اخبار استانی

 • ۵۱۵مسکن به مددجویان کمیته امداد قزوین واگذار شد

  به گزارش خبرگزاری اخبار استانی از قزوین؛ ناصر ظاهری، مدیرکل کمیته امداد استان قزوین اظهار کرد: همزمان با سراسر کشور و با حضور ریاست محترم جمهور و به صورت ویدئوکنفرانس در استانها در شانزدهمین جلسه شواری عالی مسکن آیین واگذاری مسکن مددجویی برگزار شد .

  ظاهری ادامه داد: در کل کشور تعداد ۳۳ هزار مسکن مددجویی به خانواده های ولی نعمت واگذار گردید که سهم استان قزوین ۵۱۵ واحد بود .

  وی افزود: کمیته امداد استان قزوین به ازای هر واحد مسکونی مبلغ یکصد تا ۱۵۰ میلیون تومان به صورت بلا عوض در اختیار این خانواده ها قرار داده است و مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان دیگر نیز به صورت وام توسط بانکهای عامل و مبلغ ۵۰ میلیون دیگر نیز توسط صندوق امداد ولایت جهت تکمیل این واحدها به مددجویان پرداخت شده است .

  ظاهری عنوان کرد: این واحدها به طور متوسط دارای متراژ ۵۵ متر می باشد و به طور میانگین برای هر واحد مسکونی ۳۰۰ میلیون تومان هزینه صرف شده است .

  ظاهری اظهار کرد: این واحدهای مسکونی از محل تفاهنامه با سپاه ، بنیاد مستضعفان و بنیاد مسکن ساخته و تحویل مددجویان شده است .

  مدیرکل کمیته امداد استان قزوین در بخش پایانی سخنان خود اشاره کرد: تمامی این واحدها به صورت مهندسی ساز و نقشه های آن توسط مهندسان بنیاد مسکن و سازمان نظام مهندسی تهیه و مورد نظارت دقیق ساخت قرار گرفته است.

  46

 • تولید و تجاری‌سازی ۱۷ محصول از گیاهان دارویی توسط یک شرکت فناور

  در دانشگاه آزاد شهرکرد انجام شد؛

  تولید و تجاری‌سازی ۱۷ محصول از گیاهان دارویی توسط یک شرکت فناور

  رئیس دانشگاه آزاد شهرکرد گفت:‌ یک شرکت فناور مستقر در این دانشگاه موفق به تولید ۱۷ محصول از گیاهان دارویی شده که همگی نشان سیب سلامت را دریافت کرده و به مرحله تجاری‌سازی رسیده‌اند.

  ابراهیم رحیمی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا با بیان برنامه‌های این واحد دانشگاهی در حوزه مهارت و کارآفرینی در سال 1403 اظهار کرد:‌ واحد شهرکرد برای سال جاری کشت ۱۵ هکتار جو، کشت بهاره محصولات مورد نیاز مجتمع دامداری دانشگاه در مزرعه تحقیقاتی، برگزاری ایده آرا، برگزاری همایش ملی و عقد قرارداد با شرکت‌ها و مؤسسات معتبر را در دستور کار خود قرار داده است.

  وی اضافه کرد:‌ توسعه شرکت‌ها و واحد‌های فناور به سمت دانش‌بنیانی، برگزاری رویداد‌ها و نمایشگاه‌های مختلف کسب‌وکار و ایده آرایی در حوزه‌های مختلف می‌تواند زمینه را برای رشد فناوری و گسترش تولید فراهم کند به همین دلیل دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد نیز سال جاری در حوزه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه علم و فناوری و دانش‌بنیان در همین راستا فعالیت خواهد کرد.

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد گفت:‌ مرکز رشد این واحد دانشگاهی به‌عنوان اصلی‌ترین جایگاه در حوزه علوم و فناوری و تولید دانش‌بنیان در سال گذشته پس از ارزیابی، موفق به کسب سطح یک شد. این مرکز با برگزاری دوره‌های توانمندسازی در راستای هدایت دانشجویان و اعضای هیئت علمی به سمت راه‌اندازی کسب‌وکار و تولید دانش حرکت کرده است.

  رحیمی افزود: استادان و دانشجویان با راه‌اندازی هسته‌ها و واحد‌های فناور و به دنبال آن تأسیس شرکت از امکانات و تسهیلاتی که این مرکز می‌تواند فراهم کند، استفاده می‌کنند. با برگزاری رویداد‌های متعدد استارت‌آپی و ایده آرایی، زمینه شکوفایی استعداد‌های دانشجویان و جوانان را فراهم کرده‌  از طرفی واحد شهرکرد با پنج مرکز تحقیقاتی در زمینه‌های بیوتکنولوژی، گیاهان دارویی، تغذیه، کشاورزی و انرژِی توانسته رشد قابل توجهی در زمینه علمی و پژوهشی در حوزه‌های ذی‌ربط داشته باشد و با انعقاد قراردادهایی، زمینه همکاری این واحد دانشگاهی با مراکز تحقیقاتی سراسر کشور فراهم شده است.

  تولید و تجاری‌سازی ۱۷ محصول از گیاهان دارویی توسط یک شرکت فناور

  وی بیان کرد:‌۵۰ هسته، ۲۰ واحد فناور و سه شرکت دانش‌بنیان اکنون در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد مستقر هستند. از شرکت‌هایی که فعالیت چشمگیر دارند، می‌توان به شرکت فارمد آریو زیست بافت (مسئولیت محدود) اشاره کرد که اردیبهشت‌ ۱۴۰۰ در مرکز رشد فناوری سلامت این واحد دانشگاهی استقرار یافته و محصولات آن شامل مواد اولیه مهندسی بافت می‌شود.

