عمومیکسب و کار استانها

بگ فیلتر چیست و چه استفاده ای دارد؟

فیلتر کیسه‌ای یا بگ فیلتر چیست؟

فیلتر کیسه‌ای یا بگ فیلتر عبارت است از محفظه ای شامل تعدادی کیسه با جنس پلی استر که با عبور گاز حاوی غبار از دریچه ورودی و حرکت به سمت خروجی فیلتر، غبار موجود روی سطح خارجی کیسه‌ها می‌نشیند. در ادامه در مورد سبد بگ فیلتر هم صحبت خواهیم کرد. سپس در مقاطع زمانی معین با اعمال پالس هوا، غبار موجود بر کیسه تکانده شده و به هاپر زیرین فیلتر ریخته می‌شود. به این ترتیب غبار از گاز جدا می‌شود.

یکی دیگر از تجهیزاتی که به صورت گسترده برای غبارزدایی هوا در صنایع سیمان استفاده می‌شود بگ فیلترها می‌باشند. این نوع از فیلترها دارای بازدهی غبارگیری بالا می‌باشند که با توجه به نوع غبار تا 99.9 درصد بازدهی دارند. عاملی که کاربرد آن را محدود می‌کند، دمای گاز ورودی به آن می‌باشد، با پیشرفت‌های جدید در تهیه الیاف کیسه ای دامنه استفاده از آن‌ها وسیع‌تر شده است.

طرز کار بگ فیلتر

معمولا بگ فیلترها از کیسه های پارچه ای بلند استوانه ای شکل تشکیل می شوند. سطح فیلترهای کیسه ای حاوی مخروط های کوچکی است که اجازه عبور ذرات از سطح فیلتر کیسه ای را نمی دهد، با ورود هوای حاوی ذرات آلاینده به بگ فیلتر و عبور آن از سطح فیلتر کیسه ای، لایه ای از ذرات بر روی سطح فیلتر کیسه ای تشکیل می شود تا جایی که دیگر هوا نمی تواند از سطح فیلتر کیسه ای عبور کند. سپس سیستم تمیزکننده وارد عمل شده و به صورت آنلاین یا آفلاین، فیلتر کیسه ای را برای انجام عمل فیلتراسیون آماده می کند.

نحوه عملکرد بگ فیلتر ها

در غبارگير ها و یا بگ فیلتر ها هوای  حامل غبار و یا دود تولیدی صنایع آلاینده  بعد از عبور از سيکلون به طرف محفظه کيسه‌ها رفته و بعد از  و عبور از آنها  هواي تميز از آنجا وارد محفظه بعدی مي‌شود و سپس توسط  به دودکش ارسال مي‌شود. در همان زمانيکه فيلتر شدن به طور مستمر انجام مي‌شود، هواي فشرده  از طريق شيرهاي برقي پالس و نازل‌ها توسط تابلوي برنامه ريزي شده الکترونيکي به طور دوره اي به داخل کيسه‌ها دميده مي‌شود و باعث جدا شدن مواد از مي‌شود. مواد جدا شده وارد قیف دستگاه می شود و از آنجا توسط سيستم‌هاي انتقال اسکرو کانواير و  به بيرون دستگاه هدايت مي‌شود.

هر رديف از کيسه‌هاي فيلتر به وسيله يک لوله و نازل جداگانه که در قسمت بالاي کيسه‌ها تعبيه شده، با استفاده از هواي فشرده تميز مي‌شود. براي اين منظور مخزن‌هاي هواي فشرده با شيرهاي ديافراگمي مکمل در انتهاي هر نازل قرار گرفته است. اين شيرهاي ديافراگمي به وسيله کنترلر الکترونيکي به صورت تناوبي عمل مي‌کنند. هواي فشرده که از مخزن خارج مي‌شود، از طريق لوله‌هاي دمنده نازل و جت لوله ي انژکتوري که دقيقا در بالاي کيسه‌ها در وسط ونتوري تعبيه شده است، به داخل کيسه دميده مي‌شود. با استفاده از اين روش حتي کيسه هايي به طول سه متر نيز قابل تميز شدن مي‌باشند.

