عمومیکسب و کار استانها

دلایل خشک شدن نهال گردو

علت های خشک شدن درخت گردو

یکی از قدیمی ترین و با ارزش ترین گونه های درخت نزد افراد باغدار درخت گردو می باشد. این درخت هم به دلیل میوه ی آن و هم به سبب عمر بالایی که حدود 200 تا 300 سال تخمین زده شده است مورد توجه اکثریت باغداران می باشد. طبق آمار گرفته شده مشخص شده که کشور ما حدود 10 درصد از گردو کشت شده در جهان را به خود اختصاص داده است.

اما باید این نکته را هم در نظر گرفت که درخت گردو دارای حساسیت هایی و بیماری هایی می باشد که ممکن است اگر مشکلات آنرا ندانیم این درخت در همان سال های ابتدایی و یا حتی به صورت ناگهانی خشک شود. در این مقاله ما به بررسی چه موادی باعث خشک شدن درخت گردو میشود و راهکارهای پیش گیری و مبارزه با آنها می پردازیم.

مکان نامناسب علت خشک شدن درخت گردو

درخت گردو به خاکی حاصلخیز و عمیق با بافتی نرم نیاز دارد. ریشه های درخت گردو تا عمق 5/1 متر می توانند رشد کنند، پس این نکته را در نظر بگیرید که به خاکی نرم و با عمیقی زیاد نیاز دارند .این خاک باید زه کشی خوبی شده باشد تا رطوبت و هوا به ریشه های درخت برسد.

 اگر خاک به رنگ قهوه ای مایل به قرمز بود نشان دهنده ی کیفیت و خوب بودن آن است ولی اگر رنگ آن خاکستری با رگه قرمزبود نشان از بی کیفیت بودن خاک و نرسیدن هوا به ریشه ها می باشد.

کم آبی یا آبیاری درخت گردو

میزان آبیاری درخت گردو از اهمیت بالایی برخوردار است، آبیاری درخت گردو به عواملی از جمله سن درخت، آب و هوای محیط و فصل بستگی دارد. اگر در سال های ابتدایی کاشت، به آبیاری آن توجه نشود ممکن است درخت گردو دچار آسیب شود. پس آبیاری باید به صورت منظم و به میزان لازم انجام شود.

 معمولا نهال گردو جوان به آبیاری بیشتری نسبت به درخت های دیگر دارند. نهال های جوان را بهتر است در 6 ماه اول سال، هفته ای یکبار و درخت گردوهایی که پیرتر و دارای عمر بیشتری هستند  را هر دو الی سه هفته آبیاری کرد. درختان گردو جوان در سالهای اول برای هر دفعه آبیاری به 11 تا 19 لیتر آب نیاز دارند. همچنین در فصل تابستان دفعات آبیاری به دلیل گرمای هوا بیشتر و در فصل زمستان کمتر می شود.

برای آبیاری درختان گردو از روش آبیاری قطره ای استفاده کنید. در قدیم از روش غرقابی استفاده می کردند که این روش به دلیل آب بیش از حدی که پای درخت می رود، باعث می شود ریشه ی درخت به مرور پوسیده شود و درخت شما آسیب ببیند و از بین برود. همچنین هیچگاه برای آبیاری تنه درخت گردو و برگ ها را خیس نکنید.

آب و هوای نامناسب در خشک شدن درخت گردو

یکی از مهم ترین فاکتورهای رشد و سلامت درخت، آب و هوای مناسب می باشد. درخت گردو در آب و هوای بسیار گرم و بسیار سرد خشک میشود. اگر درخت گردو شما در اثر سرمای زیاد دچار یخ زدگی شد، بهتر است از کودهای فسفر، پتاس، اسید آمینه استفاده کنید تا آسیب وارد شده به درخت گردو خود ا کاهش دهید. باید به این نکته توجه کرد که زمان و مکان کاشت در انواع متفاوت میباشد.

خشک شدن درخت گردو بر اثر سیل، باد و آفتاب سوختگی

همانطور که گفته شد آب و هوا و شرایط جوی،تاثیر به سزایی در رشد انواع نهال میوه و سلامت آن دارند.

آفتاب سوختگی: زمانی که درخت شما در آفتاب شدید قرار گرفت برای اینکه درخت دچار افتاب سوختگی نشود باید تنه درخت را به وسیله ی رنگ سفید رنگ کنید.

سیل: توجه داشته باشید ازغرقاب شدن یا جمع شدن آب فراون به پای درخت به هنگام سیل جلوگیری کنید، چون باعث آسیب جدی به درخت گردو می شود.

