عمومیکسب و کار استانها

کمبود چه ویتامین هایی باعث چاقی میشود؟

ویتامین‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

ویتامین‌های محلول در آب جز ویتامین‌های گروه B و C هستند. این ویتامین‌ها همانطور که از اسم آنها پیدا است در آب حل می‌شود و اگر مصرف روزانه آنها بیش از حد باشد مقدار اضافی آن از بدن دفع می‌شود و کمبود آنها نیز به سرعت اثر خود را در بدن نشان می‌دهد. بنابراین میزان دریافت ویتامین در رژیم غذایی سالم حتماً باید مورد توجه قرار گیرد و حاوی مقدار مناسب این نوع ویتامین‌ها باشد.

دانلود اپلیکیشن رژیم غذایی

ویتامین‌های محلول در چربی

این ویتامین‌ها که در چربی حل می‌شوند در صورت مصرف زیاد آنها از بدن دفع نشده و در بدن و به خصوص در کبد ذخیره می‌شوند. به همین دلیل هم بیماری‌های ناشی از مصرف زیاد این نوع ویتامین‌ها دیر در بدن مشخص می‌شود.

کدام ویتامین چاق کننده است؟

برای چاق شدن به مصرف بیشتر مواد غذایی نیاز دارید. در حقیقت با مصرف بیشتر مواد غذایی میزان کالری که دریافت می‌کنید افزایش می‌یابد و همین موضوع باعث چاقی می‌شود. مصرف ویتامین با هدف چاق شدن و برای افزایش وزن تنها در صورتی مؤثر است که مواد مغذی که باعث لاغری می‌شود را در برنامه غذایی حذف کنید.

کمبود برخی از مواد مغذی که باعث کاهش وزن می‌شوند شامل ویتامین‌های C و B12 و است. به نظر می‌رسد که مصرف مولتی ویتامین‌ها احتمالاً باعث می‌شود تا بدن تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کند و از آنجایی که ویتامین‌ها بر میزان سوخت و ساز بدن تأثیر می‌گذارند بنابراین میزان دریافت ویتامین‌ها می‌تواند بر میزان وزن افراد هم از لحاظ لاغری و هم از لحاظ چاق شدن تأثیر می‌گذارد.

علاوه بر این برخی از ویتامین‌ها در اشتها نیز تأثیر می‌گذارند و در نتیجه باعث می‌شود که غذای بیشتری بخوریم و بنابراین بر چاق شدن تأثیر می‌گذارند. به عنوان مثال، سطح پایین ویتامین B6 سطح سرتونین مغز را کاهش می‌دهد و همین موضوع بر افزایش اشتها تأثیر می‌گذارد. از طرف دیگر برخی از افراد مولتی ویتامین‌ها را بر افزایش وزن و یا لاغری مقصر می‌دانند و به سبک زندگی و برنامه غذایی خود توجه نمی‌کنند.

بیشتر افرادی که یک رژیم غذایی سالم و متعادل دارند تمام ویتامین‌های مورد نیاز خود را از طریق غذا دریافت می‌کنند و در نتیجه دچار کمبود مواد مغذی نمی‌شوند. اما یک رژیم غذای ناسالم بر میزان و نحوه جذب مواد مغذی در بدن تأثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث افت سطح خون شود. کمبود ویتامین C و ویتامین B12 باعث به وجود آمدن وضعیتی در بدن می‌شود که به آن کم خونی گفته می‌شود و بدن نمی‌تواند سلول‌های قرمز خون را به اندازه کافی تولید کند.

کم خونی خود را به صورت خستگی، تنگی نفس، ضعف عضلانی، سرگیجه، ضربان نامنظم قلب، تغییر خلق و خو، سرگیجه و فراموشی و در نهایت کاهش وزن می‌شود.ویتامین B12 در اشتها نقش مهمی ایفا می‌کند و باعث می‌شود که بدون آنکه به غذا نیاز داشته باشید غذای بیشتری بخورید. کمبود این ویتامین بر اختلالات گوارشی و کم خونی تأثیر می‌گذارد. برای اطمینان از اینکه به مقدار کافی ویتامین B12 دریافت می‌کنید باید نوع مواد غذایی در رژیم چاقی را به درستی انتخاب کنید.

