عمومیکسب و کار استانها

فرق انگشتر زمرد کلمبیا و زامبیا: تشخیص انگشتر زمرد زنانه و مردانه اصل

در این مطلب به طور مفصل نکات خرید انگشتر مردانه و روش‌های تشخیص زمرد اصل از بدل را برایتان توضیح داده‌ایم. اما پیش از آن خوب است بدانید سنگ زمرد اصل چیست و چه مشخصاتی دارد. برای این منظور تا انتهای این مطلب با بلاگ گالری شرف آنلاین همراه باشید. جهت دریافت لیست قیمت انگشتر زمرد با کارشناسان ما تماس بگیرید.

زمرد اصل چیست و چه مشخصاتی دارد؟

زمرد اصل دارای جلای شیشه‌ای و خاکه‌ی سفیدرنگ است. سنگ یک انگشتر دخترانه زمرد اصل علاوه بر رنگ سبز باید درخشندگی و شفافیت بسیار بالایی هم داشته باشد. با اینکه درجه سختی زمردِ اصل بالاست، اما چون اغلب سنگ‌های زمرد دارای حفره و ترک هستند و ساختار یکپارچه ندارند، بسیار مستعد شکستن هستند. مخصوصا اگر ضربه‌ای به سنگ وارد شود ممکن است خیلی سریع ترک بخورد. زمردهای واقعی که خلل و فرج‌های کمی دارند بسیار کمیاب هستند. به طور کلی، سنگ‌های شفاف و سبز رنگ که رنگ ثانویه‌ی زرد و تیره ندارند، از همه گران‌قیمت‌تر هستند.

جالب است بدانید به شکاف‌ها و تداخلات سنگ زمرد در اصطلاح «باغ» می‌گویند. چرا؟ چون ظاهری شبیه خزه به آن می‌دهند. البته از این شکاف‌ها در هر سنگ زمردی یافت نمی‌شود.همچنین خوب است بدانید که زمرد واقعی نسبتا سخت است و لبه‌های تراشیدگی‌های آن نباید هیچ نشانه‌ای از ساییدگی داشته باشد.

اما زمرد مصنوعی و بدلی چون از مواد نرم‌تری ساخته می‌شوند (همانند شیشه) تراش‌های چنین سنگی تیزی کمتری دارد و با گذشت زمان و پس از چند بار استفاده، ساییده خواهد شد.برش زمرد اغلب به صورت بیضی، مستطیل و لبه‌های گرد و منحی است. زمرد اصل در برابر اسیدها مقاوم است و با مواد شوینده مثل آب گرم و صابون مشکلی پیدا نمی‌کند. اما در برابر حرارت ممکن است ترک بخورد.

ویژگی‌های فیزیکی سنگ زمرد چیست؟

بریلِ خالص، بی‌رنگ است. اضافه شدن مقادیر ناچیزی کروم و وانادیوم، رنگ سبز زیبای زمرد را پدید می‌آورد. این سنگ به رنگ‌های سبز، سبز مایل به سیاه، سبز مایل به سفید، سبز مایل به زرد نیز در طبیعت یافت می‌شود.

معیارهای ارزش‌گذاری زمرد چیست؟

همانند تمامی سنگ‌های قیمتی، زمرد اصل هم بر اساس ۴ معیار رنگ، وزن، وضوح و برش ارزش‌گذاری می‌شود. تقریبا بیشتر سنگ‌های گرانبها را بر اساس رنگشان درجه‌بندی می‌کنند. اما این موضوع در مورد زمرد فرق دارد و مهم‌ترین معیار ارزش‌گذاری این سنگ، شفافیت و وضوح آن است. در بالا هم گفتیم که زمرد اصل باید سبز باشد و درخشندگی و شفافیت بالایی داشته باشد.

