عمومیکسب و کار استانها

درمان سیاه شدن دست با پوست گردو

روش های ساده برای پاک کردن سیاهی گردو از دست

سیاه شدن دست‌ها پس از استفاده از گردوی تازه به همراه پوست یک اتفاق طبیعی است. اگر شما نیز به دنبال راه هایی برای پاک کردن سیاهی گردو از دست هستید، ما در این مطلب شما را با روش های ساده برای رفع سیاهی پوست گردو و راه هایی برای جلوگیری از سیاه شدن دست با پوست گردو آشنا خواهیم کرد. در انتها نیز راهنمای خرید نهال را آورده ایم. با ما در نهالستان ارغوان نهال همراه باشید.

حتما شما هم در پاک کردن انواع لکه روی دست که حاصل از پوست کندن گردوی تازه، بادمجان، چغندر و دان کردن انار است مشکل داشته‌اید. این کارها به دست‌های شما رنگ می‌دهد و خیلی دیر از خط‌های ریز کف دستتان پاک می‌شود. پاک کردن سیاهی گردو از دست یکی از معضلات استفاده از گردوی تازه است! در واقع پوست گردو تازه به دلیل اسید‌هایی که دارد هنگامی که با سطح بدن و اکسیژن تماس پیدا می‌کند، لکه‌های سیاه عمیقی را روی پوست ایجاد می‌کند که به سادگی این لکه‌ها قابل برطرف شدن نیستند. از این رو  ما در این مطلب قصد داریم تا شما را با روش پاک کردن سیاهی گردو از دست آشنا کنیم.

روش های پاک کردن سیاهی گردو از دست

۱. دست هایتان را با سرکه بشویید

یکی از روش های تمیز کردن دست‌ها پس از پوست کندن گردوی سبز و تازه، شستشوی دست‌ها با سرکه است. برای این کار باید ابتدا نصف فنجان سرکه و نصف فنجان آب را با یکدیگر ترکیب کنید و پس از آن، دست‌های خود را با ترکیب آب و سرکه به خوبی بشویید. این روش باعث می‌شود که تیرگی یا سیاهی دست شما کمرنگ شود و با چندین بار شستشو به خوبی تمیز شود.

۲. از بین بردن سیاهی گردو با مایع ظرفشویی و جوش شیرین

رنگ سیاه پوست گردو را با مایع ظرفشویی و جوش شیرین از بین ببرید. به این صورت که ۲ قاشق غذاخوری جوش شیرین را با ۱/۴ لیوان مایع ظرفشویی مخلوط کنید سپس با یک مسواک کهنه آن را با حرکات چرخشی روی دستتان بمالید. برای این کار بهتر است از یک مسواکی که قبلا استفاده کرده‌اید و مخصوص این کار است استفاده کنید. مسواک را باید به جوش شیرین و مایع ظرفشویی آغشته کنید و سپس بر روی سطح پوست دست خود بکشید تا تیرگی یا سیاهی دست‌های شما کمرنگ شده و سپس به خوبی تمیز شود.

۳. پاک کردن سیاهی گردو از دست با برگ گردو

برای پاک کردن سیاهی گردو از دست، از برگ خود درخت گردو کمک بگیرید بدین صورت که با مالش روی لکه‌ها و شستشوی مرتب آن می‌‎توانید تا حد زیادی رنگ را پاک کنید.

۴. استفاده از خمیردندان

یک مسواک کهنه بردارید و خمیردندان روی آن بزنید سپس با حرکات چرخشی روی دست خود بکشید این کار تا حدی زیادی به از بین رفتن رنگ سیاه گردو از پوست دست کمک می‌کند.

۵. پاک کردن لکه سیاهی گردو با وایتکس

اگر دستتان به قدری سیاه شده است که نمی‌توانید در مهمانی شرکت کنید توصیه می‌شود دست خود را با میزان کمی وایتکس شستشو دهید و با لیف و وایتکس سیاهی را از روی دستتان از بین ببرید.

۶. شستن دست ها با ترکیب شیر و آبغوره

با ترکیب شیر و آبغوره به مقدار مساوی نیز می‌توان سیاهی لکه‌های گردو را از دست‌ها تا حد زیادی برطرف کرد.

۷. پاک کردن لکه های سیاه گردو با نمک و آبلیمو

برای پاک کردن لکه سیاه گردو از روی پوست، نصف فنجان آبلیمو را با یک قاشق نمک مخلوط کنید و دست‌ها را با این ترکیب بشویید.

۸. پاک کردن لکه های سیاه گردو با کرم لایه بردار

برای پاک کردن لکه سیاه گردو از روی پوستتان می‌توانید از کرم‌های لایه بردار استفاده کنید و رنگ برجای مانده بر دستتان را پاک کنید.

۹. پاک کردن لکه های سیاه گردو با حلال لاک ناخن یا اکسیدان رنگ مو

پاک کردن سیاهی گردو از دست می‌توانید دست‌هایتان را با حلال لاک ناخن یا اکسیدان رنگ مو بشویید. اما اگر پوست حساسی دارید، این روش‌ها پیشنهاد نمی‌شود زیرا عوارض جانبی زیادی دارد.

راه های جلوگیری از سیاه شدن دست با پوست گردو

ترفند اول در پوست کندن گردو: اگر می خواهید پوست گردوی تازه را بکنید به طوری که دستانتان سیاه نشود حتما پوست آن را در داخل تشتی آب از خود گردو جدا کنید تا سیاهی آن کمتر به عمق پوست نفوذ کند.

ترفند دوم: برای جدا کردن پوست تازه گردو، گردوها را چند روز در محیطی سایه آفتاب پهن کنید تا پوست سبزشان کمی خشک و چروکیده شود. سپس با فشار پا گردوها را روی آسفالت عقب و جلو کنید تا پوست گردو راحت جدا شود.

ترفند سوم: برای جدا کردن پوست تازه گردو، گردوها را روی یک سطح صاف بریزیدو روی آن را با خاک یا ماسه بپوشانید و پوست گردوها به راحتی بعد از ۵ تا ۶ ماه جدا می‌شود.

ترفند چهارم: شما می توانید گردوها را در یک گودال کوچک بریزید و روی آن را بپوشانید، سپس یک الی دوهفته صبر کنید و بعد از این مدت با دستکش و یک کارد به راحتی پوست گردوها را جدا کنید.

ترفند پنجم: برای جدا کردن پوست تازه گردو، ابتدا یک دستکش نخی بپوشید و سپس روی آن دستکش نایلونی بپوشید زیرا به تنهایی پوشیدن دستکش‌های نایلونی، سبب می‌شود که بخار کنند و سیاهی دستان شما بیشتر شود.

علت سیاه شدن دست‌ها هنگام پوست کندن گردو چیست؟

حتما شما هم تجربه تلخ سیاه شدن دست‌ها پس از پوست کردن گردو را داشته‌اید. عموما پوست گردوهای تازه در اثر تماس با دست باعث سیاه شدن آن می‌شود و رنگ این سیاهی با مایع‌های دستشویی و سایر شوینده‌ها پاک نخواهد شد‌. علت علمی این امر این است که پوست گردو حاوی ترکیبات به شدت قوی و زیاد اسیدی است و در نتیجه خاصیت رنگ دهی فوق العاده‌ای نیز دارد‌.

این مواد موجود در پوست گردو در اثر تماس با پوست دست و اکسیژن آزاد فضا سبب ایجاد لکه‌های قهوه‌ای رنگ مایل به سیاه بر روی پوست دست شما می‌شوند. لکه‌های ایجاد شده بر اثر تماس پوست گردو با دست بسیار عمیق هستند و به راحتی با هر شوینده‌ای از بین نمی‌روند. الب است بدانید که این خاصیت رنگ دهی فوق العاده پوست گردو باعث شده است که از زمان‌های قدیم از این ماده شگفت انگیز جهت رنگ دهی به ابزارها و وسایل استفاده کنند. به گونه‌ای که در قدیم از پوست گردو جهت رنگ کردن موها، الیاف، نخ‌ها و… استفاده می‌شد. این رنگ کاملا طبیعی بوده و علی رغم طبیعی بودن آن از ثبات و ماندگاری بسیار بالایی برخوردار است.

سخن آخر

اگر پوست گردو با سطح پوست بدن و اکسیژن تماس پیدا کند، لکه های قهوه ای را ایجاد می کند که عمیق هستند و به راحتی از بین نمی‌روند. این خاصیت رنگدهی زیاد پوست گردو سبب شده از قدیم الایام از آن به عنوان یک ماده رنگی برای رنگ کردن مو با پوست گردو و رنگ کردن نخ و الیاف استفاده شود. این رنگ طبیعی، با دوام و ماندگار بوده و از ثبات بالایی برخوردار است. بهرحال ما در این مطلب روش های پاک کردن سیاهی گردو از دست را به شما آموختیم که امیدواریم مورد استفاده قرار گیرند.

منبع:

nurserylive.com

 noahgardencentre.com.sg

دکمه بازگشت به بالا