عمومیکسب و کار استانها

راهنمای انتخاب کفپوش ورزشی

در واقع هر محیط بسته به شرایط خود به یک کفپوش مناسب نیاز دارد. مثلاً  ممکن است یک کفپوش برای محیط هایی چون منزل یک انتخاب عالی و فوق العاده باشد. اما برای محیط های اداری کارایی نداشته باشد.

از این رو نیاز است که برای داشتن انتخابی مناسب در زمینه انتخاب یک کفپوش مناسب، به خوبی شرایط محیط مورد نظر را در نظر گرفت. علاوه بر آن آشنایی با کاربرد انواع کفپوش ها نیز این امکان را به ما خواهد داد تا راحت تر بتوانیم کفپوش مناسبی را انتخاب کنیم.

از این رو ما سعی کرده این مطلب را به معرفی کاربرد انواع کفپوش ها اختصاص دهیم. در این مطلب به شما خواهیم گفت که برای هر محیطی باید به سراغ چه کفپوشی بروید. با ما همراه باشید:

راهنمای انتخاب کفپوش مناسب برای هر محیط

  1. کفپوش ورزشی

به طور معمول برای محیط های مختلفی چون باشگاه های ورزشی نیاز به استفاده از کفپوش خاص آن ها می باشد. کفپوش مورد استفاده برای محیط های ورزشی بایستی آنتی باکتریال و با مقاومت بالا و چسبندگی مطلوب بر روی سطح باشد.

به طور معمول بهترین کفپوش ورزشی را می توان کفپوش فوم دار سالنی، کفپوش فوم دار برای فضای باز و نیز چمن مصنوعی اشاره نمود.

در انتخاب و باید به دوام و مقاومت بالای آن در مقابل ضربه و نیز آلودگی توجه نمود. در واقع کفپوش انتخابی باید به خوبی بتواند از آسیب دیدگی بازیکنان در زمان بازی جلوگیری کند.

کفپوش های فوم دار  ورزشی دارای بخش هایی چون پوشش پلی اورتانی، فایبرگلاس و فوم هستند. از این رو به هیچ عنوان رد پا را بر روی خود به جا نمی گذارند. در مقابل ضربه بسیار مقاوم می باشند. همچنین در ورزش های کششی انرژی برگشتی مطلوبی را به وجود می آورند. کفپوش های فوم دار را می توان انتخابی عالی برای سالن های ورزشی والیبال، بسکتبال، فوتسال، بدنسازی و… دانست.

چمن مصنوعی نیز یک دیگر از انواع کفپوشی ورزشی است. این کفپوش ها از قابلیت نصب آسانی برخوردار می باشند. و شرایط مطلوبی را برای تمرین و اجرای بازیکنان فراهم خواهند نمود. زیبایی و جلوه خاصی را نیز به محیط ورزشی می بخشند.

یکی دیگر از انواع کفپوش های ورزشی، کفپوش فوم دار مخصوص فضای باز و بدون سقف است. این کفپوش ها نیز بسیار مقاوم هستند و در مقابل اشعه نور خورشید نیز بسیار بادوام می باشند.

  1. کفپوش مهد کودک

با توجه به اهمیت مراقبت از کودکان در محیط هایی مثل مهد کودک نیاز است که از یک کفپوش مناسب استفاده شود. به طور معمول برای کف مهد کودک و اتاق های بازی در محیط های مختلف از کفپوش های مخصوص مهد کودک استفاده می شود. این کفپوش ها از جنس فوم تهیه می شوند.

کفپوش های مهد کودک یک ضربه گیر عالی هستند و به خوبی از کودکان در مقابل افتادن و آسیب دیدگی محافظت می کنند. تنوع طرح و رنگ کاملاً با روحیه کودکان متناسب است.

با توجه به قرارگیری طولانی مدت کودکان بر روی این کفپوش ها، در ساخت آن ها استانداردهای لازم در نظر گرفته می شود. این کفپوش ها همچنین برای صدا و گرما هم یک عایق مناسب به شمار می روند. این کفپوش ها در صورت استفاده صحیح از دوام بالایی برخوردار هستند.

به غیر از کفپوش های فومی، چمن مصنوعی هم یک انتخاب عالی برای فضای بازی کودکان است. استفاده از چمن مصنوعی مهدکودک برای بخش هایی مثل حیاط و فضای باز مهد کودک یک انتخاب عالی است.

چمن مصنوعی هم به راحتی قابل نصب است و برای بازی کودکان هم بسیار مناسب می باشد. این کفپوش به خوبی جلوی وارد شدن ضربه به کودکان را می گیرد.

  1. کفپوش اتاق خواب

کفپوش های مختلفی وجود دارد که می توان از آن ها برای کفپوش اتاق خواب استفاده کرد. در ادامه با هم انواع را با هم بررسی می کنیم:

موکت

یکی از محبوب ترین کفپوش ها برای اتاق خواب، موکت است. موکت ها به دلیل مزایای که دارند از قدیم یکی از پرطرفدارترین کفپوش ها هستند.

این کفپوش ها از تنوع طرح و رنگ بسیاری برخوردار هستند. این موضوع باعث شده که افراد به راحتی بتوانند بسته به دکوراسیون فضا بهترین کفپوش را برای اتاق خواب خود استفاده کنند. موکت ها همچنین سطح نرمی دارند و راه رفتن بر روی آن ها بسیار لذت بخش است.

از دیگر ویژگی های مثبت موکت به عنوان کفپوش اتاق خواب می توان به عایق بودن آن در برابر صدا و گرما اشاره نمود. در صورت مرغوب بودن موکت، این کفپوش دوام بالایی نیز خواهد داشت.

کفپوش چوب سخت

از دیگر کفپوش های مناسب برای اتاق خواب کفپوش هایی از جنس چوب سخت است. منظور از چوب سخت چوب درخت هایی پهن برگی مثل افرا، گردو و بلوط است. این نوع از چوب ها در مقابل فشار و رطوبت مقاومت بالایی را از خود نشان می دهند.

این کفپوش ها به دلیل بافت و طرح طبیعی که دارند به اتاق خواب حالت خاص و شیکی می بخشند. کفپوش های تهیه شده از چوب سخت به راحتی نظافت می شوند. این کفپوش ها اگر چه دارای قیمت بالایی هستند اما به همان اندازه نیز دوام بیشتری دارند.

کفپوش لمینت

این کفپوش ها از نظر ظاهری شبیه به کفپوش های چوبی هستند. به منظور تهیه این نوع از کفپوش ها از تخت فیبری متراکم استفاده می شود و برای لایه رویی آن ها عکس طرح چوب در نظر گرفته می شود. این کفپوش ها در طرح های مختلف چوبی دیده می شوند.

این کفپوش ها برای هر اتاق خوابی و در هر موقعیت آب و هوایی یک انتخاب ایده آل هستند. برای عایق کردن این کفپوش در مقابل صدا و حرارت می توان زمان نصب، در زیر آن ها از فوم مخصوص استفاده کرد.

البته لازم به ذکر است که این کفپوش ها از دوام پایینی برخوردار هستند.

کفپوش چوب پنبه ای

یکی از جدیدترین کفپوش های مناسب برای اتاق خواب کفپوش چوب پنبه ای است. این نوع از کفپوش ها بیشترین استفاده را در دکوراسیون های مدرن دارند. به منظور تهیه این کفپوش ها از چوب پنبه استفاده می شود و دارای جنسی نرم و اسفنجی هستند.

راه رفتن روی این کفپوش ها حس بسیار مطلوبی را به پاها منتقل می کند. قابلیت تجدیدپذیری این کفپوش ها هم باعث شده که کمترین آسیب و ضرر را برای محیط زیست داشته باشد. این کفپوش هم یک عایق مناسب در برابر صدا و گرما می باشد.

از دیگر ویژگی های مثبت کفپوش چوب پنبه ای می توان به ضد میکروب بودن آن اشاره نمود. این ویژگی باعث شده که هوای اتاق خواب از نظر کیفیت افت پیدا نکند. نظافت این کفپوش ها نیز کاملاً آسان است.

کفپوش وینیل

یکی دیگر از کفپوش هایی که در بحث کاربرد انواع کفپوش قصد بررسی آن را داریم کفپوش وینیل است. این کفپوش هم برای اتاق خواب کاملاً مناسب می باشد. کفپوش وینیل ضمن برخورداری از تنوع طرح بالا، قیمت مناسبی نیز دارد.

این کفپوش در هر اتاق خوابی و با هر نوع دکوراسیونی قابل استفاده است. کفپوش های وینیل به صورت ورقه ای و تایل به فروش می رسند. این کفپوش ها در مقابل دما و خراشیدگی از دوام بالایی برخوردار هستند. کفپوش های وینیل همچنین قابلیت نصب آسانی دارند.

کفپوش سرامیک و سنگی

کفپوش های سرامیکی و سنگی نیز یک انتخاب عالی برای اتاق خواب هستند اگر به دنبال یک دکوراسیون لاکچری و خاص می باشید. این کفپوش ها از سطح سختی برخورداری اند و در مقابل فشار بسیار مقاوم هستند.

نظافت آسان را می توان یکی دیگر از ویژگی های این کفپوش ها دانست.

  1. کفپوش اداری

یکی دیگر از محیط هایی که ممکن است انتخاب یک کفپوش برای آن کار دشواری است محیط های اداری می باشد. برای محیط های اداری و سازمان های مختلف هم گزینه های مختلفی پیش رو است:

کفپوش پی وی سی

یکی از انواع کفپوش اداری کفپوش پی وی سی است. این کفپوش ها یک انتخاب عالی برای محیط های پررفت و آمدی مثل اداره ها، مجتمع های تجاری و همچنین باشگاه های ورزشی هستند. این کفپوش ها انعطاف پذیری مطلوبی دارند و راه رفتن روی آن ها خستگی پاها را کمتر می کند.

این کفپوش ها حتی در صورت خیس بودن هم به خوبی از سُر خوردن افراد جلوگیری می کنند. این ویژگی باعث شده که از این کفپوش ها برای بخش هایی مثل سرویس های بهداشتی و آشپزخانه ها هم استفاده شود.

موکت اداری

یکی دیگر از انواع کفپوش اداری موکت اداری می باشد. موکت های اداری در انواع رول و تایلی موجود هستند. این کفپوش ها برای پوشش کف راهروها و اتاق کارمندان بسیار مناسب هستند. تنوع طرح این نوع از کفپوش ها این امکان را فراهم نموده تا از آن ها بسته به رنگ سازمانی شرکت یا اداره مورد نظر استفاده کرد.

کفپوش اپوکسی

یکی از جدیدترین کفپوش های اداری کفپوش اپوکسی است. این کفپوش ها بر روی سطح بتنی قابل اجرا هستند. این کفپوش ها انتخابی مناسب برای انبارهای چند منظوره، اماکن اداری و واحدهای تجاری هستند.

این نوع کفپوش مقاومت بالایی در برابر رفت و آمد دارد. نظافت آسان را نیز می توان از دیگر ویژگی های مثبت این نوع کفپوش دانست.

شما می توانید برای خرید اینترنتی کفپوش به شرکت گامان تزئین جاوید به آدرس اینترنتی gamantj.com مراجعه کنید.

» » معرفی مهمترین انواع کفپوش‎ های سالن های ورزشی

تولید انواع در راستای حفظ سلامت ورزشکاران حین تمرین و مسابقه و به حداقل رساندن آسیب های مختلف ورزشی صورت می گیرد. در واقع، این کفپوش ها به گونه ای تولید می شوند که از بروز اتفاق های ناگوار جلوگیری کنند و مانع از شوک به بدن ورزشکار شوند.

اما این کفپوش ها چه انواعی دارند؟ کدام یک بهتر است و مزایا و معایبشان چیست؟ در ادامه به این سوالات پاسخ می دهیم.

کفپوش ورزشی چیست؟

یکی از مهم ترین امکاناتی که باید برای سالن های ورزشی در نظر گرفت قرار دادن یک کفپوش باکیفیت و استاندارد است. کفپوش با پیشگیری از آسیب  باعث ایجاد یک فضای امن و راحت برای ورزشکار می شود.

سالن هایی که کفپوش استاندارد دارند مجاز به برگزاری مسابقات کشوری و حتی جهانی هستند. بنابراین بسیار مهم است که یک سالن ورزشی اعم از بدن سازی، والیبال، بسکتبال، فوتسال و … از کفپوش درجه یک و مرغوب برخوردار باشد.

ضمن اینکه، انواع کفپوش ورزشی به دو دسته سالنی و فضای باز تقسیم می شود و خود این دسته ها نیز دارای چندین کفپوش متنوع هستند. این کفپوش ها بایستی طبق آیین نامه های جهانی تولید شوند به این معنا که باید اندازه و مدل آن ها مورد تائید فدراسیون های مربوطه قرار بگیرد و کاملاً مطابق با استانداردهای اعلام شده از سوی نهادهای بین المللی تولید شوند.

استانداردها به طور معمول در رشته های ورزشی مختلف با توجه به ویژگی های آن رشته ورزشی و نیازهایی که ایجاد می کند متفاوت خواهد بود برای مثال: ورزش هایی که امکان ضربه خوردن ورزشکار بر روی سطوحی مانند زمین زیاد است نیاز به کفپوش ورزشی با خاصیت ضربه گیری برای جلوگیری از آسیب دیدگی ورزشکار را خواهد داشت.

لیست انواع کفپوش ورزشی برای سالن ها

در ادامه می توانید لیست انواع کفپوش ورزشی را ملاحظه فرمایید:

این مدل کفپوش به دلایلی نظیر تنوع بالا، رنگ بندی جذاب و قیمت مناسب در دسته کفپوش های پرفروش و محبوب قرار دارد. سالن های مختلف ورزشی و بدن سازی از مکان هایی هستند که این کفپوش در آن ها اجرا می شود.

ضمن اینکه، افراد می توانند با توجه به طراحی داخلی سالن خود اقدام به انتخاب رنگ کفپوش پلی یورتان کنند و در واقع محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

از دیگر مشخصات بارز این کفپوش می توان به انعطاف پذیری بالا، مسدود سازی درزها، نصب و نگهداری آسان و مقرون به صرفه اشاره کرد؛ که می تواند برای سال های زیادی و معمولا بدون آسیب دیدگی نیازهای باشگاه ورزشی را مرتفع سازد.

این کفپوش توسط مواد اولیه ای همچون پلی وینیل کلراید، فایبرگلاس و لایه های مختلف تولیدشده است. که تولید کننده کفپوش ورزشی از آن استفاده می کند. وجود پلی وینیل کلراید ( Polyvinyl Chloride ) در این کفپوش باعث نام گذاری آن به کفپوش وینیلی یا کفپوش پی وی سی شده است.

این کفپوش یکی از قدیمی ترین و باکیفیت ترین کفپوش های تولیدشده در جهان است و از آنجایی که بسیار منعطف و بادوام است در سالن های ورزشی بی شماری نصب شده و تأییدیه فدراسیون های جهانی را نیز به دست آورده است.

از ویژگی های بسیار مناسب این نوع کفپوش می توان به جلوگیری از سر خوردن ورزشکاران در حین دویدن و استپ های ناگهانی اشاره کرد. سالن های بسکتبال و والیبال از سالن های مناسب برای نصب این کفپوش هستند.

این کفپوش در سه مدل مختلف با نام های تولید می شود. کفپوش PVC پارکتی، مشابه کفپوش مدل چوب بوده و جالب است بدانید که دوام آن از کفپوش های چوبی بالاتر است.

