عمومیکسب و کار استانها

چاپ یووی چیست؟ مزایا و کاربرد های چاپ UV

تاکنون چاپ های متنوعی ایجاد شده که هر کدام کاربرد های تقریباً محدودی داشته اند و با استفاده از دستگاه ‌هایی که بر اساس این متد ها کار می‌ کردند بر روی طیف مشخصی از مواد که با آن سازگار بود می ‌توانستند طراحی ‌های متنوع را چاپ کنند. امروزه کشف و ارتقای قابلیت چاپ به وسیله دستگاه‌ های بسیار محبوب و مورد استفاده است. با ما همراه باشید تا بدانید چاپ یووی چیست؟

چاپ UV چیست؟

به دلیل قابلیت استفاده از چاپ یووی برروی انواع متریال و بدون هیچ محدودیتی در انتخاب آن در طی سال ‌های اخیر این نوع چاپ به روشی محبوب در بین متقاضیان تبدیل‌ شده است. پیش ‌از آن که دریابیم از قابلیت یووی در نیز میتوان بهره برد از دستگاه‌ های یووی در سالن ‌های آرایش و برای خشک کردن لاک استفاده می ‌شد. به‌ صورت کلی خاصیت اشعه فرابنفش در تسریع فرآیند خشک کردن مرکب و تولید محصولات و تصاویر گرافیکی با کیفیت و با ماندگاری بالا استفاده می ‌شود.

چاپ یووی چگونه فرآیندی به حساب می آید؟

چاپ یووی یکی از شگفت ‌آورترین فرآیند های چاپی است که تا کنون ایجاد شده ‌است. محدودیتی در انجام آن بر روی اکثر مواد نیست، لذا در اکثر کارکرد های متنوع از آن جهت سفارشی‌ سازی محصولات بهره می ‌برند.

فناوری چاپ یووی چگونه است ؟

چاپ یووی بر فناوری و توانایی نور ماوراء بنفش تکیه دارد، به صورتی که می ‌تواند به‌ سرعت جوهر یووی را خشک کند. تفاوت ‌ها و برتری‌ هایی که این نوع چاپگر ها با چاپگر های معمولی دارد در سرعت چاپ، ماندگاری، شفافیت و کیفیت جوهر نمود پیدا کرده ‌است .

فرآیند های چاپ معمولی مانند از جوهر های مبتنی بر حلال استفاده می ‌کند و این جوهر در معرض هوا و به ‌آرامی خشک می ‌شود. باید به آن زمان داد تا بتواند در متریال نفوذ کند. همین نفوذ جوهر و فرآیند جذب سبب می ‌شود رنگ‌ ها و تصاویر کم‌ رنگ و رنگ ‌پریده باشند.

اما در عوض چاپ یووی شامل جوهر هایی است که به‌ گونه‌ای فرموله شده‌ اند که تنها در معرض اشعه یووی دستگاه و بلافاصله پس ‌از آن خشک می ‌شود. جوهر یووی نسبت ‌به جوهر های چاپگر های معمولی بسیار زنده ‌تر و پرجنب ‌وجوش ‌تر هستند.

نحوه عملکرد چاپگر یووی چگونه است ؟

نحوه اجرای چاپ یووی در چاپگر هایی که از این فناوری بهره می ‌برند به روش زیر است:

 ابتدا متریال درون دستگاه فیکس می ‌شود و سپس یک نازل طبق طراحی و الگوی گرافیکی که با نرم‌ افزار به رایانه دستگاه منتقل‌ شده با حرکت رفت و برگشتی جوهر یووی را بر روی متریال از فاصله ‌معینی اسپری می ‌کند. پس از آن جوهر در معرض قرارگیری تابش نور فرا بنفش به‌ سرعت خشک می ‌شود.

 همانگونه که اشاره شد برخلاف روش‌ های مرسوم چاپ این چاپگر نیازی به زمان دادن برای خشک شدن جوهر ندارد و سریعاً پس ‌از پرینت متریال را می ‌توان برای عملیات بعدی جمع ‌آوری کرد و این سبب می‌ شود که  در طول چرخه کار بسیار روان ‌تر و کارآمد تر باشد.

