عمومیکسب و کار استانها

ارتودنسی دندان چقدر طول میکشد

مراجعان و بیمارانی که تحت درمان قرار دارند در اغلب موارد دوست دارند که مدت زمان ارتودنسی آن ها کوتاه باشد. روش هایی وجود دارد که روند درمان را تسریع می‌بخشد اما شما چه بخواهید چه نخواهید باید برای دست کم 6 ماه و حتی بیشتر تحت درمان باشید. زیرا اصولا مدت زمان درمان ارتودنسی بنا به دلایلی کمی زیاد است. ادامه مقاله را بخوانید تا درباره مدت زمان صاف شدن دندانها در ارتودنسی بیشتر بدانید.

مدت زمان ارتودنسی با توجه به نیازها و انتظارات شخصی بیماران به طور تقریبی بین 6 الی 36 ماه  طول می کشد. و اینکه طول دوره درمان شما چقدر خواهد بود به عوامل مختلفی بستگی دارد.

تنها یک معاینه تخصصی توسط متخصص می تواند زمان حدودی درمان شما را مشخص کند

افراد زیادی روزانه با کلینیک های دکتر درویش پور تماس می گیرند و درباره مدت زمان درمان و هزینه ارتودنسی خود سوالات زیادی را مطرح می کنند. پاسخ همیشگی ما به این عزیزان این است که برآورد هزینه و مدت زمان درمان شما تنها با معاینه حضوری امکان پذیر است. نه دکتر درویش پور و نه هیچ متخصص دیگری نمی توانند به قطع یقین بگوییند که دندان های شما دقیقا بعد از چند ماه منظم خواهد شد.

ارتودنتیست پس از معاینه اولیه، گرفتن عکس دندان ها و بر اساس فاکتورهای زیر می تواند به شما به صورت حدودی بازه درمان را اعلام کند:

  1. سن
  2. شدت اختلالات فکی ودندانی ( )
  3. میزان تعهد شما به بهداشت دهان و دندان
  4. پیگیری برنامه درمانی از سوی بیمار
  5. سلامت دندان ها
  6. انتظارات شخصی
  7. نوع درمان ارتودنسی ( ارتودنسی ثابت یا متحرک )
  8. انتخاب نوع دستگاه های

در ادامه به بررسی عوامل ذکر شده خواهیم پرداخت و نقش هر کدام در مت زمان را با هم بررسی خواهیم کرد.

دریافت نوبت آنلاین ارتودنسی

با رزرو آنلاین نوبت از کلینیک های دکتر درویش پور از مشاوره و ویزیت رایگان + شرایط ویژه برخوردار شوید.

سن و سال بیمار

یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در تعیین مدت زمان ارتودنسی سن بیماران است. هر چه سن و سال کمتر باشد مدت زمان درمان نیز کوتاه تر خواهد بود و برعکس هرچه افراد مسن تر باشند طول دوره درمان به درازا خواهید کشید. کودکان به دلیل اینکه فک و دندان هایشان هنوز در حال رشد هستند به راحتی و در کمترین زمان به دندان هایی صاف و یکدست میرسند. به مدت زمان صاف شدن دندانها در کمتر است.

میزان پایبندی به رعایت بهداشت دهان و دندان

رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان در طول دوره درمان و مدت زمان ارتودنسی بسیار مهم است. زیرا می تواند شما را ازمشکلات بعدی و ابتلاء  به و خرابی دندان ها مصون نگهدارد. همچنین می تواند از اضافه شدن  زمان پیش بینی شده جلوگیری کند.

پیگیری برنامه درمانی از سوی بیمار

با دنبال کردن توصیه های و حذف نکردن هیچ کدام از قرار ملاقات ها یتان شما می توانید سریع تر و بدون وقفه به اهداف نهایی درمان ارتودنسی دست پیدا کنید. در واقع عملکرد به توصیه های متخصص در کنار سایر عوامل دیگر میتواند ارتودنسی در زمان کوتاه را برای شما به واقعیت تبدیل کند.

