عمومیکسب و کار استانها

نشانه های رشد قد در پسران و دختران چیست؟

درد رشد چیست و چه زمانی لازم است برای درد رشد به دکتر مراجعه کرد؟

درد رشد علامتی است که هنوز علت آن به طور دقیق مشخص نیست. درد رشد می‌تواند باعث بی‌خوابی و استرس در کودک شود. برای تشخیص و درمان درد رشد مانند راه های رشد قد باید به دکتر کودکان مراجعه کنید.  احتمالا خود شما تجربه دردهایی در سنین نوجوانی داشته‌اید که هر دو پایتان تیر بکشند. شاید هم فرزند شما در سن ۳ تا ۴ سالگی یا در نوجوانی از درد پا شکایت می‌کنند. اما این درد که اسم علمی آن است، چقدر خطرناک است؟ برای بهبود آن چه باید کرد؟

درد رشد، دردهای مبهم گرفتگی عضلانی هستند که برخی از کودکان پیش از دبستان و پیش از نوجوانی آن را در هر دو پا احساس می‌کنند. جالب است بدانید درد اغلب در عصر، قبل از شام و در زمان خواب احساس می‌شوند، اما ممکن است باعث بیداری کودک در نیمه شب شود. معمولا دردهای رشد اغلب در اوایل کودکی حدود ۳ یا ۴ سالگی ایجاد می‌شوند و ممکن است این دردها دوباره در سنین ۸ تا ۱۲ سالگی ظاهر شوند. برای تشخیص درد رشد از دردهای دیگر در کودک و نوجوان باید به مراجعه کنید. دکتر کودکان ممکن است شما را به ، یا ارجاع دهد. برای اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.

درد رشد قد یا درد رشد چیست؟

درد رشد، همانطور که اشاره‌شد دردهای تیز و ضربان‌دار گاه‌به‌گاهی هستند که کودکان و نوجوانان را درگیر می‌کنند. این درد بیشتر در ساق پاها، جلوی ران‌ها، پشت زانو، عضلات یا مفاصل است. شدت دردهای رشد در سنین بین ۱۱ تا ۱۵ سالگی به اوج خود رسیده و همزمان با قد‌کشیدن کودک علائم بیشتر خود را نشان می‌دهد.  بهتر است بدانید درد رشد تمام کودکان را درگیر نمی‌کند، اما گاهی ممکن است ناشی از یک بیماری دیگر باشند. به‌همین دلیل بسیار اهمیت دارد که با دیدن نشانه‌های جدی دردهای رشد به پزشک متخصص یا فیزیوتراپی مراجعه کنید.

علائم همراه درد رشد چیست؟

دردهای رشد ممکن است در هر کودکی متفاوت باشد، برخی از کودکان درد شدیدی دارند، در‌حالی‌که ممکن است سایر کودکان همچین دردی را تجربه نکنند.  اغلب کودکان هر روز درد ندارند. همچنین دردهای رشد می‌توانند از بین بروند و دوباره ایجاد شوند. معمولا درد رشد ممکن است برای ماه‌ها یا سال‌ها وجود داشته‌باشد. در این بین، ممکن است بسیار آزاردهنده باشد که کودک را از خواب بیدار کند و صبح‌ها ناپدید شود. همچنین در فعالیت‌های کودک مثل بازی‌کردن اختلالی ایجاد نمی‌کند. عموما درد رشد در هر دو پا مخصوصا روی ران، پشت ساق پا، یا پشت زانوها احساس می‌شود. به‌علاوه کودکانی که دردهای رشد دارند، ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به درد داشته و احتمال دارد سردرد و شکم درد داشته‌باشند.

علائم درد رشد در کودکان چیست؟

درد رشد در کودکان ابتدا در سنین ۳ تا ۴ سالگی و با شروع راه‌رفتن کودک خود را نشان می‌دهد. این زمان بهترین وقت برای تشخیص اختلالات ساق پای کودکان یا سایر دلایل بروز درد است. پس از آن کودکان بین ۸ تا ۹ سال درگیر این درد در عضلات بازو و پا می‌شود. دردهای رشد کودکان بیشتر در قسمت زانو و به صورت درد ساق پا دیده می‌شود. اگر این درد خفیف بوده، مشکلات جدی در پی نداشته و ناشی از بیماری دیگری نباشد خود‌به‌خود و با روش‌های خانگی مانند ماساژ درمان خواهد‌شد.

علائم رشد قد در نوجوانان کدامند؟

علائم رشد قد و رشد در نوجوانان معمولا با درد ساق پا و ضربان‌زدن در پشت آنها بروز می‌کند. همچنین در جلوی ساق پا هم درد احساس می‌شود و این به علت کشیده‌شدن استخوان‌های ساق است. در پشت زانوها هم ممکن است که این درد دیده‌شود. معمولا هر دو پا درد می‌گیرند. گاهی سردرد و درد شکمی هم در دوره‌های رشد نوجوانان ممکن است بروز کند.

فرق درد رشد با سایر دردهای عضلانی و استخوانی چیست؟

بیماری‌ها و مشکلات دیگری هم می‌توانند منجر به درد در ناحیه پا و ساق پا شوند، که ممکن است با درد رشد اشتباه گرفته شود. یکی از این بیماری‌ها، است. مهم‌ترین تفاوت درد رشد با سایر دردهای عضلانی و استخوانی در آن است که:

برای تشخیص و درمان درد رشد به چه دکتری مراجعه کنیم؟

اگر فرزند شما به درد رشد دچار شده‌است و یا دردهایی دارد که نمی‌دانید علت آن چیست، بهتر است به مراجعه کنید. دکتر اطفال فرزند شما را بررسی و معاینه می‌کند و آزمایش‌ها و تست‌های مورد نیاز را درخواست می‌دهد. اگر لازم باشد فرزند شما را به ، یا ارجاع می‌دهد.

برای درد رشد چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

دردهای رایج مربوط به رشد کودک اختلالی در توانایی کودک شما برای انجام کارهای معمولی مانند بازی ایجاد نمی‌کنند. اما اگر هر یک از تغییرات ذکر شده در بالا را مشاهده‌کردید، برای معاینه دقیق به پزشک مراجعه کنید.

دلایل درد رشد در کودکان و نوجوانان چیست؟

علت دردهای رشد هنوز ناشناخته است و حتی مشخص نیست که رشد در کودکان و نوجوانان دردناک باشد. درد رشد حتی همیشه همزمان با رشد کودک و نوجوان رخ نمی‌دهد. سندروم پای خسته یکی از علت‌هایی است که برای دردهای رشد ارائه می‌دهند. اما در ادامه در مطلبی خلاصه به علت درد رشد در کودکان و درد رشد نوجوانی پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

درد رشد به علت درد رشد استخوان است؟

هنوز توضیح دقیقی برای ارتباط میان دردها با رشد استخوان وجود ندارد. بنابراین بسیاری از عوامل بروز این درد ناشناخته است. بیشتر پزشکان عقیده دارند دلیل اصلی درد رشد در کودکان و نوجوانان، فعالیت بیش‌از‌حد در این سن یا بیماری‌های زمینه‌ای است.  علت درد رشد هنوز شناخته نشده‌است.

علت درد رشد در کودکان چیست؟

پاسخ به این سوال کمی مشکل است. برخلاف نام درد رشد، شواهد قطعی مبنی بر ارتباط جهش‌های ژنتیکی یافت نشده‌است. اما درد رشد ممکن است درد عضلانی که به علت فعالیت‌های شدید دوران کودکی باشد، فعالیت‌هایی مثل دویدن، پریدن و بالا‌رفتن به سبب خستگی، ممکن است موجب درد عضلانی شوند. به نظر می‌رسد دردهای رشد بعد از روزی که کودک فعالیت ورزشی خاصی داشته‌باشد، رایج‌تر است. ممکن است گاهی درد رشد با بیماری دیگری اشتباه گرفته‌شده یا همزمان باشد. این مورد باعث دردهای غیرقابل‌توجیه در کودک می‌شوند.

علت درد رشد در نوجوانی چیست؟

نوجوانان در سنین ۱۳ تا ۱۶ سالگی بیشترین میزان فعالیت خود را دارند. بنابراین طبیعی است که دچار دردهای جسمانی از جمله درد رشد استخوان شوند. از جمله دلایل بروز درد رشد در نوجوانان عبارتند از:

۱. افزایش سطح فعالیت جسمانی

این مورد باعث بروز درد عضلات در تعدادی از کودکان می‌شود. چنین دردی طبیعی است و عضلات به‌سرعت خوب خواهند‌شد. والدین باید به کودکان خود اطمینان بدهند که درد آنها از بین می‌‌رود و بدن به شرایط موجود عادت می‌کند.

۲. عادات بد نشستن و راه رفتن

ایستادن، نشستن یا راه‌رفتن در حالت نامناسب به عضلات محافظ بدن فشار بسیار زیادی را وارد می‌کند. در این زمان شما الگوی مناسبی برای کودک یا نوجوان هستید. به او یاد‌دهید چطور صاف نشسته تا کمترین آسیب به کمر یا پاهای او برسد. باید کودک را تشویق کرد تا در طول روز درست راه برود. انجام‌دادن تمرینات ورزشی مخصوص تقویت عضله و اصلاح حالت بدن از میزان درد ناشی از رشد، می‌کاهد.

۳. اضطراب

نگرانی بلوغ و بزرگ‌شدن قطعا با استرس و اضطراب همراه خواهد‌بود. همانطور که می‌دانید اضطراب باعث بیماری‌های جسمی می‌شود. بنابراین بهتر است با کودک خود در مورد بلوغ و رشد صحبت کرده و برای او و عواطفش وقت بگذارند.

درد رشد چگونه تشخیص داده می شود؟

پس مشاهده علائم و نگرانی از بابت سلامت کودک، باید به پزشک مراجعه‌کنید. دکتر احتمالا پس از معاینه فیزیکی از شما در مورد سوابق بیماری‌ها، آزمایش‌ها، رفتارها و غیره خواهد‌پرسید. در این روند با پزشک همکاری کنید. چیزی برای خجالت یا پنهان‌کردن وجود ندارد. پس از آن با تشخیص پزشک برای رفع سایر علل درد رشد، احتمالا پزشک آزمایش‌هایی را تجویز خواهد‌کرد. سپس بسته به صلاحدید پزشک روند درمان آغاز می‌شود.

آیا درد رشد می تواند نشانه بیماری دیگری باشد؟

بله! پس از مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات تشخیصی اگر کودک همچنان دچار نشانه‌های درد مفاصل و استخوان باشد، احتمالا حاکی از آن است که کودک به بیماری دیگری مبتلاست.

درمان درد رشد چگونه انجام می شود؟

 درد رشد وابسته به میزان دردی که کودک دارد، متفاوت است. ممکن است برای کودکان کوچک، ماساژ‌دادن پاها، کشیدن عضلات پا دشوار باشد. از‌این‌رو انتخاب درمان‌هایی مثل موارد زیر می‌تواند کمک‌کننده باشد:

همچنین دقت‌کنید که پوست را نسوزانید و طی خواب از پدهای حرارتی استفاده نکنید.

درمان دارویی درد رشد چیست؟

در ادامه اگر درد بهتر نشد با مشورت دکتر متخصص کودکان، می‌توانید به کودک مسکن‌هایی از جمله استامینوفن یا ایبوپروفن بدهید، زیرا مصرف آسپرین در کودکان با بیماری تهدیدکننده حیات به نام سندرم ری مرتبط است. پزشک یا متخصص روماتیسم کودکان ممکن است برای تسکین التهاب و درد، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن (ادویل یا استامینوفن، موترین یا ناپروکسن) تجویز نماید.

این داروها باعث کاهش ترشح مواد شیمیایی مضر توسط گلبول‌های سفید شده و به کاهش التهاب و درد کمک می‌کنند. مقدار دوز دارو به واکنش کودک نسبت به دارو بستگی دارد. پزشک باید در مورد عملکرد و عوارض جانبی هر دارو توضیحات لازم را به بیمار بدهد. کودک باید مصرف دارو را تا زمانی که پزشک دستور قطع مصرف بدهد، ادامه‌دهد. گاهی اوقات ممکن است پزشکان کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزولون) را برای حملات آرتروزی تجویز نمایند اما سعی می‌کنند این داروها را در حداقل دوز ممکن تجویز نمایند؛ زیرا مصرف بلندمدت آنها باعث بروز عوارض می‌شود. برای کاهش درد رشد به روش خانگی می‌توان از کیسه آب گرم استفاده کرد.

دکمه بازگشت به بالا