استفاده از بگ فيلترها باعث غبارزدايي گازها تا 20 ميلي گرم بر مترمکعب مي‌شود

مقایسه بین فیلتر کیسه ای و الکتروفیلتر

مقایسه تقریبی هزینه الکتروفیلترها و فیلترهای کیسه ای به عنوان پر مصرف‌ترین فیلترهای مورد استفاده صنایع می‌باشد. مثلا هرگاه هزینه یک فیلتر کیسه ای 100 واحد فرض شود، یک دستگاه الکتروفیلتر با همان ظرفیت 400 واحد در نظر گرفته شده است.

الکتروفیلتر یکی از بهترین وسایل برای تصفیه هوا، حذف آلاینده ها، گرد و غبار و دوده است. این روش کارایی بالایی در حذف آلاینده ها، گرد و غبار و دوده است. همچنین کارایی بالایی در حذف ترکیبات سمی مونواکسید کربن، اکسیدهای نیتروژن، فرم آلدئید و ترکیبات سمی گازی دارد.

ویژگی‌ها و عملکرد فیلترهای هیبرید

فیلتر هیبرید یکی از انواع سیستم‌های غبارگیر است که تکنولوژی الکتروفیلتر و فیلتر کیسه ای را با یکدیگر ادغام نموده است. سیستم حاصل با دوام و مقرون به صرفه بوده و قدرت غبارگیری بالایی دارد. طراحی این نوع از فیلترها با استفاده همزمان از دو تکنولوژی عنوان شده، امکان طراحی با نسبت هوا به سطح فیلتراسیون بالاتر در قسمت کیسه ای را میسر کرده است.

این امر باعث کم کردن سطح پارچه و در نتیجه تعداد کیسه ها، تعداد گیج ها، شیرهای مربوط به سیستم ضربه زن در قسمت کیسه ای می‌شود. کاهش تعداد این قطعات کارایی و دوام بیشتر دستگاه و هزینه نگهداری کمتر آن را تضمین می‌نماید. با وجود اینکه الکتروفیلترها دارای استحکام مکانیکی و مقاومت بالا در مقابل دما هستند، اما هنگامی که میزان خروجی کمتر از 10mg/m3 مد نظر باشد، بسیار گران و پرهزینه می‌شود.

الکتروفیلترها نسبت به بگ فیلترها در حجم‌های مختلف گاز دارای افت فشار کمتری هستند. همچنین بگ فیلتر می‌تواند غبار بیشتری را نسبت به الکتروفیلتر جدا و مستقل از شرایط گاز و غبار کار کند، اما در مقابل دما حساس هستند. چنانچه افزایش راندمان فیلتر با افزایش کارایی خط تولید سیمان مد نظر باشد، الکتروفیلتر بسیار گران و پرهزینه می‌شود.

تبدیل الکتروفیلتر به بگ فیلتر نیازمند یک فن جدید و پدرت‌تر از فن قبلی الکتروفیلتر است. بنابراین برای افزایش بازدهی سیستم‌های غبارگبر و استفاده از مزایای الکتروفیلترها و بگ فیلترها به صورت همزمان ایده ترکیب دو سیستم فوق منجر به تولید فیلتر مرکب یا هیبرید در خانواده غبارگیرها شد. تعامل دو سیستم الکتروفیلتر و بگ فیلتر در یک سیستم واحد باعث افزایش بازدهی سیستم در جذب ذرات ریز غبار و تشکیل سیستمی مجتمع، پایدار و با صرفه اقتصادی شده است.

شرح عملکرد فیلتر هیبرید

در یک فیلتر هیبرید از دو روش غبارگیری تواما استفاده می‌شود.

جذب غبار با استفاده از نیروی الکترواستاتیکی در فیلد الکتریکی
جدا سازی غبار با استفاده از پارچه فیلتر در قسمت کیسه ای فیلتر هیبرید.
با بهره گیری از مزایای دوروش غبارگیری، در واقع یک هم افزایی بین دو عملکرد فوق به وجود می‌آورد که نتایج بسیار ارزشمندی حاصل می‌شود.

فیلتر هیبرید از یک بخش الکتریکی و یک بخش کیسه ای جدا پشت سرهم که هر دو در یک محفظه قرار دارند تشکیل شده است. بخش الکتریکی مشابه یک فیلد الکتریکی الکتروفیلتر است و بخش کیسه از مجموعه ای از کیسه‌ها تشکیل شده است که تقریبا مشابه یک فیلتر کیسه ای می‌باشد.

