اکسفولیشن چیست؟

حفظ زیبایی و طراوت پوست از روش های مختلفی صورت می گیرد. استفاده از اسکراب صورت روشی بوده که شادابی پوست شما را حفظ می کند. آشنایی با طرز استفاده از آن هم باعث می شود تا آسیبی به پوست خود وارد نکنید. تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا پاسخ این سوال را که اکسفولیشن یا اسکراب صورت چیست را دریابید.

What is exfoliation?

معرفی اسکراب صورت

اول از هر چیز باید به سراغ این سوال برویم که ؟ اسکراب یا لایه بردار، نوعی محصول بهداشتی بوده که وظیفه اصلی آن پاکسازی پوست است. پزشکان می گویند که پوست بدن انسان هر هفت سال یک بار به طور کامل با پوست های جدید جایگزین می شود.

پس پوست جدید مداوم در حال تکثیر بوده و پوست های مرده از بین می روند. اگر می خواهید بدانید که اکسفولیشن یا اسکراب صورت چه مفهومی دارد، باید بگوییم که لایه بردار، این پوست های مرده را از روی صورت و بدن ما برمی دارد. به همین دلیل استفاده مداوم از لایه بردار، باعث می شود تا همیشه پوستی شاداب داشته باشیم.

این مایع شوینده داخل خود دانه های ریزی دارد که گرانول نام دارند. این دانه های ریز هنگام شستشو به صورت میکروسکوپی بخش های زائد پوست را جمع آوری می کنند. حالا ممکن است اسکراب شما به صورت ماسکی یا کرمی باشد که در ادامه به انواع آن بیشتر می پردازیم.

چرا باید از اسکراب صورت استفاده کنیم؟

همانطور که گفتیم پوست صورت مدام در حال تکثیر است و پوست های مرده باید از روی صورت پاک شوند. در صورتی که این کار انجام نشود، پوستی کدر خواهید داشت. با شستشوی روزانه صورت، بخشی از این پوست های مرده جدا می شوند. این در حالی است که بخش های زیادی از آن همچنان باقی می مانند.

استفاده از انواع اسکراب صورت ، این روند را تسریع می کند. دانه های ریز گرانولی وارد منافذ پوست می شوند و آن ها را از چربی ها و آلودگی ها پاک می کنند. در نتیجه باعث کاهش جوش و آکنه در پوست هم می شوند. یکی از فواید اسکراب صورت این است که پوست برای جذب مواد مغذی آماده می شود.

یک روتین بسیار خوب این بوده که هفته ای یک الی دو بار صورت خود را اسکراب کرده و بعد از ماسک صورت استفاده کنید. اجازه دهید ماسک به مدت زمان کافی روی پوست مانده و بعد با کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب، پوست را از اشعه های خورشید محافظت کنید. اگر این روتین را برای مدت دو الی سه ماه انجام دهید، کاملا متوجه تغییرات مثبت پوست خود خواهید شد.

اما اثر اکسفولیشن یا اسکراب صورت چیست ؟ از بین رفتن احساس سنگینی، شادابی و جوان ماندن پوست از مهم ترین اثرات اسکراب کردن مداوم است. برای افرادی که پوست چرب دارند، استفاده از یک روتین لایه بردار به طرز قابل توجهی جوش ها را کاهش می دهد.

انواع اسکراب صورت چیست؟

اسکراب هم مانند کرم و شوینده صورت، انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع پوست انتخاب می شود. انواع اسکراب صورت شامل موارد زیر است که هر یک دارای فواید و عوارض خاصی هستند:

  • اسکراب ماسکی
  • اسکراب شوینده

اسکراب ماسکی

یکی از انواع اسکراب، اسکراب ماسکی بوده که شبیه به ماسک صورت است. برای دریافت نتیجه مطلوب از این لایه بردار، حتما باید مدتی روی پوست بماند.

طرز استفاده از اسکراب صورت ماسکی به این شکل بوده که اول صورت خود را به خوبی می شویید. حتما هم این کار را با شوینده مناسب پوست تان انجام دهید. سپس پوست را با یک حوله نرم خشک کرده و کمی از اسکراب را روی قلموی ماسک بزنید. یک لایه نازک روی تمام پوست صورت به جز اطراف چشم ها و لب ها بزنید.

اثر بخشی این مدل اسکراب های ماسکی در مدت زمانی که روی پوست هستند، مشخص می شود. بنابراین قبل از استفاده روی محصول را بخوانید و سعی کنید ضمن بررسی فواید اسکراب صورت ، بیشتر از مدت زمان توصیه شده از آن استفاده نکنید.

اسکراب شوینده

نقش شوینده در اکسفولیشن یا اسکراب صورت چیست ؟ اسکراب های مدل شوینده شبیه به مایع شوینده پوست هستند. بنابراین نیازی نیست تا مانند ماسک روی پوست بمانند. یک یا دو روز در هفته به جای استفاده از شوینده همیشگی، از این لایه بردار استفاده کنید. کمی از آن را روی کف دست ها ریخته و پوست را به آرامی ماساژ دهید.

بعد از اینکه پوست کاملا تمیز شد، با آب ولرم آن را شستشو دهید. بعد از استفاده از لایه بردار هم باید پوست خود را مرطوب کرده و در معرض نور خورشید قرار نگیرید. به همین دلیل بهتر است عصرها و شب ها از لایه بردار استفاده کنید.

طرز استفاده از اسکراب صورت

آشنایی با طرز استفاده از انواع اسکراب صورت به شکل صحیح بسیار اهمیت دارد، زیرا در صورتی که بلد نباشید ممکن است به پوست خود آسیب بزنید.

  • شناخت پوست: اول از همه باید پوست خود را به خوبی بشناسید. اسکراب پوست های چرب با پوست های خشک به طور کامل تفاوت دارد. اگر تیغه بینی، گونه ها، خط پیشانی چربی دارید؛ پوست شما چرب است. در غیر این صورت پوست خشک یا نرمال دارید.
  • انتخاب لایه بردار: حالا که با پوست خود آشنا شدید، وقت آن است که به سراغ این تعریف برویم که اکسفولیشن یا اسکراب صورت چیست ؟ باید محصولی را انتخاب کنید که مناسب نوع پوست شما باشد تا براساس تعریف، بهترین نتیجه را بگیرید.
  • شستشوی پوست: برای به حداقل رساندن عوارض اسکراب صورت ، حتما از قبل صورت خود را بشویید. در این صورت هنگام لایه برداری، به پوست خود آسیب نمی رسانید. حالا به آرامی اسکراب را روی پوست بکشید تا چربی ها و آلودگی های آن پاک شود.
  • مراقبت های بعد از اسکراب: بعد از اسکراب باید بیش از همیشه از پوست خود مراقبت کنید. استفاده از مرطوب کننده متناسب با جنس پوست، ضد آفتاب زدن و در معرض نور خورشید نبودن، عوامل بسیار مهمی برای محافظت هستند.

مزایا و معایب اسکراب صورت

با اکسفولیشن یا اسکراب صورت آشنا شدیم و متوجه شدیم که چه کاربرد و فوایدی برای پوست دارد. حالا این سوال مطرح می شود که آیا اسکراب کردن، برای پوست ضرری هم دارد؟

فواید اسکراب صورت

اول از همه به سراغ فواید اسکراب صورت می رویم. فرآیند لایه برداری اگر به صورت ملایم و صحیح انجام شود، پوست شما را از انواع آلودگی ها پاک می کند. همچنین میزان چربی پوست را کنترل کرده و منافذ را کوچک می کند.

از بین رفتن لایه های مرده پوست، اجازه تنفس را به پوست می دهد، در نتیجه پوستی جوان و شاداب خواهید داشت.

عوارض اسکراب صورت

با وجود همه مزایایی که اسکراب کردن دارد، در صورتی که نتوانید آن را به درستی انجام دهید؛ پوست تان آسیب می بیند. از عوارض اسکراب صورت می توان به خشک شدن پوست اشاره کرد. این در صورتی است که بیش از اندازه از لایه بردار استفاده کنید.

همچنین اگر با پوست خشن برخورد کنید، دچار سوزش و التهاب می شود. بنابراین در صورت وقوع چنین موضوعی حتما صورت را با آب سرد شسته و تا مدتی از اسکراب استفاده نکنید. یک مشکل مهم دیگر هم پوسته پوسته شدن است که به دلیل عدم استفاده از مرطوب کننده به وجود می آید.

دکمه بازگشت به بالا