5 گام کلیدی، تا کسب سود از خرید و فروش رمز ارز ها

معامله گری یکی از راه های وسوسه کننده برای کسب درآمد از بازارهای مالی است با وجود این وقتی از نزدیک مسائل بازار و فراز و نشیب های آن را مورد بررسی قرار می دهیم متوجه می شویم که این کار از آن چیزی که فکر می کنیم دشوارتر است پس باید به دنبال راه هایی برای کسب دانش و اطلاعات در این حوزه بود تا حداکثر سود و حداقل ضرر نصیب ما شود. در حوزه بازار ارزهای دیجیتال این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می کند چرا که این بازار نسبت به بازارهای مالی دیگر نوپاتر است و باید با ریسک پذیری و اطلاعات بیشتری به آن وارد شد.

خرید و فروش رمز ارز شاید از دور یک کار پرسود به نظر برسد با این وجود برای این که بتوانید به این حوزه وارد شوید و سود کسب کنید به اطلاعات کافی نیاز دارید. در این مطلب قرار است به بررسی این اطلاعات بپردازیم و شما را به سود کردن از این بازار نزدیک کنیم. بعد از خواندن این مطلب می توانید با پیدا کردن یک صرافی ارز دیجیتال شروع به کسب تجربه بیشتر در این بازار کنید.

1- شناخت ماهیت دنیای ارزهای دیجیتال

شاید کسانی را دیده باشید که بدون هیچ اطلاعی از ماهیت بازار ارزهای دیجیتال و صرفا با اعتماد به دوست و آشنا در این بازار سرمایه گذاری کرده و موفق به کسب سود شدند اما باید بدانید که این روش منطقی ورود به بازار ارزهای دیجیتال نیست. برای این که یک حضور قاعده مند در این مارکت داشته باشید ابتدا باید بتوانید ماهیت آن را بشناسید. تا زمانی که ندانید ماهیت ارز دیجیتال چیست و چرا توانسته تا این حد به محبوبیت برسد نمی توانید به درستی متوجه وایت پیپرهای ارزهایی که قرار است بخرید شوید و این باعث می شود گزینه های نادرست را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید.

شناخت جهان کریپتوکارنسی کار دشواری نیست کافی است یک سری  اطلاعات به عنوان پیش زمینه از قبل داشته باشید و به سراغ ویدیوها یا کتاب هایی بروید که این مقوله را به خوبی توضیح داده اند. با مقداری وقت گذاشتن می توان ماهیت این دنیا را شناخت و نسبت به انتخاب ارزهای آن برای سرمایه گذاری هوشمندانه عمل کرد.

2- مدیریت سرمایه

اولین مقوله ای که باید درباره خرید و فروش ارز دیجیتال درباره آن مطالعه کنید مدیریت سرمایه است. مدیریت سرمایه در واقع حاکی از همان کنایه معروفی است که می گفتند «نباید همه تخم مرغ ها را داخل یک سبد ریخت». مدیریت سرمایه به دانش و مهارتی می گویند که به کنترل ریسک برای سرمایه گذاری و کسب حداکثر بازدهی منجر می شود.

استراتژی مدیریت سرمایه با توجه به شرایط هر شخص تعیین می شود و چیز ثابتی نیست. میزان سرمایه، سن سرمایه گذار، هدف های در نظر گرفته شده و مدت زمان سرمایه گذاری مهم ترین عناصری هستند که در ساخت استراتژی های مدیریت سرمایه تاثیر می گذارند. هدف از در نظر گرفتن مدیریت سرمایه این است که در وهله اول ارزش دارایی شما حفظ شود و بعد از آن بازدهی مورد نظرتان را به دست آورید.

3- منابع خبری دست اول

اخبار، یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین موضوعات روی بازارهای مالی است. پس داشتن چند منبع برای دریافت اخبار دسته اول ضروری است. اگر از اخبار غافل شوید نمی توانید به موقع ارزهای دیجیتال را بخرید یا بفروشید به قول معروف از بازار جا می مانید. این منابع هم شامل سایت هایی نظیر کوین مارکت کپ است و هم شاید توییترِِ افراد معروفی که در حوزه ارزهای دیجیتال فعال هستند.

بهتر است اگر به دنبال خرید و فروش ارزی خاص هستید توییتر مدیران و بنیانگذاران آن رمزارز را حتما دنبال کنید تا در جریان اخبار مربوط به آن قرار بگیرید و بتوانید به موقع آن را خرید و فروش کنید. نکته ای که در این رابطه وجود دارد این است که نباید اگر به هر دلیلی از اخبار جا ماندید دچار احساسات شوید و تصمیمات اشتباه بگیرید.

4- شناختن صرافی ها

یک نکته مهم دیگر که در معامله گری اهمیت بالایی دارد شناخت صرافی های خوب و معتبر است. این موضوع درباره ارزهای دیجیتال اهمیت بیشتری هم پیدا می کند. چرا که صرافی های نامعتبر یا سایت رمز ارز دیجیتال که ما را تحریم کرده اند در این زمینه بسیار هستند. پس باید اطلاعات کافی در این زمینه کسب کرد. صرافی های خارجی از جمله بایننس، کوکوین، کراکن و کوین بیس جزو بهترین صرافی ها برای کار در زمینه خرید و فروش رمزارز هستند. برخی از این صرافی ها به کاربران ایرانی خدمات ارائه نمی دهند و برخی از آن ها با آی پی ثابت خارجی در دسترس هستند. برخی نیز هنوز ما را در لیست عدم دریافت خدمات خود قرار نداده اند.

در طرف دیگر صرافی های ایرانی هستند که در سال های اخیر رشد و پیشرفت قابل توجهی داشته اند. به خاطر وجود تحریم ها حتی اگر بخواهید روی صرافی خارجی فعالیت کنید به صرافی ایرانی نیاز خواهید داشت. امروزه ده ها صرافی ایرانی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال در دسترس کاربران قرار دارند. یکی از بهترین این صرافی ها اکسبیتو است که با ارائه کارمزد پایین و سرعت خدمات بالا توانسته است در میان رقبا بدرخشد. وجود قابلیت کارت هدیه کریپتویی در این صرافی نیز کاملا کاربران را شگفت زده کرده است.

5- تحلیل نمودارها

تحلیل بازار از طریق نمودارها یکی دیگر از نکاتی است که باید حتما پیش از خرید و فروش ارزهای دیجیتال به آن مسلط شوید. این نکته را به یاد داشته باشید که تحلیل های نموداری همیشه قرار نیست درست از آب در بیایند و شما را به سود برسانند. پس با چندین بار اشتباه در آمدن تحلیلتان به کل از این موضوع ناامید نشوید و آن را کنار نگذارید.

تحلیل ها گاهی با استفاده از نقاط حمایتی و مقاومتی و گاهی با استفاده از اندیکاتورها انجام می شوند. صدها سبک تحلیل درباره نمودارهای بازارهای مالی وجود دارد که بسیاری از این روش های تحلیلی را می توانید از سطح اینترنت با ویدیوهای آموزشی یاد بگیرید. نکته مهم در این زمینه این است که برای داشتن تحلیل هایی درست باید تجربه زیادی داشت. برای این که در این زمینه حرفه ای شوید می توانید ابتدا تحلیل های خود را با حداقل سرمایه امتحان کنید و بعد از این که تجربه تان بیشتر شد سرمایه اصلی خود را وارد کار کنید. یک سایت رمز ارز دیجیتال که بسیار مورد استفاده تحلیلگران قرار می گیرد Tradingview است.

برای موفق شدن هم باید تلاش کرد و هم باید صبر داشت. موفق شدن از طریق حضور در بازار ارزهای دیجیتال هم از این قاعده مستثنی نیست. خرید و فروش ارز دیجیتال و سود کردن در این بازار نیازمند کسب دانش و علاوه بر آن داشتن صبر زیاد است. در این زمینه جمله ای از آقای وارن بافت وجود دارد که گفته است: «بازار سرمایه پول را از آدم های عجول می گیرد و به آدم های صبور می دهد».

خروج از نسخه موبایل