جریان گاز ابتدا وارد قسمت الکتریکی می‌شود و تحت تاثیر میدان الکترواستاتیکی حدود 90 الی 95 درصد غبار جذب صفحات می‌شود. ذرات غبار باقی مانده در بخش کیسه ای وارد شده و روی سطح کیسه می‌نشینند. این ذرات باردار روی کیسه‌ها یک لایه غبار با فضای متخلخل به وجود می‌آورند که عبور گاز از بین لایه غبار را تسهیل می‌نماید. این امر باعث می‌شود علی رغم بزرگ‌تر بودن سرعت عبور گاز از پارچه فیلترهای هیبرید نسبت به فیلتر کیسه ای افت فشار ایجاد شده بسیار کمتر از فیلتر کیسه ای باشد که نتیجه آن امکان استفاده از سطح پارچه کمتر،

برای یک حجم مشخص گاز (A/C) می‌باشد. مقدار A/C می‌تواند 20 تا 30 درصد بالاتر از فیلتر کیسه ای باشد و به همین نسبت سطح کیسه، تعداد cage‌ها و شیرها کاهش می‌یابد.

مزایای استفاده از سیستم هیبرید

بازده عالی در جذب ذرات بیشتر از 99.99 در صد
کیسه‌ها در این سیستم به دلیل محافظت در برا
بر نشستن ذرات درشت داراری عمر مفید بیشتر و بازدهی بالاتری می‌باشد.
کوچک‌تر شدن اندازه تجهیز به دلیل استفاده از 65 الی 75 درصد از تجهیزات بگ فیلتر معمولی و استفاده درصدی از قطعات الکتروفیلترهای متداول
مصرف بهینه انرژی
تعمیر و نگهداری و ارتقای راحت‌تر سیستم به دلیل عدم نیاز به افزودن پارامترهای کنترلی
همان گونه که قبلا ارائه گردید در فیلترهای هیبرید این است که با توجه به جذب بخش عمده غبار در قسمت الکتریکی، بار غبار بسیار کمتری به بخش کیسه ای وارد خواهد شد که این امر باعث کاهش دفعات ارسال پالس‌های تمیز کننده و در نتیجه، افزایش عمر کیسه ها، افزایش عمر Diaphragm و pilot Valve و همچنین کاهش مصرف هوای فشرده می‌باشد.

اجزای تشکیل دهنده سیستم

 1. فیلترهای کیسه ای و قفسه های نگهدارنده
 2. کمپرسور هوا
 3. فن سانتریفیوژ
 4. هاپر جمع کننده
 5. سیستم تخلیه غبار
 6. سیستم پاکسازی فیلترهای کیسه ای
 7. بدنه اصلی
 8. سیلیکون یا جرقه گیر
 9. شیر برقی
 10. ونتوری
 11. تابلو کنترل جت پالش

مزاياي اين دستگاه

1- طراحي کاملا جديد و مدرن
2- رعايت استاندارد ها در ساخت
3-مکش خوب
4- کلاس  IP55
5-ولتاژ کاري 230/400V-50HZ
6- کاملاً ايراني
7- کم صدا
8- قطعات قابل تعويض و تعمير
9- رنگ پوششي از نوع اپوکسي زينگ ريچ
10- کم مصرف
11- دو سال گارانتي
12-موفق در آزمونهاي محيط زيست

نحوه کار بگ فیلتر

وظیفه این دستگاه جداسازی ذرات جامد از گازهای خروجی به‌وسیله فیلترها است. گردوغبار جذب فیلتر شده و هوای تازه توسط جریان هوای معکوس به بیرون هدایت می‌شود.

هنگامی که هوا و گازهای حاوی گرد و غبار از یک لایه پارچه یا نمدی عبور می کنند، عمل سوسپانسیون باعث شده ذرات از آن عبور کند و در کیسه و قیف انتهایی ته نشین شوند.

اگر محیط برای جریان هوا و حراکت دادن گاز حاوی دود و گرد و غبار ، دارای قدرت و پتانسیل کافی نباشد، از یک یا به عنوان فن غبارگیر در کنار دستگاه استفاده می شود.

