اقتصادی

گسترش تجارت با ارزهای ملی ناجی پیشرفت اقتصادی

روسیه خواستار استفاده گسترده‌تر از ارزهای ملی در تجارت منطقه‌ای است.

به گزارش اخبار استانی به نقل از بیزنس، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه از اعضای کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS) خواسته است، در تجارت، بیشتر به ارزهای ملی تکیه کنند تا در برابر تاثیرات ارزهای خارجی کمتر آسیب‌پذیر شوند.

پوتین در نشست سران کشورهای مستقل مشترک المنافع در بیشکک، پایتخت قرقیزستان گفت: ایجاد زیرساخت مالی پایدار مستقل از نفوذ خارجی همچنین استفاده گسترده‌تر از پول ملی در تسویه حساب‌های متقابل، ابزار مهمی برای افزایش بیشتر عملیات تجاری و جریان سرمایه‌گذاری است.

وی افزود: روسیه طی همکاری با موسسات مالی و اقتصادی و بانک‌های مرکزی کشورهای عضو، به تلاش‌ها برای گسترش استفاده از پول ملی در تجارت به هر طریق ممکن کمک خواهد کرد.

از زمانی که غرب کمپین تحریمی بی‌سابقه خود را علیه روسیه به دلیل درگیری در اوکراین به راه انداخت، تلاش برای کنار گذاشتن دلار آمریکا در تجارت بین‌المللی و روی آوردن به ارزهای ملی به جای آن، در میان کشورهای در حال توسعه افزایش یافته است. این اقدامات عملا ارتباط این کشور را با سیستم مالی غرب با دلار و یورو قطع کرد.

کشورهای مستقل مشترک المنافع، سازمان منطقه‌ای است که شامل روسیه و بسیاری از جمهوری‌های شوروی سابق است. ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، ازبکستان، تاجیکستان و ترکمنستان ازجمله آنها هستند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا