عمومیکسب و کار استانها

چرا پارتیشن های اداری از ساخت دیوار مقرون به صرفه تر هستند؟

پارتیشن چیست؟

همانطور که اشاره شد، واژه پارتیشن (partition) به معنای تقسیم بندی بوده برای دیواره های کاذب جدا کننده فضا مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین کاربردی که در محیط های اداری و دفاتر کار دارد ، نظم بخشید به محیط و ایجاد کاربری بیشتر می باشد. خرید پارتیشن ام دی اف میتواند گزینه مناسبی باشد. استفاده از پارتیشن در یک فضای بزرگ منجر به ایجاد بخش های مستقل و کوچک تر شده، به گونه ای که می توان از هر بخش بهره ای متفاوت جست. همچنین در فضای مسکونی موجب به وجود آمدن فضای تفکیک شده بیشتر و استفاده های متنوع از آن می شود.

امروزه پارتیشن ها در مدل ها و جنس های مختلفی تولید می شوند؛ از مدل های تمام چوبی و تمام شیشه ای گرفته تا مدل های ترکیبی که از انواع مختلف متریال در ساخت آن ها استفاده می شود. همچنین این وسیله کاربردی از حیث عملکرد به  دو دسته اصلی تقسیم می شود که شامل انواع ثابت و متحرک می باشد؛ پارتیشن های ثابت همانطور که از نام آن ها پیدا است با استفاده از پیچ و مهره بر روی محل نصب ثابت شده و قابلیت جابجایی ندارد؛ اما نوع متحرک قابلیت جابجایی در محیط را داشته و می تواند بر اساس تغییر دکور و تغییر کاربری فضا در موقعیت های متنوعی چیدمان شو که اصلی ترین کاربرد این نوع  در محیط هایی است که در آن قصد جداسازی موقت فضا را دارند.

نقش پارتیشن در دکوراسیون داخلی

از آنجایی که پارتیشن ها قابلیت اضافه شدن به محیط در چیدمان های مختلف را دارند، می توانند نقش موثری در چگونگی دیزاین دکوراسیون داخلی بر عهده داشته باشند. در محیط های خانگی با استفاده از پارتیشن و جداسازی فضای یکپارچه منزل می توان محلی خصوصی برای فعالیت های شخصی و یا قرارگیری لوازم منزل و سایر کاربری ها ایجاد کرد؛ به عنوان مثال در یک فضای خانگی، از پارتیشن می توان برای جداسازی اتاق نشیمن از آشپزخانه و یا ایجاد فضایی کوچک به عنوان اتاق مطالعه و کتابخانه در اتاق خواب استفاده کرد.

از دیگر مزایای استفاده از پارتیشن در دکوراسیون داخلی منزل، هزینه پایین آن نسبت به ساخت دیوارهای ثابت و بنایی است؛ بدین ترتیب با هزینه ای معقول می توان به دیواره ای قابل حمل و مدرن دست یافت و آن را در محل دلخواه قرار داد. همچنین بعضی پارتیشن ها علی الخصوص مدل های چوبی، به سبب زیبایی و سلیقه خاصی که در ساخت آن ها به کار رفته است، قابلیت ایجاد فضایی دلنشین و گرم را در محیط منزل دارا هستند؛ به این معنا که علاوه بر جداسازی فضا می توان از بعد دکوراتیو آن ها در فضای داخلی بهره جست.

در محیط های اداری که نظم دکوراسیون داخلی از اهمیت بالایی برخوردار است، با استفاده از انواع پارتیشن های ثابت و متحرک می توان به تقسیم بندی منظم فضای کار و ایجاد حریم خصوصی برای کارمندان کمک بزرگی کرد. همچنین کاربرد پارتیشن در دکوراسیون فضای کار، موجب استفاده بهینه از بخش های بلا استفاده محیط شده و قابلیت بهره برداری از کوچکترین فضاها را برای کارکنان ممکن می سازد.

انواع مدل های پارتیشن

یکی از مهمترین مواردی که موجب محبوبیت و کاربرد بالای پارتیشن در محیط های داخلی شده، طراحی و ساخت آن در دو مدل ثایت و متحرک است. به گونه ای که اگر شما قصد داشته باشید محیط داخلی منزل یا اداره خود را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید، به جای بنایی و ساخت دیوار، با حداقل هزینه و وقت مورد نیاز، می توانید از پارتیشن های ثابت و متحرک به عنوان دیواره های جدا کننده فضا استفاده کنید.

بدین ترتیب با پیچ کردن یا قرار دادن پارتیشن در محل نصب، در کوتاه ترین زمان ممکن و به دور از هرگونه به هم ریختگی می توانید به فضای ایده آل خود دست یابید. همچنین امروزه استفاده از پارتیشن های ثابت و متحرک شما را در رسیدن به فضایی مینیمال و ساده همراهی می کنند و بدین سبب که در ساخت پارتیشن ها از مواد ترکیبی چون چوب و شیشه و غیره استفاده می شود، در عین حال که محیط را به بخش های کوچکتر تقسیم می کند، راه ارتباط فضا را نیز باز می گذارد تا احساس بسته بودن محیط به شما القا نشود. در ادامه مطلب به معرفی هر دو مدل ثابت و متحرک و ویژگی های خاص آن ها خواهیم پرداخت.

ثابت و بدون قابلیت جابجایی

همانطور که از نام پارتیشن ثابت پیدا است، این محصول با نصب در محل مورد نظر، به طور ثابت به تقسیم بندی فضا کمک کرده و قابلیت جابجایی همچون مدل متحرک را ندارد. مدل های ثابت دارای تنوع طولی بوده و برخی از آن ها ارتفاع زمین تا سقف را پر کرده و برخی دیگر دارای ارتفاع کوتاه تر می باشند.

پارتیشن های ثابت از آن جایی که قابلیت تکان دادن و تغییر وضعیت را ندارند، می بایست با متریال مناسب و کاربردی ساخته شوند تا محیط داخلی علی الخصوص محیط اداری به اهداف کاربردی و بهره وری هر چه بیشتر نزدیک شود؛ به این معنا که علاوه بر ایجاد بخش های مجزا و عایق صدا، ارتباط با سایر بخش های فضای کار به راحتی برقرار شود و تعامل میان کارمندان از جریان نیافتد.

علاوه بر این با به کار گیری پارتیشن های ثابت اداری نظیر مدل های شیشه ای، می توان به حفظ نور طبیعی روز کمک بزرگی کرد. با وجود ثابت بودن این مدل ، در صورت نیاز می توان با رعایت نکات فنی، به آسانی آن را به محل جدیدی برای نصب منتقل کرد از مزایای بی شمار آن بهره جست.

متحرک با قابلیت جابجایی

یکی از محبوب ترین انواع پارتیشن، نوع متحرک می باشد که ویژگی اصلی آن قابلیت جابجایی و تغییر محل قرار گیری است. برای موقعیت هایی مناسب است که قصد جداسازی موقت یک فضا را داریم و پس از مدتی ممکن است تقسیم بندی فضا را تغییر دهیم.

این نوع جداره جدا کننده فضا بیشتر برای محیط های اداری و بهینه سازی هرچه بیشتر فضای کار مناسب بوده و به شما کمک می کند تا فضای داخلی شرکت خود را، به بخش های مورد دلخواه تقسیم بندی نمایید. بعضی از پارتیشن های متحرک به صورت ریلی سقفی طراحی شده که به آسانی قابل جابجایی بوده و گروه دیگر به صورت ریلی زمینی ساخته می شوند که در حول محور ریل قابلیت حرکت دارند.

دسته بندی پارتیشن بر اساس کاربرد

همان طور که پیش از این اشاره شد، امروزه پارتیشن ها در دو محیط عمده اداری و خانگی کاربرد دارند؛ علت اصلی استفاده از پارتیشن در این فضاها، تقسیم بندی محیط به بخش های دلخواه و مورد نیاز و همچنین ایجاد دکوراسیون داخلی مدرن بدون کمترین بهم ریختگی و صرف هزینه های گزاف بازسازی است؛ در واقع پارتیشن های جدید با قابلیت نصب راحت، جابجایی آسان و ظاهر مدرن خود، گام بزرگی در حذف هزینه ها و مشکلات بازسازی ساختمان ها برداشته اند.

علاوه بر این به سبب قیمت مقرون به صرفه پارتیشن و قابلیت استفاده چندباره از آن، در صورت نقل مکان به دفتر کار جدید، در کوتاه ترین زمان با نصب آن در وضعیت دلخواه می توان از فضای جدید بدون کمترین فوت وقت بهره برداری نمود.

همچنین در محیط های خانگی نیز از پارتیشن به عنوان دیواره های جدا کننده فضا و ایجاد بخش های کوچکتر و دور از دید استفاده می شود؛ به طور مثال، جداسازی کتابخانه یا ناهار خوری منزل از سایر فضاهای متصل به این بخش یکی از کاربرد های پارتیشن در منازل مسکونی می باشد. علاوه بر این بعد دکوراتیو و نوع طراحی نمونه های خانگی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که می بایست همچون مبلمان و سایر لوازم دکوراتیو و کاربردی منزل، با روحیه کلی خانه هم آوایی داشته باشد.

پارتیشن اداری

هدف اصلی استفاده از در محیط های کاری ، تقسیم بندی منظم فضا،‌ ایجاد دسترسی آسان به کلیه بخش های دفتر و همچنین ایجاد فضایی زیبا و مدرن می باشد. محیط های مختلف اداری، با توجه به نیاز خود، می توانند پارتیشن مورد نیاز ایشان را به شرکت های تولید کننده سفارش داده و با نصب آسان آن در فضای کار، به محیطی آرام و بدون تنش دست یابند.

نوع  (ثابت و متحرک) و جنس آن رابطه مستقیمی با نیاز های دفتر کار مورد نظر دارد؛ برخی محیط های اداری به سبب تعامل بالا و نیاز به محیطی فعال و خلاق ممکن است در دکوراسیون خود از پارتیشن های شیشه ای و ثابت استفاده کنند؛ بنابراین علاوه بر تقسیم بندی فضا، به نظارت مستقیم بر میزان فعالیت کارمندان، عبور نور روز از میان دیوار های شیشه ای و همچنین فضایی با تعامل بالا دست خواهند یافت.

پارتیشن خانگی

پارتیشن های خانگی با هدف ایجاد حریم خصوصی بیشتر و افزایش امنیت بصری در منازل مورد استفاده قرار می گیرند. منازل امروزی با توجه به نوع معماری و تاکید بر گردش نور و جریان هوا، دارای طراحی ساده و یکپارچه ای نسبت به منازل قدیمی هستند؛ در خانه های قدیمی تر شاهد وجود اتاق ها و فضاهای تفکیک شده متعددی در سطح فضای اندرونی منزل هستیم؛‌ به نحوی که ساکنان خانه های قدیمی کمتر با مشکل حریم خصوصی و نبود خلوتگاهی امن مواجه بوده اند.

بنابراین با وجود تغییر ذائقه در معماری خانه های امروزی، نیاز به حریم خصوصی و ایجاد محیطی دنج و دور از دید در خانه های کنونی احساس شده و در راستای پاسخگویی به این نیاز، معماران داخلی با طراحی پارتیشن های خانگی در جنس ها و مدل های متنوع، به مقابله با این مشکل پرداخته اند.

پارتیشن های خانگی معمولا در جداسازی بخش های کتابخانه، ناهارخوری ، اتاق خواب، رختکن، فضای مشترک راهرو و نشیمن، فضای مشترک سرویس بهداشتی از سایر نقاط منزل مورد استفاده قرار می گیرند. مزیت پارتیشن های خانگی بر ساخت دیوار های کاذب و بنایی، نصب راحت و بدون بهم  ریختگی آن است که در کوتاه ترین زمان صورت پذیر است.

پارتیشن ویلایی

پارتیشن ویلایی مورد استفاده در ویلا، باغ و فضاهای روباز بوده و معمولا به صورت پارتیشن های متحرک که روی زمین قرار می گیرد، ساخته می شود. جنس این مدل  می بایست به گونه ای باشد که در برابر آب و هوای شرجی، کوهستانی و معتدل مقاوم باشد. از پارتیشن های فضای باز در رستوران ها، بالکن های وسیع و باغ ها برای تقسیم بندی فضا و نظم بخشیدن به آن استفاده می شود. نظم دادن به فضای روباز موجب استفاده بهینه از محیط و مشخص نمودن بخشی مجزا برای انجام تفریحات و استراحت و صرف وعده های غذایی شده و در عین حال به ایجاد حریمی امن و خصوصی کمک شایانی می نماید.

جنس پارتیشن ها

در پارتیشن های اداری، انتخاب مدل و جنس با توجه به نیاز دفتر کار و ویژگی های آن صورت می پذیرد؛ پارتیشن های خانگی نیز با توجه به متراژ منزل و نوع دکوراسیون داخلی انتخاب شده و در فضای باز نیز می بایست با توجه به نوع آب و هوای منطقه (مرطوب، کوهستانی، خشک) بهترین انتخاب را خریداری نمود.

به سبب همین تنوع بالا در نیاز بازار، شرکت های تولید کننده پارتیشن همچون گروه سهلان، با تولید انواع مختلف این محصول در ابعاد و جنس های مختلف، همواره در تلاش برای پاسخگوی به نیاز مشتری بوده است. در ادامه به معرفی جنس های مختلف و کاربرد هریک در محیط مناسب آن خواهیم پرداخت.

چوبی

استفاده از چوب در ساخت کلیه لوازمی که به دکوراسیون داخلی مربوط می شود، موجب ایجاد فضایی گرم و دلنشین شده و زیبایی دو چندانی به محیط می بخشد. چوب یکی از متریال های پر کاربرد در ساخت پارتیشن های خانگی و اداری می باشد؛ چرا که محیط را به محلی گرم و منعطف برای انجام کار بدل کرده و انرژی پایان ناپذیری از خود متصاعد می نماید. همچنین مدل چوبی این محصول به سبب استحکام بالای آن از عمر مفید بیشتری برخوردار است؛

مهم ترین مزایای پارتیشن چوبی چیست؟

علاوه بر این، یکی از مهم ترین مزایای پارتیشن چوبی را می توان در هماهنگی بصری آن با مبلمان منزل و دفتر کار دانست؛ چرا که در کلیه محیط ها همواره چند آیتم دکوراتیو و کاربردی چوبی موجود بوده که همین امر هماهنگی این محصول با محیط های مختلف را تایید می نماید.

یکی از ویژگی های مختص پارتیشن چوبی که ممکن است آن را برای محیط کار نامناسب نشان دهد، شفافیت کم، نفوذ ناپذیری و عدم دسترسی به بخش های دیگر است؛‌ همچنین این جنس محصول چه از نوع یک دست و چه از نوع مشبک و طرح دار، مانع بزرگی در برابر نور محیط بوده و نسبت به نوع شیشه ای خود فضای کار را بسته و کوچک تر می نماید.

روشنایی بیشتر محیط

پارتیشن های اداری، به دلیل شفافیت فوق العاده ای که دارند می توانند نورهای خارجی را از خودشان عبور دهند و باعث می شود تا شما برای روشن کردن محیط های داخل، نیازی به استفاده از نورهای مصنوعی استفاده نکنید. زمانی که محوطه ها با استفاده از نورهای طبیعی روشن شوند، دو مزیت برای شما به ارمغان می آید.

نور طبیعی می تواند یک حس شادی و نشاط را وارد جو محیط کند و نحوه کارکرد و بازدهی کارمندان را چندین برابر افزایش دهد. همچنین همان طور که گفته شد روشنایی دفاتر کاری به وسیله نور طبیعی، باعث می شود تا شما کم تر مجبور به استفاده از چراغ ها و لامپ ها می شود و در نتیجه، هزینه های بیشتری بابت مصرف انرژی پرداخت خواهید کرد.

تقسیم فضا، به حالت دلخواه

یکی از امکانات فوق العاده ای که برای شما به ارمغان می آورد، قابلیت نصب و برداشتن آسان و انعطاف پذیر آن است. برخلاف دیوارها، پارتیشن های اداری در هنگام جایگذاری و برداشته شدن، سختی زیادی ندارند و شما می توانید هر زمانی که می خواهید، آن ها را جا به جا کرده و یا از محیط خود حذف کنید. شما می توانید بر طبق سلیقه و خواسته خودتان، پارتیشن ها را در هر بخشی از فضای کاری خود قرار دهید و هر زمانی که لازم بود، می توانید آن ها را در کم ترین زمان و بدون هیچ هزینه ای جا به جا کرده و یا به طور کلی بردارید.