انواع بگ فیلتر

فیلترهای کیسه ای انواع مختلفی دارند مانند

 • تکان دهنده ( لرزاننده )
 • هوا معکوس 
 • پالس جت (بهترین بازدهی در این نوع است)

قیمت این دستگاه به تعداد فیلتر ها، ، قدرت موتورهای هواکش و حجم هوادهی هواکش و با توجه محل بکارگیری، به میزان هوای مورد نیاز جهت پاکسازی، هوای آلوده تولید شده و  اجزای مورد استفاده در آن متفاوت است. اجزای حایز اهمیت در قیمت شامل فن و هواکش فشار قوی، تعداد کیسه ها، نوع بدنه، جنس ورق فلزی، موتور اصلی است.

متوسط قیمت بگ فیلتر برای کارخانه کاشی و سرامیک از حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان است. برای کارخانه آسفالت از ۸۰۰ میلیون تا بالای یک میلیارد تومان متغیر است.

مشاوره و بازدید از محل جهت براورد هوای مورد نیاز برای مکش مورد نیاز است. کارشناسان ما مشاوره خرید بگفیلتر ( غبارگیر کیسه ای ) را با بازدید از محل بین ۱ تا ۳ روز کاری به شما ارائه می نمایند. این شرکت به عنوان تولیدکننده بگ فیلتر کلیه مراحل طراحی ، ساخت و اجرای پروژه را مدیریت و کنترل می نماید.

برای استفاده از غبارگیر به صورت پیش ساخته، مشخصات غبارگیرهای موجود در شرکت ارائه می شود. این نوع غبارگیرهای صنعتی ارزان بوده و قابل نصب و مونتاژ در محل به صورت پیش ساخته هستند.

بگ فیلتر صنعتی یا غبارگیر صنعتی

غبارگیر صنعتی با ایجاد یک اختلاف فشار در هوای موجود، باعث خروج ذرات معلق در هوا می شود. این ذرات در تنفس افراد و کارگران باعث ایجاد تنگی نفس و مشکلات تنفسی می گردد. همچنین وجود ذرات معلق سنگین در هوای محیط، بر کیفیت محصولات و عمر دستگاه ها تاثیر زیادی دارد.

این دستگاه دی‌اکسید گوگرد و دیگر ذرات گردوغبار معلق در هوا را کنترل کرده و در سه نوع شیکر (لرزاننده)، هوا معکوس و پالس جت تولید می‌گردد. عموماً نوع پالس جت بهترین اثربخشی را در کنترل ذرات معلق هوا دارد.

غبارگیر در محیط هایی که مواد شیمیایی و خطرناک سمی وجود دارد نیز استفاده می شود( ) . در چنین مواردی نوع فیلتر مورد استفاده شده بررسی شود. همچنین میزان هوای خروجی مورد نیاز و تهویه هوای مناسب باید محاسبه گردد.

اجزای بگ فیلتر

هریک از این اجزا وظایف خاص خود را دارند که بر روی عملکرد محصول تاثیر مستقیمی را دارد. ۷ جز اصلی این دستگاه را در ادامه نام خواهیم برد و با آن‌ها آشنایی مختصری را کسب می‌کنید.

 1. هاپر جمع کننده
 2. فن سانتریفیوژ
 3. کمپرسور هوا
 4. سیستم تخلیه غبار
 5. پوسته و محفظه
 6. سیستم پاکسازی فیلترهای کیسه‌ای
 7. فیلتر کیسه‌ای و قفس نگهدارنده
 8. جرقه گیر

حداکثر افت فشار فیلتر براساسِ نرخ عملکرد غبارگیر کیسه ای

مقاومت نهایی Pa متوسط راندمان مهار جذب متوسط رتبه عملکرد
۲۵۰ Am ≤ ۶۵ G1
۲۵۰ ۶۵ ≤ Am ≤ ۸۰ G2
۲۵۰ ۸۰ ≤ Am ≤ ۹۰ G3
۲۵۰ ۶۵ ≤ Am G4
۴۵۰ ۴۰ ≤ Em ≤ ۶۰ F5
۴۵۰ ۶۰ ≤ Em ≤ ۸۰ F6
۴۵۰ ۸۰ ≤ Em ≤ ۹۰ F7
۴۵۰ ۹۰ ≤ Em ≤ ۹۵ F8
۴۵۰ ۹۵ ≤ Em F9

کاربرد بگ فیلتر

با توسعه فناوری و افزایش نیازهای حفاظت از محیط زیست، کاربرد این دستگاه  بیشتر و گسترده تر می شود. در حال حاضر، فیلتر کیسه ای را می توان برای مقابله با دمای بالا، رطوبت بالا، اتصال، انفجار، گاز دودکش ساینده و حتی برای فیلتر هوای حاوی گرد و غبار بسیار ریز استفاده کرد.

صنایعی چون کارخانجات سیمان، ذوب آهن، ریخته‌گری و عملیات فولادی، صنایع غذایی و تولیدکنندگان دارو، کوره‌های ذوب فلزات، تولیدکنندگان مواد شیمیایی و مواردی دیگر اصلی‌ترین موارد استفاده هستند که روزبه‌روز در حال گسترش بیشتر و افزایش نیز هستند.این دستگاه برای شفاف سازی و فیلتر کردن سیالاتی مانند هوا و گاز استفاده می شود که دارای بار معلق و ذرات شناور  نسبتاً کمی هستند که برای پایداری و سلامت هوایی محیط کار باید پاکسازی شوند.

مزایای بگ فیلتر

 • کیسه‌ها معمولاً تفکیک و جداسازی می‌شوند و اجازه می‌دهند بخش‌های دستگاه بدون خاموش کردن کل سیستم تمیز شوند.
 • عملکرد تمیز کردن بسیار ملایم است که عمر کیسه را طولانی تر می کند.
 • به دلیل پاک کنندگی ملایم برای دماهای بالا ترجیح داده می شود.
 • راندمان پاکسازی بالا برای گرد و غبار درشت و ریز
 • بار متغیر بر افت فشار و کارایی تأثیر نمی گذارد.
 • گرد و غبار جمع آوری شده احتمالاً می تواند مجدداً در این فرآیند استفاده شود.
 • انتشار باقیمانده توسط غلظت های دریافتی تعیین می شود.
 • استفاده نسبتا آسان.

تفاوت در مکانیسم حذف گرد و غبار در مدیاهای مختلف( فیلتر )

در حال حاضر، مدیا فیلتر استفاده شده  را می توان در سه دسته اصلی خلاصه کرد.

 •  فیلتر نساجی (از جمله پارچه ساده بدون پرز و مخمل)
 • فیلتر نمدی یا سوزنی
 •  فیلتر ورقه ای ( فیلم )

بگ_فیلتر یا بک فیلتر ؟

واژه bag filter یا همان فیلتر کیسه ای، واژه دقیق برای معرفی این محصول است. البته در بازار ایران و در فارسی ، در سال های گذشته به اشتباه  اصطلاح بک فیلتر هم گفته شده است. این اشتباه به دلیل نزدیکی تلفظ و نوشتار حروف “ک” و “گ” رخ داده است. در صورتی که بک فیلتر back filter به معنی فیلتر پشتی است و در عمل هیچ گونه توجیه فنی و علمی ندارد.

ارتباط غبارگیر صنعتی و نگهداری تعمیرات

ماشین الات صنعتی معمولا به صورت مداوم در چندشیفت کاری استفاده می شوند، در علم نگهداری و تعمیرات، باید ماشین آلات در محیط تمیز و ایزوله کار کند تا کمترین توقفات و خرابی را داشته باشد.

انجام فعالیت های تعمیرات پیشگیرانه pm مانند تمیزکاری و روغن کاری در شیفت های مداوم باعث توقف دستگاه، کاهش تولید و کاهش راندمات سازمان خواهد شد. در چنین مواقعی داشتن یک دستگاه غبارگیر صنعتی به شما کم می کند تا کمترین خرابی، کمترین توقفات و بیشترین راندمان در واحد تولیدی داشته باشید.

از طرفی در استانهایی که گرد و خاک و غبار بیشتری در هوا وجود دارد، مانند  استان خوزستان که در تابستان گرد و خاک بسیار زیاد برای مدتی طولانی تمام هوا را پر می کند، استفاده از غبارگیر صنعتی بسیار واجب است. این تجهیزات گرد و خاک موجود در هوا را میگیرد و محیطی ایزوله درون کارگاه و کارخانه ایجاد میکنند. همین عامل باعث افزایش عمر سایر تجهیزات کارگاه و همچنین افزایش راندمان کاری خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا