عمومیکسب و کار استانها

اجرای نورگیر های گنبد شیشه ای با بالاترین کیفیت ممکن

گنبد شیشه ای استین گلاس؛ یک نورگیر سقفی دکوراتیو

پیاده سازی گنبد شیشه ای به عنوان یک عنصر معماری منحصر به فرد و خاص، حاصل تغییرات و تکامل گنبدهایی است که از دیرباز در معماری مورد استفاده قرار گرفته است. در معماری کهن، از گنبد برای پوشاندن دهانه های بزرگ استفاده می شد. متریال های مورد استفاده در ساخت گنبد سنگ، خشت و آجر بوده اند. امروزه با توسعه دانش فنی، گنبدها توانسته اند با متریال شیشه نیز اجرایی شوند. امکان استفاده از نقوش متنوع و شیشه های رنگی، به این نورگیرهای سقفی گرد کمک کرده است تا به عنوان یک اثر هنری خاص، در معماری داخلی خودنمایی کنند.

گنبد ها؛ از دیرباز تا کنون

سازه گنبدی شکل در معماری کهن برای پوشاندن دهانه بزرگ سقف ها بوجود آمد. در قرن ها پیش و هنگامی که اولین گنبد ها ساخته می شدند، تنها این موضوع مطرح بود که دهانه های بزرگ بدون ایجاد ستون پوشش داده شوند، اما رفته رفته گنبد ها به دلایل دیگری نیز مورد توجه قرار گرفتند. دلایلی همچون القای احساسات ناب به انسان و زیبایی های بصری. گنبدها به انسان حس اوج را منتقل می کنند. بعدها که تزئینات نیز به گنبد ها اضافه شد، جلوه های بصری آن اغنا شد. با قرار گرفتن در زیر گنبد و یا دیدن آن از بیرون، انسان همواره می تواند به ویژگی های خیره کننده گنبد ها پی ببرد.

گنبد های نوین ساختمانی

گنبد ها تا کنون با متریال های مختلفی ساخته شده اند و در طول تاریخ تکامل یافته اند. از گنبدهای ساخته شده با سنگ گرفته تا گنبد های خشتی، آجری، بتنی، شیشه ای و… . گنبد های شیشه ای تقریبا گنبدهای جدیدی محسوب می شوند که در سالیان معاصر مورد توجه قرار گرفته اند. یکی از انواع گنبدهای ویژه و دارای اهمیت، گنبدهای شیشه ای استیند گلاس هستند. اهمیت عبور نور و ایجاد روشنایی در محیط های داخلی، تلطیف نور و جلوگیری از تابش مزاحم آن، نیاز به زیبایی در محیط و در مخلص کلام، توجه به اصول طراحی داخلی و ملزومات آن، باعث شده است که استفاده از گنبدهای شیشه ای با تکنیک استیند گلاس مورد توجه معماران، طراحان، پیمانکاران و کارفرمایان قرار گیرد.

گنبد های شیشه ای برجسته در دنیا

ساخت گنبد شیشه ای با تکنیک استیند گلس و تیفانی از دیرباز مورد توجه معماران و طراحان قرار گرفته است. به طوری که در برخی از ساختمان های لوکس و مراکز خریدی که در قرن نوزدهم و بیستم میلادی ساخته شده اند، گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی یکی از عناصر مهم و زیبای این ساختمان ها محسوب می شده است.

شیشه در معماری

شیشه از منظر معماری، دارای خواص و ویژگی های خاصی است. عبور نور به صورتی بی همتا از شیشه موجب ایجاد زیبایی و حظ فکری در فضای داخلی می شود. معماران قدیم نیز با پی بردن از این ویژگی ها در بناهای مختلف و سبک های گوناگونی از شیشه استفاده کرده اند. نمونه های بارز استفاده از شیشه در معماری هم در معماری غربی و هم در معماری سنتی ایرانی مشهود است.

نیاز به نور و متعاقبا نیاز به زیبایی، باعث شده است تا شیشه های رنگی به عنوان عناصری کاربردی و همچنین تزئینی در معماری مورد استفاده قرار گیرد. اغلب موارد استفاده از شیشه در گذشته محدود به نورگیری از پنجره می شده است. اما امروزه استفاده از شیشه در سقف به عنوان نورگیر سقفی به صورت ها و شکل های متنوعی، به امری متداول و معمول تبدیل شده است.

ایجاد روشنایی

نیاز به ایجاد روشنایی به خصوص در فضاهای معماری که دارای ابعاد بزرگی هستند همواره از دیرباز در میان طراحان و معماران مطرح بوده است. نورگیرهای دیواری که به صورت درب و پنجره به کار برده می شدند، نور را به فضای داخلی هدایت می کردند. وجود شیشه های رنگی در این درب ها و پنجره های زیبا ، علاوه بر ایجاد زیبایی باعث ایجاد نوری ملایم و فرح بخش می شده است. به این معنا که حتی در مقابل اشعه های آزاردهنده آفتاب، این شیشه های رنگی هستند که با تلطیف و تصفیه نور، باعث ایجاد یک روشنایی ملایم و غیر مزاحم در معماری داخلی می شوند.

عنصر زیبایی بخش

شیشه های به کار رفته در بناها علاوه بر کارکرد صحیح و ایجاد روشنایی در محیط، نقش پر اهمیت تری نیز داشته اند. تزئینات به عنوان عنصری جدانشدنی از معماری، در طول سالیان طولانی یکی از جنبه های بصری محسوب می شده است. شیشه های رنگی با تنالیته های مختلف و ترکیب رنگی خاص، توانسته اند تا کنون به عنوان یکی از زیباترین المان های تزئینی ساختمان جایگاه خود را حفظ کنند.

گنبد شیشه ای چیست؟

نورگیر شیشه ای گنبدی ، در واقع شیشه خم تزئینی است که با تکنیک استیند گلس (معرق شیشه) تولید می شود. شیشه های استین گلاس به صورت قطعات مجزایی هستند که با استفاده از کلاف های سربی به هم متصل شده و به صورت یکپارچه در می آیند. گنبد شیشه ای به عنوان یک نورگیر سقفی، نور طبیعی آفتاب را به عمق فضای داخلی منتقل می کند. استفاده از شیشه های طرح دار و دکوراتیو در سقف های شیشه ای گنبدی را می توان پدیده ای در معماری نوین ساختمانی دانست.

درگذشته اغلب موارد استفاده از شیشه های رنگی و طرح دار در دیوار ها، درب ها و پنجره ها بوده است. اما امروزه می توان از این شیشه های منقوش و طرح دار به عنوان نورگیر گنبدی شیشه ای نیز استفاده کرد. آرچی تاج به عنوان بزرگترین شرکت تولیدی شیشه استیند گلاس در ایران تا کنون پروژه های متنوعی را با طرح های مختلف در سرتا سر ایران اجرا نموده است.

تکنیک استین گلاس

استیند گلس هنری لوکس و خاص است که علاوه بر داشتن زیبایی، بسیار کاربردی است. تیفانی نیز تکنیکی از مجموعه تکنیک های دکوراتیو شیشه است که به نوعی هم راستا با تکنیک استین گلاس پیش می رود. تیفانی در نحوه مونتاژ شیشه ها در کنار هم، با تکنیک استیند گلس متفاوت است. طراحی، ساخت و اجرای گنبد شیشه ای طرح دار و رنگی که با تکنیک استین گلس و تیفانی انجام می پذیرد، تخصص، تجربه و دانش بالایی می طلبد که در مقایسه با دیگر نورگیرها و سقف ها به طور کلی متفاوت و متمایز است.

استین گلس تکنیکی است که تا پیش از این در بسیاری از سطوح فلت و تخت، همانند درب ها، پنجره ها، سقف ها و پارتیشن ها مورد استفاده قرار گرفته است. استفاده از تکنیک استیند گلاس در سقف می تواند به صورت خم نیز انجام پذیرد که در آن صورت گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی به وجود خواهد آمد که می تواند در اثر بخشی و تعیین کیفیت بصری فضای داخلی بسیار حائز اهمیت باشد. استیند گلاس جزء یکی از لوکس ترین و با ارزش ترین آثار هنری در جهان محسوب می شود.

از آنجا که اجرای این کار به طور کامل با دست انجام می شود و جزء یکی از با ارزش ترین صنایع دستی محسوب می شود، از نظر ارزش هنری، در بالاترین سطح ممکن قرار دارد. از همین رو تاثیر گنبد شیشه ای بر معماری داخلی را می توان در ارزش بخشیدن به محیط و بنا نیز دانست. ماندگاری و عمر تکنیک استیند گلاس قابل تخمین و اندازه گیری نیست. چرا که شیشه ماده ای است که بر اثر زمان نمی پوسد و از بین نمی رود و تنها شکستن است که می تواند آن را از پای در بیاورد.

شاهد این مدعا کلیساهایی هستند که از زمان قرون وسطی میزبان این تکنیک بوده اند و هنوز بعد از گذشت صدها سال، استیند گلاس هایی که در این کلیساها اجرا شده اند، بدون هیچ گونه تغییری نقش خود را در فضا ایفا می کنند. گنبد شیشه ای استند گلس، محصولی جدید در ایران محسوب می شود که توانسته است نظر کارفرمایان لوکس پسند را به خود جلب کند.

ویژگی گنبد های شیشه ای استیندگلس

گنبد از نظر ساختاری به دلیل داشتن بعد سوم، ذاتا زیباتر از سطوح تخت است. جنبه های بصری سقف گنبدی و ایجاد حس تعالی و اوج در انسان فوق العاده وجد آور و منحصر به فرد است. به دلیل دارا بودن این بعد بصری ، گنبد را می توان یکی از سازه های منحصر به فرد و خاص در نظر گرفت. پرسپکتیو گنبد ها و بازی بصری آن با چشم را در هیچ کدام از المان ها و سازه های دیگر معماری نمی توان یافت.

گنبدهای شیشه ای استیند گلاس با برآورده کردن نیازهای اساسی مربوط به نور، روشنایی، زیبایی شناسی و سبک شناسی، قطعا گزینه بسیار مناسبی برای نیل به اهداف و اصول طراحی است. گنبدهای شیشه ای استیند گلاس از نظر هنری، به دلیل دارا بودن شاخصه های بکر و منحصر به فرد، بسیار درجه بالایی دارند و به خاطر دست ساز بودن، جزء صنایع دستی و در زمره لوکس ترین آنها محسوب می شوند.

لزوم اجرای گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی

ساخت و اجرای گنبدشیشه ای استیند گلس و تیفانی، دنیایی از رنگ ها را به محیط داخلی می بخشد. گنبد شیشه ای طرح دار و رنگی که با ترکیبی از قطعات بسیار ریز شیشه، می تواند فضای داخلی شما را به طور کامل از بقیه فضاها متمایز کند. استفاده از گنبد شیشه ای رنگی و طرح دار استیند گلس و تیفانی، بی شک فضای داخلی شما را به فضایی زیبا، پر نور، خیره کننده و لوکس ارتقا خواهد داد. اگر از این نورگیرهای سقفی در فضای خود استفاده کنید، تنها یک گنبد شیشه ای را به فضای خود اضافه نکرده اید، بلکه یک هنر دستی و محصولی متعالی را به آن افزوده اید.

تمام مراحل ساخت گنبد شیشه ای استین گلس و تیفانی، با نیروی انسانی انجام می پذیرد و تکنیک استین گلاس و تیفانی ، کماکان یکی از بکرترین هنرهای دستی محسوب می شود که ورود ماشین آلات و صنایع، آن را از راه به در نکرده است. مقایسه گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی با دیگر نورگیرهای سقفی، همانند مقایسه فرش دستی با فرش ماشینی است.

یک گنبد شیشه ای استین گلاس و تیفانی از نظر بصری بسیار گیرا و جذاب است و می تواند به عنوان نقطه برجسته ای در فضای داخلی مطرح باشد. همچنین دست ساز بودن آن می تواند به شدت باعث لوکس و نفیس به نظر رسیدن فضا شود. استفاده از نور طبیعی در فضای داخلی به وسیله نورگیر دیواری و سقفی انجام می پذیرد.

در نورگیری دیواری متریال ها و دیتیل های مختلفی وجود دارند که موضوع این مطلب نیست. در نورگیری از سقف نیز به شکل های متنوعی می توان این کار را انجام داد. استفاده از شیشه تخت ساده و یا شیشه های تخت طرح دار( استین گلاس، تیفانی، فیوزگلاس، ویترای و…) . اما گنبد شیشه ای نورگیری متفاوت از تمام نورگیرهای موجود در دنیاست. گنبد شیشه ای با بعد دادن به سقف، فضایی خیره کننده را به وجود آورده و موجب هویت بخشی به محیط می شود.

دکمه بازگشت به بالا