عمومیکسب و کار استانها

پیش بینی قیمت تتر در سال 2021

تتر (USDT) چیست و چرا برای سرمایه گذاران اهمیت دارد؟

تترفا، بزرگترین استیبل کوین جهان بوده که بیشترین حجم معاملات صنعت رمزارز را به خود اختصاص داده است. بنابراین، اگرچه ارزش بازار رمز ارز نسبت به و اتریوم پایین تر می باشد، اما حجم معاملات آن از این دو رمزارز بیشتر است.

در زمان نگارش این مقاله، تتر با ارزش بازار 50 میلیارد دلار در جایگاه پنجم جدول رمزارزهای جهان قرار گرفته است و حجم معاملات این ارز دیجیتال محبوب در 24 ساعت گذشته، 104.7 میلیارد دلار می باشد. در دوره هایی که قیمت رمزارزها افت می کند و سرمایه گذاران برای حفظ ارزش سرمایه گذاری های خود به استیبل کوین ها روی می آورند، اغلب حجم معاملات تتر نیز بسیار افزایش می یابد. در چنین مواقعی، افراد رمزارزهایشان – بیت کوین یا آلتکوین – را با تتر مبادله کرده و منتظر می مانند تا در یک فرصت مناسب مجدداً روی کوین های مورد علاقه شان سرمایه گذاری کنند.

استیبل کوین تتر متصل به دلار آمریکا بوده و هر کوین آن با 1 دلار پشتیبانی می شود. اتصال تتر به دلار سبب شده که این دارایی از ارزش و امنیت لازم در دنیای واقعی برخوردار باشد و ارزش هر کوین تتر نیز همیشه معادل 1 دلار است. لذا، ارزش هر استیبل کوین تتر نباید تغییر کند، در حالی که گاهی مواقع ممکن است نوسانات کمی داشته باشد.

از نظر تئوری، 1 تتر برابر با 1 دلار است. با این حال، در برخی مواقع، مردم در مورد کم و بیش بودن تعداد کوین های پشتیبانی شده توسط شرکت تتر سوالتی را مطرح می کنند. این امر سبب نوسان قیمت تتر شده و باعث می شود که گاهی اوقات قیمت آن کمی بالاتر یا پایین تر از 1 دلار باشد.  اگرچه شرکت حامی تتر به سرعت وارد عمل شده و این مشکل را با افزودن پول بیشتر به ذخایر خود و یا با حذف آن کوین مرتفع می کند.

روش دیگر برای کنترل ارزش تتر، تغییر دارایی در گردش آن (circulating supply) است. بنابراین، اگر موجودی حساب های شرکت تتر نسبت به کوین های در گردش آن بیشتر باشد، این شرکت می تواند عرضه را متناسب با وجوه موجود در بانک و بالعکس افزایش دهد و یا چنانچه تعداد تترها بیشتر از دلارهای آن باشد، می تواند برخی از توکن ها را بسوزاند. به این ترتیب، شرکت پشتیبان تتر می تواند تا حدی از تورم جلوگیری کند، اما این بدان معنی است که تتر هرگز نمی تواند غیرمتمرکز شود.

بدون شک، متمرکز بودن تتر بارها مورد انتقاد قرار گرفته است و حتی جنجال هایی نیز در این زمینه پدید آمده است، زیرا به نظر می رسد که شرکت دائماً از انجام ممیزی ها سرباز می زند. این امر برخی از کاربران را از تتر دور کرده و به سمت سایر استیبل کوین ها سوق داده است. در کل بسیاری از کاربران از این موضوع بی اطلاع بوده و یا به آن اهمیت نمی دهند.

مزایای استفاده از تتر

تتر، علاوه بر ثبات قیمت، مزایای متعددی دارد که از آن جمله می توان به در دسترس بودن آن اشاره کرد. تتر در صنعت رمزارزها به طور گسترده ای مورد پذیرش قرار گرفته و در اکثر صرافی ها موجود است. لذا، برای کاربرانی است که قصد دارند در رمزارزها سرمایه گذاری کنند، استیبل کوین تتر گزینه ی مناسبی برای خرید دیگر رمزارزها می باشد. زیرا در برخی از صرافی ها تبدیل رمزارزها از طریق رمزارزهای معروفی چون بیت کوین (BTC)، (ETH) و لایت کوین (LTC) میسر نمی باشد.

همچنین، تبدیل تتر به دلار و بالعکس آن بسیار آسان است. لذا، می توان آن را یکی از بزرگترین دروازه های ورود به صنعت رمزارزها بشمار آورد. در برخی از صرافی ها، خرید مستقیم رمزارز با استفاده از ارزهای فیات امکان پذیر نیست. اما این پلتفرم ها نیز از تتر پشتیبانی می کنند، بنابراین، به راحتی می توان USDT را از یک صرافی خریداری و به صرافی دیگر منتقل کرد. و در نتیجه، در آلتکوین های مورد نظر سرمایه گذاری نمود.

ثبات تتر به این معنی است که از نوسانات در امان است و هنگامی که قیمت آلت کوین ها شروع به کاهش قیمت می کنند، می توان به این رمزارز باثبات تبدیل کرد. از این رو، افراد برای جلوگیری از ضرر و زیان مالی به سراغ تتر می روند، زیرا انتظار برای افزایش مجدد قیمت بیت کوین یا آلتکوین ها و مطابقت آن با قیمت زمان خرید، ممکن است سال ها طول بکشد. سرانجام، میزان عرضه تتر می تواند با توجه به نیاز بازار تغییر کند، این ویژگی امکان ثبات قیمت آن را در هر شرایطی فراهم می کند.

نکات منفی تتر و اختلاف نظرها

پیشتر در مورد نکات منفی تتر سخن گفتیم که از آن جمله می توان به عدم شفافیت آن اشاره کرد. تتر تمام تلاش خود را برای جلوگیری از حسابرسی انجام می دهد و هیچ کس دلیل این کار را نمی داند. لذا، این موضوع اعتماد به آن را کمی دشوار می کند.

همچنین، استیبل کوین تتر متمرکز است. در حالی که تمرکززدایی در وهله اول هدف اصلی صنعت رمزارزها بشمار می آمد.

سرانجام، تتر در نوامبر 2017 توسط افرادی ناشناس هک شد و نزدیک به 31 میلیون دلار را از دست داد. این هک به سرمایه مشتریان آسیبی وارد نکرد، اما اعتبار آن را خدشه دار کرد. البته می توان این مسئله را از جهات دیگر نیز بررسی کرد. معمولاً، پروژه هایی که هک شده و سپس بازیابی می شوند، امکان هک مجدد آنها کمتر است، زیرا احتمالاً ایرادات موجود را برطرف و امنیت خود را تقویت می کنند. بنابراین، هک شدن تتر در گذشته، این رمزارز را به نوعی قوی تر کرده است.

همچنین اشاره کردیم که تتر وارد جنجال های خاصی شده و همچنان با آنها درگیر است. چندی پیش این اتهام مطرح شد که شرکت تتر با همکاری بیتفینکس (Bitfinex) در سال 2017 بازار رمزارز را دستکاری کرده تا قیمت بیت کوین در 20,000 دلار در هر کوین باقی بماند. این توطئه دادستان کل لتیا جیمز (Letitia James) را وادار کرد که بیتفینکس و شرکت تتر را از ادامه فعالیت در نیویورک منع کند.

همچنین، هر دو شرکت متهم به ارائه اظهارات نادرست در جهت حمایت از تتر شدند. این امر نشان می دهد که ممکن است تتر دارایی با ارزشی نباشد. با امتناع تتر از اجازه ممیزی، هیچ کس به جز مقامات آن از موجودی این شرکت اطلاع ندارند.

حتی جی پی مورگان (JPMorgan) به گروه منتقدان تتر پیوست، اگرچه هنوز هیچ اتهامی در مورد آن ثابت نشده است. در حال حاضر، تنها مورد اثبات شده این است که تتر معامله ای را با ایالت نیویورک انجام داده که این موضوع در حدود 23 فوریه گزارش شد. بیتفینکس اعتراف کرد که هیچ تخلفی صورت نگرفته و اعلام نمود که تنها به دنبال حل و فصل امور و پایان دادن به مرافعات است. این صرافی تصمیم گرفت 18.5 میلیون دلار بپردازد و یکبار برای همیشه به این موضوع خاتمه دهد.

پیش بینی قیمت تتر: آیا تتر از مرز 1 دلار  خواهد گذشت؟

معمولاً پیش بینی قیمت استیبل کوین ها چندان دشوار نیست. به عنوان مثال، ارزش تتر همیشه 1 دلار است – به همین جهت به آن استیبل کوین می گوییم. با این حال، پیش بینی قیمت اخیر تتر ( USDT / USD) نشان داد که ممکن است این کوین در سال 2021 چندان پایدار نباشد. بنابراین، بایستی پیش بینی قیمت تتر را دنبال کرده تا از قیمت آن در آینده مطلع شویم.

طبق پیش بینی سایت Trading Beasts، تتر واقعاً افزایش قیمت را تجربه خواهد کرد و تا آوریل 2021 به طور متوسط به 1.2827 دلار خواهد رسید. همچنین بهای این استیبل کوین تا دسامبر 2021، به 1.2829 دلار  می رسید. طبق همین پیش بینی، قیمت تتر می تواند تا 1.60710 دلار هم افزایش یابد. پیش بینی ها حاکی از آن است که متوسط قیمت تتر تا دسامبر سال 2022 به 1.28655 دلار و تا دسامبر سال 2023 به 1.28832 دلار برسد. متاسفانه، در سایت Trading Beasts، به عوامل تحریک کننده قیمت تتر اشاره ای نشده است.

آیا قیمت تتر در سال 2021 افزایش می یابد؟ وب سایت دیگری (Wallet Investor) قیمت تتر را نیز پیش بینی کرده است. پیش بینی های این سایت با اظهارات سایت Trading Beasts در تناقض است. آنها پیش بینی می کنند که قیمت تتر در طول سال به 0.9999 دلار کاهش یابد. با این حال، وب سایت محبوب Crypto Ground هیچ پیش بینی از قیمت آینده تتر ارائه نمی دهد، احتمالاً انتظار آنها این است که قیمت این استیبل کوین در 1 دلار ثابت بماند.

آیا تتر (USDT) افزایش قیمت خواهد داشت؟

ممکن است. چنانچه صنعت رمزارزها مجدداً با افت قیمت روبه رو شود، این احتمال وجود دارد که افراد به سمت تتر و سایر استیبل کوین های پایدار گرایش پیدا کنند. اما بعید است که قیمت تتر بنا بر پیش بینی های سایت Trading Beasts همچنان بالا بماند. در عوض، احتمال اینکه کوین های جدیدی عرضه و وارد چرخه شوند، بسیار بیشتر است.

چه آینده ای در انتظار تتر است؟

اگرچه مناقشات تتر مرتفع شده، اما حقیقت در مورد این جنجال ها هرگز فاش نشده است. با این حال، صنعت رمزارز با سرعت به جلو حرکت کرده و تتر هنوز هم یک برند مهم آن به حساب می آید. بنابراین، تردیدی نیست که تتر همچنان بزرگترین استیبل کوین جهان بوده و یک گزینه قابل اعتماد برای سرمایه گذاران باشد.

نه تتر و نه شرکت سازنده ی آن، هرگز صراحتاً به سرمایه گذاران آسیب نرسانده اند. اما هنوز هم با این قبیل پرسش ها مواجه می شویم: «آیا آنها در دستکاری قیمت ها شرکت داشته اند؟»، «آیا سایر مناقشات حقیقت دارند؟» هیچ کس جز خود آنها نمی تواند به این پرسش ها پاسخ دهد و آنها نیز همچنان این اتهامات را رد می کنند. در پایان، سرمایه گذاران واقع بینانه با این موضوع برخورد کرده و مادامی که تتر انتظارات و نیازهای آنها را برآورده کند، به استفاده از آن ادامه خواهند داد. بنابراین، احتمالاً آینده روشنی در انتظار تتر است، مگر اینکه اقدامات آن سبب ضرر و زیان سرمایه گذاران و تجار شود.

آیا تتر سرمایه گذاری خوبی در سال 2021 خواهد بود؟

این احتمال وجود دارد. مطمئناً تتر در زمان افت بازار رمزارز مفید خواهد بود. با این حال، توکن تتر نباید نوسان داشته باشد و قیمت آن بایستی همیشه ثابت بماند. بنابراین، با هدف درآمدزایی در این حوزه سرمایه گذاری نکنید. تتر، می تواند برای پس انداز و یا دستیابی به جایگاه های بیشتر در صنعت رمزارزها مفید باشد و پیشرفت آن تنها محدود به پذیرش و استفاده از آن است.

آیا به دنبال افزودن تعدادی رمزارز به پورتفولیوتان هستید؟ می توانید محبوب ترین ارزهای دیجیتال جهان از جمله بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH)، (LTC)، ریپل (XRP)، بیت کوین کش (BCH)، ترون (TRX) و چین لینک (LINK) را برگزیده و آنها را با تتر و ریال در سایت صرافی ارز دیجیتال همتاپی معامله کنید. معاملات تتری این امکان را فراهم می سازد تا از نوسانات قیمت ریال به دلار در امان باشید. همچنین، می توانید به امید افزایش قیمت رمزارزها وارد پوزیشن خرید شده و یا با احتمال افت قیمت پوزیشن شورت (فروش) بگیرید.

با این حال، بازار رمزارز در حال حاضر به یکی از پر طرفدارترین بخش های سرمایه گذاری تبدیل شده است، اما به دلیل نوسانات این بازار، معاملات آن ریسک بالایی دارند. لذا، پیشنهاد ما به سرمایه گذاران و معامله گران این است که پیش از سرمایه گذاری در هر یک از رمزارزها، احتیاط کرده و جوانب کار را به دقت بسنجند.

دکمه بازگشت به بالا