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد ادامه داد: اکنون محصولات محلول و پودر خشک پروتئین سریسین ابریشم، محلول و پودر خشک پروتئین فیبروئین ابریشم، هیدروکسی آپاتیت، اکسید کلسیم و هیدروکسید کلسیم در مقیاس میکرو و نانومتری این شرکت تجاری‌سازی شده و پس از پیگیری‌های دوساله موفق به اخذ جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری از سازمان صمت و سیب سلامت از سازمان غذا و دارو برای این محصولات با کاربرد ماده اولیه محصولات آرایشی و بهداشتی شد.

  رحیمی بیان کرد:‌ شرکت سینا اخبار استانی آریا (سبا)، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ برای تولید، تأمین، توزیع و واردات تجهیزات و ملزومات پزشکی، آزمایشگاهی و شیمیایی آغاز کرد. این شرکت با تکیه بر دانش فنی بخش R&D و تحقیقات بازار گام در عرصه تولید در حیطه تجهیزات آزمایشگاهی نهاد و سال ۱۳۹۵-۱۳۹۶ نسبت به طراحی و ساخت دستگاه برش شیشه با ضخامت ۰.۵-۳ میلی‌متر و پس از آن نسبت به تغییر فرمولاسیون شیشه، مناسب تولید لام آزمایشگاهی (اپتیکی) اقدام کرد.

  وی اضافه کرد:‌ شرکت آویشن گل سپاهان نیز با مزارعی که از طرف دانشگاه در اختیار دارد، موفق به تولید ۱۷ محصول از گیاهان دارویی شده که همگی موفق به کسب سیب سلامت شده‌ و به مرحله تجاری‌سازی رسیده‌اند.

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد بیان کرد: کشت و برداشت گندم و جو از ۳۰ هکتار از مزرعه آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه، کشت و برداشت ذرت علوفه‌ای از ۶ هکتار از مزرعه و تحویل به مجتمع گاوداری دانشگاه، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، برگزاری ایده آرا و برگزاری نخستین همایش ملی توسعه زیست‌فناوری و رشد تولید ازجمله فعالیت‌های انجام شده در سرای نوآوری این واحد دانشگاهی در سال گذشته بوده است.

  رحیمی با تأکید بر توسعه زیست‌بوم فناوری در کشور توضیح داد:‌ با گسترش فعالیت‌های مراکز تحقیقاتی، شرکت‌های دانش‌بنیان رشد شتاب‌دهنده‌ای پیدا خواهند کرد و زمینه ورود این شرکت‌ها به بخش تولید محصولات صنعتی، کشاورزی، باغی و خدمات فناورانه ابعاد جدیدی را برای تولید و اقتصاد ایجاد می‌کند. ارتباط نزدیک‌تر بین مراکز رشد، پارک‌های علم و فناوری و صنایع و ارگان‌های مختلف نیز می‌تواند زمینه را برای گسترش تولید و فناوری در حوزه‌های مختلف فراهم کند.

 • گذری بر اقدامات ماندگار مرد خستگی‌ناپذیر حوزه ادبیات داستانی و قصه‌گویی ایران

  اخبار استانی/یزد محقق، پژوهشگر و نویسنده برجسته یزدی، «اسدالله شکرانه» را از نویسندگان و فعالان مطرح و نام‌آور حوزه ادبیات داستانی در کشورمان خواند و گفت: طرح «سیمرغ قصّه‌های مردم ایران» با گویش‌های مختلف و پیگیری ثبت «روز ادبیّات کودکان و نوجوانان» در تقویم رسمی کشور همزمان با درگذشت استاد مهدی آذر یزدی از اقدامات ماندگار شکرانه بوده است.

  «حسین مسرّت» به بهانه برگزاری مراسم نکوداشت استاد «اسد الله شکرانه» در گفت‌وگو با اخبار استانی در رابطه با زندگی، خدمات و آثار این فعال حوزه ادبیات داستانی گفت: اسدالله(جلال) شکرانه بنا بر شناسنامه‌اش در ۲۱ خرداد ۱۳۳۵ در محله پیروبرج شهر یزد در خانواده‌ی زحمتکش و کارگری زنده‌یادان حبیب الله و بی بی ربابه گوهرشاد یزدی به دنیا آمده است.

  وی ادامه داد: اسدالله تحصیلات خود را از دبستان هدایت و سپس دبیرستان پهلوی (مرکز آموزش نیروی انسانی آموزش و پرورش ناحیه یک یزد کنونی) گذراند و با دیپلم رشته‌ی طبیعی، در آنلاین ۱۳۵۳ به دانشسرای راهنمایی تحصیلی شیراز پای نهاد ولی در سال دوم راهی دانشسرای راهنمایی تحصیلی یزد به مدیریت «سید محمّد نوّاب رضوی» شد.

  مسرت از اساتید شکرانه در دوره تحصیل در دانشسرای یزد به «محمّد کیانی» در زبان و ادبیّات فارسی، «محمّدرضا طهماسبی» در عربی، «جلیل طیبات»، «سید رضا آیت اللهی» و «سید حبیب فاطمی» در جغرافیا و تاریخ و «حسن محمودی»، «محمود قدمی» و «رضا دانش» در روانشناسی اشاره و عنوان کرد: شکرانه در خرداد ۱۳۵۵ از آموزش عالی با مدرک کاردانی علوم انسانی فراغت یافت و بی‌درنگ  به سربازی رفت و در سپاه دانش مشغول به خدمت شد.

  وی از استخدام رسمی شکرانه در آموزش و پرورش استان فارس در ۲۱ بهمن ۱۳۵۷ و فعالیتش به عنوان دبیر مدارس راهنمایی تحصیلی خبر داد و افزود: او چند مدّت در شیراز بود تا آنکه در سال ۱۳۵۹به آموزش و پرورش یزد آمد و  به تدریس درس‌های ادبیّات، تاریخ، جغرافیا، عربی و غیره در رشته‌ی ادبیات و علوم انسانی در مدارس راهنمایی و نیز چند درس در دبیرستان دخترانه‌ی شرف و مرکز تربیت معلم دختران پرداخت.

  به گفته این نویسنده یزدی، شکرانه در آنلاین ۱۳۶۳ در دوره‌ی مدرّسی هنر(ادبیّات داستانی) دانشگاه تهران شرکت کرد و موفق به اخذ آن شد که در این دوره از افرادی همچون رضا سیّدحسینی، عبدالحیّ شمّاسی و دکتر جابر عناصری کسب فیض کرد و در ادامه نیز دوره‌ی تربیت مدرس معارف اسلامی را در سال ۱۳۶۹ اخذ کرد.

  وی خاطرنشان کرد: شکرانه در ۱۴خرداد ۱۳۶۰ با بانو «طاهره ایمانی» ازدواج کرد و دو فرزند او به نام‌های «نعیمه» و «نغمه» دارای تحصیلات عالی در مقاطع کارشناسی در پرستاری و ارشد زبان و ادبیّات فارسی هستند.

  مسرت با اشاره به گرایش فراوان شکرانه به هنر والای نمایش در دوره جوانی، گفت: او در طول سالیان دراز از محضر هنرمندان  و استادانی همچون «محمود جوهری» (بازیگر نقش رئیس علی دلواری)، «محمّد ساربان»، «مهدی زرکش»، «آتش تقی پور»، دکتر «جابر عناصری» و «اسماعیل خلج» بهره برد که دستاورد آن نگارش نمایشنامه «هلوع» بود ولی پس از دیدن ناملایمات فراوان، مدّت زمان زیادی نوشتن را به کناری نهاد تا آن که دوستی و همنشینی با استاد مهدی آذر یزدی باعث شد که با نگارش کتاب «از حوالی دیروز» دوباره به عرصه نویسندگی بازگردد. البته هنوز هم بسیاری از طرح‌ها و نوشته‌های شکرانه چاپ نشده و در دست انجام از دهه ۱۳۵۰ تاکنون است.

  وی از مسئولیتهای شکرانه همزمان با تدریس، به دبیر شاغل در معاونت پروشی اداره کل آموزش و پرورش یزد تا آذرماه ۱۳۶۴، کارشناس ادبی امور تربیتی آموزش و پرورش استان یزد که مدیریّت، نگارش گفتارها و نشر نشریۀ میثاق دستاورد آن در سال ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۵ است، تدریس ادبیّات داستانی در دوره‌های ضمن خدمت مرکز تربیت معلم یزد، مدیر کانون فرهنگی فرهنگی معلمان یزد از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۱ و مدیریت کتابخانۀ پژوهشی فرهنگیان یزد از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۱ را برشمرد.

  مسرت افزود: شکرانه در سال ۱۳۶۵ به عنوان کارشناس به مرکز آموزش ضمن خدمت فرهنگیان رفت و سپس در سال ۱۳۶۷ در رشتۀ زبان و ادبیّات فارسی دانشگاه آزاد اسلامی یزد پذیرفته شد و زیر نظر اساتیدی مانند دکتر «جلیل بهارستان»، دکتر «رمضانعلی بهداد»، دکتر «محمّدعلی صادقیان» و دکتر «محمّد غلامرضایی» تحصیل کرد و در ۱۵ شهریور ۱۳۶۹موفق به گرفتن کارشناسی زبان و ادبیّات فارسی شد.

  وی از مأمور به خدمت شدن شکرانه به عنوان سرپرست کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد در سال ۱۳۷۱ اشاره و بیان کرد: او در سال ۱۳۸۴ این مسئولیت را داشت و دستاورد پربار آن راه‌اندازی ۱۷ مرکز کانون در سراسر استان یزد بود که صدها کودک و نوجوان هنرمند و اندیشمند در آن پرورش یافتند.

  نویسنده کتای چند جلدی «یزد، یادگار تاریخ»، با اشاره به حضور شکرانه از سال ۱۳۷۳ در کلاس‌های کارشناسی ارشد مدیریّت دولتی یزد، گفت: البته بنا به دلایلی موفق به پایان آن نشد.

  وی به مدیریت مرکز آفرینش‌های ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایران توسط شکرانه طی سالهای ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۶، گفت: او در این بازه زمانی بنیان «طرح سیمرغ قصّه‌های مردم ایران» بر پایه‌ی گویش‌های گوناگون کشورمان را گذاشت که شامل ۸۴ جلد و برپایه‌ی ۸۴ گونه گویش‌های ایران است ولی با تغییر مدیریت کانون، این طرح دیگر ادامه نیافت لذا یادداشت‌ها و متن صوتی گویش‌ها همچنان در نزد اوست.

  مسرت یادآور شد: مجموعه «سیمرغ قصّه‌های مردم ایران» تلاشی بود برای گردآوری قصّه‌های بومی و محلّی ایران با همکاری مردمان ساده و نیک‌اندیش روستایی و شهری و مربیان کانون در استان‌ها که قصّه‌ها را به گویش محلی بازنویسی کردند و در سال ۱۳۹۴ از سوی کانون در ۱۷ جلد منتشر شد.

  وی ضمن اشاره به انتخاب شکرانه به عنوان مدیر نمونه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایران در سال ۱۳۷۹، افزود: او در ۲۸ خرداد ۳۸۴  که از کانون  پرورش فکری بازنشسته شد، به عنوان مشاور فرهنگی مرکز اسناد ملی و مشاور فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد نیز فعالیت داشت.

  وی ادامه داد: مدیریت دبیرخانه دائمی بنیاد استاد مهدی آذر یزدی از سال ۱۳۹۱ تاکنون، عضو شورای شعر استان یزد به مدت دو سال از سال ۱۳۷۹، دبیر علمی جشنواره ملی بازآفرینی متون کلاسیک ادب فارسی، دبیر علمی جشنواره همایش ملی بزرگداشت استاد مهدی آذر یزدی از سوی  بنیاد نخبگان یزد در سال ۱۳۹۴،‌ مدیر عامل و عضو هیئت مدیره مؤسّسه فرهنگی هنری فرهنگسرای مهدی آذر یزدی و مدیر عامل مؤسّسه فرهنگی اخوان دستمالچی و مدیر کتابخانۀ الغدیر آن در سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹ از دیگر مسئولیتهای شکرانه علاوه بر حضور در محافل مختلف ادبی و کارگاه‌های گوناگون خوانش، نقد و بررسی کتاب در این سال‌ها بوده است.

  مسرت یکی از کارهای ماندگار شکرانه علاوه بر طرح «سیمرغ قصّه‌های مردم ایران»، تلاش برای «ثبت ملی قصّه گویی ایرانی» و رونمایی از سند ملی قصه گویی ایرانی در ۲۳ خرداد  ۱۴۰۲ و نیز پیگیری ثبت «روز ادبیّات کودکان و نوجوانان» در تقویم رسمی کشور در روز  ۱۸ تیر  همزمان با درگذشت استاد مهدی آذر یزدی خواند.

  وی همچنین عنوان کرد: شکرانه در زمان اشتغال در امور تربیتی استان موفق به کارگردانی و ساخت دو فیلم با عنوان‌ «همه آرزویم امّا» که در نخستین جشنوارۀ فیلم وحدت در تبریز موفق به اخذ رتبۀ نخست کارگردانی و بازیگری کودک شد و دیگری «دایره» با کمک تربیت معلم دختران یزد شد.

  این پژوهشگر فرهنگ عامه یزد، نخستین کار پژوهشی شکرانه را مربوط به سال ۱۳۵۵ درباره «فروغ فرخزاد» خواند که به صورت ارائه مقاله و سخنرانی در نخستین گردهمایی شاعران نوپرداز ایران در دانشسرای راهنمایی تحصیلی یزد انجام شد و او دبیری این همایش را نیز برعهده داشت.

  وی گفت: شکرانه همینطور در زمان تحصیل در دانشسرای راهنمایی  موفق به برگزاری چندین همایش درباره ادبیات معاصر در نکوداشت فروغ فرخزاد، نیما یوشیج و منوچهر آتشی شد.

  مسرت در پایان با بیان این که از شکرانه تاکنون گفتارها و گفت‌وگوهایی در نشریات و کتب مختلف چاپ شده است، عنوان کرد: «آذریاد» که‫ اقتباسی از ق‍صّ‍ه‌ه‍ای‌ خ‍وب‌ ب‍رای‌ ب‍چ‍ه‌ه‍ای‌ خ‍وب‌ اثر م‍ه‍دی‌ آذریزدی‌ که سعی دارد گستره‌ای از نگاه و اندیشه آذریزدی را در زمینه انتخاب قصّه‌ها از متون کهن بازتاب دهد و کتاب گویای «آذریاد» با گویش‌های مختلف ایرانی، «از ح‍وال‍ی‌ دی‍روز، ی‍ادم‍ان‍ی‌ از م‍ه‍دی‌ آذری‍زدی‌، پ‍ی‍ر ن‍ی‍ک‌ان‍دی‍ش‌ ادب‍ی‍ات‌ ک‍ودک‍ان‌ و ن‍وج‍وان‍ان‌»، «برگزیده مقالات قصّه گویی»، «برگزیده گفتارهای دهمین جشنوارۀ قصّه گویی فرهنگی ک‍ان‍ون‌ پ‍رورش‌ ف‍ک‍ری‌ ک‍ودک‍ان‌ و ن‍وج‍وان‍ان‌ ایران در سال ۱۳۸۵ »، «بوی سخاوت، آشنایی با مهدی آذر یزدی پیر نیک اندیش ادبیات کودکان و نوجوانان»،«پژوهشی در اعصار تاریخی یزد»، «تحلیل رویکردها در کتاب روزها»، «درآمدی بر بازنویسی و بازآفرینی»، «د̓رج» ماهنامۀ سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت یزد، «۱۰ جستار در فرهنگ عامیانۀ یزد»، «زیباشناسی مفاهیم در گویش یزدی»، «صدری جان»، «‫لیلی در بن‌بست چهارم»، «مسافر به روایت کاتب»،‌ «نِشک‌ خوروسی و قصّه‌های دیگر؛ بازآفرینی قصّه‌هایی از مهدی آذریزدی به گویش یزدی»، «نقش خانواده در گرایش فرزندان به مطالعه و کتابخوانی»، «هفت باغ»، نمایشنامه «هلوع» و مجموعه مقالات «یار آینه‌دار»،‌ از جمله آثار مکتوب شکرانه در حوزه ادبیات داستانی است که بعضاً چاپ یا در حال چاپ و برخی نیز تاکنون چاپ نشده است.

