عمومیکسب و کار استانها

منظور از «بازی فکری» چیست؟

ورزش کردن فقط برای جسم ضروری نیست. ورزش و تمرین ذهن از ابتدای کودکی برای پرورش مغز لازم و ضروری است. بازی‌های فکری ورزشی، موجب افزایش قدرت ذهنی و پرورش خلاقیت در افراد می‌شوند. این بازی‌ها نقش مهمی در دور نگه داشتن کودکان از صفحات نمایش رایانه‌ها، تبلت‌ها و گوشی‌های تلفن همراه دارند. ورزش‌‌های فکری در بین والدین و مربیان در حال محبوب شدن هستند، زیرا کودکان را درگیر و علاقه‌مند می‌کنند و به‌طور همزمان، توانایی‌های شناختی آن‌ها را بهبود می‌بخشند.

بسیاری از کودکانی که علاقه‌ای به ورزش‌های فیزیکی رقابتی ندارند، به بازی‌های تلفن همراه و دستگاه‌های دیجیتال روی می‌آورند. اما تمرین‌های فکری فرصتی عالی برای کودکان فراهم می‌کنند تا از بازی لذت ببرند، در رقابت‌ها برتری پیدا کنند و دامنه واژگان، حافظه و تمرکز خود را توسعه دهند. در این مقاله می‌خواهیم چند بازی فکری ورزشی را به شما معرفی کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

فروشگاه اسباب بازی با بیش از چندین سال فعالیت بهترین فروشگاه شناخته شده است

مزایای بازی‌های فکری ورزشی

نتایج چند مطالعه تحقیقاتی ثابت کرده است که درگیر شدن با بازی‌های فکری ورزشی، سلامت جسمی و روانی کودکان را بهبود می‌بخشد. مزایای انجام ورزش‌های ذهنی بسیار زیاد است. از جمله:

  • کاهش افسردگی و استرس: وقتی ذهن کودکان درگیر این بازی‌ها می‌شود، احساس رضایت و موفقیت را تجربه می‌کنند. یک بازی فکری خوب، اندورفین را آزاد می‌کند که باعث از بین رفتن افسردگی و استرس می‌شود.
  • افزایش اعتماد به نفس: کودکانی که اعتماد به نفس پایینی دارند و در تحصیلات، بازی‌ها و ورزش‌های میدانی نمی‌درخشند، این فرصت را دارند که در چند بازی فکری ورزشی شرکت کنند و برنده شوند.
  • بهبود توانایی‌های شناختی: کودکان با بازی‌های فکری ورزشی، مهارت‌های تحلیلی، حل مسئله و تفکر انتقادی را کشف کرده و توسعه می‌دهند.
  • ارتقا سلامت جسمانی: ورزش‌های فکری نیز به استقامت و انرژی نیاز دارند. ورزش و بازی، استقامت ایجاد می‌کند و احساس موفقیت، آرامش و خواب سالم را القا می‌کند.
  • توسعه ذهنیت رقابتی: ورزش‌های فکری، رقابتی هستند و به‌طور مداوم کودکان را به چالش می‌کشند تا بازی خود را بهبود بخشند. رشد ذهنی، پیامدهای مفیدی در تحصیلات و مشاغل حرفه‌ای در آینده دارد.
  • از بین بردن محدودیت‌های فیزیکی: بازی‌های فکری نیاز به استفاده از نیروی جسمانی ندارند. بنابراین کودکانی که از نظر فیزیکی ضعیف‌تر هستند، فرصت برابری، برای بازی و برنده شدن دارند.

معرفی چند بازی فکری ورزشی

در این قسمت به معرفی چند بازی فکری ورزشی پرطرفدار می‌پردازیم.

شطرنج

این بازی فکری استراتژیک، یک بازی دو نفره است که روی یک تخته با ۶۴ مربع سیاه و سفید و در یک شبکه ۸×۸ انجام می‌شود. شطرنج یک بازی باستانی است که مسابقات آن به صورت جهانی برگزار می‌شود. در این بازی به هر بازیکن ۱۶ مهره داده می‌شود که هر کدام از این مهره‌ها قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند. این مهره‌ها شامل شاه، وزیر، فیل، اسب، رخ و سرباز هستند که وزیر، قوی‌ترین مهره و سرباز ضعیف‌ترین مهره هستند.   هدف بازیکنان این است که با قراردادن شاه حریف در موقعیتی غیرقابل اجتناب، او را مات کنید. برای این منظور، مهره‌های هر بازیکن برای حمله و زدن مهره‌های حریف استفاده می‌شود. علاوه‌بر مات کردن، درصورتی‌که حریف از ادامه بازی انصراف دهد، یا (در یک بازی زمان‌بندی شده) وقتش تمام شود، بازیکن دیگر، برنده بازی است. بازی شطرنج می‌تواند با تساوی نیز به پایان برسد.   میلیون‌ها نفر در سراسر جهان، شطرنج  بازی می‌کنند و از این بازی فکری ورزشی لذت می‌برند. شطرنج به کودکان کمک می‌کند تا تفکر تحلیلی و مهارت‌های حل مسئله خود را توسعه دهند. بازی شطرنج به‌عنوان یکی از چند بازی فکری ورزشی محبوب، به طور چشمگیری هوش، خلاقیت، سرعت پاسخگویی، مهارت‌های استدلال عددی و غیرکلامی و حافظه کودکان را بهبود می‌بخشد. شطرنج، کودکان را وادار می‌کند که به‌صورت تحلیلی و خارج از چارچوب فکر کنند.

تحقیقات نشان داده است که کودکان شطرنج‌باز، دارای هوش کلامی و مهارت‌های استدلالی بالاتر و همچنین نتایج تحصیلی بهتری هستند.

گو یکی از چند بازی فکری ورزشی محبوب

بازی «گو» یک بازی تخته‌ای باستانی است که عناصر ساده‌ای را شامل می‌شود. خط و دایره، سیاه و سفید، سنگ و چوب، با قوانین ساده ترکیب می‌شوند و ظرافت‌هایی را ایجاد می‌کنند که بازیکنان را برای هزاران سال مجذوب خود کرده است. جذابیت Go تنها به ظرافت آسیایی و متافیزیکی آن مربوط نمی‌شود، بلکه به ویژگی‌های کاربردی و محرک در طراحی بازی بستگی دارد.   قوانین بازی Go ساده است و به‌راحتی می‌توان آن‌ها را درک کرد. گو با طیف گسترده‌ای از مهارت‌ها اجرا می‌شود و یک بازی لذت‌بخش است.

هر سطح از بازی دارای جذابیت‌ها، پاداش‌ها و اکتشافات متنوع است و یک سیستم منحصربه‌فرد را برای یک مسابقه پایاپای به ارمغان می‌آورد. اشتباهات اولیه در بازی را می‌توان با پیشرفت بازی جبران و به نفع خود استفاده کرد. این بازی به صبر و دقت نیاز دارد. نفوذ قلمرو ممکن است بارها در طول بازی تغییر کند و به‌همین دلیل تا آخرین لحظات، مشخص نیست که چه کسی برنده می‌شود.   Go به‌عنوان یکی از چند بازی فکری ورزشی باستانی، فراتر از یک بازی است و می‌تواند معانی مختلفی برای طرفداران خود داشته باشد: قیاسی برای زندگی، آینه‌ای از شخصیت فرد و تمرین در استدلال انتزاعی. بازی Go یک هنر است که در آن سیاه و سفید با تعادل ظریف، در سراسر تخته می‌رقصند. اما مهمتر از همه این است که بازی گو یک بازی چالش‌برانگیز و سرگرم‌کننده است.

ماژونگ

ماژونگ یا مهجونگ، فال ماهجونگ یک بازی محبوب چینی است که با مجموعه‌ای از کاشی‌ها بازی می‌شود. مانند بسیاری از بازی‌های محبوب، ماهجونگ دارای تنوع‌های منطقه‌ای بسیاری است و از قوانین بازی نسبتا ساده‌ای برخوردار است. بازی ماژونگ معمولا با چهار بازیکن انجام می‌شود. اما مدل‌هایی از آن ابداع شده که می‌توان با سه بازیکن هم آن را بازی کرد.   بازی اصلی دارای ۱۳۶ کاشی است که شامل ۳۶ کاراکتر، ۳۶ بامبو و ۳۶ دایره می‌شود. این کاراکترها به نوبه خود به چهار مجموعه از اعداد ۱ تا ۹ در هر توالی تقسیم می‌شوند. همچنین ۱۶ کاشی باد و ۱۲ کاشی اژدها نیز در بازی وجود دارند. برخی از مدل‌های بازی ماژونگ دارای هشت کاشی جایزه با چهار گل و چهار فصل نیز هستند، اما در بازی اصلی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. برای تعیین حرکت نیز از یک جفت تاس استفاده می‌شود. هدف بازی، گرفتن یک فال ماژونگ است که شامل قرار دادن تمام ۱۴ کاشی یک بازیکن در چهار ست و یک جفت است. منظور از یک جفت، دو کاشی یکسان است.

معرفی برخی از بازی های بازی‌دونه

بازی فکری تتریس مکعب خلاق

با کنار هم قرار دادن قطعات بازی فکری تتریس مکعب خلاق که عکسشون روی کارت اومده شکل خالی روی کارت رو پر کن اگر زودتر از بقیه تونستی این کار رو انجام بدی ستاره طلایی رو بردار و برنده شو! فکرتو بکار بنداز، وقت زیادی نداری! باید خیلی سریع باشی تا زودتر از بقیه کارت معما رو بسازی، اگه دیر بجنبی ستاره ای گیرت نمیاد.

یادگیری بازی خیلی آسونه؛ تتریس هایی که عکسشون روی کارت هست رو بردار و باهاشون قسمت سفید روی کارت رو پر کن .

اگه زودتر از بقیه تونستی انجامش بدی ستاره طلایی رو بردار و برنده شو. به همین راحتی!!!

پس اگر فکر کردی هم باهوشی و هم سرعت عمل بالایی داری تتریس رو امتحان کن!

اهداف آموزشی بازی فکری تتریس مکعب خلاق:

  • خلاقیت
  • هوش دیداری
  • قدرت حل مسئله
  • پرورش فکر

 

با کنار هم قرار دادن قطعات تریسی که عکسشون روی کارت اومده شکل خالی روی کارت رو پر کن اگر زودتر از بقیه تونستی این کار رو انجام بدی ستاره طلایی رو بردار و برنده شو!

بازی فکری مارپیچ لیزری

بازی فکری مارپیچ لیزری مجموعه‌ای است بی‌نظیر از معماهایی بر مبنای بازی نور و آیینه و تابش و بازتابش. در هر معما یک منبع نور لیزر وجود دارد و یک، دو یا سه هدف؛ نور باید از مسیری مشخص عبور کند و به هدف یا اهداف بتابد.
قطعاتی هم برای رساندن نور لیزر به هدف وجود دارد، مثل آیینه‌ی دو طرفه و قطعه‌ی تقسیم کننده‌ی نور که بخشی از نور را عبور می‌دهد و بخشی را بازتاب می‌دهد.
در همه‌ی معماها تعداد قطعات و تعداد هدف‌ها مشخص شده است و در بعضی جای آن‌ها یا جهت‌شان هم معلوم است.
در بعضی از دیگر شما باید در مورد جای قطعات و جهت‌شان تصمیم بگیرید.

با کنار هم قرار دادن قطعات تریسی که عکسشون روی کارت اومده شکل خالی روی کارت رو پر کن اگر زودتر از بقیه تونستی این کار رو انجام بدی ستاره طلایی رو بردار و برنده شو!

بازی فکری کوبیا

بازی فکری کوبیا یک بازی‎ فکری گروهی برای به چالش کشیدن سرعت ‎عمل شماست که در جمع‌های دوستانه و خانوادگی ۲ تا ۵ نفره می‌توانید بازی کنید و یک رقابت مهیج و سرعتی را در کنار یکدیگر تجربه کنید البته اگر این بازی را ۵ نفره انجام بدید هیجان آن چندین برابر می‌شود.

توضیحات بازی فکری کوبیا

این بازی فکری دارای ۵ عدد کوبیا، ۱۰۸ عدد کارت تصاویر که در ۲۱ موضوع مختلف دسته‌بندی شده‌اند و ۲۱ کارت خانواده که موضوع هر دسته یا خانواده از کارت‌ها رو مشخص می‌کنن…

برای شروع بازی ابتدا تعدادی از کارت‌های بازی رو روی زمین می‌چینیم که هرچه تعداد کارت‌ها بیشتر باشه هیجان بازی هم بیشتر می‌شه و به هر بازیکن یک عدد کوبیا می‌دیم، کارت‌های موضوعات رو هم روی زمین به پشت قرار می‌دیم… با شروع بازی یکی از کارت‌های موضوعات رو رو می‌کنیم، بازیکنان باید کارت‌های تصایر مرتبط با اون موضوع رو پیدا کنن و با کوبیا برای خودشون بردارن…

هرکی آخر بازی کارت بیشتری جمع کرد برنده بازیه…
اسم و عناوین تصاویر به زبان انگلیسی نوشته شده و این باعث می‌شه که زبان کودک هم ضمن بازی تقویت بشه…

این بازی ضمن اینکه فوق‌العاده جذاب و هیجان‌انگیزه، باعث می‌شه هوش دیداری و سرعت عمل و دقت و تمرکز هم تقویت بشه…

بازی فکری کوبیا یک بازیفکری گروهی برای به چالش کشیدن سرعتعمل شماست که در جمع‌ های دوستانه و خانوادگی ۲ تا ۵ نفره می‌توانید بازی کنید. این بازی ضمن اینکه فوق‌العاده جذاب و هیجان‌انگیز است، باعث تقویت هوش دیداری و سرعت عمل و دقت و تمرکز هم می شود.

بازی فکری سرانگشتی

بازی فکری سرانگشتی یک بازی بسیار جذاب و دوست داشتنی است که لحظات شاد و خوبی را برای شما و اعضاء خانواده ایجاد می کند.

باید هر چه سریعتر توپ های داخل جعبه را جابجا کنید تا الگوی روی کارت ها ایجاد شود، در اینصورت شما برنده آن دور از بازی خواهید بود و هر بازیکنی که کارت های بیشتری جمع نماید، برنده نهایی بازی خواهد بود.

ویژگی های بازی

این بازی فکری باعث تقویت مهارت های حرکتی ظریف، افزایش هوش اجتماعی، هماهنگی بیشتر چشم ودست، تقویت حس بینایی و مهارت های دیداری، بالا رفتن حس منطقی و استدلال در کودکان می شود. این بازی برای گروه سنی 4 سال به بالا و تعداد دو بازیکن مناسب است.

بازی فکری سرانگشتی یک بازی بسیار جذاب و دوست داشتنی است که در آن باید هرچه سریعتر توپ های داخل جعبه پازل را جا به جا کنید تا الگوی روی کارت ها ایجاد شود.این بازی فکری باعث تقویت مهارت های حرکتی ظریف، افزایش هوش اجتماعی، هماهنگی بیشتر چشم ودست، تقویت حس بینایی و مهارت های دیداری،بالا رفتن حس منطقی و استدلال در کودکان می شود.

سخن پایانی

در این مقاله، چند بازی فکری ورزشی را معرفی کردیم. تحقیقات نشان می‌دهد که یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت حافظه فعال کودک، ترکیب تمرینات شناختی با ورزش منظم، سطح کافی خواب، رژیم غذایی سالم و صحبت با افراد دیگر است. بازی‌های فکری می‌توانند توانایی شناختی کودکان را بهبود بخشند. همچنین باید بر روی ترکیب کردن نوع فعالیت‌های شناختی تمرکز کنید تا مغز کودکان را به‌خوبی تحریک کند. بنابراین انجام بازی‌های فکری مختلف موجب می‌شود تا مغز چالش‌های متنوعی را تجربه کند و تقویت شود. برای خرید انواع بازی‌های فکری ورزشی به قسمت مربوطه در سایت بازی‌ دونه مراجعه کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا