عمومیکسب و کار استانها

شرایط تحصیل در اروپا 2023

تحصیل رایگان در اروپا – همه مقاطع (+ آپدیت 2023)

اگر می خواهید در خارج از کشور تحصیل کنید اما توان پرداخت هزینه های تحصیل در اروپا را ندارید، پس از خواندن این مقاله می توانید با شرایط دانشگاه های مختلف برای تحصیل کاملا رایگان در اروپا و نحوه تحصیل رایگان در اروپا آشنا شوید.

بررسی شرایط تحصیل رایگان در اروپا

اگر علاقه مند به تحصیل رایگان در اروپا و تحصیل رایگان پزشکی در اروپا و به دنبال راهی برای رسیدن به تحصیل کاملا رایگان یا با هزینه های کم هستید، با خواندن این مقاله و با ارائه اسناد و مدارک مرتبط شما را کاملا با شرایط تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی آشنا خواهد کرد و مطالب مفیدی را در اختیارتان قرار خواهد داد. در ادامه این مقاله درباره شرایط تحصیل رایگان در دانشگاه های اروپا در کشورهای آلمان، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، جمهوری و … و همچنین شرایط تحصیل رایگان پزشکی به تفصیل صحبت خواهیم کرد.

شرایط تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی

تصور دانشجویان از تحصیل در خارج از کشور معمولا با هزینه های بالا و تحصیل در دانشگاه های گران قیمت همراه است، اما باید بدانید که همیشه راهی برای تحصیل رایگان وجود دارد. اروپا می تواند مکانی عالی برای پیشرفت تحصیلی و گسترش افق دید شما و موفقیت های بعد تحصیل باشد. به ویژه از طریق امکان تحصیل در دانشگاه های رایگان اروپا.

تحصیل رایگان در آلمان

وقتی صحبت از تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی می شود، مطمئنا نام آلمان یکی از اولین کشورهایی است که در ذهن هر فردی تداعی می شود. آلمان و دانشگاه های آن در راس لیست کشورهایی قرار دارد که امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های اروپا را در دسترس دانشجویان بین المللی قرار می دهد.

بیش از 40 دانشگاه آلمان در رتبه بندی سایت QS در میان دانشگاه های برتر جهان جای گرفته اند. بالاترین رتبه به دانشگاه فنی مونیخ تعلق دارد. تقریبا تمام دانشگاه های دولتی در آلمان شهریه ای برای تحصیل دریافت نمی کنند. با توجه به اجازه کار پاره وقت در حین تحصیل برای دانشجویان بین المللی آلمان به یکی از ارزان ترین کشورها برای تحصیل رایگان در اروپا تبدیل می شود. هزینه زندگی در آلمان در برخی از شهرها ممکن است در مقایسه با برخی شهرهای اروپایی بیشتر باشد اما از نظر هزینه های تحصیل، آلمان یکی از مقرون به صرفه ترین کشورها برای تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی است.

هزینه های زندگی و تحصیل در آلمان

 • ​​شهریه دانشگاه های دولتی آلمان: رایگان (0 یورو)/ یک سال تحصیلی.
 • هزینه مدیریت: بین 100 تا 350 یورو برای یک سال تحصیلی.
 • هزینه زندگی در آلمان: 800 تا 2800 یورو در ماه.

توجه داشته باشید که هزینه های زندگی در آلمان در شهرهای بزرگتر از جمله فرانکفورت یا مونشن بیشتر باشد.

شرایط تحصیل رایگان در آلمان بدون مدرک زبان

تحصیل رایگان در کشور آلمان در تمام دانشگاه های این کشور به جز ایالت بادن-وورتمبورگ امکانپذیر است.

دانشگاه های دولتی آلمان در 15 ایالت از 16 ایالت آلمان، هیچ شهریه ای از دانشجویان بین المللی دریافت نمی کنند.

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در ایالت بادن-وورتمبورگ برای هر ترم 1.500 یورو دریافت می کند.

برخی از مزایای تحصیل رایگان در آلمان

 • شانس بالای دریافت ویزای تحصیلی آلمان.
 • آموزش باکیفیت برای همه به صورت رایگان.
 • ارائه اکثر برنامه های تحصیلی در تمامی مقاطع به زبان انگلیسی.
 • نزدیک بودن از نظر فاصله جغرافیایی.
 • ارائه طیف گسترده ای از برنامه های آموزشی توسط مراکز آموزش عالی (دانشگاه، کالج های هنر و دانشگاه های علمی کاربردی).

شرایط تحصیل رایگان در آلمان بدون مدرک زبان

شما می توانید با ثبت نام رایگان در دوره های زبان آلمانی در دانشگاه های آلمان، به یادگیری زبان آلمانی در این کشور بپردازید.

ارائه طیف گسترده ای از برنامه ها به زبان انگلیسی شرایط تحصیل رایگان در آلمان بدون مدرک زبان آلمانی را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است.

برخی رشته های محبوب برای تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی:

 • مهندسی مکانیک
 • علوم کامپیوتر
 • اقتصاد
 • داروسازی

هزینه های تحصیل رایگان در آلمان

هزینه های پایین تحصیل در آلمان، در کنار کیفیت بالای آموزشی دانشگاه های آلمان و اقتصاد قوی آن، چشم انداز تحصیل در آلمان را برای دانشجویان و خانواده های آنها در سراسر جهان بسیار جذاب کرده است.

دانشگاه های رایگان آلمان تنها یک مبلغ پایین برای تامین هزینه های مدیریت دریافت می کنند. هزینه مدیریت شامل هزینه های ثبت نام، عضویت در اتحادیه دانشجویی و کارت حمل و نقل می باشد.

هزینه ثبت نام تحصیل رایگان در آلمان از 100 تا 350 یورو می باشد.

برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان، باید ثابت کنید که تمکن مالی معادل 10.236 یورو در سال برای هزینه های زندگی در آلمان (متوسط هزینه ماهانه در آلمان: 850 یورو) دارید.

در خصوص هزینه تحصیل رایگان در آلمان باید به این نکته توجه داشته باشید که دانشجویان بین المللی تنها از پرداخت شهریه دانشگاه معاف هستند و ملزم به پرداخت هزینه های زندگی و اسکان خود در آلمان هستند.

به جز آن دسته از دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی آلمان شده باشند.

مونیخ و برلین در لیست 30 شهر برتر مقرون به صرفه برای تحصیل در دنیا و دو شهر برتر برای تحصیل در آلمان قرار گرفته اند.

تحصیل رایگان در فرانسه

شاید نام فرانسه و امکان تحصیل رایگان در فرانسه به اندازه آلمان به گوش شما آشنا نباشد و دانشجویان بین المللی از شنیدن این خبر که می توانند فارغ از ملیت خود در دانشگاه های فرانسه به صورت رایگان یا با هزینه بسیار کم مشغول به تحصیل شوند، تعجب کنند. فرانسه به عنوان یکی از محبوب ترین مکان ها برای تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی، فارغ از ملیت شما شهریه ای را برای تحصیل در بسیاری از دانشگاه های دولتی فرانسه دریافت نمی کند.

دولت فرانسه امکان تحصیل رایگان در اروپا 2023 را با ارائه برنامه های مختلف بورسیه تحصیلی و تغییر رقم بورسیه های تحصیلی از 7.000 یورو به 21.000 یورو برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است.

اما توجه داشته باشید اکثر برنامه هایی که امکان تحصیل رایگان در فرانسه را برای شما فراهم می کند به زبان فرانسوی می باشد. به همین منظور بهتر است که برای دریافت مدرک زبان فرانسه اقدامات لازم را انجام دهید. برای دستیابی به نتیجه مطلوب و دسترسی به تحصیل رایگان در فرانسه می توانید در دوره های زبان فرانسه که توسط دانشگاه های این کشور ارائه می شوند، شرکت کنید.

تحصیل رایگان در ایتالیا

طی سال های گذشته ایتالیا یکی دیگر از کشورهایی است که به واسطه تحصیل دانشگاه رایگان در اروپا در میان ایرانیان محبوبیت بسیاری پیدا کرده است و به یکی از مقاصد معروف برای تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی مبدل شده است. کشور ایتالیا با ارائه بورسیه های تحصیلی توسط دولت یا دانشگاه های این کشور شرایط تحصیل رایگان در دانشگاه های ایتالیا را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند.

انواع بورسیه تحصیلی در ایتالیا

 • بورس تحصیلی دولت ایتالیا برای دانشجویان بین المللی: برای تمام مقاطع تحصیلی. این بورسیه ها به مدت سه، شش یا نه ماه به دانشجویان تعلق می گیرد.
 • بورسیه دانشگاه های ایتالیا: برخی از دانشگاه های ایتالیا مانند Politecnico di Milano، دانشگاه Padova، دانشگاه Bocconi، دانشگاه Bologna، برنامه های بورس تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. مبلغ این بورسیه بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی از 5.000 تا 12.000 یورو در سال متغیر است.

هزینه تحصیل رایگان در اروپا برای دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا

دانشجویان ایرانی برای درخواست ویزای دانشجویی ایتالیا نیز باید مبلغ 50 تا 70 یورو پرداخت کنند. دانشجویان می توانند این مبلغ را به صورت انلاین پرداخت کنند. همچنین پس از ورود به ایتالیا برای درخواست اجازه اقامت باید مبلغ 30 یورو اضافی را پرداخت کنید.

تحصیل رایگان در جمهوری چک

در صورتی که افراد برای تحصیل در جمهوری چک موفق به یادگیری زبان بومی شده باشند و در رشته مورد نظر خود به زبان چکی تحصیل کنند، شرایط تحصیل رایگان در اروپا در دانشگاه های جمهوری چک را خواهند داشت.

دانشگاه های دولتی برگزار کننده دوره های زبان چک

 • دانشگاه چارلز در پراگ
 • دانشگاه ماساریک در برنو
 • دانشگاه پالاکی در اولوموک
 • دانشگاه بوهمیا جنوب
 • دانشگاه بوهمیا غرب
 • موسسه آموزش زبان دانشگاه چارلز در Poděbrady

برخی مزایای تحصیل در جمهوری چک

 • کیفیت بالای آموزشی
 • تحصیل رایگان در صورت تحصیل به زبان چکی
 • امکان تحصیل در بیش از هزار برنامه به زبان انگلیسی
 • هزینه های مقرون به صرفه برای تحصیل و زندگی
 • جزو ده کشور امن اروپا

آیا تحصیل رایگان در مقطع لیسانس در اروپا امکان پذیر است؟

تحصیل رایگان لیسانس آلمان

اگر به دنبال تحصیل رایگان لیسانس هستید، باید بدانید که آلمان از سال 2014، شهریه دانشجویان برای تحصیل مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی را حذف کرده است. علاقه به تحصیل کارشناسی در آلمان در حال افزایش است. دلیل این افزایش علاقه عمدتا به این خاطر است که اکثر دانشگاه های آلمان در مقطع لیسانس هزینه ای برای تحصیل دریافت نمی کنند. تحصیل رایگان در آلمان با مدرک دیپلم، صرف نظر از ملیت برای دانشجویان آلمانی و بین المللی امکانپذیر است.

تحصیل رایگان لیسانس ایتالیا

کشور ایتالیا در بخش مطالعات دانشگاهی به دلیل وجود استانداردهای بالا در بخش آموزش عالی و سیاست های برابر برای تحصیل رایگان دانشجویان بین المللی از کشورهای سطح اول در اتحادیه اروپا محسوب می‌ شود.

مزایای تحصیل کارشناسی در ایتالیا

 • امکان تحصیل رایگان در مقطع لیسانس در اروپا
 • شانس بالای دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های ایتالیا
 • امکان تحصیل کاملا رایگان در اروپا به زبان انگلیسی

تحصیل در ایتالیا با امکان تحصیل در قدیمی ترین دانشگاه جهان، دانشگاه بولونیا، پیشرفت روز افزون در سیستم آموزشی، تخفیف های دانشجویی و امکان تحصیل رایگان و کشوری زیبا با فرهنگی متنوع همواره یکی از مقاصد محبوب برای تحصیلات تکمیلی در بین دانشجویان بین المللی است. شما می توانید در بسیاری از رشته های پرطرفدار دنیا که معمولا هزینه های بالایی برای تحصیل دارند به صورت رایگان در ایتالیا تحصیل کنید. برخی از این رشته های مطرح عبارتند از:

 • تحصیل رایگان پزشکی در اروپا
 • تحصیل رایگان دندانپزشکی در اروپا
 • تحصیل رایگان داروسازی در اروپا
 • تحصیل رایگان پرستاری در اروپا
 • تحصیل رایگان mba در اروپا
 • تحصیل رایگان در رشته موسیقی در اروپا

برگرفته از: موسسه مهاجرت رویزا گروپ

دکمه بازگشت به بالا