عمومیکسب و کار استانها

راهنمای کامل برای دریافت اقامت در کشورهای خاورمیانه

گرفتن وقت سفارت آلمان و راه های مهاجرت به دلیل تنوع زیاد دلایل مهاجرت، متنوع است و البته هزینه‌های مختلفی هم دارد. طبق اطلاعات IOM: تعداد کل مهاجران در دنیا در حدود 281 میلیون نفر تخمین زده می‌شود. شرایط مهاجرت فرد به فرد متفاوت است. به همین دلیل قطعا با خواندن یک مطلب کلی درباره مهاجرت به خارج، نمی‌توانید تصمیم درستی بگیرید. از همین رو، پیشنهاد می‌کنیم با پر کردن ، شرایط خاص خود را بسنجید تا بهترین کشور و بهترین روش را بتوانید انتخاب کنید. و اما در ادامه این مطلب نگاهی به وضعیت مهاجرت ایرانیان، آمار ایرانیان مقیم خارج، روش‌ ها و شرایط مهاجرت می‌اندازیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

دلایل مهاجرت و آمار ایرانیان مقیم خارج

طبق آخرین گزارش‌های رسمی توسط دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور؛ تا سال 1399 تقریباً 4،037،258 ایرانی در خارج از کشور ساکن هستند.  البته این آمار رسمی است. آمار غیر رسمی مهاجران ایرانی، عدد بزرگ‌تری برای ایرانیان مقیم خارج نشان می‌دهد. در قاره آمریکا، کشورهای آمریکا و کانادا به‌ترتیب خانه 1.5 میلیون نفر و 400 هزار نفر ایرانی هستند. تعداد ایرانیانی هم که با در این قاره ساکن هستند به 1.8 میلیون نفر می‌رسد که %29 از کل آمار را در اختیار دارد. بیشترین جمعیت ایرانی قاره اروپا، در انگلیس و آلمان ساکن هستند. در خاورمیانه، آسیا و اقیانوسیه هم کشورهای امارات، ترکیه و استرالیا بیشترین آمار ایرانیان مهاجر را در اختیار دارند.

مهم‌ترین دلایل مهاجرت ایرانیان هم به‌ترتیب پناهندگی به دلایل مختلف، خانوادگی، کار و سپس ادامه تحصیل است. روش های مهاجرت مختلف و متنوع هستند. بهترین راه مهاجرت با توجه به انگیزه شما از اقدام برای مهاجرت، شرایط، مقدار سرمایه و فاکتورهای متعدد دیگر مشخص می‌شود. البته روش‌های غیرقانونی مانند پناهندگی هم درصد بالایی در آمار مهاجرت دارند که به‌هیچ وجه توصیه نمی‌شوند. مهم‌ترین و بهترین راه های مهاجرت در زیر آمده است:

کشورهایی که با خرید ملک به شما اقامت و شهروندی نمی‌دهند:

لیست این کشورها زیاد است؛ اما بعضی‌ها که مهم‌تر از بقیه هستند را در زیر معرفی کرده‌ایم. با سرمایه‌گذاری در بازار املاک آلمان نه ویزایی به شما داده می‌شود و نه می‌توانید به این کشور مهاجرت کنید. صرفاً باید به دیدِ یک سرمایه‌گذاریِ سودآور به آن نگاه کنید.

برای خرید خانه در آلمان باید حداقل 340هزار یورو خرج کنید؛ البته به غیر از هزینه‌های نقل‌وانتقالات، ثبت اسناد و مالیات‌هایی که باید بدهید. اطلاعات کامل‌تر و دقیق‌تر را در مطلب توضیح داده‌ایم. فکرِ مهاجرت و گرفتن اقامت کانادا از طریق خرید ملک را هم از سرتان بیرون کنید. اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید، خرید زمین و خانه هم تاثیری در پروسۀ مهاجرت شما ندارد و این کشور امتیاز به‌خصوصی به شما نمی‌دهد.

قیمت خانه در این کشور از حدودِ 250هزار دلار کانادا شروع می‌شود؛ البته جدای از هزینه‌های متفرقه. اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر را در مطلب مطالعه کنید. خرید خانه و زمین در استرالیا را هم فقط به دیدِ یک سرمایه‌گذاری پرسود نگاه کنید و نه روشی برای مهاجرت. قیمت خانه‌ها در این کشور از حدودِ 75,000 دلار استرالیا شروع می‌شود. به غیر از این رقم، باید هزینه‌های متفرقه مانند نقل‌وانتقلات، مالیات و تاییدیۀ سازمان FRIB را هم بپردازید. در مطلب توضیحات کامل دربارۀ شرایط این کشور داده شده است.

کشورهایی که با خرید ملک به شما اقامت و شهروندی می‌دهند

از آن طرف، کشورهای مختلفی هم هستند که در ازای سرمایه‌گذاری در بخش املاک، به شما ویزا، اقامت دائم و حتی بعضاً شهروندی هم می‌دهند. تعداد این کشورها زیاد است ولی اکثر آن‌ها در اروپا و خاورمیانه قرار دارند. شرایط گرفتن اقامت از طریق خرید ملک از بعضی از آن‌ها هم ساده‌تر از بقیه است. در ادامه چند مورد از این کشورها و شرایط هرکدام را به تفکیک منطقه و به‌طور مختصر معرفی می‌کنیم:

بهترین کشورهای اروپایی که با خرید ملک، اقامت می‌دهند

در مورد و اعطای اقامت، اروپایی‌ها هم بخشنده‌ترند و هم شرایط ساده‌تری دارند. بهترین کشورها برای اقامت از طریق خرید ملک در اروپا:

فرانسه:

فرانسه برنامه‌ای شبیه «ویزای طلایی» ندارد و با خرید ملک به طور مستقیم به شما اقامت نمی‌دهد؛ اما در صورتی که خرید ملک شما با روشی دیگر مانند برنامۀ خودحمایتی یا راه‌اندازی یک کسب‌وکار همراه شود، می‌توانید اقامت آن را بگیرید.

نوع اقامت:

 • ویزای 1ساله با داشتن یک منبع درآمد و هزینۀ خرید خانه
 • تمدید ویزا به‌صورت سالانه تا 5 سال
 • گرفتن اقامت دائم فرانسه در پایان سال پنجم
 • گرفتن شهروندی فرانسه در سال دهم

مهم‌ترین هزینه‌ها:

 • هزینۀ خرید خانه: از 90هزار یورو به بالا
 • هزینۀ اسناد رسمی: 4.0-0.8 درصد ارزش ملک
 • حق تمبر: 5.8 درصد ارزش ملک

اطلاعات کامل‌تر و دقیق‌تر را در مطلب مطالعه کنید.

اسپانیا:

برای سرمایه‌گذاری در املاک، اسپانیا هم برنامۀ ویزای طلایی دارد هم برنامه‌های ساده‌تر. هرچند نسبت به کشورهای اروپاییِ دیگر گران است، اما شما را به حق کار، تحصیل، راه‌اندازی کسب‌وکار، رفت‌وآمد در حوزۀ شنگن و مزایای متعدد دیگر می‌رساند. اقامت دائم از طریق خرید ملک هم در این کشور هم برای شما و هم اعضای خانواده‌تان صادر می‌شود.

نوع اقامت:

 • 2ساله با قابلیت تمدید
 • گرفتن اقامت دائم اسپانیا در سال پنجم
 • گرفتن شهروندی اسپانیا در سال دهم

مهم‌ترین هزینه‌ها:

 • هزینۀ خرید خانه: 500هزار یورو به بالا
 • هزینۀ اسناد رسمی: 15-2 درصد ارزش ملک
 • حق تمبر: 10 درصد ارزش ملک

یونان:

گرفتن اقامت با خرید ملک در یونان هم ساده است. با این کار می‌توانید یک ویزای طلایی بگیرید، به همراه خانواده در یونان زندگی کنید و حتی اقامت آن را بگیرید. هزینۀ آن در مقایسه با اسپانیا کمتر است اما در کُل اسپانیا کشور بهتری نسبت به یونان محسوب می‌شود.

نوع اقامت:

 • 5ساله با قابلیت تمدید
 • گرفتن اقامت دائم در سال پنجم
 • گرفتن شهروندی یونان در سال هفتم

هزینه‌ها:

 • هزینۀ خرید خانه: 250هزار یورو به بالا
 • هزینۀ نقل‌وانتقلالات: 3 درصد ارزش ملک
 • هزینۀ اسناد رسمی: 2 درصد ارزش ملک

پرتغال:

برای مهاجرت از طریق خرید ملک و گرفتن اقامت، پرتغال گزینۀ جذابی است. این کشور سه طرح خرید ملک دارد، یکی برای مناطق کم‌جمعیت، یکی برای املاک قدیمی که نیاز به بازسازی دارند و یکی هم برای خرید املاک نوساز.

اعطای اقامت دائم، حق تحصیل و کار، پاسپورت قوی، امکان همراهی خانواده و تنوع برنامه‌های خرید املاک از مزایای این کشور است.

نوع اقامت:

 • 2ساله با قابلیت تمدید
 • گرفتن اقامت دائم و شهروندی در سال پنجم

هزینه‌ها:

 • هزینۀ خرید ملک: سه برنامۀ خرید ملک با هزینه‌های 280هزار یورو، 350هزار یورو و 500هزار یورو به بالا
 • هزینۀ نقل‌وانتقلات و اسناد رسمی: 10-2 درصد ارزش ملک

برای خرید ملک در اروپا، غیر از کشورهای بالا، گزینه‌های دیگری هم وجود دارد. کشورهای مالت (Malta)، لتونی (Latvia)، موناکو (Monaco) و قبرس (Cyprus) نمونۀ این کشورها هستند. هزینۀ خرید هم برای این کشورها بین 150هزار یورو تا 500هزار یورو متغیر است. این کشورهای کوچک و آرام هم در مقابل کشورهای مطرح‌تر مثل فرانسه یا پرتغال مزایا و معایب خود را دارند. اطلاعات کامل‌تر و دقیق‌تر دربارۀ خرید ملک در قارۀ اروپا را در مطلب مطالعه کنید.

بهترین کشورهای خاورمیانه که با خرید ملک، اقامت می‌دهند:

اگر نگاهی به کشورهای دور و اطراف خودمان بیندازیم، گزینه‌های خوبی برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک وجود دارد. در ادامه چند کشور پرطرفدار را معرفی می‌کنیم.

امارات:

امارات به ایران نزدیک است و با توجه به سرعت رشد و توسعۀ بالا یکی از گزینه‌های مناسب برای خرید ملک در خارج از کشور است. در این کشور هر جایی که دلتان خواست نمی‌توانید ملک بخرید و شرایط ویزا هم فقط به افرادی تعلق می‌گیرد که خانۀ آماده بخرند، نه زمین و خانه‌های نوساز.

نوع اقامت:

 • ویزای 3ساله با قابلیت تمدید
 • امارات در حال حاضر شهروندی اعطا نمی‌کند

هزینه‌ها:

 • هزینۀ خرید ملک: 1میلیون درهم به بالا
 • هزینۀ ثبت و روالِ اداری: 8-4 درصد ارزش ملک

قطر

قطر هم طنابِ قوانین سفت‌وسخت خرید ملک را چند وقتی است که شُل کرده و به مهاجران اجازۀ خرید ملک، مهاجرت و حتی گرفتن اقامت را داده است. قطر کشور درحال‌توسعه است و می‌تواند در نگاه بلندمدت یک گزینۀ خوب برای شما باشد.

قطر دو نوع برنامۀ خرید ملک با هزینه‌های متفاوت دارد، اما در هر دو حالت حق کار و تحصیل به شما و خوانواده‎‌‎تان داده می‌شود.

نوع اقامت:

 • اقامت موقت با قابلیت تمدید (با سرمایه‌گذاری حداقل 730هزار ریال قطری)
 • اقامت دائم از بدو ورود (با سرمایه‌گذاری حداقل 3.65 میلیون ریال قطری)

ترکیه:

ترکیه یکی از محبوب‌ترین کشورها بین ایرانیان برای خرید ملک و گرفتن اقامت است. هم به ایران نزدیک است، هم شرایط مناسبی دارد و هم اقامت می‌دهد. قوانین املاک و مستغلات در این کشور چندین بار اصلاح شده و در جدیدترین قوانین، حداقل هزینۀ خرید ملک از 250هزار دلار به 400هزار دلار افزایش یافته است.

نوع اقامت:

 • ویزای 1ساله با قابلیت تمدید
 • گرفتن اقامت دائم و شهروندی در سال پنجم

هزینه‌ها:

 • هزینۀ خرید ملک: 400هزار دلار به بالا
 • هزینۀ تمبر، اسناد رسمی، مالیات و روال اداری: 11-5 درصد ارزش ملک

مقایسۀ کشورهای مختلف برای خرید ملک

خلاصه‌ای از شرایط کشورهای بالا را در جدول زیر آوردیم که مقایسۀ آن‌ها برای شما ساده‌تر شود.

کشور هزینۀ (یورو) مدت ویزا اقامت دائم
فرانسه حداقل 90هزار 1ساله و قابل تمدید بعد از 5 سال
پرتغال حداقل 280هزار 2ساله و قابل تمدید بعد از 5 سال
یونان حداقل 250هزار 5ساله بعد از 5 سال
اسپانیا حداقل 500هزار 2ساله و قابل تمدید بعد از 5 سال
امارات حداقل 275هزار 3ساله و قابل تمدید نمی‌دهد
قطر حداقل 200هزار بسته به پرونده و قابل تمدید از بدو ورود (فقط در روش 3.65 میلیون ریالی)
ترکیه حداقل 400هزار 1ساله و قابل تمدید بعد از 5 سال
مالتا حداقل 220هزار 2ساله و قابل تمدید بعد از 5 سال
لتونی حداقل 250هزار 1-5ساله و قابل تمدید بعد از 5 سال
موناکو حداقل 1میلیون 5ساله بعد از 5 سال
قبرس حداقل 300هزار بسته به پرونده و قابل تمدید بعد از 5 سال
 1. همۀ هزینه‌ها به یورو (Euro) آمده است.
 2. هزینۀ کشور امارات از درهم، قطر از ریال قطری و ترکیه از دلار به یورو تبدیل‌شده است تا همۀ هزینه‌ها یکسان باشد و شرایط مقایسه ساده‌تر شود. در حساب‌کتابِ خودتان به تفاوت قیمتیِ به‌روزِ این ارزها دقت کنید.
 3. گاهی همۀ قوانین مهاجرتی و هزینۀ خرید ملک در همۀ کشورها تغییر می‌کند. اطلاعات این جدول تا اکتبر سال 2022 به‌روز است؛ اما توصیه می‌شود در بررسی‌هایتان اطلاعات به‌روز را مطالعه کنید.

در بالا اطلاعات مختصری از بهترین کشورها برای خرید ملک و گرفتن اقامت، هزینه‌ها، شرایط و نوع اقامت هرکدام در اختیارتان گذاشتیم. با هر هدفی که قصد خرید خانه در خارج از کشور را دارید، چه کرایه‌دادن آن و سودآوری چه مهاجرت و گرفتن اقامت، توصیه می‌کنیم حتماً در این مسیر از مشاوران تخصصی یا وکلای مهاجرتی مشورت بگیرید. به چند دلیل اصلی این را می‌گوییم:

 1. سرمایه‌گذاری در املاک و خرید ملک هزینۀ زیادی می‌خواهد. این سرمایه احتمالاً همۀ دارایی شماست، پس چشم‌بسته حرکت نکنید و این موضوع را جدی بگیرید.
 2. آشنایی با بازار املاک کشورهای مختلف، موقعیت‌ املاک، آیندۀ آن‌ها، قوانین دولتی و هزاران ریزه‌کاریِ دیگر، در آیندۀ شما و ملکتان به‌طور مستقیم تاثیرگذار است.
 3. هر ملک ارزان با شرایط عالی، لزوماً به معنی خوب‌بودن آن نیست. املاک هم می‌توانند بدهی، مالیات معوقه، سلب امتیازات و هزاران عیب و ایراد دیگر داشته باشند که شما نمی‌دانید.
 4. قوانین مهاجرتی و شرایط گرفتن اقامت از طریق خرید ملک، پیچیدگی‌های خودش را دارد و باید با اطلاعات کامل اقدام کنید.
 5. هر کشور با شرایط خوب، برای همه خوب نیست. انتخابِ بهترین کشور برای مهاجرت از طریق خرید ملک باید مطابق شرایط شما باشد نه هر توصیه و مطلبی.

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم حتی اگر خودتان برای خرید ملک و اقامت اقدام کردید، حتماً از مشاوران و وکلا هم مشورت بگیرید.

نکات مهم که قبل از خرید ملک در خارج باید بدانید:

 • اول از همه، هدف خودتان را از خرید املاک در خارج مشخص کنید؛ سرمایه‌گذاری و خریدوفروش؟ اجاره‌دادن؟ خانه‌ای دوم برای سفرهای خارجی؟ یا مهاجرت و گرفتن اقامت؟ بسته به هدف و شرایط‌تان کشور مقصد را انتخاب کنید.
 • خرید زمین و ملک تجاری هم در بعضی کشورها ممکن و در بعضی ممنوع است. اگر قصد خرید آن‌ها را دارید، به دقت قوانین کشورها را بررسی کنید.
 • دربارۀ متراژ، امکانات ملک، امتیازات، سوابق پرداخت مالیات، سیستم تهویه، برق، لوله‌کشی، دسترسی‌ها، محله و موارد این‌چنینی سوال بپرسید یا از مشاورتان بخواهید دربارۀ آن‌ها تحقیق کند.
 • دربارۀ هزینه‌های متفرقه مثل مالیات، حق تمبر، هزینۀ نقل‌وانتقلات، هزینۀ اسناد رسمی، مجوزات متفرقه و موارد این‌چنینی هم تحقیق کنید یا از وکیلتان سوال کنید.
 • اگر دنبالِ گرفتن تابعیت از طریق خرید ملک هستید، دربارۀ وضعیت مهاجرت و اقامت همسر و فرزندانتان، نوع اقامت آن‌ها و حق‌وحقوق آن‌ها در کشور مقصد، بررسی کنید

منبع مقاله:

visametric.com

service2.diplo.de

دکمه بازگشت به بالا