عمومیکسب و کار استانها

علت شوره سر

فرق شوره سر و پوسته سر چند جنبه مختلف دارد. شناخت تفاوت شوره و پوسته سر از این جهت اهمیت دارد، که می‌تواند در درمان به شما کمک کند. در درجه اول باید بدانید که پوسته سر معمولا ناشی از خشک شدن پوست سر است و شوره سر بیشتر به دلیل چربی اضافه پوست سر حاصل می‌شود.

بنابراین اگر شوره سر را با پوسته سر اشتباه بگیرید، ممکن است با یکبار استفاده از شامپوی شوره، مشکل پوسته سرتان بدتر و بدتر شود. قیمت شامپو گانودرما برای موهای چرب آنقدر مناسب است که میتوان برای رفع این مساله آن را تهیه کرد. در ابتدا مهم است که این دو بیماری متفاوت را به درستی از یکدیگر تشخیص دهید. هدف فراهم کردن این محتوا نیز همین است.

شوره سر چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟

شوره سر یک بیماری پوست سر است که باعث ایجاد پوسته‌هایی با درجه چربی متفاوت و سفید روی پوست سر می‌شود. این بیماری تقریبا هیچگاه به طور کامل قابل درمان نیست، فقط می‌توان آن را تا حدودی کنترل کرد. گاها این بیماری باعث ریزش مو می شود که شما می توانید از شامپو بیز برای ریزش مو برای حل این مساله استفاده از جمله دلایل اصلی شوره سر تولید بیش از حد چربی توسط غدد چربی، عفونت‌های قارچی، استرس و تحریک پوست سر بوسیله محصولات مراقبت از مو است.

به عبارت ساده‌تر، شوره سر نتیجه چربی بیش از حد پوست سر است که به یک بستر عالی برای رشد قارچ‌ها تبدیل می‌شود. در نتیجه این شرایط سلول‌های مرده پوست روی هم جمع شده، و به صورت ذرات سفید به موهای شما می‌چسبد. شوره سر می‌تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد و تقریبا هیچ ربطی به بهداشت سر و مو ندارد.

نشانه‌های شوره سر عبارتند از: خارش پوست سر و یا ابروها، ایجاد پوسته‌های سفید قابل مشاهده و قرمزی پوست سر. همچنین در موارد شدیدتر شوره‌ها علاوه بر مو بر روی لباس نیز ظاهر می‌شوند.

پوسته سر چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟

پوسته سر به دلیل خشکی پوست ایجاد می‌شود. خشکی پوست سر نتیجه کمبود رطوبت در پوست سر، شستشوی بیش از حد موها، تحریک پوست سر ناشی از محصولات مو و آسیب‌های محیطی ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و آلودگی است. پوست سر خشک نیز می‌تواند باعث خارش و پوسته پوسته شدن پوست سر شود. هوای سرد و خشک، درماتیت تماسی ناشی از واکنش به محصولاتی که بر روی پوست سر خود استفاده می‌کنید مانند؛ شامپو، ژل حالت دهنده و اسپری مو، بالا رفتن سن و استرس از دیگر دلایل پوسته سر است.

تفاوت شوره سر و پوسته سر چیست؟

فرق پوسته سر و شوره سر شامل موارد زیر است:

 • شوره سر عامل مستقیم رشد قارچ در پوست بیش از حد چرب است؛ درحالی که پوسته سر صرفاً در نتیجه کمبود رطوبت ایجاد می‌شود.
 • پوسته سر را می‌توان به راحتی با استفاده از شامپو یا استفاده از ترکیبات آبرسان برطرف کرد، درحالی که شوره سر تقریبا غیر قابل درمان است و فقط تا حدودی کنترل می‌شود.
 • در برخی موارد، شوره سر ناشی از  یا عفونت های قارچی است. اما پوسته سر ناشی از خشکی پوسته سر است.

راه تشخیص شوره سر از پوسته سر چگونه است؟

خشکی پوست سر و شوره سر هر دو می‌توانند باعث خارش سر و پوسته پوسته شدن پوست شوند. اما با وجود این شباهت‌ها، این دو بیماری شرایط متفاوتی ایجاد می‌کند. پوسته سر زمانی اتفاق می‌افتد که پوست سر شما رطوبت کافی ندارد. بنابراین پوسته سر منجر به پوسته پوسته شدن پوست سر و ایجاد پوسته‌های کوچک و خشک می‌شود. این بیماری در ماه‌های سردتر و در شرایط آب و هوایی خشک‌تر تشدید می‌شود. برای شستشوی بدن خود از شامپو بدن دکتر بیز استفاده کنید تا از خشکی پوست رهایی یابید.

شوره سر زمانی اتفاق می‌افتد که پوست سر چربی و سلول‌های مرده را جمع کرده و ذراتی بزرگتر از پوسته و البته با بافت چرب ایجاد می‌کند. شوره سر معمولا چرب و بزرگتر از پوسته‌های خشک پوست سر هستند. به علاوه شوره سر گاهی رنگ زرد یا قهوه‌ای دارد.

شوره سر چه درمان‌هایی دارد؟

شوره سر چند نوع مختلف دارد که هر کدام درمان‌های تخصصی خود را دارند. با این وجود رایج‌ترین روش‌های  عبارتند از:

 • استفاده از شامپوهای ضد شوره حاوی اسید سالیسیلیک، کتوکونازول، پیریتیون روی یا سلنیوم سولفید به منظور پیشگیری از رشد قارچ در پوست سر
 • گنجاندن امگا 3 در رژیم غذایی با هدف تنظیم تولید چربی در پوست سر
 • مصرف مکمل‌های ویتامین D که به کاهش سرعت گردش سلولی کمک می‌کند
 • کاهش سطح استرس و کنترل اضطراب
 • استفاده از محصولات طبیعی مراقبت از مو

رایج‌ترین روش‌های برطرف کردن پوسته سر عبارتند از:

 • استفاده از اسکراب‌ پوست سر برای از بین بردن لکه‌های خشک و پوسته پوسته پوست سر
 • استفاده از شامپوی مغذی و ملایم برای افزایش رطوبت پوست سر
 • عدم استفاده از محصولات مو با پایه الکل. در واقع محصولات مو با پایه الکل چربی طبیعی پوست سر شما را از بین برده و باعث ایجاد پوسته سر می‌شود.
 • محدود کردن تعداد دفعات شستشوی موها
 • استفاده از آب سرد برای شستشوی موها
 • آبرسانی مرتب موها و پوست سر

نقش اسکراب کف سر زیما در برطرف کردن شوره و پوسته سر چیست؟

یک محصول طبیعی شامل عناصری مانند؛ ژل آلوئه ورا، سرکه سیب، عرق گزنه، بابونه، رزماری و همیشه بهار است. این محصول با از بین بردن چربی اضافه پوست سر، تا حدود زیادی شوره را کنترل می‌کند.

سوالات متداول درباره شوره سر و پوسته سر

 1. علت خشکی پوست سر چیست؟

اگر پوست شما رطوبت کافی را در خود نگه ندارد، ممکن است پوست خشک شود. همچنین پوست سر ممکن است در اثر استفاده از محصولات خشن یا تحریک کننده مو و همچنین قرار گرفتن در شرایط آب و هوایی سرد و خشک، پوسته پوسته شود.

 1. اگر شامپوی شوره سر اثر نکرد، چه باید کرد؟

شامپو شوره سر یک شبه اثر نمی‌کند. با این وجود اگر بعد از یک ماه استفاده از شامپو شوره سر هیچ نتیجه مثبتی مشاهده نکردید، لازم است با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

 1. چگونه می‌توان فهمید که شوره سر دارم یا پوسته سر و یا فقط شامپو در پوست سرم مانده است؟

بهترین روش تشخیص این 3 شرایط پوست سر بدین شرح است: شوره سر شامل پوسته‌های بزرگ و چرب و گاهی زرد و قهوه‌ای است. خشکی پوست سر باعث ایجاد پوسته‌های کوچک و خشک می‌شود. ماندن شامپو و دیگر محصولات در پوست سر می‌تواند موهای شما را چرب، کدر و خشن کند.

دکمه بازگشت به بالا