اقتصادیکسب و کار استانها

قیمت پروفیل بر چه اساس محاسبه می شود؟

عوامل موثر بر تعیین قیمت پروفیل

قیمت پروفیل در چند دهه گذشته از ثبات نسبی خوبی برخوردار بوده است به دلیل اینکه در گذشته کشورهای پیشرفته، اصلی ترین عرضه کنندگان و تولیدکنندگان پروفیل در سطح جهان به شمار می آمدند اما امروزه شرایط فرق کرده است، در حال حاضر کشورهای در حال توسعه بازار پروفیل و مقاطع فولادی را در دست دارند و بر روی نوسانات قیمت پروفیل تاثیر می گذارند، این کشورها عموما از اقتصادی ضعیفی برخوردار هستند و قیمت ارز در این کشورها با تغییرات زیادی رو به رو می شود، همه این عوامل باعث شده است تا پیش بینی و تحلیل قیمت پروفیل برای بسیاری از کسب و کار مرتبط با مقاطع فولادی اهمیت زیادی داشته باشد.

پروفیل چیست؟

به زبان ساده به قطعه ای فلزی دراز و همچنین یک شکل، پروفیل گفته می شود. در گذشته از چوب برای ساخت در و پنجره خانه ها استفاده می شد، با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی دیگر از چوب برای ساخت خانه ها به کار گرفته نمی شود بلکه از فولاد به دلیل استحکام و مقاومت بیشتر در مقایسه با چوب برای ساخت در و پنجره، تیرآهن، میلگرد و موارد مشابه استفاده می شود. پروفیل معمولا به شکل جسمی توخالی دراز تولید می شود، دلیل توخالی بودن پروفیل ها نیز این است که از مواد اولیه کمتر استفاده شود و به تبع آن قیمت پروفیل کاهش بیابد.

پروفیل یکی از مصالحی است که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به قیمت پروفیل ،این متریال در زمینه های مختلفی کاربرد دارد. استفاده از پروفیل در ساخت درب و پنجره بسیار مرسوم است. جنس بعضی از لوله هایی که در ساختار ساختمان ها به کار می‌رود بنا بر ملاحضاتی پروفیل است. از پروفیل حتی در نمای ساختمان ها هم استفاده می‌شود.

پروفیل صنعتی و پروفیل ساختمانی دو دسته اصلی پروفیل به حساب می آیند. از پروفیل صنعتی با توجه به ویژگی هایی که دارد در صنایع خودرو سازی و کشتی سازی استفاده می شود از پروفیل ساختمانی همانطور که از اسمش پیداست برای ساخت قطعات مرتبط با ساخت و ساز صنایع ساختمان سازی استفاده می شود.

آشنایی با انواع پروفیل

انواع مختلفی از پروفیل در بازار موجود می باشد با آشنا شدن با انواع پروفیل بهتر می توان به قیمت های پروفیل پی برد. قیمت پروفیل به صورت مستقیم به وزن پروفیل بستگی دارد، بر اساس وزن، پروفیل به سه دسته سبک، نیمه سنگین و سنگین تقسیم بندی می شود. پروفیل مبلی در دسته پروفیل سبک قرار دارد و مانند سایر دسته بندی های پروفیل، قیمت ورق روغنی و کیفیت تولید بر روی هزینه ساخت و تولید پروفیل تاثیر می گذارد.

عوامل موثر بر قیمت پروفیل

همانطور که ممکن است بدانید صنایع آهن آلات و مقاطع فولادی جزء پر اهمیت ترین و کاربردی ترین صنایع در اقتصاد کشور ها به شمار می آید، به دلیل اینکه اگر این صنعت نباشد بسیاری از پروژه هایی که با پروفیل سر و کار دارند از بین می روند و به همان اندازه که عوامل بر روی قیمت آن تاثیر می گذارد بر روی پروژه های مرتبط نیز تاثیر گذار است و به نوعی صنایع مختلف را با خود درگیر می کند. مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت پروفیل به شرح زیر می باشد :

    قیمت مواد اولیه: با بالا رفتن قیمت مواد اولیه ای چون قراضه و سنگ آهن، قیمت پروفیل نیز بالا خواهد رفت.

    هزینه حمل و نقل: قیمت سوخت وسایل حمل و نقل مانند کشتی، کامیون و… و مسافت طی شده بر روی قیمت محصول تاثیر گذار است.

    بالا و پایین‌ رفتن عرضه و تقاضا: با بالا رفتن عرضه پروفیل و یا کمیاب شدن پروفیل در بازار، قیمت پروفیل تغییر می کند.

    تورم و نوسانات ارز: به دلیل اینکه خرید و فروش پروفیل با ارز دلار صورت می گیرد، قیمت این ارز بر روی قیمت پروفیل تاثیر گذار می باشد.