کفپوش وینیلی یا PVC رولی نیز به دو صورت مختلف تولید می شود که نوع اول، مناسب سالن های ورزشی است. این کفپوش ها با تنوع بالا تولید می شوند. مدل دیگر رولی نیز دارای ظاهری مانند چوب و طرح کاشی بوده و بیشتر مناسب ساختمان های مسکونی و تجاری است.

کفپوش PVC تایل نیز در اشکال هندسی و رنگ های متنوع تولید می شود. این کفپوش به راحتی قابل نصب و تعویض است و با استفاده از آن می توان یک محیط جذاب ایجاد کرد.

بیشترین استفاده و نصب کفپوش های چوبی در سالن های بسکتبال صورت می گیرد. این کفپوش که در طیف های قهوه ای رنگ و متنوع تولید می شود از دوام بالایی برخوردار بوده و یکی از باکیفیت ترین و البته گران قیمت ترین کفپوش های ورزشی به حساب می آید.

ضمن اینکه، به دلیل بافت چوبی آن می توان انواع لوگو و تبلیغات مختلف را بر روی کفپوش درج کرد به همین خاطر این کفپوش در سالن ورزشی که متعلق به تیم های حرفه ای اسپانسردار است گزینه بسیار مناسب و کاربردی محسوب می شود. همچنین این کفپوش به آسانی قابل حمل است و به همین خاطر آن را در بسیاری از سالن های چندمنظوره نصب کرده اند.

بسیاری از این کفپوش ها توسط چوب درخت افرا تولید می شوند که این متریال باعث مقاومت بالای آن شده است و همین طور مانع از آسیب جدی به بدن ورزشکاران می شود. از طرفی استفاده از این کفپوش سالنی، یک ظاهر شیک و مرتب به سالن می بخشد و به زیبا شدن محیط کمک می کند.

البته به هر حال باید به خاطر داشته باشید که این نوع از کفپوش به دلیل جنس و قیمت بالای آن نیاز به پاره ای مراقبت ها و همچنین دقت های خاص در نگهداری خواهد داشت .

این کفپوش توسط مواد بازیافتی (لاستیک) تولید می شود و قابل اجرا شدن در سالن های بدن سازی و پیست های دوومیدانی است. کیفیت و دوام این کفپوش، بالا بوده و یکی از زیباترین و مرغوب ترین کفپوش های موجود به حساب می آید.

از مشخصات بارز این کفپوش می توان به تنوع بالا، رنگ بندی جذاب و قیمت پایین اشاره کرد. سالنهای ورزشی مدارس که با بودجه کم نیاز به کفپوش ورزشی دارند می توانند از این گزینه به عنوان یک گزینه بسیار کاربردی استفاده نمایند.

این کفپوش، یکی دیگر از کفپوش های ورزشی است که آن را جهت انجام حرکات رزمی و ژیمناستیک در سالن ها نصب می کنند. به این ترتیب، بسیاری از سالن های ورزشی جهت تمرین ورزشکاران خود از این کفپوش استفاده می کنند. این کفپوش مانع از بروز آسیب دیدگی ورزشکار شده و محیط سالن را به یک محیط امن و استاندارد تبدیل می کند.

این مدل یکی از ارزان ترین و کاربردی ترین کفپوش های موجود به حساب می آید. از این کفپوش جهت ایمن سازی سالن های بدن سازی، تکواندو، کونگ فو، کاراته و … استفاده می شود. البته این کفپوش در برخی ورزش ها نام دیگری دارد.

برای مثال در رشته تکواندو به تاتامی، شیاپچانگ گفته می شود. از مشخصات بارز این کفپوش می توان به حمل آسان، تنوع بالا، ضربه گیری عالی و قابل شستشو بودن اشاره کرد.

قیمت کفپوش ورزشی

قیمت کفپوش ورزشی بستگی به مدل و برند آن دارد. برخی مدل ها نظیر کفپوش های چوبی از قیمت بالایی برخوردار هستند و در مقابل، کفپوش هایی مانند تاتامی، رزمی و لاستیکی به دلیل مواد اولیه ارزان قیمتی که در ساخت آن ها به کار رفته است ارزان قیمت هستند.

دکمه بازگشت به بالا