آیا خوردن قرص ویتامین دی باعث چاقی می‌شود؟

برای کمک به جذب کلسیم و سالم ماندن استخوان‌ها بدن به ویتامین D احتیاج دارد، اما این ویتامین نقش دیگری نیز در بدن ایفا می‌کند و آن تقویت عملکرد سیستم ایمنی، سلامت قلب و عروق و کاهش التهاب است. به نظر می‌رسد ویتامین D به احتمال زیاد باعث افزایش وزن نمی‌شود، زیرا افرادی که اضافه وزن دارند مقادیر کمی از این ماده مغذی در بدنشان دیده شده است. قبل از مصرف مکمل ویتامین D با متخصصین مشورت کنید تا مطمئن شوید که مصرف آن برای شما بی خطر است.برخی از مطالعات نشان می‌دهد ویتامین D ممکن است باعث افزایش وزن شود اما این مطالعات معمولاً بر روی گروه‌های خاص مثل زنان باردار انجام شده است و به همین دلیل نمی‌توان آن را به همه افراد نسبت داد.

چه ارتباطی بین سطح ویتامین ای و چاقی وجود دارد؟

ویتامین E از ویتامین محلول در چربی است و در سبزیجات و غذاهای چرب مانند آجیل، ماهی‌های روغنی، روغن زیتون و آووکادو به وفور وجود دارد. کمبود مزمن ویتامین E می‌تواند منجر به طیف وسیعی از بیماری‌های مرتبط با سندرم متابولیک، از جمله بیماری‌های قلبی، دیابت، بیماری آلزایمر و سرطان شود.

ویتامین ای یک ریز مغذی محلول در چربی است و از نظر تئوری، در افرادی که اضافه وزن دارند و مقادیر زیادی غذای چرب می‌خورند، باید سطح بالایی داشته باشد. با این حال، مطالعات نشان می‌دهد حتی در حالتی که مقدار ویتامین E در گردش خون زیاد است، در افراد چاق این ریز مغذی ضروری به بافت هایی که بیشتر از همه مورد نیاز است راه پیدا نمی‌کند. بافت افراد چاق مصرف برخی از این چربی‌ها و ویتامین‌ها از جمله ویتامین E را رد می‌کنند زیرا در حال حاضر چربی کافی دارند. به همین دلیل، افراد چاق جز آن دسته از افرادی هستند که بیشتر از دیگران در معرض کمبود ویتامین ای قرار دارند.

خطرات احتمالی مصرف بیش از حد ویتامین‌ها چیست؟

زمانی که به طور طبیعی از طریق مواد غذایی موجود در برنامه غذایی خود مواد مغذی از جمله انواع ویتامین‌ها را دریافت می‌کنید بعید است که دریافت مقدار ویتامین‌ها بیش از اندازه شود. دریافت بیش از اندازه ویتامین‌ها معمولاً به مصرف مواد مکمل مربوط می‌شود که در صورتی که بیش از اندازه باشد و یا متناسب با نیاز بدن یک فرد نباشد می‌تواند منجر به بروز بیماری شود و حتی در موارد شدید خطرناک هم باشد. البته این موضوع در مورد ویتامین‌های محلول در چربی اتفاق می افتد و ویتامین‌های محلول در آب در صورتی که بیش از اندازه دریافت شود از بدن دفع می‌شود. مصرف بیش از حد ویتامین‌ها می‌تواند اثرات جانبی بر بدن داشته باشد که هر یک از آنها عبارتند از:

آیا مصرف بیش از حد ویتامین‌ها کشنده است؟

مرگ ناشی از مصرف بیش از حد ویتامین‌ها بسیار نادر است اما مواردی از مرگ و میر ناشی از مسمومیت با ویتامین نیز دیده شده است. به عنوان مثال مصرف بیش از 200 میلی گرم ویتامین A و یا مصرف 10 برابر بیش از میزان مصرف مجاز روزانه می‌تواند باعث افزایش فشار مایع نخاعی و در نهایت آسیب رسیدن به اندام‌های بدن شود. مصرف بیش از حد ویتامین D نیز در دراز مدت سطح کلسیم خون را بالا برده و می‌تواند منجر به مرگ شود. مصرف بیش از حد سایر ویتامین‌ها هم می‌تواند عوارض جانبی احتمالی کشنده‌ای مثل آسیب به کبد داشته باشد.

به طور کلی در میزان مصرف مواد غذایی و مواد مغذی همیشه باید به نیاز بدن توجه داشت. درست است که هر یک از مواد مغذی به تنهایی فواید فوق العاده ای برای سلامتی دارند اما باید برنامه غذایی را انتخاب کرد که همه چیز به اندازه به بدن برسد. در همین راستا سایت من و رژیم برای ارتقا سلامتی ایرانیان و اینکه هر فرد برنامه غذایی و یا رژیم لاغری خوب مخصوص به خود را داشته باشد با به کاری گیری متخصصین خود در خدمت شما است. پس اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که به سلامتی خود اهمیت می‌دهید به سایت من و رژیم سری بزنید و رژیم غذایی متناسب با سبک زندگی و شرایط کمبود کدام ویتامین ها باعث چاقی می شود ؟

اگر فکر می کنید برای کاهش وزن همه کارها را به درستی انجام داده اید ، رژیم غذایی کم کالری و فعالیت بدنی مناسب دارید ، اما در عوض  روز به روز به وزنتان اضافه می شود  ، کمبود ویتامین ها می تواند مقصر اصلی چاقی شما باشد . بر اساس تحقیق منتشر شده در ISRN Endocrinology ، در افراد چاق معمولا کمبود ویتامین ها و مواد مغذی بسیار شایع تر است .

اگرچه امروزه بسیاری از غذاها با ویتامین هایی مانند ویتامین D یا ویتامین B غنی شده اند ، اما اگر رژیم غذایی شما حاوی مواد غذایی بی کیفیت باشد ، ممکن است مقادیر کافی ویتامین دریافت نکنید تا به بدنتان کمک کند انرژی اضافی خود  را بسوزاند و از افزایش وزن شما جلوگیری کند .متاسفانه در جوامع امروزی کمبود ویتامین ها و مواد معدنی به جای بهتر شدن در حال بدتر شدن است . این کمبودها می تواند بر روی سلامتی افراد تاثیر بسیار بدی بگذارد . فقط چند مورد از مشکلات سلامتی مرتبط با کمبود ویتامین ها و مواد معدنی را در نظر بگیرید :

کمبود ویتامین ها چگونه باعث چاقی می شوند ؟

یکی از پیامدهای نادیده گرفته شده کمبود ویتامین ها ، افزایش وزن های ناخواسته است . در این قسمت 3 دلیل را بررسی می کنیم تا ببینیم چگونه کمبود ویتامین ها و مواد معدنی توصیه شده می توانند به افزایش وزن تدریجی افراد کمک کند . گاهی اوقات این کمبود ها می تواند سالانه تا 5 کیلو وزن شما را افزایش دهد .کسانی که کمترین مواد مغذی را دریافت می کنند در نهایت بیشترین وزن را دارند و کسانی که مواد مغذی بیشتری دریافت می کنند وزن کمتری دارند. به زبان پزشکی ، کسانی که کمترین میزان دریافت ویتامین و مواد معدنی را دارند معمولا بیشترین BMI را خواهند داشت .

کمبود ویتامین ها ولع غذا خوردن و اشتهای شما را بیشتر می کند

کم بودن مواد مغذی مرکز اشتها را در مغز شما تحریک می کند ! در مرکز اشتهای مغز ما گیرنده هایی وجود دارد که می دانند کمبود مواد مغذی کلیدی مانند آهن ، ویتامین D یا ویتامین های گروه B را داریم یا خیر . اگر کمبود داشته باشیم ، مرکز اشتهای ما روشن می شود و ما را به سمت بیشتر غذا خوردن هدایت می کند .غالباً هوس های غذایی بیش از حد و مقاومت ناپذیر ، به ویژه برای خوردن غذاهای خوشمزه و پر کالری در اثر همین کمبود های غذایی ایجاد می شود که می تواند منجر به پرخوری و افزایش وزن های بی رویه و چاقی افراد شود .

کمبود ویتامین ها باعث خستگی شما می شوند

کمبود ویتامین ها باعث ایجاد حس خستگی در شما می شوند و طبیعتا وقتی شما خسته هستید فعالیت بدنی خود را محدود می کنید. وقتی خسته هستیم ، فعالیت کمتری داریم . کارهای انرژی برو پرتحرک و …را به درستی انجام نمی دهیم ! این خستگی ، که اغلب نتیجه از دست دادن مواد مغذی اصلی است ، تحرک ما را کم می کند و این کم تحرکی عامل بسیار مهمی برای افزایش وزن های ناخواسته و چاقی است .

کمبود ویتامین ها متابولیسم بدن شما را آهسته و کند می کند

کمبود ویتامین ها متابولیسم بدن را کند می کند. مواد مغذی ضروری و ویتامین ها در شیمی بدن ما نقش اساسی دارند . مواد مغذی عضله و استخوان می سازند ، انرژی ایجاد می کنند ، قند و چربی می سوزانند و خلق و خوی ما را در حالت طبیعی نگه می دارند. اگر به اندازه کافی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز خود را دریافت نکنیم ، به تدریج متابولیسم یا سوخت و ساز بدن ما آهسته می شود که این امر منجر به افزایش تدریجی وزنمان خواهد شد .

برای پیشگیری از چاقی رژیم غذایی شما باید سرشار از انواع ویتامین ها باشد

برای پیشگیری از چاقی هر دو گروه از ویتامین ها باید به اندازه کافی در رژیم روزانه شما وجود داشته باشد . ویتامین های محلول در آب مانند ویتامین C و ویتامین های گروه B باید به صورت روزانه مصرف شوند زیرا مقادیر بیش از حد و اضافی آن توسط بدن شما از طریق ادرار خارج می شود . ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین های  D ، E  ، A و K می توانند در کبد و بافت های چرب شما ذخیره شوند ، اما شما همچنان باید از هر یک از این ویتامین ها به طور منظم و در مقادیر توصیه شده مصرف کنید تا از کمبود آن جلوگیری کنید .

ارتباط کمبود ویتامین D و چاقی

از جمله کمبود ویتامین هایی که احتمالا منجر به بروز چاقی می شود کمبود ویتامین دی است . مطالعات جدید نشان می دهد افراد چاق سطح ویتامین D کمتری دارند ، اما هنوز مشخص نیست که آیا سطح پایین ویتامین D منجر به چاقی می شود و یا چاقی باعث کمبود ویتامین D می شود . صرف نظر از این ، رژیم غذایی فقیر از ویتامین D می تواند باعث خستگی و درد عمومی شود ، که این مساله می تواند با ایجاد مشکل در فعالیت بدنی و سوزاندن کالری باعث افزایش وزن شود.

شما می توانید ویتامین D را از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید و استفاده از منابع غذایی این ویتامین که شامل ماهی هایی مانند ماهی شمشیری ، ماهی تن و ماهی آزاد است تامین کنید . زرده تخم مرغ و غذاهای غنی شده ، مانند شیر ، ماست ، آب پرتقال و غلات غنی شده نیز از منابع غذایی دیگر این ویتامین محسوب می شوند .چنانچه به هر دلیل از منابع غذایی این ویتامین به اندازه کافی استفاده نمی کنید و یا در معرض نور خورشید قرار نمی گیرید حتما باید از مکمل ویتامین دی برای پیشگیری از کمبود آن استفاده کنید .

چه افرادی بیشتر در معرض کمبود ویتامین D هستند؟

اگرچه می تواند هرکسی را تحت تأثیر قرار دهد ، اما گروه خاصی از افراد ممکن است در معرض خطر بیشتری قرار بگیرند. به عنوان مثال ، افرادی که جراحی بای پس معده انجام داده اند ممکن است توانایی جذب ویتامین D از رژیم غذایی خود را تا حد زیادی از دست بدهند ، که این امر ممکن است آنها را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کمبود ویتامین D قرار دهد .همچنین به نظر می رسد افراد مبتلا به سلیاک ، سندرم روده کوتاه ، بیماری التهابی روده (IBD) ، فیبروز کیستیک یا نارسایی مزمن لوزالمعده نیز بیشتر از بقیه افراد در معرض کمبود ویتامین D قرار داشته باشند .

افراد مسن و همچنین افرادی که رنگ پوست آنها تیره است و یا وقت کمی در فضای باز می گذرانند ، به دلیل کاهش توانایی تولید کافی ویتامین D از طریق آفتاب ، بیشتر در معرض کمبود این ویتامین قرار دارند .علاوه بر این موارد ، همانطور که در این مقاله ذکر شده کمبود ویتامین D در افراد چاق بیشتر دیده می شود و این افراد به دلیل وزن بالا به ویتامین دی بیشتری نیاز دارند .سرانجام ، برخی از داروهای تجویز شده ممکن است باعث تجزیه بیشتر ویتامین D در بدن شوند و احتمال خطر کمبود ویتامین D را افزایش دهند .

منبع:

health.com

youtube.com

دکتر رضا غیاثوند

تدریس بیش از 300 واحد تغذیه در 10 سال گذشته برای دانشجویان رشته های تغذیه، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، بهداشت عمومی و پرستاری در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و استاد راهنما 35 دانشجوی کارشناسی ارشد و 10 دانشجو دکتری تغذیه.
دکمه بازگشت به بالا