عمومیکسب و کار استانها

طریقه بستن هود آشپزخانه

نصب هود آشپزخانه بر روی کابینت ام‌دی‌اف یکی از چالش‌های پیشروی اساتید نجار و ام‌دی‌اف کار است. نصب کابینت آشپزخانه نکته و ترفندهای مخصوص به خود را دارد که در این مقاله تجربیات خود را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. اگر به‌تازگی نجاری را شروع کرده‌اید، در این نوشته به آموزش نصب هود آشپزخانه پرداختیم، با ما همراه باشید.

هود های صنعتی با توجه به متریال ساخت نیز به دو دسته استیل و آلومینیوم نیز تقسیم می شوند . از ورق هایی با ضخامت مناسب برای ساخت آنها استفاده می شود. در هودهای صنعتی استیل از ورق با ضخامت ۰.۶ میلی متر تا ۱ میلی متر استفاده می شود و بدیهی است که هر چه ضخامت هود صنعتی بالاتر برود احتیاج به پشتیبانی محکم تری برای نگهداری دارد.

معمولاً در ایران شرکت‌های گارانتی کنندهٔ هود، وظیفهٔ نصب هود در محل موردنظر را به عهده دارند و پس از نصب هود، گارانتی را به عهده می‌گیرند؛ اما در برخی موارد نصب هود را کابینت کار به عهده می‌گیرد.

همیشه قبل از نصب هود با شرکت گارانتی کننده هماهنگ کنید که آیا مجاز به نصب هود هستید یا نه…

در نوشته‌های پیشین آموزش نصب ظرف‌شویی و آموزش نصب گاز صفحه‌ای را منتشر کرده بودیم؛ اما در این نوشته به آموزش نصب هود های رایج در کشور می‌پردازیم. با ما در آیچوب همراه باشید.

سوراخ کردن محل لوله هود در کابینت

برای شروع کار باید با استفاده از دریل و مته گرد بر، به‌اندازه لولهٔ هود قسمت فوقانی باکس کابینت را سوراخ کنید که قطر این سوراخ حدود ۱۴ سانتی‌متر است.

در هنگام برش‌کاری با استفاده از یا همان اره عمود بر، حتماً از دستکش و عینک و ماسک استفاده کنید. چون برش‌کاری در ارتفاع موجب ریزش خاک حاصل از برش‌کاری به سمت صورت شما می‌شود

نصب هود آشپزخانه روی کابینت

در مرحله بعد باید یک‌بار به‌صورت تستی هود را در جای خود قرار دهید تا دید خوبی نسبت به کار داشته باشید و چالش‌های پیش رو را بررسی کنید.

پس از آن با مداد، قسمت‌هایی که باید سوراخ شود را علامت‌گذاری کنید. باید توجه داشته باشید که هود را بر اساس قاب نمای موتور هود تنظیم نمایید.

اگر با مداد امکان خط‌کشی را ندارید از لاک غلط‌گیر استفاده کنید.

با استفاده از و مته چوب بر روی قسمت‌های علامت‌گذاری شده، سوراخ ایجاد کنید. این سوراخ به‌منظور قراردادن رولپلاک و نصب هود آشپزخانه بر روی آن ایجاد می‌شود.

در مرحلهٔ بعد همان قسمت‌های سوراخ شده را با استفاده از دریل تخریبی سوراخ کنید تا در دیوار هم سوراخ ایجاد شود و آماده نصب رول‌پلاک گردد.

در زمان نصب هود آشپزخانه رول‌پلاک را در جای خود قرار دهید و آماده نصب هود باشید. بهتر است به‌جای استفاده از پیچ‌های مخصوص رول‌پلاک، از پیچ خودکار چهارسو قوی استفاده کنید.

هود را در جای خود قرار دهید و پیچ‌ها را نصب کنید.

حتماً از واشر استفاده کنید تا هود به‌خوبی در جای خود محکم شود. سیم برق را به سمت پریز برق هدایت کنید.

پروسه نصب هود آشپزخانه بین برندهای مختلف کمی متفاوت است؛ اما اکثر هود های موجود در بازار به همین روش نصب می‌شوند. هود چیست؟

هود یکی از لوازم برقی خانگی است که بالای اجاق و فر قرار می‌گیرد و به فیلتر و تخلیه روغن و بخار بالای گاز کمک می‌کند. معمولا یک فن دارد و گاهی اوقات مجهز به نور است که به روشن کردن بالای گاز کمک می‌کند. هود اجاق گاز در انواع و اندازه‌های مختلفی در دسترس است تا مطابق با لوازم و دکوراسیون آشپزخانه شما باشد. همچنین می‌توان گزینه‌هایی پیدا کرد که هوا را از طریق داکت یا لوله هواکش به بیرون هدایت می‌کنند یا هود بدون داکت تهیه کرد که هوا را تصفیه می‌کند و دوباره به داخل آشپزخانه برمی‌گردانند.

نحوه کار هود

در هنگام آشپزی هود، رطوبت، دود و روغن را از طریق یک فن جذب می‌کند. هودهایی که تهویه هوای خارجی دارند هوا را از طریق یک داکت یا دودکش به خارج از خانه هدایت می‌کنند. هودهایی که هوا دوباره به گردش در می‎آورند شامل یک سری فیلتر هستند تا هوا را قبل از برگرداندن به داخل اتاق تمیز کنند.

راه‌اندازی فن هود آشپزخانه چندین دقیقه قبل از شروع آشپزی به ایجاد مکش کمک می‌کند بنابراین در تهویه هوا تاخیری وجود نخواهد داشت. ادامه کار فن چندین دقیقه بعد از آشپزی نیز به حذف هر دود و بوی اضافی از هوا کمک می‌کند. اگر انتخاب شما یک هود بدون داکت است که هوا را دوباره به گردش در می‌آورد، لازم است که فیلتر را به طور منظم تمیز کنید.

نصب هود آشپزخانه: آموزش گام به گام

بوی غذای خانگی برای مدتی خوشایند است. برای همین است که هر آشپزخانه‌ای نیاز به هود دارد تا از بو، دود و بخار باقی مانده خلاص شود. اگر آشپزخانه شما مجهز به یک هود نیست، نصب آن یک گزینه عالی است، به خصوص برای کسانی در خانه آشپزی می‌کنند که باعث می‌شود از آشپزی در خانه بیشتر لذت ببرند. در ادامه به آموزش نصب هود می‌پردازیم. ابزار و لوازم مورد نیاز را دسترس داشته باشید و مرحله به مرحله این دستورالعمل را دنبال کنید.

ابزار و متریال مورد نیاز

ابزار

 • مداد
 • متر
 • دریل
 • مجموعه دریل
 • پیچ گوشتی
 • کاتر
 • اره نوکی
 • تستر برقی
 • تیع اره گرد بر
 • اره مویی
 • انبر سیم لخت کُن

لوازم

 • هود با همراه تجهیزات
 • قطعات فلزی لوله
 • درپوش لوله برای دیوار یا بام
 • نوار چسب آلومینیومی
 • کابل برق
 • بست کابل غیر فلزی
 • نوار چسب نقاشی

آماده‌سازی برای نصب یک هود

هود یک فن خروجی برای آشپزخانه شماست و در انواع و سبک‌های مختلفی در دسترس است. اگرچه بعضی از مدل‌ها هوا را فیلتر می‌کنند و دوباره به گردش در می‌آورند اما موثرترین آنها هوا را از طریق یک داکت یا دودکش به بیرون هدایت می‌کند. اولین قدم انتخاب نوع هود و سایزی است که مناسب فضای شماست. دقت کنید که در خانه‎های اجاره‌ای به طور معمول کسب اجازه برای نصب هود لازم است.

نصب هود می‌تواند شامل برخورد با سیم کشی برق و کار در اطراف لوله کشی ساختمان باشد. اگر تجربه ندارید و یا آموزش ندیده‌اید، اجازه دهید این پروژه را افراد حرفه‌ای انجام دهند. نصب نادرست می‌تواند بعدا منجر به هزینه تعمیرات بیشتر شود.

هود فعلی را باز کنید

اگر می‌خواهید یک هود جدید جایگزین هود فعلی کنید، هود قدیمی را باز کنید. برق مدارشکن را قطع کنید. با یک تستر برقی دوباره چک کنید که برق قطع باشد. جعبه برق زیر هود را باز کنید و سیم کشی را قطع کنید. در اینجا به کمک فرد دیگر برای برداشتن هود نیاز دارید. پیچ‌ها را باز کنید و هود را جدا کنید.

محل لوله دودکش خارجی یا داکت را مشخص کنید.

برای نصب هود جدید یا جایگزینی هود قدیمی که دیگر هوا را به خارج هدایت نمی‌کند، باید در دسترس‌ترین محل برای هدایت هوا پیدا کنید. اگر پشت هود به یک دیوار خارجی است، راحت‌ترین مسیر، مستقیم پشت آن، از طریق دیوار است. اگر خروج هواکش از دیوار بهترین گزینه نیست، راحت‌ترین و کوتاه‌ترین مسیر به بام را مشخص کنید تا یک لوله در آنجا نصب کنید.

محل سوراخ‌های نصب را مشخص کنید.

برای اطمینان از درست بودن محل سوراخ‌ها از خود هود استفاده کنید یا اگر هود، ال دارد از آن برای مشخص کردن سوراخ دریل استفاده کنید. با کمک یک فرد دیگر هود را در جای خود ثابت نگه دارید. با یک مداد، اندازه لوله دودکش را روی دیوار یا سمت پایین کابینت مشخص کنید. همچنین محل پیچ‌ها را مشخص کنید و اگر لازم است سوراخی برای عبور سیم کشی برقی مشخص کنید.

با دریل سوراخ‌ها را ایجاد کنید.

ممکن است لازم باشد روی گاز را بپوشانید یا آن را جابجا کنید. این مرحله باعث شلوغی فضا می‌شود. از یک اره مویی یا تیغ اره گردبر استفاده کنید تا یک سوراخ برای جای دادن لوله ایجاد کنید. توسط دریل، سوراخ‌های راهنمای کوچکتر از قطر پیچ‌های هود در هر نقطه اتصال ایجاد کنید. اگر لازم است از یک دریل بزرگ یا مته برگی برای ایجاد سوراخ برای سیم کشی برق استفاده کنید.

اگر لوله  دودکش مستقیم پشت هود قرار می‌گیرد، از یک مته بلند برای نفوذ به دیوار خارجی و روکش نمای آن از داخل خانه استفاده کنید. سوراخ را مستقیم داخل مرکز لوله هواکش یا در هر کدام از چهار گوشه لوله مربع شکل، ایجاد کنید. اگر لوله از میان کابینت عبور می‌کند، یک سوراخ در پایین کابینت ایجاد کنید. از آنجا سوراخ‌های اضافی ایجاد کنید تا لوله دودکش را به بیرون برسانید.

با استفاده از جای سوراخ‌ها، محل لوله دودکش را به اندازه قطر آن، با هر اره‌ای که مناسب مصالح نمای ساختمان است برش دهید. در زمان ایجاد سوراخ هواکش ممکن است به لوله کشی یا سیم کشی ساختمان برخورد کنید. در این صورت نیاز است که موانع را از سر راه بردارید یا با لوله‌کش یا برقکار برای کمک تماس بگیرید.

لوله دودکش را نصب کنید.

نصب لوله دودکش از بیرون راحت‌تر است. برای نصب هواکش دیواری، به سادگی از بیرون، لوله را از طول به هود وارد کنید. گیره یا زانویی مورد نیاز را نصب کنید و از چسب آلومینیومی برای اتصال یک بخش به بخش دیگر استفاده کنید. احتمالا به چندین بخش لوله دودکش نیاز داشته باشید تا فاصله تا بام را پوشش دهید. در انتهای بیرونی داکت، درپوش لوله دیوار یا بام را با توجه به نوع آن نصب کنید.

سیم کشی برق را نصب کنید.

بیشتر هودها سوئیچ برق تعبیه شده دارند، یعنی از طریق کلید برق مجاور می‌توان هود را خاموش و روشن کرد. برق مدارشکن به پریز را قطع کنید. با یک تستر برقی دوباره چک کنید که برق قطع باشد و کلید برق موجود را حذف کنید.

مسیر سیم کشی از هود به کلید را مشخص کنید. سیم جدید را با کلید موجود متصل کنید و کلید را دوباره نصب کنید. در صورتی که کلید در دسترس وجود نداشته باشد یا با کار کردن یا مدارهای الکتریکی راحت نیستید با یک برق‌کار تماس بگیرید.

هود را نصب کنید.

مرحله بعد را می‌توانید به تنهایی انجام دهید اما با کمک یک فرد دیگر آسان‌تر است. در صورتی که هود دارای ال است، آن را روی پیچ‌ها نصب کنید. سپس هود را داخل فریم سر دهید و مطمئن شوید که دودکش یا داکت با لوله هواکش هود به یکدیگر متصل باشند.

برای هودهایی که بست دارند و سوراخ بزرگتر و شکاف باریک‌تری دارند، پیچ را تا نیمه در سوراخ‌های راهنما ببندید. در هنگام قرار دادن هود روی بست‌ها آن را به خوبی نگه دارید و مطمئن شوید که لوله هود با داکت در تماس باشد و سیم کشی برق به داخل جعبه اتصال وارد شود. حالا پیچ‌ها را کامل ببندید.

برای نصب دیگر چیزها، با کمک یک فرد دیگر هود را با داکت و سیم در یک راستا نگه دارید و بست‌ها را هم محکم کنید. یک بست کابل غیرفلزی در سوراخ جعبه برق نصب کنید تا از سیم کشی محافظت کنید و فیلتر هوا را نصب کنید. هود را روشن کنید تا آن را امتحان کنید.

با توجه به مطلبی که در خصوص ویژگی انواع هودهای صنعتی خدمت شما عزیزان ارائه شد. دریافتیم که نصب آن در فضاهایی همچون آشپزخانه رستوران ها، هتل ها و برخی از شرکت های صنعتی ضروری می باشد. جهت خرید این محصول ، ما هود های صنعتی شرکت پویان گسترش را به شما معرفی می نماییم.

دکمه بازگشت به بالا