پروفیل سبک و سنگین چه تفاوتی با هم دارند ؟

پروفیل به دو دسته پروفیل سبک و سنگین دسته بندی می شود. در درسته پروفیل سبک از ورق سیاه و در پروفیل سنگین از ورقه روغنی به کار گرفته می شود. ضخامت پروفیل سبک و سنگین نیز به ترتیب کمتر از 1.5 میلی متر و بیش از 1.5 میلی متر می باشد.

وزن انواع پروفیل چگونه بر قیمت پروفیل تاثیر می گذارد؟

 برای اندازه گیری هر یک از پروفیل سنگین و سبک باید ابتدا چگالی قطعه اندازه گیری شود البته ناگفته نماند که در ساخت پروفیل از سه متریال آهن، فولاد و آلومینیم استفاده می شود که هر یک دارای چگالی های مختلفی هستند. پس از اندازه گیری چگالی باید سطح مقطع قطعه پروفیلی را حساب کرد؛ با اندازه گیری سطح مقطع قطعه پروفیلی و ضرب آن با چگالی، عددی به دست می آید که همراه با کارخانه تولید کننده پروفیل، می توان قیمت پروفیل را ارزیابی کرد.

روند تولید پروفیل

جنس و به طبع آن قیمت پروفیل ها متنوع است. ورقه های خام فولاد یا آلومینیوم در کارخانه ها به اشکال مختلفی که در صنایع گوناگون کاربرد دارند در می‌آیند. یکی از این اشکال پروفیل ها هستند. در واقع مقاومت، قدرت، قطر و سایر ویژگی های پروفیل ها بستگی به فرایندی که در زمان تولید طی می‌کنند، دارد.

روند تولید پروفیل به این گونه است که در ابتدا مواد اولیه توسط کارخانه های داخلی و یا از طریق واردات در دسترس تولید کنندگان پروفیل قرار می‌گیرد. ورقی که برای تولید پروفیل به کار می‌رود باید ویژگی های خاصی داشته باشد تا بتواند به فرم های مورد نظر در بیاید و استحکامی که تولید کننده در نظر دارد را داشته باشد. در ساختار ورقه خام پروفیل از گوگرد، کربن، سیلیس، فسفر و منگنز استفاده می‌شود که درصد این مواد شیمیایی مطابق خواصی که از هر دسته از پروفیل ها انتظار می‌رود، تغییر می‌کند. مثلا برای پروفیل هایی که باید استحکام بیشتر داشته باشند درصد کربن افزایش دارد. در واقع این ورقه های فولادی بر اساس کیفیتشان برای تولید پروفیل های مختلف دسته بندی می‌شوند.

شکل دادن به پروفیل

پس از انتخاب و دسته بندی ورق ها برای مدل های مختلف پروفیل، نوبت به برش نوار هایی متناسب با نوع پروفیل مد نظرمان می‌رسد. انواع پروفیل را به دو روش مستقیم و غیر مستقیم تولید می‌کنند. پروفیل های باز معمولا به روش مستقیم ساخته می‌شوند. پروفیل های بسته نوعشان با دستگاه های مختلفی ساخته می‌شوند اما موضوعی که بین اکثر آنها مشترک است این است که تمامی مراحل ساخت با روش سرد انجام می‌گیرد.

قیمت پروفیل های ساختمانی

از جمله مهم ترین پروفیل های ساختمانی پروفیل هایی هستند که در ساختار در و پنجره ها و یا لوله ها به کار می‌روند. قیمت پروفیل ساختمانی بسته به جنس و ابعاد آن متغیر است. قیمت پروفیل هایی که عمدتا از جنس آلومینیوم هستند نسبتا بیشتر است. پروفیل های ساختمانی شامل دسته های نورد گرم و سرد و مرکب هستند. پروفیل های نورد گرم به شکل قوطی و پروفیل های نورد سرد به شکل ناودانی هستند. این نوع از پروفیل مناسب کار های سبک ساختمانی هستند.

پروفیل های مرکب نیز همان طور که از نامشان پیداست از ترکیب نورد سرد و گرم تولید شده اند.

قیمت پروفیل های صنعتی

پروفیل آلومینیومی هم در قالب صنعتی و هم ساختمانی تولید می‌شوند و در زمینه ساختمان سازی به عنوان در و پنجره به کار می‌روند. مزیت اصلی شان در مقایسه با پروفیل های آهنی، این است که هم زیبایی بیشتری به ساختمان می‌دهند و هم در مبحث صرفه جویی در انرژی امتیاز بالاتری دارند چرا که درز های بسته ای دارند. در مبحث صنعتی نیز به خاطر به صرفه بودن قیمت پروفیل ها در مقایسه با کیفیتشان در ساخت قطعات مختلف استفاده می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا