عمومیکسب و کار استانها

کاربرد اتصالات هیدرولیکی

کاربرد اتصالات هیدرولیکی

اتصالات هیدرولیک توان این را دارند که شیلنگ ها، لوله ها یا اجزاء مختلف را به یکدیگر به صورت کاملا مطمئن قفل کرده و از نشتی یا خرابی که در آینده ممکن است رخ بدهد جلوگیری کند.

Application of hydraulic connections

انواع اتصالات هیدرولیکی

انواع زیر از اتصالات هیدرولیک به طور گسترده در بازار استفاده می شود:

 1. اتصالات DIN: از رایج ترین اتصالاتی که در عرصه هستند محسوب می گردد و توسط سازمان DIN آلمان به صورت استاندارد تعریف شده اند. DIN شامل مهره ها، پیچ ها و… می شود که در صنایع صنعتی، ماشین سازی،‌ نفت (روغن)، ساختمان سازی کاربرد دارند.
 2. اتصالات BSP: این اتصالات فشار قوی بر اساس سازمان BSP بریتانیا استاندارد تعیین شده و در سیستم های هیدرولیکی مورد استفاده قرار می گیرند و کشورهای رایجی که از این اتصالات BSP استفاده می کنند بیشتر در قاره اروپا است.

علاوه بر موارد اصلی که در بالا گفته شد انواع دیگری نیز در اتصالات وجود دارد من جمله:

 • مهره دنباله هیدرولیکی: مهره دنباله هیدرولیک یا به عبارتی دیگر “هیدرولیک لاکنات” (Hydraulic Locknut) نوعی مهره منحصر به فرد است که برای استفاده در سیستم ماشین آلات مختلف و یا کاربرد های هیدرولیکی استفاده می‌شود. این نوع مهره از جنس برنج یا فولاد بسیار سخت ساخته شده است. این مهره‌ها برای جلوگیری از هدر رفتن نیرو و جابجایی غیرمطلوب مهره‌ها و برخورد های ناخواسته استفاده می‌شوند.

مزیت اصلی مهره دنباله این است که با استفاده از آن می‌توان مهره‌ها را در جایگاه مورد نظر چفت کرد و جلوی جدا شدن بین شیلنگ و دنباله را می‌گیرد. مهره دنباله قابل تنظیم است، به این معنی که می‌توان میزان فشار و قدرت جفت و بست شدن را به طور دلخواه تنظیم کرد. استفاده از مهره دنباله در عملکرد هیدرولیک بسیار رایج است.

در سیستم هیدرولیک، فشار آب و قدرت جریان نیاز به حفظ پایداری و عدم جابجایی مهره‌ها و قطعات مختلف را دارد. با تنظیم مهره دنباله در موقعیت خاص، می‌توان از لغزش و گشتاور غیرمطلوب جلوگیری کرد و پایداری سیستم را بهبود بخشید. به طور کلی، مهره دنباله ها جزئی از نظام قفل کردن است که در صنایع مختلف برای ایجاد پایداری و قابلیت تنظیم استفاده می‌شوند. نوع و اندازه مهره دنباله ها معمولاً بسته به نیازهای خاص و استفاده مورد نظر مختلف است.

 • پوسته: پوسته پرس شیلنگ هیدرولیکی به قسمت بیرونی شیلنگ هیدرولیکی گفته می‌شود که وظیفه حفاظت و تقویت شیلنگ در مقابل فشارها، ضربه‌ها، اشتعال نشدن و سایر عوامل خارجی را بر عهده دارد البته پوسته هیدرولیک قسمت جداشدنی از شیلنگ است. پوسته پرس، برای افزایش استحکام و دوام شیلنگ، از جنس‌ها و لایه های مختلفی تشکیل شده است.

معمولاً در ساخت پوسته پرس، از مواد مقاومی مثل فولاد و استیل استفاده می‌شود. این مواد، به شیلنگ هیدرولیکی قدرت مقاومت در برابر فشار را می‌دهند و از تخریب و خرابی جلوگیری می‌کنند. همچنین، ضربه‌ها و لرزش‌ها را جذب کرده و به شیلنگ کمک می‌کنند تا در مواردی که با ضربه و فشار زیادی مواجه می‌شود، سالم مانده و کارایی خود را حفظ کند.

 • مغزی: مغزی هیدرولیک (Hydraulic Actuator) یه نمونه مهم در صنعت و سیستم های هیدرولیکی محسوب می گردد. کار مغزی در کنترل و جا به جایی قسمت های متنوع ماشین آلات صنعتی، سیستم هیدرولیک و… است.

درباره انوع مغزی ها می توان به چندین نوع اشاره کرد که بسته به کاربرد متفاوت تر از دیگری اند:

 1. مغزی استوانه ای (Cylinder Actuator): که مانند یک استوانه ی هیدرولیکی است که کاربرد آن حرکت خطی است.
 2. مغزی دنده دار (Gear Actuator): مغزی که عملکرد آن به صورت چرخشی است.
 3. مغزی سیال (Fluid Actuator): مغزی که برای عبور سیالات ایجاد شده و اغلب کاربرد آن در تولید انرژی و حرکت است.
 • کاتری:

زمینه استفاده از اتصالات هیدرولیک

اتصالات فشار قوی با اینکه زیاد مورد توجه عموم مردم قرار نمی گیرند ولی باید به این نکته مهم توجه کرد که مردم ناخواسته از این اتصالات به صورت غیر مستقیم در زندگی خود استفاده می نمایند. زیرا اتصالات هیدرولیک در صنایع بسیاری من جمله: فولاد، راه و شهرسازی، تجهیزات بسیار سنگین، لوله یا خطوط  مونتاژ، لوله کشی های منازل و… بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد.

سیالات هیدرولیکی رایج

اتصالات هیدرولیک باید با سیال سازگار باشد به این دلیل که اتصالاتی که برای آب بندی روغن یا سایر سیالات مورد استفاده قرار می گیرند دچار آسیب به شیلنگ، لوله و سیستم هیدرولیک نگردد. کاربرد سیالات هیدرولیک این است که انرژی را برای ماشین آلات، دستگاه ها و… فراهم کند و به آنها اجازه دهد تا به کار خود بپردازد و در پرسه کار دچار مشکل خاصی نگردد.

انواع سایل هیدرولیکی موجود در بازار:

 • سیالات برپایه آب: ارزان ترین و بی غش ترین سیال محسوب می گردد اما اینکه عیب فراوانی نیز دارد دلیل بر این می شود که از نمیتوان به طور صحیح استفاده کاملی کرد برای نمونه:

– آب کندرو است به همین دلیل آب بندی ماشین آلات و دستگاه ها به مشکل بر میخورد.

– باعث زنگ زدگی اجزای فولادی یا آهنی می گردد.

 • سیالات برپایه روغن: یکی از پر مصرف ترین سیالات هیدرولیکی محسوب می گردد که امروزه کاربردهای زیادی پیدا کرده است. امتیازات مثبت روغن به آب:

– روغن تندرو است و خاصیت روانکاری دارد پس باعث آب بندی درست می شود.

– برخلاف آب که به دما وابسته است، به دما وابسته نیست و گرمای کمتری را نیز انتقال می دهد.

هیدرولیک چیست؟

یک فناوری و روش مکانیکی که باعث انتقال نیرو، فشار و حتی ایجاد حرکت با استفاده از مایع یا سیالات هیدرولیکی است. در سیستم هیدرولیک نیرو از طریق اعمال فشار مایع هیدرولیکی تولید می شود و این نیرو بر اجزاء تاثیر مستقیم می گزارند و رفتار های مکانیکی مختلفی به وجود می آورند.

اتصالات هیدرولیک چیست؟

اتصالات هیدرولیک فشار قوی یکی از پر اهمیت ترین مسائل در صنایع یا صنعت هیدرولیک محسوب می گردند و دارای طیف وسیعی از اقسام و کاربردها هستند. اتصالات بر ایجاد و کنترل سیالات مایع، جا به جایی نیرو، فشار و اتصال مسیر شیلنگ های هیدرولیکی به سیستم های هیدرولیکی مورد استفاده قرار می گیرند.

در نتیجه اتصالات هیدرولیک باید قوی، همه کاره و قابل اعتماد باشند تا در کاربردهای مربوطه خود به طور ایمن و موثر عمل نمایند. این اتصالات معمولا از استانداردهای سخت گیرانه پیروی می کنند که ساختار اتصال، ابعاد و درجه بندی فشار را دیکته می کند.

اتصالات پرس شیلنگ چیست؟

اتصالات پرس شیلنگ یکی از موارد اتصال مکانیکی محسوب می شود که در سیستم های هیدرولیکی برای اتصال شیلنگ های هیدرولیکی به قطعات متفاوت استفاده می شوند. فرآیندی که برای این اتصالات انجام می شود شامل فشردن و فشرده سازی شیلنگ به وسیله قسمت تقویت کننده (پوسته پرس شیلنگ) است. برای ساخت اتصال پرس شیلنگی، شیلنگ را با استفاده از دستگاه فشرده کرده و اتصال را در آن قفل می کند. اتصالات پرس شیلنگ فشار قوی توسط فرآیند پرس مناسب و دقیق، اتصالی محکم و بدون نشت را ایجاد می‌کنند و فشارها و ضربات معمول در سیستم‌های هیدرولیکی و پنوماتیک را تحمل می کند. قیمت اتصالات پرس شیلنگ نیز همانند اتصالات هیدرولیک است و هیچ تفاوتی با آن ندارد.

اتصالات هیدرولیکی رزوه ای چیست؟

اغلب جنس این اتصالات از فولاد است اما می توان آنان را از سایر فلزات مانند برنج،‌ آلومنیوم و… تولید کرد. فرایند نصب و اجرای اتصالات فشار قوی رزوه ای:

– برش شیلنگ یا لوله به اندازه دلخواه

– قرار دادن رزوه در شیلنگ یا لوله

– ایجاد اتصالی محکم بین قطعات

این اتصالات بیشتر برای محیط های با فشار بالا و شرایط نسبتا سخت تولید شده و در خطوط فشار بالا، سیستم های صنعتی به خوبی عمل می کند.

اتصالات بانجو هیدرولیک چیست؟

اتصالات بانجو هیدرولیک یا پیچ و مهره های بانجو نوعی اتصال پیچ توخالی هستند که برای کمک به انتقال مایع به یک متصل می شوند. اتصالات بانجو معمولا در کاربرد های خودرویی مانند سیستم های ترمز یافت می شوند. پیچ های بانجو در مرکز اتصال قرار می گیرند و به مایع اجازه عبور می دهند. اتصالات بانجو هیدرولیک در درجه اول از فولاد ضد زنگ یا برنج ساخته شده و دارای رزوه است.

اتصالات سد هیدرولیک چیست؟

اتصالات سد هیدرولیک ببرای اتصال شیلنگ های هیدرولیک به مخزن استفاده می شود. هنگامی که اتصالات در سوراخی در مخزن قرار میگیرد، مهره قفلی پیچ می شود تا اتصالات محکم شوند.  این اتصالات برای جلوگیری از نشت مایع آب بندی شده است. اتصالات سد هیدرولیک در مصارف خودرو، روغن و آب استفاده می شود.

نکات مورد توجه در زمان خرید اتصالات هیدرولیکی فشار قوی چیست؟

معیار های زیر باید قبل از انتخاب انواع اتصالات هیدرولیکی فشار قوی مناسب برای کار شما در نظر گرفته شوند:

 1. اندازه: قطر داخلی و خارجی اتصالات دو اندازه مهم هستند که باید در نظر گرفته شوند. این قطرهای اتصالات باید با قطر داخلی شیلنگ سازگار باشند. اتصالات بزرگتر یا کمتر از اندازه ممکن است باعث نشتی یا از کار افتادن اتصال شوند و به طور کلی قابل استفاده نمی شود.
 2. ماده: مواد اتصالات هیدرولیک باید با سیال هیدرولیکی و با محیط کار سازگار باشد. متداول ترین مواد مورد استفاده برای اتصالات برنج، آلومینیوم، فولاد یا فولاد ضد زنگ هستند.
 3. دما: اتصال هیدرولیکی باید برای محدوده دمایی شما مناسب باشد.
 4. فشار: اتصالات فشار قوی باید برای محدوده فشار شما مناسب باشند. فشار بیش از حد می تواند باعث آسیب به اتصالات و شیلنگ شود.

نحوه اتصال صحیح اتصالات به شیلنگ چگونه است؟

نحوه اتصال صحیح اتصالات به شیلنگ هیدرولیک:

 • اطمینان حاصل کنید که طول شیلنگ به اندازه مورد نیاز است.
 • اتصالات هیدرولیکی مناسب را انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که سایز، فشار، دما، سبک و جهت اتصالات با عملکرد شما سازگار باشد.
دکمه بازگشت به بالا