  انتهای پیام

 • انتصاب مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان

  به گزارش خبرگزاری اخبار استانی از سنندج، مهدی رمضانی دبیرکل نهاد طی حکمی معصومه حسنی خونسار را به عنوان مدیرکل کتابخانه‌های عمومی و رئیس دبیرخانه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان کردستان منصوب کرد.
  متن حکم دبیرکل نهاد به این شرح است:
  سرکار خانم معصومه حسنی خونسار
  سلام علیکم
  نظر به تعهد، مسئولیت‌پذیری و شایستگی‌های فرهنگی و اجرایی سرکارعالی، به موجب این ابلاغ شما را به مدت دو سال به سمت «مدیرکل کتابخانه‌های عمومی و رئیس دبیرخانه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان کردستان» منصوب می‌کنم.
  بی‌گمان، رسالت دینی، انقلابی و ملی همۀ مدیران فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی، حفظ پویایی و پایایی آرمان‌ها و نگهبانی هوشیارانه و عالمانه از آنهاست. انجام این وظیفۀ خطیر و دلپذیر، که به‌ویژه در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در قامت یک واجب فرهنگی جلوه‌گر است، مستلزم توجه همدلانه و آگاهانه به نکاتی است که بر رعایت آن‌ها در طراحی و اجرای برنامه‌ها تأکید دارم:
  توجه به برنامه‌ریزی و تعیین اهداف و بسیج امکانات برای تحقق آنها، سازماندهی وظایف ستاد به منظور ایجاد بهره‌وری و مشارکت در کارکنان، کنترل فرایند و نظارت هدفمند و صمیمانه بر آنها، توجه ویژه به خدمت‌رسانی به اعضا و ارتباط نزدیک با مردم، استفاده از ظرفیت سرمایۀ انسانی، ارتباط صمیمانه با کتابداران و تلاش برای تسهیل در انجام وظایف ایشان، هم‌افزایی با دیگر مراکز و دستگاه‌های فرهنگی استان به‌ویژه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان و هدایت به‌هنگام و مسئولانه ظرفیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی استان به منظور توسعۀ جغرافیایی و فرهنگی کتابخانه‌ها.
  روز آمدی و کارآمدی برآمده از انجام وظایف مذکور، نویدبخش تحقق بنیادی‌ترین وظیفۀ نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، یعنی ترویج فرهنگ کتاب، کتابخوانی و دانایی است.
  برای شما در انجام بسامان وظایف سازمانی از درگاه خداوند مهربان توفیق می‌طلبم و امیدوارم اعتماد نهاد کتابخانه‌ها به سرکارعالی، پاسخی سزاوار شأن مردم شریف آن مرز و بوم بیابد؛ بفضله و کرمه.
  مهدی رمضانی
  دبیرکل
  گفتنی است، معصومه حسنی‌خونسار، متولد ۱۳۵۶، دانش‌آموخته کارشناسی ارشد کتابداری است و تا پیش از این سرپرستی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان را برعهده داشت و مدیرکلی کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه از جمله سوابق وی است.

  46

 • سردار رستگارپناه: عملیات «وعده صادق» قدرت بازدارندگی ایران را نشان داد

  سردار رستگارپناه: عملیات «وعده صادق» قدرت بازدارندگی ایران را نشان داد

  رئیس مرکز مطالعات اطلاعات و امنیت دانشگاه امام حسین(ع) گفت: عملیات «وعده صادق» نشان‌دهنده قدرت بازدارندگی ایران در منطقه بود و ظرفیت‌های نظامی جمهوی اسلامی ایران را به معرض نمایش گذاشت.

  سردار حسن رستگارپناه، رئیس مرکز مطالعات اطلاعات و امنیت دانشگاه امام حسین(ع) در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، درباره عملیات «وعده صادق» که در پی آن صدها پهپاد و موشک‌های کروز کشورمان مواضع رژیم صهیونیستی را در اراضی اشغالی مورد اصابت قرار داد، اظهار کرد: به اذن الهی عملیات وعده صادق که توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام شد در اصل قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران را در مقابله با تهدیدات دشمن افزایش داد.

  وی افزود: پیش از عملیات وعده صادق، دشمن صهیونیستی و حامیان او اطلاعات اندکی از قدرت و ظرفیت‌های نظامی کشورمان در اختیار داشتند و فکر نمی‌کردند قدرت برنامه‌ریزی، طرح‌ریزی و دقت عمل در اجرای عملیات در این حد باشد؛ در حالی‌که بنا به گفته فرمانده کل سپاه این عملیات در وسعت محدود برگزار شد و لذا قطعاً ظرفیت نظامی جمهوری اسلامی ده‌ها برابر و بلکه بیشتر از اینهاست.

  رئیس مرکز مطالعات اطلاعات و امنیت دانشگاه امام حسین(ع) ادامه داد: ظرفیت نظامی جمهوری اسلامی ایران با تدبیر و نیاز و حکمت جمهوری اسلامی دنبال خواهد شد و نشان دادیم ظرفیت این نظام در چه سطح قرار دارد. دشمنان اسلام از اسرائیل و آمریکا گرفته تا انگلستان و فرانسه باید در برآوردهای قبلی‌شان نسبت به ایران تجدیدنظر کنند و بدانند با ایران اسلامی نمی‌توانند از طریق زور و قلدری و وحشی‌گری سخن بگویند.

  سردار رستگارپناه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از منطق و عقلانیت به مراتب بالاتر از غرب برخوردار است، گفت: توانایی نظامی ایران هیچگاه در راستای تهدید کشورهای منطقه و کشورگشایی به کار گرفته نشده و صرفاً فقط به منظور حفظ امنیت، منافع ملی و دفع تهدیدات مورد استفاده قرار گرفته است.

  وی بیان کرد: از سوی دیگر ملت ایران بزرگترین ظرفیت و پشتوانه جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود. با کمی توجه و بررسی می‌توان پی برد با انجام عملیات وعده صادق ملت‌های مسلمان عراق در سوریه، عراق، فلسطین و یمن به جشن و پایکوبی برخواستند و ابراز خشنودی کردند و از اینکه جمهوری اسلامی ایران مستقیم پاسخ زیاده‌‌خواهی‌های رژیم صهیونیستی را داده احساس غرور می‌کردند.

  رئیس مرکز مطالعات اطلاعات و امنیت دانشگاه امام حسین(ع) ادامه داد: رژیم صهیونیستی با وجود اینکه ظرفیت چندلایه‌ای را برای دفاع هوایی در اختیار داشت و حمایت آمریکا و انگلیس و فرانسه را تجربه می‌کرد اما موشک‌ها و پهپادهای ما به اراضی اشغالی رسیدند و عملیات را به اتمام رساندند و به اذن الهی از موانع عبور کردند.

  سردار رستگارپناه با اشاره به ظرفیت‌های محور مقاومت در منطقه گفت: ظرفیتی که یمن در محور مقاومت به وجود آورده واقعاً جای تقدیر و شکرگزاری دارد. مقاومت یمن در این مدت بیش از 60 شناور اسرائیلی و آمریکا و هر کشوری که به مقصد اراضی اشغالی شناور اعزام می‌کرد را توقیف یا مورد اصابت موشک قرار داد. یمن ظرفیت خوبی را به وجود آورد و با عملیات وعده صادق این ظرفیت دوچندان خواهد شد.

  وی تأکید کرد: امروز این خودباوری در میان ملت‌های مسلمان به خصوص محور مقاومت به وجود آمده که می‌توان رژیم صهیونیستی را به سرازیری سقوط و فروپاشی کشاند. حزب‌الله و حماس و مقاومت عراق از دیگر ظرفیت‌هایی هستند که به توان محور مقاومت افزوده‌اند.

 • اجتماع «وعده صادق» در سمنان و سرخه برگزار می‌شود

  اخبار استانی/سمنان رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان سمنان از اجتماع «وعده صادق» عصر امروز در معراج شهدای سمنان خبر داد.

  حجت‌الاسلام والمسلمین عباس خرمیان در گفت‌وگو با خبرنگار اخبار استانی اظهار کرد: این اجتماع و جشن بزرگ امروز ساعت ۱۷ در میدان سعدی، معراج شهدای شهر سمنان برگزار می‌شود.

  وی با بیان اینکه اجتماع مردم غیور استان به شکرانه پاسخ مقتدرانه جمهوری اسلامی ایران به رژیم اشغالگر قدس برگزار خواهد شد از مردم سمنان خواست با حضور در این جشن، حمایت قاطع خود را از اقدام مقتدرانه نیروهای مسلح کشور نشان دهند.

  وی افزود: این اجتماع در حمایت از انتقام مقتدرانه موشکی و پهبادی نیروهای مسلح و سپاه پاسدران انقلاب اسلامی و تنبیه رژیم کودک‌کش صهیونیستی برگزار خواهد شد.

  خرمیان با بیان اینکه جشن وعده صادق علاوه بر سمنان در برخی شهرهای دیگر استان برگزار خواهد شد، ادامه داد: جشن و خروش مردم غیرتمند شهرستان سرخه با هدف حمایت از تنبیه رژیم صهیونیستی در حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز (۲۶ فروردین) بعد از نماز مغرب و عشا در حسینیه شهدای شهر سرخه برگزار خواهد شد.

  رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان یادآوری کرد: برپایی این اجتماع و جشن در برخی شهرستان‌های دیگر استان نیز برگزار می‌شود.

  وی پاسخ به تجاوز صهیونیست‌ها را حق کشورمان دانست و با تمجید از پاسخ به‌موقع و کوبنده ایران به رژیم صهیونیستی، گفت: جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یکی از قدرت‌های منطقه و جهان هیچ‌گونه تجاوزی را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت.

  وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره از مظلومان و بخصوص فلسطینی‌ها حمایت می‌کند، اظهار کرد: رژیم پوشالی صهیونیستی در غزه مرتکب جنایت و نسل‌کشی شده است و همه آزادی‌خواهان وظیفه دارند از این ملت مظلوم حمایت کنند.

  رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان با اشاره به جنایت‌های متعدد صهیونیست‌ها در فلسطین و غزه، افزود: امروز همه ملت‌های آزاده، چهره خبیث و جنایتکار رژیم صهیونیستی را شناخته و بسیاری از مردم آزاده از آن اعلام انزجار کرده‌اند.

  انتهای پیام

 • ناپایداری های جوی در اصفهان ادامه دارد/ احتمال بارش بارف در ارتفاعات

  به گزارش اخبار استانی از اصفهان، با توجه به ورود سامانه جدید به هواشناسی اصفهان، انتظار بارش باران، رعد و برق، وزش باد شدید، احتمال تگرگ و در ارتفاعات احتمال بارش برف وجود دارد.

  این سامانه مناطق غربی و جنوبی و مرکزی استان اصفهان، بویین و میان دشت، سمیرم، چادگان، خوانسار، فریدن (داران)، دهاقان، دهق، برخوار (دولت آباد)، شهرضا، فریدونشهر، کبوتر آباد، لنجان (زرین شهر)، مبارکه، اصفهان، نجف آباد، ورزنه، کوهپایه را در بر می گیرد.

  احتمال آبگرفتگی معابر و تگرگ

  در این راستا احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال تگرگ، وزش باد نسبتا شدید، لغزندگی و کاهش دید بویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال خسارت به نهال و درختان آسیب پذیر در کشور وجود دارد.

  بیشترین بارندگی استان در ۲۴ ساعت گذشته در خور و بیابانک با ۱.۳ ، نطنز ۰.۶ ، نجف‌آباد و زرین‌شهر هر کدام با ۰.۲ و انارک ۰.۱ میلی‌متر ثبت و گزارش شد.

  خور و بیابانک با ۲۴ درجه سانتی‌گراد و بویین میاندشت با دمای یک درجه زیر صفر گرم‌ترین و سردترین نقاط استان در شبانه روز گذشته بودند.

  دمای کلانشهر اصفهان در گرم‌ترین ساعت شبانه روز گذشته به ۲۲ و در خنک‌ترین ساعت به ۹ درجه سانتی‌گراد رسید.

 • ثبت‌نام اینترنتی کارگاه‌های کانون پرورش فکری تمدید شد

  ثبت‌نام اینترنتی کارگاه‌های کانون پرورش فکری تمدید شد

  ثبت‌نام اینترنتی کارگاه‌های برخط ملی و استانی فصل بهار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سراسر کشور تا ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ادامه دارد.

  به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، کارگاه‌های فرهنگی، هنری، ادبی و علمیِ حضوری و غیرحضوری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در دو سطح ملی و استانی در بازه زمانی اول اردیبهشت تا ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ برگزار می‌شود.

  بر همین اساس نقاشی، خوش‌نویسی تحریری، نوشتن خلاق، عروسک‌سازی، آزمایش‌های علمی در خانه، انیمیشن، نمایش عروسکی، پاپیه ماشه، نجوم، زیست‌شناسی، بازی و سرگرمی، قصه‌گویی، شبه قالی، تصویرسازی، کاردستی، سفال، کلاژ، اریگامی، نقالی و… از جمله کارگاه‌های برخط (آنلاین) فصل بهار است که در دو سطح مقدماتی و تکمیلی برگزار می‌شود.

  علاقه‌مندان با شرط دارا بودن سن ۴ سال به بالا برای ثبت‌نام در دوره‌های مجازی تا ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ فرصت دارند به پایگاه مجازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نشانی https://kpf.ir مراجعه کنند.

  در عین حال برای ثبت‌نام اولیه در دوره‌های حضوری نیز علاقه‌مندان نخست باید به سایت کانون به نشانی https://kpf.ir مراجعه و در یکی از مراکز نزدیک محل سکونت خود ثبت‌نام کنند سپس با تماس یا مراجعه حضوری به آن مرکز در جریان برنامه کارگاه‌های آن قرار بگیرند.

 • تا عمر دارم اشک‌های رضا را فراموش نمی‌کنم/ نواب خیلی به پسرم توجه داشت

  اخبار استانی/خوزستان پدر رضا دهدار درباره ناکامی پسرش در جام جهانی تایلند و نرسیدن به سهمیه المپیک، گفت: باتوجه به انگیزه و تلاشی که رضا برای رسیدن به المپیک داشت، ناکامی او برایم هنوز هم غیرقابل باور است و این موضوع تلخ‌ترین روز، ۵۷ سال زندگی ام بود و فکر نمی کنم دیگر تلخ تر از این هم باشد.

  مسابقات وزنه‌برداری جام جهانی تایلند در دسته ۱۰۲ کیلوگرم بیستم فروردین ماه در پوکت تایلند برگزار شد و رضا دهدار وزنه‌بردار خوزستانی تیم‌ملی برای کسب سهمیه المپیک به روی تخته رفت. او که از نظر روحیه و بدنی در بهترین شرایط ممکن بود، در آخرین حرکت یک ضرب خود، وزنه ۱۷۹ کیلوگرم را که پیش از این اصلا در تمرینات به ثبت نرسانده بود، بالای سر برد. وزنه‌ای که همه را برای ثبت رکورد لازم در دوضرب و کسب سومین سهمیه ایران در المپیک پاریس امیدوار کرد. اما برخلاف انتظارات، دهدار در دو ضرب فقط توانست در حرکت اول، وزنه ۲۰۸ کیلوگرم را بالای سر ببرد و در حرکت دوم و سوم در مهار وزنه ۲۱۴ کیلوگرم ناکام ماند و در نهایت او نتوانست به سهمیه المپیک دست پیدا کند.

  پدر دهدار: تا عمر دارم اشک‌های رضا را فراموش نمی‌کنم/نواب خیلی به پسرم توجه داشت

  در ادامه گفت و گوی اخبار استانی را با محسن دهدار پدر رضا دهدار و از پیشکسوتان وزنه برداری خوزستان می‌خوانید.

  *به نظر شما چرا رضا دهدار نتوانست وزنه ۲۱۴ کیلوگرمی را بالای سر ببرد، در حالی که به اذعان همه او در جام جهانی تایلند از نظر بدنی و روحی در بهترین شرایط ممکن بود.

  من آن لحظه آنقدر استرس داشتم که متوجه هیچ چیزی نشدم و وقتی در شرایط بهتری قرار گرفتم و فیلم وزنه زدن رضا را مجددا دیدم، متوجه شدم اشتباه بزرگ پسرم که در تمام عمر وزنه‌برداری اش چنین حرکتی را انجام نداده بود، این بود که وقتی پشت وزنه ۲۱۴ کیلوگرمی قرار گرفت، هنگامی که وزنه را پوش کرد در آخرین لحظه پای راست خود را جمع کرد و همین باعث برهم خوردن تعادل او شد و نتوانست وزنه را به ثبت برساند.

  *اگر او می توانست وزنه ۲۱۴ کیلوگرمی را بالای سر ببرد، امکان ثبت وزنه های بیشتر نیز وجود داشت؟

  هیچ زمانی بدن رضا به اندازه جام جهانی تایلند آماده نبود و در ایده آل ترین حالت ممکن بود. او در یک ضرب وزنه ارزشمند ۱۷۹ کیلوگرم را ثبت کرد که پیش از آن در هیچ مسابقه رسمی به ثبت نرسانده بود ولی در تایلند علی رغم استرس موجود از فضای رقابت، با ثبت این وزنه شاهکار کرد. رضا اگر ۲۱۴ کیلوگرم را ثبت می کرد، مطمئنم وزنه ۲۲۰ یا هر وزنه بیشتر دیگری را هم می‌توانست بالای سر ببرد چون بدنش فوق العاده بود و در این سال ها خیلی تلاش کرده بود. به هر حال به نظر می رسد همه چیز دست به دست هم داده بود که در چنین مقطع زمانی رضا این شکست را متحمل شود. البته نمی دانم شاید نیاز بود در چنین برهه‌ای این شکست را متحمل شود.

  برخی معتقدند کادر فنی تیم‌ملی در اولین حرکت دوضرب، وزنه مناسبی برای رضا دهدار انتخاب نکرد و این عامل در موفق نبودن او تاثیر داشت. نظر شما در این خصوص چیست؟

  من تا حدی اعتقادی به این حرف ندارم. البته کادرفنی می توانست از ۲۱۰ یا ۲۱۲ کیلوگرم شروع کند اما باتوجه به استرسی که سرمربی تیم ملی نیز در پشت صحنه داشته‌اند، قطعا با انتخاب وزنه ۲۰۸ کیلوگرم خواسته‌اند رضا در جدول بماند و در ادامه رضا برای بالا بردن وزنه های بهتر، فرصت بیشتری داشته باشد. بازهم معتقدم که رضا خودش تعادلش در جمع کردن پای راستش برهم خورد و نمی شود در این موضوع کسی را مقصر دانست، ضمن این نواب نصیر شلال در این مدت بسیار به رضا توجه داشت و او در اردوی تیم‌ملی با آرامش کار کرد.

  *در روز مسابقه فضای خانه شما به چه صورت بود، به ویژه بعد از این که فرزند شما نتوانست سهمیه را به دست بیاورد؟

  من در خانه مسابقه رضا را تماشا می کردم اما همسرم نتواست در خانه بماند و بیرون رفت. زمانی که رضا در یک ضرب ۱۷۹ کیلوگرم را بالای سر برد با او تماس گرفتم و خبر خوش را به او دادم که از خوشحالی خیلی گریه کردم اما بعد از ناکامی در حرکت دوضرب نتوانستم با همسرم تماس بگیرم و وقتی به او گفته شد رضا المپیک را از دست داد، شرایط سختی پیدا کرد اما دائما هم به من دل داری می داد. فکر می کنم تلخ ترین روز، ۵۷ سال زندگی ام بود و فکر نمی کنم دیگر تلخ تر از این هم باشد، چون فقط المپیک را برای رضا متصور بودم. پدر و مادرم  فوت شده اند اما حالتی که در روز مسابقه اخیر رضا پیدا کردم، در آن روزها نیز تجربه نکرده بودم.

  پدر دهدار: تا عمر دارم اشک‌های رضا را فراموش نمی‌کنم/نواب خیلی به پسرم توجه داشت

  *اصلا فکر می کردید که رضا نتواند المپیکی شود؟

  خیر، با توجه به انگیزه و تلاشی که رضا برای رسیدن به المپیک داشت، ناکامی او برایم هنوز هم غیرقابل باور است. یک ساعت بعد از مسابقه اش که با او صحبت کردم، دائما به من می گفت «پدر من را ببخش». شنیدن جملاتی که بیشتر من را متاثر کرد چون رضا کم نگذاشت و با تعصب وزنه زد و من فقط برای خودش و این همه تلاشش ناراحت بودم. فیلمی از گریه های او منتشر شد که واقعا من را تحت تاثیر قرار داد و تا عمر دارم هیچ وقت اشک های رضا را فراموش نمی کنم. واقعا حق رضا این نبود.

  *آقای دهدار در حال حاضر پرافتخارترین وزنه‌بردار خوزستانی از نظر کسب چندین مدال طلا و نقره جهانی است. مطمئنا این مدال‌ها در شرایط سختی حاصل شده‌اند.

  من با رضا زندگی کرده ام و می دانم پسرم برای این که به این مدال‌ها و در نهایت به المپیک برسد چه سختی هایی کشیده است. او برای ریکاوری بعد از تمرین زمانی که در رامهرمز تمرین می‌کند بود در بشکه ۲۰۰ لیتری آب یخ تا گردن فرو می رفت در حالی که من ۳۰ ثانیه هم نمی توانستم دستم را به درون این بشکه ببرم اما رضا تا گردن برای ۱۰ دقیقه در این بشکه آب یخ فرو می رفت. او خیلی زجر کشید اما وقتی بعد از ناکامی در کسب سهمیه  با رضا صحبت کردم، به او گفتم تاکنون در خوزستان وزنه برداری نداشته ایم که طلای جهان را کسب کرده باشد و تو کارنامه پرافتخاری به واسه چندین مدال طلا، نقره و برنز در مسابقات جهانی داری، مدال هایی که قابل چشم پوشی نیستند و تو در واقع دین خود را به ورزش خوزستان ادا کرده‌ای. خوزستان زمانی مهد وزنه برداری ایران بود و در خوزستان تیم الف و ب داشتیم و در زمان ریاست آقای مهمدی در هیات وزنه برداری استان شرایط وزنه برداری استان به صورتی بود که وزنه بردار به استان های دیگر قرض می دادیم. حتی یادم هست در سال ۶۳ وقتی به همراه تیم خوزستان به شهر میزبان رسیدیم، همه می گفتند تیم خوزستان آمد؛ منظورم این است در آن برهه که خوزستان مهد وزنه برداری ایران بود، هیچ وزنه برداری خوزستانی نتوانست مدال های رضا را کسب کند. آن هم در حالی که رضا در این سال ها هیچ وقت در شرایط استاندار از نظر زیرساختی در رامهرمز تمرین نکرده است.

  *با توجه به ناکامی رضا دهدار در رسیدن به المپیک، آینده او در وزنه‌برداری به چه صورت خواهد بود؟

  نرسیدن رضا به المپیک نمی‌تواند پایان کارش در وزنه‌برداری باشد. قرار است طی روزهای آینده به همراه مربی اش در رامهرمز مفصل با او صحبت کنیم و البته همه چیز به تصمیم خود رضا بستگی دارد. البته ما انگیزه لازم را به او خواهیم داد تا مصمم به کار خود در این رشته ادامه دهد.

  انتهای پیام

 • مهار حریق منزل مسکونی در شوش

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری اخبار استانی؛ سیدمحمد موسوی اظهار کرد: راس ساعت ۱۲:۳۵ دقیقه امروز جمعه ۲۴ فروردین ماه ۱۴٠۳ وقوع حریق گسترده در یک ساختمان مسکونی واقع در ابراهیم آباد خیابان امام علی شوش از طریق سامانه ۱۲۵ اطلاع داده شد.

  وی افزود: بلافاصله ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شوش، آتش‌نشانان خود را از ایستگاه‌های شماره ۲،را به محل مورد نظر اعزام کردند

  موسوی ادامه داد: با حضور آتش نشانان این حریق که درقسمت حال پذیرایی یک منزل مسکونی در طبقه اول آپارتمان ۲طبقه رخ داده بود، به سرعت مهار واز سرایت آتش به سایر واحدها ومنازل اطراف جلوگیری بعمل آمد.

  رئیس آتش نشانی شوش در پایان بااشاره به اینکه خوشبختانه در این حریق به هیچ یک از ساکنین منزل مسکونی آسیبی نرسید گفت؛علت حریق از سوی کارشناسان در حال بررسی می باشد.

  خبرنگار؛یوسف منصوری

  ۴۶

دکمه بازگشت به بالا