عمومیکسب و کار استانها

شکل ظاهری توده های بدخیم

سرطان سینه و علائم شایع آن

سرطان سینه، تومور بدخیمی است که از بافت های سینه شروع می شود و می تواند خانم ها و یا آقایان را نیز درگیر کند. معمولا سرطان سینه در مراحل اولیه با علامت و نشانه خاصی همراه نیست اما خود فرد با لمس سینه ، متوجه وجود توده خواهد شد. البته در بسیاری از موارد، این توده ها خوش خیم بوده و سرطانی نیستند . هنگامی که شخص در اثر خود آزمایی و یا پزشک در اثر معاینات فیزیکی متوجه وجود توده هایی در بافت پستان شوند، با انجام ماموگرافی و می توان بدخیم یا خوش خیم بودن توده را تشخیص داد. در این مقاله به بررسی علائم و نشانه های تومور بدخیم پستان می پردازیم.

تفاوت اصلی با خوش خیم در این است که روند تکثیر سلول ها در در مرحله مشخصی متوقف می شود ولی در تومور های بدخیم رشد سلول ها به صورت غیر قابل مهار ادامه می یابد . این رشد سلولی در تومور های بدخیم که همان سرطان است تا جایی ادامه پیدا می کند که در صورت عدم درمان تمامی قسمت های بدن را تحت تاثیر قرار داده و از کار می اندازد . در مقابل ، این اتفاق هرگز در تومور های خوش خیم نمی افتد .

 • وجود توده در پستان : شایع ترین علامت سرطان پستان توده بدون درد می باشد ، که در حدود 75 درصد موارد توسط خود بیمار به صورت اتفاقی یا در معاینات ماهیانه کشف می شود . می تواند خوش خیم یا بدخیم باشد که تشخیص نوع آن توسط پزشک متخصص صورت می گیرد .
 • از مشخصات توده بدخیم پستان میتوان به غیر متحرک بودن ، سفت بودن و بدون درد بودن آن اشاره کرد .
 • ترشح از نوک پستان : با وجود اینکه معمولا در بیماری های خوش خیم وجود دارد ، به علت احتمال وجود سرطان ، بررسی دقیق آن ضروری است .
 • مهم‏ ترین انواع ترشحات پستان که از نظر ارزیابی سرطان اهمیت دارند ، ترشحات خونی نوک پستان هستند .ترشحات خونی که خود به‌ خود خارج شوند ، همراه با توده باشند ، از یک پستان و یک مجرا خارج شوند ، ارزیابی‏ های دقیق‏ تری را لازم دارند.
 • بزرگ شدن یکی از سینه ها : در حالت طبیعی سینه ها ممکن است کمی نامتقارن باشند ولی در توده های بدخیم پستان عدم تقارن بیش از حد معمول است .
 • تغییرات پوست پستان : ممکن است فرورفتگی ها و یا کشیدگی پوست سینه مشاهده شود . علت این تغییرات ، درگیر شدن بافت های اطراف توده و کوتاه شدن رباط های نگه دارنده سینه می باشد . لازم به ذکر است این تغییرات پوستی می توانند نشانه توده های خوش خیم نیز باشند .
 • ممکن است پوست پستان حالت پوست پرتقال پیدا کند .
 • بروز برخی بثورات پوستی همراه با قرمزی ، خارش ، سوزش و یا تورم در ناحیه سینه نیز می تواند از نشانه های توده بدخیم باشد .
 • تغییرات نوک پستان : تغییرات نوک پستان از علائم شایع در سرطان پستان می باشد . این تغییرات شامل موارد زیر می باشد ؛
 1. تورفتگی و یا چرخش نوک سینه به سمت داخل
 2. تفاوت رنگ نوک سینه ها
 3. پوسته پوسته شدن همراه با خارش در نوک سینه
 • بزرگ شدن غدد لنفاوی در زیر بغل : شایع ترین محل تهاجم توده های بدخیم پستان به می باشد . البته تهاجم به غدد لنفاوی زیر بغل در سرطان سایر اعضای بدن مثل ریه ها ، تخمدان ها ، کبد ، کلیه و معده نیز می تواند ایجاد شود ، ولی سرطان پستان شایع ترین علت برای تهاجم به این غدد است .
 • : تست تشخیصی است که ماهیت توده را مشخص می کند . اما از آن جایی که می تواند نتایج کاذبی را به همراه داشته باشد ، تست های تشخیصی دیگری نیز انجام خواهد شد .
 • اولتراسوند : این تست تصاویری از داخل بافت سینه را در اختیار پزشک قرار می دهد و نشان می دهد که توده سرطانی است یا غیر سرطانی .
 • : روشی قطعی برای تشخیص سرطانی بودن توده است . جهت انجام این تست ، نمونه کوچکی از بافت سینه گرفته می شود و جهت بررسی های بیشتر به آزمایشگاه ارسال خواهد شد .