چاپ LED-UV

نسخه پیشرفته فناوری یووی با استفاده از طول موج ‌هایی در محدوده نانو متر توسط لامپ‌ های ال ‌ای‌ دی به وجود آمده‌ است. در دستگاه‌ های قدیمی ‌تر اغلب از لامپ جیوه ‌ای استفاده می ‌شد. اما در چاپگر های نسل جدید یووی از لامپ ال ‌ای ‌دی استفاده می‌ شود. این‌ نوع لامپ نسبت‌ به همتای خود یعنی لامپ جیوه ‌ای ایمنی بیشتری ایجاد می‌ کند و از همه مهم ‌تر مصرف انرژی را پایین می‌آورند و مصرف برق بسیار پایینی دارد.

 به ‌صورت کلی در این نوع چاپگر ها سعی شده ویژگی ‌ها بهبود بخشیده شود به این صورت که کیفیت چاپ ارتقا یافته و ماندگاری بیشتری دارند.

زمان خشک شدن مرکب بسیار سریع ‌تر شده‌ است. چاپ یووی با محیط ‌زیست سازگار است و انتشاری از مواد گازی آلی در طول چاپ آزاد نمی‌شود.

کاربردهای چاپ یووی رول در صنعت بسته ‌بندی چه کاربردی دارد؟

چاپ یووی در صنایع بسته‌ بندی و لیبل کاربرد فراوان دارد. در حوزه بسته ‌بندی و محصولات دارویی، ورزشی، غذایی، نوشیدنی، آرایشی و بهداشتی و هر صنعت دیگری که محصولاتش نیاز به برچسب دارند.

چاپ یووی در صنعت داروسازی چه کاربردی دارد؟

برچسب‌ های محصولات دارویی و پزشکی نسبت ‌به موارد دیگر دارای حساسیت بیشتر است و از آنجایی‌ که بیشتر در معرض جعل و تقلب هستند، برای جلوگیری از این اقدامات چاپ یووی به‌ سبب توانایی در ایجاد شماره سریال بسیار پرکاربرد و موفق است.

 یکی دیگر از موارد جالب کاربرد این چاپ در صنعت داروسازی استفاده از جوهر های یووی نامرئی است. به صورتی که تنها در معرض اشعه یووی قابل‌ شناسایی است و با چشم نمی ‌توان آن را دید. این یکی از موفق‌ ترین شیوه‌ ها برای جلوگیری از جعل داروست.

چاپ یووی در صنعت بسته‌ بندی مواد غذایی چه کاربردی دارد؟

روش ‌های چاپ مرسوم به دلیل انتقال مرکب به ماده غذایی کنار زده ‌شده و چاپ یووی جایگزین آن شده ‌است. به دلیل سرعت خشک شدن سریع جوهر ثابت مانده و به‌ هیچ ‌عنوان در ماده غذایی نشر نمی ‌کنند. بالا بردن استاندارد های با چاپ یووی حاصل ‌شده است و به عنوان بهترین در این نوع بسته ‌بندی مورد استقبال است.

کاربردهای چاپ یووی چیست ؟

کاربرد های متنوعی برای این چاپ تعریف‌ شده است. با استفاده از این روش چاپ می‌ توان انواع متون، طراحی ‌ها، تصاویر و را بر روی انواع متریال به کار برد.  سفارشی ‌سازی و چاپ بر روی تمامی موارد زیر با این روش امکان ‌پذیر است.

 لوازم جانبی موبایل مانند ، کیف، جعبه ‌های ، لوازم هدیه مانند ، ، خودکار تبلیغاتی، کارت ‌ویزیت، بروشور، کاتالوگ، دفتر، تجهیزات ورزشی، ، لوازم‌ تزیینی خانگی، مقوا، فیلم، بنر، چاپ بر روی انواع ابزارهای تبلیغاتی همچون ، منوی رستوران، آلات موسیقی چوبی و پلاستیکی و بسیاری از موارد دیگر.

 همانگونه که اشاره شد محدودیتی برای این روش وجود ندارد و هر وسیله دلخواهی را می‌توان با چاپ یووی طراحی و سفارشی ساخت. در ادامه به معرفی مزایا و معایب چاپ یووی خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

روی چه متریالی می توان چاپ UV انجام داد؟

بسیاری از مواد با هر جنسی را میتوان با چاپ یووی طراحی و تزیین کرد.

تنها محدودیت این روش در برخی از مواد ضد آب و آن هایی که دارای سطحی روغنی هستند ی باشد که چاپ یووی را نمی‌ پذیرند.

 به غیر از این ها تقریباً هر چیز دیگری به راحتی با این روش قابل چاپ است.

 از جمله کاربردی ترین مواد برای چاپ یووی به شرح زیر است:

چاپ یووی چوب

 تمامی محصولاتی از جنس چوب همچون: آلات موسیقی، اسباب بازی ها، قاب عکس، ظروف چوبی، لوازم خانگی، درب وسایل خانه، میز و …

چاپ یووی شیشه

 تمامی اقلام شیشه ای همچون: پنجره ها، لایت ‌باکس کریستال و شیشه هایی که در انواع پارتیشن  بندی بکار می روند و …

 با استفاده از یک لایه پرایمر میتوان هر طرحی را روی شیشه و تمامی سطوح صیقلی و صاف که به راحتی و یا اصلاً نمی توان فرآیند چاپ طرحی را بر روی آن ها انجام داد را با این روش میتوان اجرا کرد.

چاپ یووی بوم و پارچه

 یکی از بهترین مواد برای چاپ یووی بوم‌ های نقاشی و حتی پارچه ‌ای است. جهت مصارف هنری و زمانی که  نیاز به طراحی با کیفیت و با سرعت است و بیشتر جنبه تجاری دارند میتوان تصاویری با طراحی های گرافیکی سه بعدی و زیبا را  برروی بوم  و پارچه بکار برد.

پارچه های لایت باکس فریم لس پارچه ای با چاپ UV بسیار محبوب و با کیفیت هستند.

همانگونه که اشاره شد بیشترین کاربرد این چاپ در صنایع تبلیغاتی مانند تصاویر تبلیغاتی و بنر ها است.

 کیف و کفش های برزنتی تجهیزات و لباس ورزشی را با یووی به هر طرح و رنگی می توان تبدیل کرد.

چاپ یووی سرامیک

 طراحان داخلی و تولیدکنندگان سرامیک و کاشی می‌تواند از چاپ UV برای طراحی اقلام خود استفاده کنند. میتوان طراحی های سه بعدی را روی این سطوح به کار برد. اگر زدن لعاب برایتان سخت و زمان بر است تنها با استفاده از این روش با تعداد زیاد می توانید طرح یکسانی را به سرعت انتقال دهید.

چاپ یووی چرم

 مرکب های یووی به گونه‌ ای نرم و انعطاف پذیر است، در نتیجه میتوان روی انواع سطوح چرمی چه چرم مصنوعی و چه حیوانی و تمام محصولات آن چاپ انجام داد.

چاپ یووی فلزات

 روی بطری های فلزی و جعبه های غذا و بسیاری از محصولات فلزی و فرآورده های آن میتوان چاپ انجام داد.

 لامپ های ال ای دی تعبیه شده در دستگاه، قطرات مرکب را بلافاصله پس از آنکه روی سطوح قرار می‌گیرد خشک می‌ کند. این به گونه ‌ای است که مرکب در ماده نفوذ نکرده و جذب آن نمی شود.

 و همچنین برای خشک کردن مرکب حرارتی به آن و ماده وارد نمی شود. لذا این نوع از چاپ را بر روی بستر های حساس به گرما نیز میتوان به کار برد.

البته در کنار آن از ماندگاری بالایی برخوردار است و چنانچه خراشیده نشود به مدت طولانی به قوت خود باقی مانده و دچار تغییر رنگ  نمی شود. رنگ های بکار رفته در آن بسار شفاف است به گونه ای که پس از مدتی حس کهنه بودن را نمی دهد.

مزایای چاپ یووی چیست ؟

از جمله مزایای چاپ یووی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

چاپگر های UV محدودیت‌ هایی که روش ‌های سنتی چاپ و لزوم استفاده از کاغذ و مشخصات خاصی که اعمال می‌کرد را کنار زده ‌است و بر خلاف آن‌ ها با این روش چاپ می ‌توان بر روی اجسام با ضخامت ‌های متفاوت یعنی بر روی اجسام بسیار نازک و یا بسیار ضخیم نیز چاپ انجام داد.

در می ‌توان ارتفاع نازل را نیز تنظیم نمود و بدین گونه بر روی طیف وسیعی از مواد از جمله سنگ، چوب، چرم، کاغذ، شیشه، فلز، و غیره چاپ کرد و محصولات نهایی را با عملکرد چاپ عالی به دست آورد.

در روش‌ های دیگر همچون چاپگر های جوهر افشان متریال و جوهر های چاپ برای تثبیت نیاز به حرارت دیدن دارند همین امر سبب می‌ شود که آن را تنها بتوان بر روی موادی به کار برد که به گرما حساس نیستند.

اما در چاپ یووی به دلیل این‌که چاپگر گرمای اضافی تولید نمی‌ کند می‌توان آن را بر روی تمامی مواد حساس به گرما نیز به کار برد بدون نگرانی از تغییر شکل آن ‌ها که ممکن است با حرارت  دیدن آسیب ببینند.

مواد در برای چاپ UV نیاز به آماده‌ سازی و طی کردن فرآیند قبل ‌از چاپ ندارند. بنابراین جزء فرآیند های ساده ای است که می ‌تواند نیاز های مدرن را در کنار تنوع بالا ارائه کند.

مرکب ورودی در چاپگر کمتر از سایر چاپگر ها مصرف می‌ شود که سبب کاهش در هزینه های اولیه برای دارندگان دستگاه خواهد شد.

اگرچه فرآیند اعمال طرح ممکن است کمی طول بکشد اما در نهایت پس از پایان کار طرح نیاز به قرار گرفتن در معرض هوا برای خشک شدن ندارد. بنابراین شاید بزرگ ‌ترین مزیتی که با یووی به دست می‌آید امکان چاپ سریع و خشک شدن مرکب به دلیل ماهیت آن در عرض چند ثانیه است، به صورتی که بعد از اعمال جوهر بر روی ماده و خشک شدن توسط لامپ UV نیاز نیست زمانی برای خشک شدن مرکب به آن اختصاص داد، در نتیجه آن را برای مراحل بعدی پردازش بدون معطلی می ‌توان آماده در نظر گرفت.

عمر چاپ یووی و ماندگاری آن طولانی ‌مدت است و نتایج از کیفیت بالایی برخوردار است.

مناسب برای چاپ دو طرفه است به‌ گونه ‌ای که اثر مرکب به سمت دیگر نفوذ نمی ‌کند.

چاپ یووی را می ‌توان برای بسیاری از انواع کاغذ و فیلم‌ های پلی ‌اتیلن به کار برد اما برخی از متخصصین معتقدند که این روش را فقط برای سطوح غیر جاذب مناسب هستند.

برخی مزایای دیگر چاپگر یووی متوجه دارندگان آنست چرا که عمر لامپ ‌های ال ‌ای ‌دی آن بیشتر و مصرف انرژی پایینی دارد. جوهر ورودی کمتری لازم دارد و گزینه‌ای مقرون ‌به‌ صرفه در کنار کارایی زیاد و امکان تولید انواع موارد تبلیغاتی را فراهم میکند.

جوهر های یووی سازگاری بسیاری با محیط‌ زیست دارند. جوهر های دیگر چاپ مبتنی بر حلال و یا بر پایه آب هستند که نیاز به خشک کردن دارند و بعد از خشک شدن آن حدود چهل درصد از حجم مرکب در هنگام فرآیند هوا خشک و یا پخت از بین می‌رود.

جوهر های چاپ یووی در هوا خشک نمی ‌شوند و خاصیت تبخیری ندارند و تنها زمانی به حالت جامد تبدیل می‌شوند که در معرض تابش ماورا بنفش قرار بگیرند.

 در این ‌صورت صد درصد از حجم جوهر ثابت باقی ‌مانده و به صورتی قابل‌ توجه، هزینه چاپ را کاهش می ‌دهد.

یکی از مزایای چاپ یو وی امکان ایجاد الگو ها و بافت ‌های سه‌ بعدی و برجسته است. انواع طراحی ‌های پیچیده را می ‌توان بدین وسیله اجرا کرد و طراحی‌های سه‌ بعدی بدست آورد.

عملکرد خوب به واسطه چسبندگی مرکب یووی و ایجاد چاپ قوی و دارای مقاومت است.

پایداری چاپ یووی بسیار مناسب است.

نسبت ‌به نور و خراش و ساییدگی مقاوم است این مزیتی مفید در بیشتر ابزار های تبلیغاتی همچون لایت باکس هایی که در فضای بیرونی قرار می‌گیرند به حساب می‌آید.

بسیار کارآمد است نه‌تنها می‌ توان آن را بر روی کاغذ و مقوا به کاربرد بلکه در طیف وسیعی از بستر ها مانند پلاستیک کم جذب و یا غیر جاذب، فویل فلزات و سایر موارد قابل ‌اجرا است.

دکمه بازگشت به بالا