از آنجایی که پارتیشن های اداری در اندازه ها و ابعاد مختلفی ساخته می شوند، پس آن ها می توانند برای تقسیم بندی هر دفتر و محل کاری و با هر متراژی، به کار بروند.

افزایش زیبایی محیط

پارتیشن ها به دلیل طرح ساده و زیبایی که دارند، می توانند یک زیبایی خاص و جذاب را به محیط شما ببخشند. به همین دلیل است که می توانند با هر نوع فضایی مطابقت داشته باشند. البته به دلیل تنوع زیاد شیشه ها در طرح و رنگ، شما می توانید از پارتیشن های ساخته شده با و همین طور پارتیشن های طرح دار با طرح لوگوی برند و شرکتتان، نیز استفاده کنید که باعث جذاب تر شدن و زیباتر شدن فضای کارتان می شود.

همان طور که گفته شد پارتیشن های اداری به دلیل شفافیت بالایی که دارند می توان نورهای خارج از محیط را به داخل راه دهند؛ با در نظر گرفتن این مورد اگر از پارتیشن های ساخته شده با شیشه های رنگی استفاده کنید، نورهای گذرکننده از پارتیشن ها به رنگ شیشه ها در می آیند و زیبایی محیط را چند برابر می کنند.

مقرون به صرفه بودن

پارتیشن های شیشه ای نسبت به سایر روش های تقسیم بندی فضا، بسیار ارزان تر است و علاوه بر آن، دردسرها و سختی کمتری هم دارد. پارتیشن ها اجسام سبکی هستند که می توانند در هر جایی نصب شوند و به همین خاطر، کاربردهای بیشتری نسبت به ابزارهای جداسازی دیگر مانند دیوارها خواهند داشت. یکی دیگر از مزایای پارتیشن ها، راحتی آن ها در برداشته آن ها است؛ شما هر زمانی که دیگر نیازی به آن پارتیشن ها نداشته باشید، می توانید به تنهایی و بدون نیاز به تجهیزات پیشرفته ای آن ها را بردارید.

ایجاد تاثیرات مثبت در محیط کاری

استفاده از پارتیشن های اداری می تواند تاثیرات بسیار فوق العاده و باور نکردنی بر روی محیط کار کارمندان بگذارد. همان طور که گفته شد پارتیشن های اداری می توانند احتیاج شما را به نورهای مصنوعی تا حد امکان کاهش داده و با استفاده از نورهای طبیعی فضای کار را روشن تر کنند و باعث افزایش انرژی و نشاط کارمندان شوند.

علاوه بر این پارتیشن ها می توانند این امکان را در اختیار کارمندان و کارکنان قرار دهند که آن ها دیگر همکاران خود را هنگام کار مشاهده کنند و از نحوه کار آن ها با خبر شوند. با وجود این تاثیرات مثبت، کارمندان می توانند با احساس آرامش و راحتی بیشتری فعالیت کنند و کم تر دچار اضطراب و یا خستگی شوند.

نگهداری بسیار آسان

نگهداری کردن از پارتیشن های اداری شیشه ای آن قدرها هم کار سختی نیست. بر خلاف دیوارها که به شستشوی مداوم و رنگ کاری احتیاج دارند و همین طور شستن آن ها نیز کار ساده ای نیست، اما پارتیشن ها را می توان به سادگی و بدون نیاز به تجهیزات زیادی و فقط تنها با استفاده از مواد شوینده و دستمال تمیز کرد. با وجود این که امکان شکسته شدن پارتیشن های شیشه ای وجود دارد اما بهتر است بدانید که پارتیشن های ساخته شده با شیشه های سکوریت، امنیت بسیار بالایی دارند و چندین برابر بیشتر از شیشه های معمولی در برابر ضربه های سخت و محکم مقاومت می کنند.

یکی نکته دیگر که بهتر است از آن مطلع شوید این است که شیشه ها در صورت شکسته شدن و تکه های بزرگ و تیزی تبدیل می شوند و ممکن است آسیب های زیادی بزنند و به همین دلیل، بسیار خطرناک هستند؛ اما شیشه سکوریت علاوه بر این که به سادگی شکسته نمی شوند، در صورت شکسته شدن به تکه های بسیار ریزی تبدیل می شوند و نمی توانند خطر زیادی داشته باشند.

عایق صدا بودن

اکثر مردم برای تقسیم بندی یک محیط و تقسیم آن به چند فضای مجزا که عایق صدا باشد، از دیوارهای خشک استفاده می کنند. با وجود این که این دیوارها می توانند بسیار مناسب باشند، اما همان طور که گفته شد ساخت آن ها هزینه های زیادی خواهد داشت و این پایان ماجرا نیست؛ دیوارهای خشک، علاوه بر هزینه های زیادی که دارند، دردسرهای زیادی را هم برای شما پدید خواهند آورد.

ساخت تنها یک دیوار کوچک، می تواند چندین روز طول بکشد و آلودگی های زیادی را به وجود بیاورد و برای همین، شما پس از ساخته شدن کامل دیوارها، نیاز به تمیزکاری و نظافت پیدا خواهید کرد. همچنین ساخت دیوار در محل کار و ادارات سر و صدا و آلودگی صوتی زیادی ایجاد کرده و مطمئنا برای کار کردن کارمندان مزاحمت ایجاد می کند و تمرکز آن ها را از بین می برد. اما خبر خوب این است که پارتیشن های اداری علاوه بر روش نصب و جا به جایی ساده و سریعی که دارند، می توانند بسیار عایق صدا باشند.

در واقع نوعی از پارتیشن های اداری خاص در بازار موجود است که بسیار عایق صدا بوده و می توانند یک فضای کاملا شخصی و خصوصی را برای کارمندان و کارکنان شما به ارمغان بیاورند. این نوع از پارتیشن ها به خصوص برای ساخت اتاق های ملاقات، اتاق های کنفرانس و همچنین جلسات مناسب بوده و می توانند جلوی هر گونه صدای اضافی احتمالی، که ممکن است برای یک فضای آرام کاری مناسب نباشند، را بگیرند.

دوام فوق العاده بالا

پارتیشن ها یکی از المان های با دوام هر محیطی خواهند بود. با وجود این که ممکن است بخش های هر ساختمانی، مانند دیوارها، سقف ها و … هر از چند گاهی نیاز به ترمیم و تعمیر پیدا می کنند، اما پارتیشن ها اصلا این گونه نیستند. پارتیشن ها تا زمانی که آسیب خیلی شدیدی نبینند و در هنگام استفاده از آن ها، تنها کمی احتیاط شود، به این زودی ها خراب نخواهند شد و شما هیچ نیازی به تعمیر و یا تعویض آن ها پیدا نخواهید کرد.

شما می توانید پارتیشن های اداری را، از هر جنس و مدلی که باشند، تا زمانی که به آن ها نیاز دارید استفاده کنید و هیچ نگران خراب شدن و یا آسیب دیدن آن ها نباشید. تنها بخشی از پارتیشن ها که کمی آسیب پذیر است، بخش صفحه های شیشه ای آن ها است که ممکن است کمی شکننده باشد؛ همان طور که قبلا نیز به آن اشاره شد، می توانید از پارتیشن های ساخته شده با شیشه ای سکوریت استفاده کنید، چرا که آن ها در برابر ضربات چندین برابر مقاوم تر از شیشه های معمولی هستند و همچنین در مقابل حرارت هایی با دما بالا و مخرب نیز مقاومت می کنند.

 همچنین آن ها در صورت شکسته شدن، به ضربه های بسیار ریز و کوچکی تبدیل شده و به هیچ وجه نمی توانند به کسی آسیبی بزنند و خطرناک باشند. یکی از مزایای دوام بالای پارتیشن های اداری، امکان شما برای فروش دوباره آن ها به عنوان پارتیشن های دست دوم و با قیمت کم تر است. اگر تغییراتی در محل کار شما به وجود آمد و شما دیگر نیازی به پارتیشن ها نداشتید، می توانید آن را فروخته و مقداری از پول خرید آن را به دست بیاورید. به دلیل مقاومت و دوام بالای این پارتیشن ها در مقابل آسیب های گوناگون، آن ها مشکلی نخواهند داشت و می توانید به راحتی آن ها را به فروش برسانید.

گروه معماری آترینا آماده هرگونه مشاوره و راهنمایی میباشد.

دکمه بازگشت به بالا