عمومیکسب و کار استانها

چه تفاوتی بین حلقه ازدواج و حلقه نامزدی وجود دارد؟

تفاوت حلقه ازدواج با حلقه نامزدی

تفاوت حلقه ازدواج با حلقه نامزدی چیست؟ این سوالی است که زوجین جوان هنگام خرید طلا حقانی با آن مواجه میشوند و از نطر بسیاری از مردم این دو تفاوتی با هم ندارند. آنچه امروزه به عنوان حلقه های ست شناخته شده اند از قرن ۱۵ و ۱۶ رواج یافتند، که زوجین تلاش میکنند تا با حک کردن نام، تاریخ ازدواج و … برای خود یادبودی ماندگار و خاص را برای خود داشته باشند.

در تمامی دنیا بعد از اینکه طرفین همسر موردنظر خود را انتخاب کردند ابتدا اقدام به خرید حلقه نامزدی می کنند که به حلقه نشان نیز در بعضی جوامع شناخته می شود و پس از آن حلقه های ازدواج خریداری می شود. تاریخ نشان می دهد که رسم رد و بدل کردن حلقه از قرن دوم قبل از میلاد بعنوان نمادی از عشق و ازدواج وجود داشته است.

تفاوت حلقه با انگشتر

قصد داریم در اینجا برای همیشه این مساله را حل کنیم که برخلاف تصور بیشتر  مردم انگشتر و حلقه یکی نیستند بلکه این دو کاملا با یکدیگر تفاوت دارند و به هیچ عنوان شبیه به هم نمی باشند.

  • حلقه ها غالبا ظریف تر و ساده تر از انگشترها هستند.
  • اندازه حلقه ها نسبت به انگشترها کوچکتر است.
  • حلقه ها غالبا از یک رینگ ساده تشکیل شده اند و از طراحی های ساده و منحصر به فردی ساخته شده اند، امکان دارد در ساخت حلقه ها هیچ نگینی به کار نرفته باشد و یا به صورت تک نگین باشد و یا از یک ردیف نگین ریز استفاده شده باشد. انگشترها هم معمولا پر زرق و برق تر و دارای نگین های بزرگ و درشت هستند.

تفاوت حلقه ازدواج با حلقه نامزدی

برخی از زوجین در زمان انتخاب و خرید حلقه های خود بقدری دچار هیجان می شوند که ممکن است متوجه تفاوت بین حلقه نامزدی و ازدواج خود نشوند، و این در حالی است که حلقه ها با یکدیگر کاملا متفاوت هستند و این تفاوت تنها در چگونگی آنها نیست بلکه در شکل ظاهری آنها نیز میباشد.

  • حلقه نامزدی یا حلقه نشان توسط خانواده داماد برای مراسم عقد یا نامزدی خریداری می‌شود و مدل و شکل انگشتر نامزدی با توجه به سلیقه آن‌ها می باشد، اما حلقه ازدواج هدیه زوجین به همدیگر در روز عروسی است که با نظر و سلیقه یکدیگر انتخاب و خریداری میکنند.
  • تفاوت دیگر در شکل ظاهری حلقه ها است که غالبا حلقه های نامزدی زرق و برق زیادی دارند و دارای یک نگین یا جواهر کوچک هستند اما حلقه های ازدواج معمولا ساده تر و یک شکل انتخاب و تهیه می گردند، که البته این یک امر سلیقه ای و شخصی می باشد.
  • حلقه نامزدی از زمان خواستگاری تا روز ازدواج در دست چپ قرار میگیرد و پس از آن به دست راست انتقال می یابد و یا در صورت تمایل تنها برای مراسمی خاص مورد استفاده قرار می گیرد، اما حلقه ازدواج غالبا از روز ازدواج بطور دائم در انگشت چهارم دست چپ قرار میگیرد.
  • و اما مهمترین و اصلی ترین تفاوت حلقه نامزدی با حلقه ازدواج، تفاوت ماهیتی و ارزش معنوی آنها است که حلقه ازدواج نشان دهنده پیوند همیشگی عروس و داماد و نشانه عشق و وفاداری آنها به یکدیگر می باشد و بهمین دلیل به طور دائم بر دستان آنها باقی می‌ماند.

پلاتین و طلا از جمله فلزات زیبایی هستند که دارای عمری طولانی تر نسبت به دیگر فلزات می باشند اما مهمترین نکته ای که در اینجا وجود دارد زیبا ماندن حلقه است. پلاتین با آنکه در سراسر جهان به عنوان فلزی بسیار با ارزش شناخته می شود و نسبت به تمام فلزات پیدا شده کمترین واکنش‌پذیری را دارد اما قیمت بسیار بالای آن امکان انتخاب و خرید آنرا کمی مشکل میسازد.

طلا به دلیل زیبایی، درخشش و واکنش‌پذیری کمی که دارا می باشد، از گذشته دور تا به امروز متداول ترین فلز موجود در صنعت جواهرسازی است؛ و از آنجا که ماندگاری و دوام حلقه ها بسیار دارای اهمیت می باشد بنابراین بهترین فلز برای انتخاب  جهت تهیه حلقه، طلا میباشد زیرا نسبت به پلاتین نیز قیمت مناسبتری دارد.

انتخاب طرح و مدل و رنگ حلقه ها نیز امری کاملا شخصی و سلیقه ای است که باید با اتفاق نظر زوجین انجام شود اما در این میان آنچه در هنگام خرید حلقه باید به آن بسیار دقت و توجه کنید، انتخاب مدل و سبک حلقه ای است که دقیقا مورد علاقه همسر آینده شما است، زیرا حلقه ها قرار است نوعی هدیه و یادگار تعهد شما به یکدیگر باشد.

چند نکته برای انتخاب و نگهداری حلقه

در حالت کلی حلقه ازدواج دایره‌ای شکل است که با تبعیت کردن از روان‌شناسی فرم دایره، بر این موضوع تاکید می‌شود که عروس و داماد عشق و علاقه بی‌انتهای و ابدی نسبت به یکدیگر دارند. اما بهتر است سعی کنید که با در نظر گرفتن بودجه خود، خرید کنید. ما به شما توصیه می‌کنیم که از نگین‌های اصل استفاده کنید و اگر انگشتر شما نگین‌دار است دقت کنید که نگین‌ها به‌خوبی بر روی انگشتر سوار شده باشند تا بعد از مدتی از انگشتر جدا نشوند.

نکته بعد اینکه احتمال دارد شما بعد از ازدواج کردن افزایش وزن داشته باشید. توصیه ما این است که حلقه خود را به‌اندازه نیم سایز بزرگ‌تر انتخاب کنید تا در صورت افزایش وزن احتمالی، با مشکلی مواجه نشوید. فراموش نکنید که رنگ پوست شما نیز در زیبایی و جلوه حلقه انتخابی تأثیر فراوانی دارد. اگر رنگ پوست شما تیره است از طلای زرد و اگر یخی و سفید است از طلای سفید استفاده کنید. ضمن اینکه اگر انگشتان شما کشیده و باریک هستند سعی کنید انتخاب شما حلقه‌های پرنگین و درشت نباشد چرا که بر روی دست شما ظاهر خوشایندی نخواهند داشت.

حلقه ازدواج و نامزدی، تفاوت ها و شباهت ها

حلقه ازدواج با حلقه ی نامزدی چه تفاوتی دارد؟ بعد از ازدواج هم میتوانم از حلقه نامزدی ام استفاده کنم؟ حتما باید حلقه نامزدی با حلقه ازدواج من ست باشد؟ میتوانم همزمان از انگشتر نامزدی و حلقه ازدواجم استفاده کنم؟ اینها سوالاتی هستند که نزدیک ازدواج هر کدام از ما برایمان پیش می آید. سوال هایی که به خاطر رسم و رسومات مختلف و اهمیت بالای انتخاب حلقه ازدواج، در ذهن ما شکل میگیرد.

فرهنگ های مختلف جواب های متفاوتی برای این سوال ها دارند، ولی کلیت همه ی آنها مشترک است. همیشه هم یادتان باشد که این قوانین حتما نباید اجرا بشوند و خیلی از آنها برمیگردد به سلیقه و علاقه ی شما، ولی دانستن آنها خالی از لطف نیست. دانستن تفاوت بین حلقه نامزدی و حلقه ازدواج به شما کمک می کند تا بتوانید بهترین انتخاب را از بین مدل های یا هر گالری جواهر دیگری داشته باشید. برای همین من در این مقاله جواب این سوال ها را برایتان جمع آوری کرده ام تا با دانستن آنها بتوانید تصمیم درستی در انتخاب حلقه ازدواج بگیرید.

تفاوت حلقه ازدواج و حلقه نامزدی

حلقه نامزدی و حلقه ازدواج به طور کلی برای نشان دادن علاقه و تعهد بین زن و مرد هدیه داده میشود. اما با اینکه کانسپت مفهومی هر دو یکی است، تفاوتهای کوچکی در معنا و تفاوتهای بزرگتری در ظاهر با یکدیگر دارند که در ادامه هر یک از آنها را بررسی خواهیم کرد.

حلقه نامزدی معمولا یک حلقه پر زرق و برق است که در هنگام تقاضای ازدواج مرد از عشق زندگیاش، به او داده میشود. این حلقه به عنوان نمادی شناخته میشود که شما و عشقتان با یکدیگر نامزد شده اید اما هنوز ازدواج نکرده اید.
در رسم و رسومات ایرانی خودمان، حلقه نامزدی در زمان بله برون از طرف خانواده ی داماد به عروس خانم هدیه داده میشود.

به طور عمومی و سنتی، حلقه نامزدی فقط مخصوص زنان است و حلقه نامزدی مردانه نداریم، اما مردانی هستند که به دلخواه از حلقه نامزدی استفاده میکنند. حلقه نامزدی بر حسب فرهنگی که در آن زندگی می کنید، در دست راست یا چپ قرار می گیرد. در ایران معمولا دست چپ و همان انگشت حلقه را برای حلقه نامزدی هم استفاده میکنند.

اما حلقه ازدواج در شب عقد یا ازدواج بین زن و مرد رد و بدل میشود و قرار است تا پایان عمر به عنوان نمادی از عشق و تعهد بین آنها، در دستانشان باشد. معمولا در شب عروسی حلقه ازدواج جایگزین حلقه ی نامزدی میشود، اما خیلی ها هستند که از هر دوی آنها به طور همزمان استفاده می کنند که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.

اما به نظر شما چرا حلقه ازدواج ساده و حلقه نامزدی پر زرق و برق است؟ آیا می توان همزمان از انگشتر نامزدی و حلقه ازدواج استفاده کرد؟

بله می توان. این موضوع هیچ محدودیتی ندارد و همه چی به سلیقه ی شما بر می گردد. حتی خیلی از عروس خانم ها از همان ابتدا حلقه ازدواج و نامزدی خودشان را از جواهر فروشی مشهد به صورت ست انتخاب می کنند تا بتوانند بعدا همزمان از آنها استفاده کنند. اصطلاحا به این مدل، حلقه و پشت حلقه می گویند.

دکمه بازگشت به بالا