سطح سلامت دندان ها

اگر دندان های شما در مدت زمان ارتودنسی خراب شوند. ترمیم آنها در طول درمان ممکن است کمی نتیجه درمان را به تاخیر بیاندازد .نه تنها این، که هرگونه وارد شدن آسیب به دستگاه های ارتودنسی میتواند مدت زمان ارتودنسی را بیشتر کند.

انتظارات شخصی بیمار

به طور معمول انتظارات شخصی بیماری که تنها به مرتب کردن دندان های خود تاکید دارد با بیماری که به جراحی فک و تغییر دادن فرم صورت می اندیشد تفاوت دارد. برخی از بیماران هم انتظارات واقع بینانه تری از ارتودنسی دارند  و این باعث میشود که پروسه درمان برایشان بهتر  پیش برود.

اگر شما عجله ای برای درمان نداشته باشید میتوانید با خیال راحت تا 3 سال و بشتر هم تحت درمان باشید و اگر نیازمند یک ارتودنسی در زمان کوتاه هستید میتوانید با مشورت گرفتن از متخصص یک روش انتخاب کنید که مدت زمان آن کوتاه باشد.

نوع ارتودنسی بکار رفته برای صاف شدن دندان ها

نوع درمان ارتودنسی اعم از ثابت یا متحرک یا ، در مدت زمان ارتودنسی تاثیر قابل توجه ای دارد به طور کلی دستگاه های ثابت در مدت مزان کوتاهتری دندان ها را صاف میکنند حال آنکه مدت زمان میتواند کمی طولانی باشد (در صورتی که مشکل متسوط تا شدید باشد). اگر مشکل جزئی باشد مدت زمان ارتودنسی متحرک میتواند کمتر از یکسال طول بکشد.

تاثیر انتخاب نوع دستگاه های ارتودنسی ثابت در طول درمان

به عنوان یک روش جدید،  از سایر دستگاه های ارتودنسی قدیمی و سرامیکی سریع تر و کارآمدتر است. بریس های ارتودنسی دیمون به دلیل تنظیم خود به خود قرار ملاقات ها را کمتر کرده و نامرتبی دندان ها را درمدت زمان کمتری اصلاح می کند. ارتودنسی دیمون دارای کمترین مدت زمان ارتودنسی در بین دستگاه های مشابه است .

مدت زمان ارتودنسی با کشیدن دندان چقدر است؟

چنانچه برای شروع درمان نیاز باشد تا دندان یا دندانی هایی کشیده شوند طول دوره درمان میتواند کاهش پیدا کند. یکی دیگر از سوالاتی که به کررات از ما پرسیده میشود این است که ” نصب ارتودنسی چقدر طول میکشد”. این روند کمتر از چند ساعت و تنها طی یک جلسه طول میکشد و چندان طولانی نیست.

 مدت زمان ارتودنسی برای استفاده از نگهدارنده چقدر است؟

پس از اینکه دندان های شما با ارتودنسی مرتب شد میبایست برای مدت چند ماه از نگهدارنده های ارتودنسی یا ریتینرها استفاده کنید. این ها به تثبیت موقعیت دندان های صاف شده کمک می کنند. مردم می خواهند بدانند که پس از درمان ارتودنسی ثابت یا متحرک خود چه مدت نیاز به استفاده از نگهدارنده ها دارند. اینکه مدت زمان استفاده از نگهدارنده ارتودنسی چقدر است را متخصص شما مشخص می کند ولی دست کم 6 ماه نیاز به استفاده از آن ها مخصوصا در طول شب و خواب هست.

چطور مدت زمان ارتودنسی دندان را کاهش دهیم؟

برای پاسخ به این سوال کافیست که عواملی که تا اینجا بررسی کردیم را مجددا مرور کنید. اگر مشکل نامرتبی دندانی دارید در وهله اول تنها کافیست که در سنین پایین برای شروع درمان به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. بسیار مهم است که متخصص خوب و باتجربه ای انتخاب کنید زیرا متخصص مشخص می کند که کدام روش برای شما بهترین یا مناسب ترین است. انتخاب نوع درمان بسیار مهم است و بر روی مدت زمان درمان تاثیر زیادی میگذارد.

در وهله بعد میبایست تمام توصیه های متخصص را دنبال کنید و باید ها و نبایدهایی که او به شما می گوید را رعایت کنید. در چنین مواردی می توانید اطمینان حاصل کنید که در مدت زمان کمتری دندان هایتان مرتب و منظم می شوند.

پاسخ به سوالات

میانگین مدت زمان درمان ارتودنسی چقدر است؟

به طور متوسط طول دوره درمان های بسته به عوامل و فاکتورهای مختلفی که بررسی کردیم 1.5 سال است. اما این میانگین است و ممکن است در بیمارانی این زمان کمتر و یا زیادتر باشد.

حداکثر طول دوره درمان ارتودنسی چقدر است؟

پاسخ به این سوال سخت است زیرا بیشتر از هرچیزی این به همکاری بیمار بستگی دارد. مثلا ما بیمارانی داریم که به دلیل عدم همکاری طول دوره درمانشان به بیش از 3 و حتی بیشتر سال مدت زمان نصب ارتودنسی را می توان از مهم ترین نکاتی دانست که لازم است در طول دوره درمان به آن توجه کرد. البته این زمان برای اطفال و بزرگسالان متفاوت می باشد و برای کودکان بهتر است ابتدا با یک مشورت شود.

بسیاری از مراجعه کنندگان ممکن است گول تبلیغات را خورده باشند و اطلاعات غلط و نامناسبی را در این مورد داشته باشند. به هر حال یکی از بهترین روش ها برای رفع نامناسب و نامنظم بودن دندان ها است که در سراسر جهان استفاده می شود. با ما همراه باشید تا در مورد مدت زمان نصب ارتودنسی مطالب مفیدی را بیان کنیم.

روند درمان ارتودنسی دندان

ارتودنسی را می توان شاخه ای از علم دندانپزشکی دانست که به کمک آن می توان دندان ها و فک هایی که در جای نامناسبی قرار دارند، از نظر جایگاهشان اصلاح شود. به طور کلی وضعیت و شکل نامناسب دندان ها باعث می شود تا علاوه بر اینکه دندان های شما دچار پوسیدگی و عمر کمتری شود، می تواند سبب ایجاد بیماری پریودنتال نیز شود.

از جمله مشکلاتی که در صورت عدم انجام این عمل توسط و فرم نامناسب دندان ها ایجاد می شود می توان به مشکلات لثه ای، خوب جویده نشدن غذا، مشکلات TMJ، سردرد، پایین آمدن اعتماد بنفس و ظاهر نامناسب برای فرد، احساس درد در قسمت های شانه، کتف و گردن اشاره داشت.

متخصص ارتودنسی

همچنین بخوانید: نحوه

بهترین زمان برای ارتودنسی

به طور کلی زمان مناسب یا بهتر است بگوییم بهترین زمان برای ارتودنسی در دوران نوجوانی و کودکی در محدوده سنی ۱۰-۱۲ سال می باشد. زیرا در این دوره حرکت دادن استخوان ها و رشد آنها به راحتی انجام پذیر است و به همین دلیل به راحتی می توان عملیات مرتب کردن دندان ها را انجام داد. با معاینه دندان های بیمار و تشخیص درمان های لازم اقدام به انجام ارتودنسی میکند.

به عنوان مثال در کشوری مثل آمریکا، اولین معاینه ارتودنسی در سن ۷ سالگی انجام می شود و پس از این معاینه، ارتودنتیست با بررسی دندان ها و شدت ناهنجاری ها، معمولا از سن ۹ سالگی برای پسران و از سن ۸ سالگی برای دختران، ارتودنسی را انجام می دهند.

مدت زمان نصب ارتودنسی

یکی از نکاتی که لازم است در مورد این شاخه از دندانپزشکی بدانید، مدت زمان نصب ارتودنسی است. به طور کلی مدت زمان نصب ارتودنسی زمانی که با استفاده از سیم ها و براکت ها فشار ثابتی روی دندان ها ایجاد می شود تا آنها را به مرور زمان در جای خود قرار دهد، ۱۲ الی ۲۴ ماه طول می کشد.

برای مدت زمان نصب ارتودنسی عوامل مختلفی تاثیر گذار هستند که لازم است در بخش بعدی به معرفی آنها بپردازیم. در این نوع روش درمانی، نیاز است تا بیماران هر ۴ یا ۶ هفته یک بار خود را برای معاینه و تنظیم براکت ها، به دندانپزشک خود نشان دهند.

فاکتور های مهم در مدت زمان نصب ارتودنسی

فاکتورهایی که برای مدت زمان نصب ارتودنسی می توان بیان کرد، عبارتند از:

نوع درمان:

با پیشرفت علم به خصوص در زمینه دندانپزشکی، روش های مختلفی برای ارتودنسی دندان ها وجود دارد که از جمله آنها می توان به بریس های فلزی، ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی با بریس های سرامیکی و… اشاره نمود که این نوع درمان می تواند تا حدودی بر روی مدت زمان ارتودنسی تاثیر گذار باشد.

سن:

مهم ترین عامل در مدت زمان نصب ارتودنسی، سن است. همانطور که در دو قسمت قبل گفتیم، در زمان کودکی و نوجوانی در هنگام رشد، امکان جابجایی و تنظیم استخوان بسیار مناسب است و همین باعث می شود تا مدت زمان درمان ارتودنسی در کودکان و نوجوانان کمتر باشد. اما در بزرگسالان این زمان می تواند ۲ سال و بیشتر باشد.

شدت مشکل دندان ها:

فاکتور مهم دیگر در زیاد یا کم بودن طول دوره درمان، شدت ناهماهنگی ها و اختلالات فکی و دندانی است. شلوغی دندان ها، فاصله بین آنها، دندان های بیرون زده شده و … از جمله این موارد هستند.

همچنین بخوانید: چیست؟

همکاری و مراقبت از دندان ها توسط فرد:

عامل مهم دیگر، توجه و همکاری است که از جانب بیمار صورت می گیرد تا این مشکل با کمک متخصص ارتودنسی و رعایت دستورالعمل ها و توصیه های وی به خوبی رفع شود.

رعایت بهداشت دهان و دندان:

رعایت بهداشت از عفونت لثه ها، خرابی دندان ها و مشکل تر شدن فرآیند درمان جلوگیری می کند.

عادت های فردی:

عادت هایی از جمله دندان قروچه یا فشار دندان ها به هم، این عادت ها باید بعد از ارتودنسی حتما ترک شوند زیرا می توانند طول دوره درمان را طولانی تر نمایند.

ویژگی دکتر ارتودنسی

به طور کلی یک دکتر ارتودنسی عادل و خوب، به دنبال برآورد کردن انتظارات بیمار بوده و می‌خواهد هر چه سریع‌تر زیبایی و سلامت دندان را به او ببخشد. همچنین می‌توان با مشاهده قیمت و عملکرد متخصصین می‌‌توان به عادل بودن آن پی برد. قطعا دکتر و متخصصی که کاری بی نقص و با کیفیت را تحویل بیمار داده و کاملا انتظارات وی را برآورده می‌کند، قیمت بیشتری دارد. اما در صورت برآورد نکردن این انتظارات، می‌توان به عادل بودن وی شک کرد. و نکته مهم این است که برای قیمت پایین به هر دکتر ارتودنسی اعتماد نکنیم. دکتر داودیان بهترین متخصص و دکتر ارتودنسی در تهران می باشد، که زیبا ترین لبخند را به شما هدیه می دهد.

بهترین راهکار مراجعه به متخصص ارتودنسی در تهران بررسی شرایط دندان قبل از انجام عمل کامپوزیت یا ارتودنسی است.جهت استعلام هزینه ارتودنسی کلیک کنید

دکمه بازگشت به بالا