  • رنگ (color): هر چه رنگ زمرد شدیدتر و شفافیت آن بیشتر باشد، ارزش بیشتری دارد.
  • وزن (carate): زمرد اصولا در اندازه کوچک در طبیعت یافت می‌شود. اما اگر بیشتر از ۵۰ قیراط باشد از نظر قیمتی با سنگ الماس برابری می‌کند.
  • تراش (cut): درخشش سنگ زمرد به تراش آن بستگی دارد و هر چه قدر خوش‌تراش‌تر باشد، گران‌تر است. برای سنگ زمرد تراش خاصی وجود ندارد. همان تراشی که در بقیه جواهرات به‌کار می‌رود، برای زمرد هم استفاده می‌شود. فقط به نسبت به الماس از پخ‌ها و زوایای کمتری استفاده می‌شود.
  • شفافیت (clarity): زمرد بی‌عیب و کاملا شفاف بسیار نادر است. اما هر چه شفافیت سنگ بیشتر باشد، ارزش و بهای بیشتری دارد.

زمرد مات چیست؟

زمرد سنگ مخصوص متولدین ماه می میلادی (۱۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد) در نظر گرفته می‌شود و با فصل بهار، روح بانشاط طبیعت و عشق بادوام و ماندگار ارتباطی تنگاتنگ دارد. زمردهای مات در بخش عمده شبکه بلورین خود عناصر دیگری نیز دارند که باعث می شود رنگ مات و کدری به خود بگیرد. سنگ‌های زمرد «مات» برای استفاده در جواهرات ریز و ظریف مناسب نیستند اما در جواهراتی که ارزان‌تر هستند به کار می‌روند یا به شکل گردنبند یا دستبند مهره‌دار و تسبیح ساخته می‌شوند. وقتی زمرد «مات» به شکل تسبیح یا گردن‌آویز ساخته شود ظاهر لکه‌دار آن به سنگ فیروزه سبزرنگ شباهت دارد.زمردهایی که کیفیت پایین‌تری دارند برای اهداف صنعتی، مانند سنگ آسیاب یا محور دوک نخ‌ریسی، به کار می‌روند.

سنگ زمرد مصنوعی (بدلی) چیست و آیا بی‌ارزش است؟

سنگ زمرد بدلی با مدل اصل آن به لحاظ ساختار شمیایی تفاوت دارد. زمرد مصنوعی از متریال‌های گوناگونی ساخته می‌شود که ممکن است مواد طبیعی را هم شامل شود. گاهی اوقات سنگ‌های قیمتی طبیعی و اصل همانند زبرجد و گارنت را به جای زمرد به مشتری‌های می‌فروشند. زبرجد، نوع شفاف و تراش‌خورده نوعی کانی به نام الیوین است و رنگ سبز زیتونی دارد. زبرجد خودش هم جواهر است اما ارزش آن به اندازه زمرد نیست و قیمت ارزان‌تری دارد.

این سنگ جلای شیشه و روغنی دارد و در مقابل مواد اسیدی پایدار نیست و در برابر فشار و ضربه‌ی شدید ترک می‌خورد. گارنت هم سنگ جواهر دیگری است که در رنگ‌های مختلف در طبیعت یافت می‌شود. این سنگ در برابر اسیدها بسیار مقاوم است و به ندرت ذوب می‌شود. باید بدانید که بعضا از شیشه‌های رنگی به جای سنگ زمرد در جواهرات استفاده می‌کنند. این جواهرات را از قیمت پایینشان می‌توانید تشخیص دهید.

روش‌های تشخیص زمرد اصل چیست؟

برای اینکه در همان زمان خرید بتوانید زمرد مصنوعی را از زمرد طبیعی تشخیص دهید، باید به مجموعه‌ای از نشانه‌ها توجه کنید. در زیر برایتان توضیح داده‌ایم:

۱. شکاف‌ها و ترک‌های سنگ

اول از همه باید بدانید که زمرد مصنوعی بسیار یکدست و تمیز و شفاف دیده می‌شود و ترک و خلل و فرج کمی در سطح آن مشاهده می‌شود. این در حالیست که زمرد طبیعی خلل و فرج زیادی دارد که با چشم عادی هم قابل تشخیص هستند.

۲. رنگ زمرد

زمرد اصل طیف‌های مختلفی از رنگ سبز را پوشش می‌دهد و از سبز کمرنگ تا سبز تیره را شامل می‌شود. زمرد بدل نیز سبز است اما برخی از آنها رنگ‌های اضافی دیگری در خود دارند که سبز نیست و بیشتر به زردی می‌زند. اگر هنگام خرید جواهر زمرد متوجه وجود سایه‌ی رنگی دیگر در آن شدید حواستان را جمع کنید زیرا ممکن است سنگی غیر از زمرد را به عنوان زمرد اصل و طبیعی به شما بفروشند.

۳. تراش سنگ

هنگام خرید جواهر با سنگ زمرد به تراش‌های سنگ توجه کنید. زمرد واقعی نسبتا سخت است و لبه‌های تراشیدگی‌های آن نباید هیچ نشانه‌ای از ساییدگی داشته باشد. اگر لبه‌ها نرم و شکننده باشند احتمالا زمرد تقلبی است.

۴. بازتاب نوری زمرد

برخی از سنگ‌های زمرد مصنوعی را می‌توان با تاباندن نور فرابنفش تشخیص داد. به این صورت که با تابش این اشعه، سنگ زمرد مصنوعی بازتاب نوری قرمزرنگ دارد. البته این روش تشخیص چندان قابل اعتماد نیست زیرا برخی از زمردهای طبیعی هم در برخی شرایط بازتاب نوری قرمز از خود نشان می‌دهند.

زمرد ترکیبی چیست؟

برخی از سازندگان طلا و جواهر برای اینکه سنگ قیمتی را بزرگ‌تر از آنچه واقعا هست نشان دهند، به سنگ اصل و طبیعی، یک یا چند لایه پلاستیک یا شیشه اضافه می‌کنند. این مواد اغلب با رنگی غنی‌تر و فشرده‌تر از رنگ سنگ اصلی رنگ می‌شوند و از این‌رو جذاب‌تر و درخشان‌تر به نظر می‌رسند.

خواص درمانی زمرد اصل چیست؟

سنگ زمرد در میان سنگ‌های دیگر ویژگی‌های برجسته‌تری هم داشت و به دلیل باور شدید به خواص دارویی و شفابخشی این سنگ، بیش از گوهرهای دیگر مورد اهمیت واقع می‌شد. مثلا اطبای آن دوران جوشانده زمرد را برای درمان سرطان یا علاج صرع و همچنین درمان اسهال خونی تجویز می‌کردند. پزشکان یونانی قدیم بر این باور بودند که دود زمرد پودرشده و سوزانده برای درمان مارگزیدگی، سرماخوردگی و تنگی نفس مفید است. علاوه بر این، مدت‌ها قبل از این که عینک و ذره‌بین ساخت شود، از سنگ زمرد تراش خورده به منظور مطالعه و مشاهده اشیای ریز استفاده می‌شد و به همین علت به سنگ زمرد «سنگ مطالعه» هم می‌گفتند.

قیمت هر قیراط زمرد

از آنجا که زمرد اصل تنوع زیادی دارد، با قیمت‌های بسیار متنوعی هم در بازار جهانی خرید و فروش می‌شود. اما در زیر نگاهی کوتاه داریم به محدوده‌ی قیمتی انواع زمرد در جهان:

  • زمرد کلمبیا مشهورترین و گران‌قیمت‌ترین نوع زمرد در جهان است. قیمت هر قیراط زمرد کلمبیا در بازارهای جهانی بین ۵۰ تا ۴ هزار دلار است. این در حالی‌است‌که سنگ‌های با تراش، رنگ و خلوص عالی با قیمت‌های بالاتری نیز خرید و فروش می‌شوند.
  • زمرد پنجشیر افغانستان دارای کیفیت بسیار بالایی هستند و قیمت بالایی دارد. به طوری‌که در بازارهای جهانی تا ۵۰۰ دلار خرید و فروش می‌شود. این در حالی‌است‌که نمونه‌های خاص با خلوص و رنگ عالی تا قیمت ۴ هزار دلار به ازای هر قیراط نیز معامله شده است.
  • زمرد زامبیا از معادن زمرد کشور زامبیا استخراج می‌شود و کیفیت بسیار بالای دارد. این زمرد برای رنگ و شفافیتش مشهور است.  زمرد زامبیا با اینکه قیمت بالایی دارد اما نسبت به کلمبیا یا پنجشیر افغانستان تقریبا ارزان است. به‌طوری‌که در بازار جهانی نهایتا تا ۲ هزار دلار خرید و فروش می‌شود.
  • زمرد هندی ارزان‌ترین نوع زمرد است. به‌طوری‌که در بازار ایران معمولا حدود ۱ دلار به ازای هر قیراط خرید و فروش می‌شود.

سنگ زمرد کلمبیا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

سنگ زمرد جزو گران‌بهاترین سنگ‌‌های قیمتی است که از گذشته‌های دور مورد توجه بوده است و از مهم‌ترین انواع این سنگ، زمرد کلمبیا است. کلمبیا کشوری در آمریکای جنوبی است که بیشترین و مرغوب‌ترین زمرد را در بازار جهانی استخراج و تولید می‌کند به طوری که تخمین زده می‌شود کلمبیا 70 تا 90 درصد از بازار زمرد جهان را به خود اختصاص داده است.

زمردهای کلمبیایی از زمان کلئوپاترا و احتمالاً پیش از آن مورد علاقه افراد مشهور، پادشاهان و ثروتمندان بوده است. تناژهای رنگ و درخشندگی زمردهای کلمبیایی منحصربه‌فرد است و به همین دلیل جذابیت ویژه‌ای دارند. رنگ زمرد کلمبیایی طیف سبز تیره را شامل می شود و دارای رنگی خالص و گرم هستند و کیفیت بسیار بالایی نیز دارند.

از آن‌جا که زمرد سبز تیره در طبیعت کمیاب است، زمرد کلمبیا با رنگ خاص و تیره‌ای که دارد بسیار مورد توجه است و با وجود این که رنگ زمرد کلمبیا، تنوع کمی دارد رنگ سبز سیر این نوع زمرد، آن را از همتایان برزیلی و زامبیایی خود، مجزا می‌کند. زمرد کلمبیایی، جزو سنگ‌های کلاسیک و فاخر محسوب می‌شود که روی انواع زیورآلات به زیبایی خود را نشان می‌دهند و قابل استفاده با استایل‌های مختلف به ویژه استایل‌های رسمی است.

فرق زمرد کلمبیا با زامبیا چیست؟

محل معدن سنگ زمرد، روی رنگ آن تاثیر مستقیم دارد و از آن‌جا زمرد در کشورهای مختلفی از جهان یافت می‌شود، تفاوت‌هایی بین سنگ‌های زمردی که از معادن این کشورها استخراج می‌شود، وجود دارد. زامبیا یکی از کشورهای آفریقایی است که بخشی از زمرد جهان را تامین می‌کند. درباره تفاوت زمرد کلمبیا و زامبیا می‌توان گفت زمردهای کلمبیایی رنگ سبز خالص‌تر، گرم‌تر و شدیدتری نسبت به زمرد زامبیا دارند. زمردهای زامبیایی معمولا دارای رنگ سبز مایل به آبی هستند و درواقع سبز سردی را جلوه‌گر می‌کنند.

ویژگی‌های انگشتر زمرد کلمبیا مردانه

آن دسته از آقایان که تمایل دارند از انگشترهای نگین‌دار استفاده کنند و به انتخاب سنگ انگشتر خود نیز اهمیت زیادی می‌دهند، معمولا سنگ زمرد را به عنوان یکی از گزینه‌های مهم در نظر می‌گیرند. انگشتر زمرد مردانه با طلای سفید یا فلزاتی همچون پلاتین، با رکاب‌هایی پهن و نگین‌دار بسیار چشم‌گیر خواهد بود. زمرد کلمبیا با رنگ سبز تیره و زنده خود، شکوه یک انگشتر مردانه را به خوبی نشان می‌دهد و با بسیاری از استایل‌های مردانه نیز قابل هماهنگ شدن است.

خواص سنگ زمرد کلمبیا چیست؟

زمرد کلمبیا علاوه بر این که به دلیل رنگ سبز سیر خود مورد توجه است، به دلیل خواص جسمی و روحی متعددی که دارد نیز مورد علاقه بسیاری از افراد است. این سنگ قیمتی رنگی، در گذشته با رمز و راز مرتبط دانسته می‌شد و برای تقویت روحیه و آرامش از آن استفاده می‌کردند. این سنگ مجلل و پرانرژی، در بهبود بیماری‌های چشم و دستگاه گوارش موثر شناخته می‌شود و برای افزایش ثروت، قدرت حافظه و تمرکز، نشاط و سلامتی توصیه شده است.

دکمه بازگشت به بالا