وزش باد: به هنگام وزش بادهای شدید، از یک قیم برای نهال خود استفاده کنید، تا مانع از شکستن و آسیب دیدن تنه درخت شود.

کود کافی درخت گردو

یکی از مهم ترین کارها برای باروری نهال و تقویت ریشه، انتخاب کود مناسب می باشد. مقدار مورد نیاز کود به نوع درخت گردو و آب و هوای آن منطقه بستگی دارد. معمولا زمان کوددهی درخت گردو در ابتدای فصل بهار است.

 اگر میخواهید به نهال خود نیتروژن بدهید، کافیست 3 تا 5 کیلوگرم کودی که حاوی سولفات آمونیوم است، پای نهال بریزید. به این صورت که کود را به فاصله ی سی سانتی متر از تنه درخت می ریزیم و بعد خاک پای نهال را آبیاری میکنیم تا گردو خشک نشود.

استفاده از نهال سالم و استاندارد

همواره به این نکته توجه کنید که نهال را از یک نهالستان معتبر و سالم تهیه کنید. اگر نهال خریداری شده ضعیف و یا دارای مشکل باشد، رشد و باردهی محصول نیز به مشکل می خورد و ممکن است دچار بیماری شود.

گردو پیوندی نخرید

طبق آمار و تحقیقات معمولا بالای 80 درصد از نهال های پیوندی بعد از گذشت چند سال، از قسمت پایین مکانی که پیوند انجام گرفته دچار مشکل شده اند. نهال های پیوندی به طور معمول در دهمین سال خشک می شوند و خرید آن ها کار غیر معقولانه ای می باشد.

بیماری بلایت درخت گردو

بیماری بلایت یکی از بیماری های رایج درخت گردو است این نوع باکتری بیشتر در نواحی پربارش دیده می شود. این بیماری بیشتر در فصل بهار که هوا گرم تر و دارای رطوبت بیشتری می باشد ظاهر می شود. علائم این بیماری باکتریایی با ظاهر شدن سوختگی و سیاه شدن برگها و نمایان می شود.

لکه های ایجاد شده دارای رنگ قهوه ای می باشند و حاشیه ی برگ ها هم تغییر شکل پیدا کرده و خطهای سیاه در آن ها ظاهر می شوند. این بیماری بعد از اینکه در برگها و میوه درخت گردو شکل گرفت، می تواند به شاخ ها هم سرایت کند و لکه های قهوه ای، ساقه ها و بعد از آن پوست درخت را هم بگیرد. که به واسطه ی این بیماری، ساقه ها و شاخه ها خشک می شوند از بین می روند.

توجه کنید که اگر درخت گردو شما دچار بیماری بلایت شد، برگ های آسیب دیده آنرا از روی زمین جمع کنید تا این بیماری به دیگر درختان گردو سرایت نکند. گر بیماری شدید شود و از روش های درمانی و پیشگیری استفاده نشود ممکن است که 80 تا 100 درصد از محصول آسیب ببیند و از بین برود.

درمان بیماری بلایت درخت گردو

 1. آبیاری درختان با استفاده از سیستم آبیاری قطره ای
 2. جداسازی شاخه های آلوده به بیماری و سوزاندن آنها
 3. کاشت ارقام مقاوم و ارقام دیرگل
 4. استفاده از سم های شیمیایی حاوی مس
 5. هرس درختان برای افزایش جریان هوا

بیماری پوسیدگی طوقه و خشک شدن درخت گردو

قارچ فیتوفتورا را می توان یکی از عوامل خشک شدن درخت گردو دانست که عاملی تهدید آمیز برای بقای درختان گردو می باشند که پیشگیری از این بیماری بسیار ساده تر از درمان آن می باشد . اولین بار این قارچ در کالیفرنیا  مشاهده شد. تا به امروز از این قارچ 11 گونه وجود دارد. این قارچ باعث به وجود آمدن بیماری در ریشه و طوقه ی درخت گردو می شود که بعد از مدتی این نواحی دچار پوسیدگی می شوند.

از جمله علائم این قارچ می توان به زرد شدن و کوچک شدن برگ درخت اشاره کرد. در قسمت طوقه های درخت گردو لکه هایی شکل میگیرد که بعد از مدتی لکه ها به هم وصل میشوند. در قسمت ریشه ها نیز ابتدا ریشه های بزرگتر آلوده می شوند و بعد به سیستم داخلی ریشه حمله می کند.

این قارچ معمولا بیشتر در باغ هایی ظاهر میشود که خاک آن زه کشی خوبی ندارند. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر درختان گردو شما به این قارچ آلوده شد، دیگر هیچ وقت حتی با وجود سمپاشی نمی توانید ریشه ی درخت را کامل از وجود این قارچ پاک  کنید.

روش های پیشگیری از بیماری طوقه درخت گردو

 1. خرید ارقام مقاوم تر
 2. خیس نشدن طوقه درخت به هنگام آبیاری
 3. استفاده از روش آبیاری قطره ای
 4. قطع قسمت های آلوده طوقه و یقه درخت
 5. جدا سازی و دور ریختن خاک اطراف طوقه
 6. با سموم مخصوص محل های آلوده و زخم شده را ببندید
 7. حذف آفات و پیشگیری از خشک شدن درخت گردو

به انواع حشرات و موجودات زنده ای که درختان را مورد هدف قرار می دهند آفات می گویند. حمله آفات حتی می تواند باعث مرگ درخت هم شود. از انواع مهم آفات در درخت گردو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کرم گردو

علف هرز، کرم میوه، مگس پوست خوار میوه گردو، شپشک گردو، شته گردو، کنه زرد، کچلی گردو و…در ابتدا توصیه می شود که مکان کاشت نهال و اطراف آنرا از تمیز کنید و هیچ گونه علف هرز در آنجا وجود نداشته باشد. وجود علف هرز در محل کاشت درخت گردو باعث میشود تا مواد مغذی خاک جذب علف ها شوند.

چه موادی باعث خشک شدن درخت گردو میشود؟

در این مقاله ما سعی داریم تا ده علت خشک شدن نهال گردو را به شما اطلاع بدهیم و کمک کنیم تا با پیش گیری از آن ها نهالی شاداب و مناسب داشته باشید. با ماه همراه باشید.

علت خشک شدن نهال تازه کاشته شده؛ مکان نامناسب

نهال گردوی (نهال گردو تازه کاشته شده) خود را در خاک حاصل خیز و با زه کشی خوب که سایه کامل از نور آفتاب تا سایه جزئی را شامل می‌شود، بکارید. این درختان ریشه عمیقی دارند و برای رشد مناسب ریشه شان به حداقل 1.5 متر خاک نفوذپذیر نیاز دارند.

یک تپه خاک به ارتفاع 10 سانتی متر در اطراف محیط بیرونی ریشه دفن شده ایجاد کنید. مخزن به دست آمده را با آب پر کنید. منتظر بمانید تا آب از طریق خاک تخلیه شود ، سپس هرگونه فرورفتگی حاصل را با خاک اضافی پر کنید. در حالی که خاک مرطوب است، آن را خم نکنید. آبیاری غلط یکی از مهم ترین علت های خشک شدن درخت گردو است. گردوی جوان را یک بار در هفته از بهار تا اواخر تابستان آبیاری کنید. از شلنگ باغ یا شلنگ خیس کننده برای درخت خود استفاده کنید و در هر جلسه آبیاری بین 11 تا 19 لیتر آب در اولین سال رشد به نهالتان بدهید. گردوهای تثبیت شده را هر دو تا سه هفته آبیاری کنید. توجه داشته باشید که روش غرقابی برای نهال شما بسیار ویرانگر است.

علت خشک شدن یکباره درخت؛ کود ناکافی

در اوایل بهار درختان گردو را کوددهی کنید. دانشگاه کالیفرنیا پیشنهاد می کند با استفاده از 3.5 تا 5.5 کیلوگرم کود حاوی سولفات آمونیوم به درخت خود نیتروژن بدهید. کود را در زیر سایبان بپاشید و مواد را حداقل 30 سانتی متر از تنه درخت دور نگه دارید. بلافاصله به خاک تازه تصفیه شده یک آب درست و حسابی بدهید تا از خشک شدن نهال گردو جلوگیری کنید.

علت خشک شدن نهال گردو؛ آفت نهال

اطراف پایه درخت خود را از هرگونه علف هرز دور نگه دارید. علف هرز با گردو از نظر رطوبت و مواد مغذی خاک رقابت می کند و باعث جذب این مواد می شود. علف‌ های هرز اغلب آفات حشرات مانند شته ها، کرم ها و کنه های عنکبوتی را جذب می کنند که این آفات می توانند باعث خشک شدن درخت گردو و هم چنین یکی از علت خشک شدن یکباره درخت شوند.

نهال استاندارد و سالم تهیه کنید!

یکی از نکات بسیار حیاتی برای جلوگیری از خشک شدن نهال گردو انتخاب و استفاده از نهال استاندارد و سالم است. ضعف و مشکلات نهال ها باعث اختلال در رشد و بازدهی آن ها می شود.

دکمه بازگشت به بالا