آفتابگیر مجازی، راهکاری برای رانندگی در نور شدید خورشید

روکش صندلی چرم یکی از لوکس ترین و زیباترین لوازم جانبی برای خودرو است؛ اما روکش های چرم مصنوعی درعین لوکس بودن مانند سایر روکش ها مزایا و معایبی نیز دارند که باید پیش از نصب روکش از آن ها آگاه باشید. گرم شدن صندلی های چرمی یکی از مشکلات شایع برای کسانی است که از این روکش برای خودرو خود استفاده می کنند.

آیا چرم در آفتاب گرم می شود؟

قطعاً بله. یکی از واکنش هایی که جنس چرم طبیعی و مصنوعی (صنعتی) نسبت به نور آفتاب نشان می دهد، جذب گرما و داغ شدن است. جنس چرم تمایل زیادی به جذب و حفظ گرما دارد و هنگامی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرد، به خصوص در هوای گرم، سطوح چرمی می توانند بسیار داغ شوند.

میزان گرم شدن صندلی های چرمی به عواملی مانند شدت نور خورشید، دمای محیط و رنگ چرم بستگی دارد. چرم تیره نسبت به چرم رنگ روشن، بیشتر نور خورشید و گرما را جذب می کند. حتی اگر در معرض نور مستقیم خورشید نباشد و فقط دمای محیط بالا باشد، صندلی های چرمی ماشین گرم می شوند؛ چراکه این خاصیت چرم است.

آیا صندلی های چرمی باعث تعریق می شوند؟

یکی از معایبی که صندلی های چرمی دارند، گرم شدن در فصل تابستان و سردی زیاد در فصل زمستان است. در فصل تابستان که روی این صندلی ها بنشینید، خیلی سریع کمر و پشت شما شروع به عرق کردن می کند و این موضوع کلافه تان خواهد کرد؛ اما باید چه کرد؟

راه های پیشگیری از گرم شدن صندلی های چرمی

چرم یک ماده طبیعی است که به خوبی جریان هوا را در خود منتقل نمی کند و تمایل به جذب گرما دارد. البته کیفیت و نوع چرم استفاده شده در صندلی ماشین می تواند متفاوت باشد. چرم های باکیفیت تر ممکن است تهویه بهتری داشته باشند و کمتر در معرض عرق کردن باشند؛ اما برای جلوگیری از این معضل، نکات ساده ای وجود دارد که با رعایت کردن آن ها می توانید تا حدودی آن را حل کنید.

پارک در سایه

متاسفانه، همیشه نمی توانید مکانی سایه دار برای پارک ماشین خود پیدا کنید؛ اما اگر می توانید، حتماً باید این کار را انجام دهید! این یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از داغ شدن صندلی چرم است. تابش نور مستقیم خورشید بر روی هر یک از سطوح داخلی خودرو، یکی از عوامل اصلی افزایش دما در خودروی شما است.

پنجره های خودرو را کمی باز نگه دارید

بازگذاشتن پنجره های خودرو باعث تهویه هوای درون ماشین می شود. هنگامی که خودرو زیر نور پارک شده است، علاوه بر گرم شدن صندلی های چرمی، این گرما به داخل ماشین بازتاب می شود و به محض ورود شما به ماشین حجم زیادی از هوای گرم به صورت و بدنتان برخورد خواهد کرد؛ اما اگر فقط کمی از شیشه ها را باز بگذارید این گرمای بازتاب شده، خارج می شود و دمای کمتری درون ماشین محبوس می ماند.

کولر را روشن کنید

شاید این جمله بدیهی به نظر برسد؛ اما به محض وارد شدن در ماشین باید کولر را در بالاترین درجه قرار دهید و بلافاصله شیشه ها را پایین بکشید. با این کار شما هوای داغ حبس شده درون ماشین را با قدرت هرچه تمام تر به بیرون می فرستید.

پس از گذشت 30 ثانیه، زمانی که دمای ماشین پایین تر آمد و حس مطلوبی پیدا کردید، شیشه های ماشین را ببندید و درجه کولر را تنظیم کنید. این راهکار از گرم شدن صندلی های چرمی جلوگیری نمی کند؛ اما به خنک شدن هرچه سریع تر هوای داخل ماشین کمک خواهد کرد.

روکش خودرو را فراموش نکنید

اگر برای مدت زمان طولانی ماشین شما در حیاط یا فضایی بدون سرپوش قرار است پارک شود، حتماً از روکش روی خودرو و آفتابگیر شیشه بغل استفاده کنید.  چراکه پس از گذشت حداقل 2 ساعت، فضای داخل ماشین به شدت گرم و غیرقابل تحمل خواهد شد و اگر پس از چندین ساعت به ماشین برگردید ممکن است حتی از شدت داغی صندلی، نتوانید روی آن بنشینید.

از پوشش داشبورد استفاده کنید

داشبورد فضای بزرگی است که با تابیدن نور خورشید، ابتدا به داشبورد می تابد و بعداز آن منعکس می شود. اگر بتوانید برای داشبوردتان روکش تهیه کنید و یا محافظی از داخل، جلوی شیشه ها قرار دهید تا تابش نور خورشید به داشبود را به حداقل برساند، بسیار موثر خواهد بود؛ چراکه با کم شدن گرمای داخل، صندلی های چرمی نیز کمتر گرم می شوند.

برای پیشگیری از گرم شدن صندلی های چرمی، آن ها را بپوشانید

شاید برایتان جالب باشد، اگر بگوییم یکی از راهکارهای ساده اما بسیار موثر، انداختن یک پتو یا پارچه ضخیم روی صندلی ها است. زمانی که می خواهید ماشین را ترک کنید، پتو را روی صندلی های جلو بکشید و بعد که بازگشتید آن را بردارید. خواهید دید که چقدر دمای داخل ماشین کاهش یافته و گرمای خورشید به پتو سرایت کرده و مقدار کمی از آن جذب روکش های چرمی شده است.

Virtual sun visor, a solution for driving in strong sunlight

چه رنگ چرمی انتخاب کنیم؟

به این نکته باید دقت داشته باشید که رنگ های روشن تر نور کمتری را به خود جذب می کنند. رنگ هایی مانند سفید، بژ، زرد، خاکستری و رنگ های خنثی انتخابی عالی برای کاهش جذب گرما هستند. استفاده از چرم دو رنگ، با رنگ روشن تر برای صندلی ها و رنگ تیره تر برای نواحی اطراف، می تواند تضاد بصری جذاب تری ایجاد کند و درعین حال سطح صندلی را خنک تر نگه دارد.

حتی استفاده از چرم های سوراخ دار این امکان را می دهد که هوا به گردش در بیاید و صندلی ها خنک تر بمانند.

نکات مهم در نصب برچسب

  • نصب شیشه دودی ابزارهای پیچیده ای ندارد و بصورت سیار نیز قابل انجام است، اما از چیزی که بنظر می رسد کمی مشکل تر است، و بدون تجربه و دقت نتیجه جالب نخواهد شد.
  •  برچسب های یو وی (UV) مانع از عبور نور مضر خورشید می شوند و گرانترند.
  •  برچسب های شیشه دودی را بر سطح داخلی شیشه می چسبانند و برای شیشه های دارای تقعر (مانند شیشه عقب پژو 206) ممکن است زمان و هزینه بیشتری لازم باشد.
  •  معمولا برای زیبایی بیشتر، شیشه های عقب و جلو را به یک اندازه دودی می کنند. اما از آن جایی که مقدار دید به میزان نور بستگی دارد، اگر پنجره های جلو و عقب را به یک اندازه دودی کنید، چون از شیشه جلو که دودی نیست نور بیشتری به جلوی کابین می رسد، به نظر می رسد که پنجره های عقب تیره ترند. خلاصه کلام اگر می خواهید پنجره های عقب تیره تر باشند، توجه داشته باشید که به شکل پیشفرض، شیشه های پنجره عقب همواره کمی تیره تر به نظر می آیند.
  • در صورت نصب صحیح و بی نقص شیشه دودی، گوشه و لبه شیشه ها تمیز بریده می شوند و حباب، گرد و غبار و اثر انگشتی روی شیشه باقی نمی ماند. برخی حبابهای ریز، بعد از یک روز برطرف خواهند شد.
  • معمولا لبه برچسب را کمی مانده تا انتهای شیشه در نظر می گیرند تا به مرور زمان، لب پر نشود.

برچسب نباید لب به لب تا انتهای شیشه باشد. کمی فاصله، می تواند عمر آن را بیشتر کند.

  • برچسبهای قدیمی شیشه دودی از پایه فلز ساخته می شدند و عملکرد GPS را مختل می کردند، اما برچسبهای جدید این مشکل را ندارند.
  • پس از نصب برچسب بهتر است که تا یک روز شیشه ها را پایین نیاورید تا چسب های لایه، فرصت کافی برای چسبیدن داشته باشند.
دکمه بازگشت به بالا