاعی برای درمان سرطان توصیه نمی شود، اما ممکن است به بهبود پاسخ ایمنی کمک کند.

بررسی تجربی 2016 کاکرین در مورد استفاده از این قارچ برای درمان سرطان نشان داد که بیماران مبتلا به سرطان که عصاره را مصرف می کردند بیشتر به درمان پاسخ می دادند. این قارچ ها همچنین پاسخ ایمنی این بیماران را در تحریک کردند.

 خواص ضد التهابی

موفقیت و اثربخشی بسیاری از درمان های مبتنی بر گیاه در درمان بیماری های التهابی مانند سرطان، دیابت و چاقی به دلیل ترکیبات ضد التهابی که در آنها وجود دارد، می باشد.

محققان در یک مطالعه  منتشر شده در سال 2017 عصاره این قارچ را دارای اثر ضد التهابی در برابر سلول های سرطانی یافتند. به نظر می رسد اثرات مثبت این قارچ در برابر التهاب و سرطان به علت تریترپروئید ها و پلی ساکارید ها، که دو ترکیب موجود در قارچ هستند، است، اما پلی ساکارید ها بیشترین تاثیر را بر پاسخ التهابی دارند.

مبارزه با خستگی

خستگی مزمن می تواند ناشی از عوامل استرس زای فیزیکی و روانی باشد. تریترپروئید ها و پلی ساکارید ها در این قارچ که مسئول فعالیت آنتی اکسیدانی نیز هستند نقش مهمی در توانایی آن در مبارزه با خستگی دارند.

یک مطالعه منتشر شده در سال 2017 در بیومید تحقیقات بین المللی نشان داد که این قارچ ممکن است برای کاهش خستگی در طول تمرین و افزایش استقامت شنا با محدود کردن انباشت اسید لاکتیک اثر کند. محققان همچنین به آدنوزین، یک جزء قارچ ری شی اشاره می کنند که می تواند غلظت خون را کاهش دهد و ظرفیت خون را برای حمل اکسیژن در سراسر بدن افزایش دهد که ممکن است انرژی بیشتری به وجود آورد.

دیابت

ممکن است که پلی ساکارید های این قارچ به کنترل گلوکز خون و به تبع آن، دیابت کمک کنند. محققان در سال 2004 در مجله بین المللی قارچ های دارویی، برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در بیش از 12 هفته از عصاره پلی ساکارید قارچ ری شی استفاده کردند و دریافتند که در کاهش میزان قند خون موثر است.

و یک بررسی در  2016 در مجله داروسازی آفریقای جنوبی، ثابت کرد که این قارچ برای پایین آوردن قند خون موثر است و ممکن است به دوره درمان دیابت نوع 2 کمک کند.

چرا مردم از قارچ گانودرما استفاده می کنند؟

طرفداران ادعا می کنند که قهوه گانودرما می تواند ایمنی بدن را افزایش دهد و به کاهش وزن، کاهش خستگی، بهبود حافظه، استقامت، کاهش کلسترول، کاهش التهاب، از بین بردن استرس، تغییر روند پیری و گردش خون کمک کند. این قارچ  همچنین به عنوان منبع غنی از آنتی اکسیدان ها شناخته شده است.

اثرات جانبی

گرچه این قارچ قادر به درمان یک مجموعه گسترده از بیماری ها است، اما قبل از مصرف آن به پزشک خود مراجعه کنید زیرا عوارض جانبی ای نیز وجود دارد. بیشترین عوارض جانبی پس از مصرف طولانی مدت گزارش شده است.

اگر در حال برنامه ریزی برای مصرف قارچ ری شی برای مدت بیش از سه ماه هستید، با پزشک خود مشورت کنید. در برخي از مطالعات ذکر شده در بالا، بعضی از عوارض جانبی مصرف قارچ ری شی عبارتند از:

 • اسهال
 • حالت تهوع
 • بی خوابی
 • یبوست
 • دهان خشک
 • جوش یا خارش
 • خونریزی بینی

چگونه گانودرما را مصرف کنید؟

به طور سنتی، قارچ رشی به عصاره تبدیل می شود، یا برای استخراج خواص دارویی اش در آب جوش انداخته می شود. ریشه ها پخته شده و سپس به عنوان چای تحت مصرف قرار می گیرند. عصاره قارچ ری شی به طور معمول چیزی است که شما در فرم مکمل پیدا خواهید کرد.

هیچ دوزی از عصاره قارچ ری شی توصیه نمی شود، اما یک بررسی انجام شده توسط کاکرینای در 2015 اشاره کرد که 1.4 تا 3 گرم قارچ ری شی را در روز مصرف کرد. همانطور که گفته شد، با دکتر خود صحبت کنید تا دوز مناسب برای سن، جنسیت و وضعیت پزشکی خود را پیدا کنید.

دانشگاه میشیگان توصیه می کند که 1 تا 1.5 گرم از گانودرما و در فرم پودر و یا 1 میلی لیتر در روز به عنوان تنتور در روز مصرف کنید. گانودرما در شکل قهوه نیز موجود است که معمولا ترکیبی از پودر قهوه و گانودرما است.

مطالعات فعلی و در حال انجام امید به بهره وری از پتانسیل گانودرما و احتمالا اثبات بیشتر در توصیه برای مصرف این گیاه دارد. به عنوان مثال، آنها در حال آزمایش آن به عنوان یک افزودنی برای ماست هستند.

هشدارهایی درباره این قارچ

همانطور که قبلا ذکر شد، مصرف گانودرما برای همه یا هر وضعیت سلامتی مناسب نیست. اگر می خواهید شروع به مصرف آن کنید، اما یکی از شرایط زیر را در خود دارید، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید

 • تحت درمان با داروهای شیمی درمانی یا داروهای ایمنی قرار دارید
 • داروهای کاهش دهنده فشار خون مانند کومادین یا وارفارین یا آسپیرین را مصرف می کنید
 • حامله هستید یا در حال تغذیه با شیر مادر هستید

سمیت کبدی در دو مطالعه در مورد استفاده از قارچ رشی پودری گزارش شده است، بنابراین با احتیاط استفاده کنید.

قهوه گانودرما چیست؟

قهوه گانودرما یک مخلوط نوشیدنی پودری است که به طور معمول شامل قهوه فوری و عصاره پودری قارچ ری شی می شود. سایر مواد تشکیل دهنده مانند شکر، خامه غیر لبنی و گیاهان  نیز ممکن است در آن وجود داشته باشد.

فراتر از مزایایی که قهوه فراهم می کند، این یک نوشیدنی است که بعضی از طرفداران آن می گویند که مزایای سلامتی بسیاری را به همراه دارد و گاهی اوقات افرادی که می خواهند مصرف قهوه خود را کاهش دهند، اما همچنان سطح انرژی خود را افزایش دهند از آن استفاده می کنند.

علیرغم ادعای بازاریابی برای مزایای قهوه گانودرما ، هیچ گونه حمایت علمی از اثرات سلامتی این محصول وجود ندارد.

شما چه فکر می کنید؟

آیا تا کنون اسم این قارچ را شنیده بودید؟ قارچ ری شی چطور؟ آیا می دانستید آنها یک چیز هستند؟ آیا تا به حال آن را خورده اید؟ آیا شما آن را در غالب چای یا قهوه تان نوشیده اید؟ یا آن را به روش دیگری آماده کرده اید؟ آیا درباره تمام مزایای بالقوه آن بر روی سلامت و عوارض جانبی آن می دانستید؟ نظرات خود را در زیر با ما به اشتراک بگذارید!

قهوه سوپریم دکتر بیز مناسب ‌ترین و بهترین داروی گیاهی است که می‌تواند ریه را پاکسازی کند، قوای جسمی و جنسی را تقویت کرده، باعث کاهش وزن و جلوگیری از پیشرفت بیماری MS شود

قهوه گانودرما شرکت بیز با پایین ترین قیمت و تا 50٪ تخفیف خرید انواع محصولات دکتر بیز بصورت آنلاین و اینترنتی با امکان ارسال رایگان ارائه می دهد

فروشگاه دکتر بیز ارائه دهنده انواع محصولات دکتر بیز ارگانیک و طبیعی است که در تولید آن از هیچ ماده شیمیایی استفاده نشده است لیست تمام محصولات دکتر بیز و خرید مستقیم از شرکت بدون واسطه را می توانید در همین جا تجربه کنید جهت اطلاع از آدرس فروشگاه دکتر بیز کلیک کنید

دکمه بازگشت به بالا