اگر با مشکل مواجه هستید؛ برای تشخیص قطعی و درمان این بیماری در اصفهان، می‌توانید به دکتر سید محمد رضا حکیمیان، فلوشیپ جراحی پستان مراجعه نمایید. برای هماهنگی با مطب ایشان و در یافت نوبت می‌توانید از طریق تماس با شماره تلفن اقدام فرمایید.

درد شدید و حساس شدن سینه ها ممکن است باعث نگرانی در مورد وجود سرطان سینه بدخیم در خانم ها شود . امروزه مهارت های پزشکی و بالا رفتن سطح آگاهی افراد از سرطان ، به پیشرفت هایی در زمینه تشخیص ودرمان سرطان سینه کمک کرده و میزان بقای بیماران مبتلا به این نوع از سرطان افزایش یافته است . در نتیجه این عوامل ، تعداد مرگ و میرهای مرتبط با این بیماری به طور پیوسته رو به زوال است . آگاهی در موردعلائم بدخیمی تواند عاملی مهم در درمان این بیماری باشد . در این مقاله به بررسی علائم توده های بدخیم پستان می پردازیم .

در صورت تشخیص تومور خوش خیم سرطان ، با استفاده از روش بر روی توده های مشکوک ، پزشک متخصص ممکن است تصمیم بگیرد که تومور را در جای خود بگذارد . البته در صورت بروز ناراحتی ، تحریک و فشار ، احتمال دارد پزشک برای راحتی بیمار آن را بردارد . حال اگر تومور بدخیم باشد ، افراد مبتلا به سرطان سینه یا شکل دیگری از سرطان هستند .تومورهای بدخیمی توانند تهاجمی باشند و ممکن است در بافت های اطراف نیز گسترش یابند .

علائم سرطان پستان

توده یا تومور پستان :

شایع ترین علامت سرطان پستان توده بدون درد می باشد که در حدود 75درصد موارد توسط خود بیمار به صورت اتفاقی یا در معاینه ماهیانه کشف می شود گاهی یک احساس نامطلوب مبهم در محل توده باعث توجه بیمار و کشف آن می شود. توده های پستان ممکن است خوش‌خیم یا بدخیم باشند . بنابراین بهتر است در صورت لمس توده در پستان ، به پزشک متخصص مراجعه کنید .

خصوصیات توده های مشکوک به سرطان در لمس عبارت اند از :

 • قوام سفت یا سخت دارند .
 • غیر متحرک است و به بافت های اطراف چسبیده است .
 • اغلب این توده ها منفرد و بدون درد هستند .

ترشح از نوک پستان

معمولا به دنبال بیماری های خوش خیم پستان ایجاد می شود . با وجود اینکه وجود ترشحات نوک پستان در اغلب موارد همراه با سرطان پستان نیست ، ولی به علت احتمال وجود سرطان ، بررسی دقیق آن ضروری است .

ترشحاتی که می تواند نشانه سرطان پستان باشد شامل ترشحاتی است که :

 • بدون فشرده شدن نوک پستان رخ می‏ دهد
 • فقط در یک پستان وجود دارد
 • خونی یا زرد شفاف باشد
 • ترشحات پس از یائسگی رخ دهد

مهم‏ ترین انواع ترشحات پستان که از نظر ارزیابی سرطان اهمیت دارند ، ترشحات خونی نوک پستان هستند . البته ترشحات خونی در اغلب موارد به علت بیما‏ری‏ های خوش‏‌خیم پستان ایجاد می‏ شوند ، اما بیشتر از سایر انواع ترشحات با سرطان همراه هستند ؛ به همین دلیل نیاز به بررسی دقیق دارند . ترشحات خونی که خودبه‌خود خارج شوند ، همراه با توده باشند ، از یک پستان و یک مجرا خارج شوند ، ارزیابی‏ های دقیق‏ تری را لازم دارند ؛ که شامل ، ، ام آر آی یا بررسی آزمایشگاهی است . ترشحات خونی یا خونابه‏ ای در اواخر دوران بارداری و دوران شیردهی نیز ممکن است به‏ طور طبیعی دیده شوند .

تغییرات پوست پستان

فرورفتگی‌ های پوست و یا کشیدگی پوست سینه می‌ تواند از علائم ابتلا به سرطان سینه باشد. تومور سرطانی ، بافت های اطراف خود را درگیر می‌ کند و موجب کوتاه شدن رباط‌ های نگه‌ دارنده سینه می‌ گردد . بر اثر این تغییرات فرورفتگی‌ هایی در پوست سینه به وجود می‌ آید . امکان دارد فرورفتگی‌ های ایجاد شده به طور ثابت و مشخص وجود داشته باشند و یا در حالات خاصی از معاینه سینه پیدا شوند . نا گفته نماند که کشیدگی پوست می‌ تواند ناشی از وجود توده‌ های خوش‌خیم در سینه نیز باشد .

دیگر تغییرات پوستی به وجود آمدن پوستی شبیه به پوست پرتقال است . تورم پوست پستان و تغییرات مشخص پوست پرتقالی در پستان نشانه وخامت بیماری است و تورم همراه با قرمزی ، گرمی ، با یا بدون درد ممکن است به علت سرطان التهابی پستان باشد .

تغییرات نوک پستان

 • معمولا تغییرات نوک سینه در سرطان پستان شایع می باشد که شامل موارد زیر است :
 • فرورفتگی نوک سینه ، قرمزی ، تفاوت رنگ نوک سینه ها ، پوسته پوسته شدن همراه با خارش در نوک سینه .
 • این علائم می تواند بعد از شیردهی یا بعد از سن بلوغ اتفاق بیوفتد ، اما گاهی علت این فرورفتگی وجود غده در زیر نوک سینه و یا هاله سینه است .

بزرگ بودن غدد لنفاوی زیر بغل

شایع ترین محل تهاجم سرطان های پستان به غدد لنفاوی زیر بغل می باشد . گاهی بزرگی غدد لنفاوی همراه با لمس توده ای واضح در پستان است و گاهی توده مشخصی لمس نمی شود . البته تهاجم به غدد لنفاوی زیر بغل در سرطان سایر اعضای بدن مثل ریه ها ، تخمدان ها ، کبد ، کلیه و معده نیز می تواند ایجاد شود ، ولی سرطان پستان شایع ترین علت برای تهاجم به این غدد است .

تغییر اندازه در پستان

گاهی اوقات به دلیل اندازه بزرگ تومور ، پستان ها از حالت متقارن خارج می شوند . البته اغلب بانوان با اختلاف اندازه دو سینه به طور طبیعی مواجه اند . اما زمانی که این تغییر اندازه با کشیدگی پوست همراه باشد و نسبت به حالت طبیعی بیشتر شده باشد باید احتمال وجود سرطان پستان را داد.

دکمه بازگشت به بالا