عمومیکسب و کار استانها

با ویزای انگلیس به چه کشورهایی می توان سفر کرد؟

میتوان با ویزای شینگن به انگلیس سفر کرد؟

میتوان با ویزای شینگن به انگلیس سفر کرد؟ – شاید این سوال برای شما نیز پیش بیاید که میتوان با ویزای شینگن بدون دریافت ویزای انگلیس به این کشور سفر کرد؟ باید به این موضوع توجه داشته باشید که انگلیس عضو  حوزه شینگن محسوب نمی‌شود و در حالت کلی دریافت ویزای شینگن (مولتی و یا سینگل) به شما اجازه ورود به ۲۶ کشور این حوزه از جمله (اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لیختن‌اشتاین، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلوواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس) را تا پایان اعتبار ویزا می‌دهد.

با ویزای شینگن امکان سفر به انگلیس وجود نداشته و برای سفر به این کشور ملزم به دریافت ویزای انگلیس به صورت جداگانه خواهید بود. البته در برخی مواقع قدرت و اعتبار بالای پاسپورت و یا قرارداد بین دو کشور این اجازه را به فرد می‌دهد تا بدون دریافت ویزا به کشوری سفر کند، اما این موضوع شامل حال شهروندان ایرانی نمی‌‌گردد.

مقاله مرتبط: اخذ ویزای توریستی انگلیس

 بنابر اطلاعات ارائه شده در وب‌سایت  schengenvisainfo، برخی از کشورهای غیراتحادیه اروپا هستند که به دارندگان ویزای شینگن اجازه ورود بدون نیاز به دریافت ویزای ملی آن کشور را می‌دهند، میتوان با ویزای شینگن به انگلیس سفر کرد؟ در ادامه با ما همراه باشید:

بلاروس

ملیت‌های ال‌سالوادور، هوندوراس، چین که قصد ورود، ترانزیت و اقامت کوتاه در کشور جمهوری بلاروس را (برای حداکثر ۳ روز) دارند، می‌توانند با ویزای شینگن و بدون داشتن ویزای بلاروس این کار را انجام دهند.

بلغارستان

از تاریخ ۳۱ ژانویه ۲۰۱۲ جمهوری بلغارستان ورود، ترانزیت و اقامت را برای دارندگان ویزای شینگن مجاز اعلام کرد. زمان مجاز اقامت شهروندان خارجی دارنده ویزای شینگن در بلغارستان حداکثر ۹۰ روز در یک بازه ۶ماهه است.

کامبوج

دارندگان پاسپورت‌های زیر در صورت برخورداری از مجوز اقامت و یا ویزای شینگن امکان اقامت و دسترسی بدون ویزا را برای حداکثر ۹۰ روز در کلمبیا خواهند داشت:

کامبوج- چین- هند- ماکائو- میانمار- تایلند- ویتنام

گرجستان

گرجستان نیز از این قانون تبعیت کرده و به دارندگان ویزای شینگن این اجازه را می‌دهد تا برای حداکثر ۹۰ روز در یک بازه ۱۸۰ روزه در این کشور اقامت داشته باشند. البته لازم به ذکر است که شهروندان ایرانی بدون نیاز به ویزای شنگن نیز امکان سفر به گرجستان را با پاسپورت ایرانی خواهند داشت.

صربستان

از تاریخ ۳۰ اکتبر ۲۰۱۴، جمهوری صربستان به شهروندان خارجی دارای ویزای شینگن معتبر این امکان را می‎دهد تا بدون ویزای صربستان برای حداکثر ۹۰ روز در یک بازه زمانی ۶ ماهه به این کشور سفر کنند.

رومانی

متقاضیان خارجی دارای ویزای شینگن تایپ C (دابل و مولتی) امکان ورود، اقامت و ترانزیت در رومانی را بدون نیاز به دریافت ویزای ملی این کشور خواهند داشت. مدت مجاز اقامت شهروندان خارجی در این کشور ۹۰ روز در یک بازه ۶ماهه است و باید پیش از سفر به این کشور ویزای شنگن در یکی از کشورهای حوزه شینگن استفاده شده باشد.

مکزیک

چنانچه دارای ویزای شینگن معتبر باشید، برای امور گردشگری، تجارت و یا اهداف ترانزیت در مکزیک نیازی به دریافت ویزای این کشور نخواهید داشت. ورود به کشور مکزیک با ویزای شینگن مستلزم داشتن اعتبار کافی ویزا و پاسپورت متقاضی است.

قبرس

در صورت برخورداری از ویزای شینگن تایپ C (دابل و یا مولتی) متقاضیان خارجی سفر به قبرس از دریافت ویزای این کشور مستثنی خواهند بود. مدت زمان مجاز اقامت در قبرس از طریق ویزای شینگن حداکثر ۳ماه در یک بازه زمانی ۶ماهه است.

کرواسی

از تاریخ ۲۲ جولای ۲۰۱۴، جمهوری کرواسی به دارندگان ویزای شینگن اجازه ورود، ترانزیت و اقامت را بدون دریافت ویزای کرواسی می‌دهد. از این رو آنها می‎توانند با استفاده از ویزای شنگن دارای اعتبار خود برای حداکثر ۹۰ روز در یک بازه ۶ ماهه در این کشور اقامت داشته باشند.

بوسنی هرزگووین

شهروندان خارجی که دارای ویزای شینگن مولتی دارای اعتبارهستند، در صورتی که از ویزای خود در یکی از کشورهای حوزه شینگن استفاده کرده باشند، می‌توانند بدون نیاز به ویزای ملی برای حداکثر ۱۵ روز در هر بار ورود و در هر بازه ۱۸۰ روزه در کشور بوسنی و هرزگووین اقامت یابند.

ترکیه

بنابر قوانین کشور ترکیه، شهروندان آنگولا، بنگلادش، افغان، بنین، بوتسوانا، بورکینافاسو، بوروندی، کامرون، کیپ‌ورد، جمهوری آفریقای مرکزی، چاد، کوموروس، ساحل عاج، جمهوری دموکرات کنگو، جیبوتی، مصر، گینه استوایی، اریتره، اتیوپی، گابن، گامبیا، غنا، گینه، گینه بیسائو، هند، عراق،کنیا، لسوتو، لیبریا، لیبی، ماداگاسکار، مالاوی، مالی، موریتانی، موزامبیک، نپال، نیجر، کره‌شمالی، پاکستان، فیلیپین، جمهوری کنگو، رواندا، سائو تومه و پرینسیپ، سنگال، سیرالئون، سومالی، سودان، سوازیلند،تانزانیا، توگو، اوگاندا، ویتنام، یمن، زیمباوه می‌توانند با در دست داشتن ویزای شنگن معتبر به این کشور سفر کنند.

در نتیجه باید به این نکته اشاره کنیم که در شرایط بالعکس یعنی با در دست داشتن ویزای انگلیس در اروپا نیز امکان سفر و ورود به کشورهای حوزه شینگن را نخواهید داشت، مگر اینکه از پاسپورت و حق شهروندی انگلیس برخوردار باشید که در آن صورت داشتن ویزای شینگن مطرح نخواهد بود.

انواع ویز‌‌ای انگلیس

ویز‌ای انگلیس به انواع ویزای توریستی، ویزای کاری، ویزای خانوادگی، ویزای تحصیلی و ویزای پزشکی تقسیم می‌شود. هر کدام از انواع ویزا شرایط و مدارک ویژه خود را دارند. با این حال با دریافت انواع ویزا انگلیس (به غیر از ویزای پزشکی) علاوه بر خاک بریتانیا می‌توانید به ۵ الی ۱۰ کشور دیگر سفر کنید. در پاراگراف‌های بعدی به معرفی این مقاصد خواهیم پرداخت. اما در ادامه نگاهی کوتاه به برخی از انواع ویزا انگلیس می‌اندازیم.

ویزای توریستی انگلیس: ویزای توریستی از رایج‌ترین انواع ویزای انگلیس است و برای افرادی صادر می‌شود که به قصد بازدید از جاذبه‌های گردشگری می‌خواهند به این کشور سفر کنند. این نوع ویزا در اولین درخواست به صورت ۶ ماهه و در دفعات بعدی به صورت ۲ یا ۵ ساله صادر می‌شود.

ویزای کاری انگلیس: ویزای کاری از دیگر انواع ویزای انگلیس است افرادی که تقاضای کار در زمینه سرمایه گذاری، افراد با مهارت‌های ویژه، صاحبان تجارت، افراد با مهارت‌های تخصصی، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های انگلستان و افرادی که از طرف یک شرکت بریتانیایی دعوت به همکاری شده‌اند می‌توانند برای دریافت ویزای کار انگلیس اقدام کنند.

لیست کشورهایی که با ویز‌‌ای انگلیس می‌توان به آن‌ها سفر کرد؟

ویزای انگلیس در کنار ویزای کانادا، ویزای شینگن و … از معتبرترین ویزاهای دنیا به شمار ‌رفته و رتبه ۴ را در سطح جهان دارد. دارندگان ویزا علاوه بر بریتانیا می‌توانند به چندین کشور دیگر نیز سفر کنند.

مکزیک: مکزیک از کشورهای آمریکای شمالیست که ساکنانش به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند. ایرانی‌ها با داشتن ویزای انگلستان می‌توانند به این کشور سفر کنند.

پاناما: پاناما از دیگر مقاصدی ست که ویزا انگلیس امکان سفر به آن را فراهم کرده است. این کشور با پایتختی پاناما سیتی در آمریکای مرکزی قرار گرفته است.

بلاروس: بلاروس با نام رسمی جمهوری بلاروس از کشورهای اروپای شرقی به شمار رفته و در همسایگی روسیه، اکراین، لهستان و لتونی قرار گرفته است. ویز‌ای انگلیس امکان سفر به بلاروس را هم فراهم می‌کند.

پرو: پرو با پایتختی لیما از کشورهای آمریکای مرکزی است. شما با دریافت ویزا انگلیس امکان سفر به پرو را بدون دریافت ویزای این کشور خواهید داشت.

اسکاتلند: اسکاتلند در شمال غرب اروپا قرار گرفته و بعد از انگلستان بزرگترین کشور بریتانیا به شمار می‌رود. دارندگان ویز‌ای انگلستان می‌توانند به خاک اسکاتلند وارد شوند.

ولز: ولز از دیگر کشورهای تشکیل‌دهنده بریتانیاست که در جنوب غربی این جزیره قرار گرفته است. از این رو ویزا انگلیس امکان سفر به این کشور را نیز فراهم می‌کند.

ایرلند شمالی: ایرلند شمالی در غرب بریتانیا قرار گرفته و مانند ولز و اسکاتلند می‌توان با داشتن ویزا انگلیس به خاک آن وارد شد.

کوبا: کوبا با پایتختی هاوانا بخشی از آمریکای لاتین به شمار رفته و داشتن ویز‌ا انگلیس امکان سفر به این کشور را می‌دهد.

جاماییکا: جاماییکا از کشورهای محدوده جزایر کاراییب بوده و سومین کشور پرجمعیت انگلیسی زبان به شمار می‌رود. دارندگان ویز‌ا انگلیس می‌توانند به این کشور سفر کنند.

مدت اعتبار ویزا

ویزای انگلیس با توجه به درخواست متقاضی و تصمیم سفارت  به صورت ۶ ماهه، ۲، ۵ و ۱۰ ساله چند بار ورود صادر می‎گردد. در واقع اعتبار هر ویزا به نوع و مدت زمان آن بستگی دارد. ما اعتبار ویزا‌ی انگلستان برای ویزاهای ۵ و ۱۰ ساله به اعتبار پارسپورت یا همان تاریخ انقضا بستگی دارد. از آنجا که پاسپورت‎های ایرانی حداکثر ۵ ساله هستند ویزای انگلستان برای ایرانیان حداکثر ۵ ساله خواهد بود. از این رو قبل از اقدام جهت دریافت ویزا حتما با مراجعه با اداره گذرنامه پاسپورت خود را به صورت ۵ ساله تمدید کنید. در غیر اینصورت مدت اعتبار ویزای شما دقیقا طبق زمان اعتبار پارسپورت صادر می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا