اقتصادیعمومیکسب و کار استانها

تعدادی از عملکردهای نمایشگرهای شهری (تلویزیون غول پیکر شهری)

تلویزیون شهری چیست؟

اجاره تلویزیون شهری: درواقع  اصطلاحی میباشد در خصوص تابلو های غول پیکر شهری . تلویزیون شهری اغلب در کنار چهار راه ها، اتوبان ها، استادیوم های ورزشی، بزرگراه ها یا پارک ها بر روی دکل های مخصوص تلویزیون شهری نصب می شوند و تغییر برنامه تلویزیون شهری از راه دور و نزدیک امکان پذیر میباشد و تصاویر ویدیویی را به طور رنگی پخش می کنند. در ادامه باید گفت هر تلویزیون شهری از کنار هم قرار گرفتن قطعاتی اس ام دی به نام ماژول که روی کابینت های مخصوص تلویزیون شهری مونتاژ میشود ، تشکیل شده است. در ابعاد تقریبا یک مترمربع (96*96) ساخته شده که  هر کابین شبیه به یک تلویزیون شهری کوچک، قسمتی از تصویر بزرگ در صفحه نمایش اصلی را ایجاد می نماید.

نصب تلویزیون شهری در داخل سالن های تالار و آنفی تئاتر و سالن جلسات به سه صورت انجام میشود:

  1. میتوان تلویزیون شهری را به صورت فیکس یا ثابت نصب کرد 2. میتوان تلویزیون شهری را در یک قاب فیکس کرد و جهت جابجایی تلویزیون شهری زیر آن چرخهایی نصب شود که به راحتی تلویزیون شهری را به قسمتهای دیگر انتقال داد 3. میتوان تلویزیون شهری پورتابل که همان رنتال وارداتی هست نصب شود که این نوع تلویزیون شهری دارای هاردکیس چرخدار میباشد . تلویزیون شهری در این نوع از ابعاد تکه تکه مثلا سایز 50*50 سانتیمتر تشکیل شده است که جنس کابینتاین نوع تلویزیون شهری از دایکست است و به راحتی در هر مکانی نصب و جمع آوری میشود.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     امروزه کابینت های سازنده ی تلویزیون شهری از سایزهای مختلفی تشکیل شده است و  آن نیز از LED یا SMD تشکیل شده اند. ماژول ها همان بلوک های مربع و یا مستطیل شکلی هستند که با قرار گرفتن تعدادی از آنها کنار هم کابینت ها بوجود می آیند. با این حال خود ماژول ها نیز از لامپ های بسیار کوچکتری تحت تکنولوژی  LED یا SMD ساخته میشود که هرکدام از این پیکسل ها در فاصله ی معینی از پیکسل مجاور خود قرار دارد و همین فاصله های متفاوت در ماژول های مختلف باعث ایجاد تنوع در کیفیت و تراکم  در تلویزیون های مختلف میشود.

  به فاصله میان پیکسل ها در ماژول تلویزیون شهری ، دات پیچ Dot Pitch گفته میشود که بر حسب میلی متر اندازه گیری میشود و میتواند فاصله مرکز تا مرکز دو پیکسل مجاور را نیز محاسبه کند. دات پیچ ها را با حرف P به همراه عددی که فاصله پیکسل(برحسب میلی میتر) را مشخص میکند نمایش میدهند. بنابراین هرچقدر که میزان عدد P کمتر باشد، بدین معناست که فاصله smd ها از هم کمتر می شود و در نتیجه تعداد smdهای تلویزیون شهری استفاده شده در متر مربع هم بیشتر است که با این سطح تراکم و تصویری که در نهایت در تلویزیون شهری شما ایجاد میشود شفاف تر و واضح تر است. انتخاب نوع ماژول یا تلویزیون شهری  به ارتفاعی که تابلو از سطح زمین نصب خواهد شد بستگی دارد که این تراکم تلویزیون با فاصله از زمین رابطه عکس دارد. یعنی هرچه ارتفاع تابلواز زمین کمتر باشد تلویزیون‌های با تراکم بیشتر، مناسب تر است که واضحتر دیده شود و هرچه فاصله از زمین بیشتر باشد، می توانیم از تلویزیون شهری با تراکم کمتری استفاده کنیم که وضوح زیادی لازم نیست.

 ابعاد تلویزیون شهری 

ابعاد تلویزیون شهری به عواملی از جمله سایز و وزن تلویزیون شهری که در انتخاب اندازه فونداسیون -تعداد پایه‌ها و انتخاب جنس ستون‌ها علاوه بر استحکام اسکلت آن نیز بسیار موثر است. به عنوان مثال برای نصب یک    در سایز ۳ در ۵ متر با یک پایه باید گودالی را در متراژ ۱٫۵ در 2 متر حفر کرد که توصیه  به شما این است که برای ساخت تلویزیون شهری از دو پایه استفاده کنید؛ چرا که علاوه بر استحکام بنا و نیز بالا بردن توان تحمل بنای تلویزیون شهری، میتواند در برابر بادهای با سرعت بالا از سازه محافظت کرده و مانع سقوط آن شود ولی متاسفانه زیبایی سازه یک پایه را ندراد.

پس از سپری شدن مرحله حفر فونداسیون، نصب آرماتورها و ریختن بتون اکنون نوبت ساخت اسکلت می‌رسد. شما این امکان را در اختیار دارید که برای انجام این کار از قوطی‌های پروفیل در سایز 14 سانت در 14 سانت استفاده کنید. که روی صفحه ستون‌هایی که در فونداسیون کار گذاشته شده نصب می‌گردند.

پیشنهاد ما برای شما عدد شش است؛ ولی باید در نظر داشت که اکثر پیمانکاران چهار عدد را برای پایه تلویزیون شهری استفاده می کنند. لازم به ذکر است که قطر داخلی بایستی به اندازه ای باشد که یک نفر براحتی بتواند از درون آن عبور کند. همچنین باید دقت داشت که ارتفاع سازه به گونه ای باشد برق شهری از بالای سازه عبور نکند که مشکلی در زمان ساخت سازه برای سازندگان آن بوجود نیاید.

یکی دیگر از مسائلی در ساخت تابلوهای تلویزیون شهری به آن دقت داشت امنیت تلویزیون شهری می‌باشد که از جنبه نرم افزاری و سخت افزاری بایستی بتوان امنیت تلویزیون‌ها افزایش داد.  برای نصب و راه اندازی تلویزیون شهری از تیم حرفه ای بهره میبرد و همچنین تلویزون ها از لحاظ نرم افزاری دارای قفل می‌باشند که احتمال هرگونه سوء استفاده ای را کاهش دهند.

 درجه حرارت محل نصب تلویزیون شهری

یکی از مهمترین عواملی که برای تلویزیون شهری اهمیت بسیار زیادی دارد درجه حرارت محیطی میباشد. چرا که پاوری که در تلویزیون شهری مورد استفاده قرار گرفته که منبع تغذیه انرژی تلویزیون است حداکثر تا 50 درجه سانتیگراد میتواند کار کند.. به همین خاطر درمناطق و محیط های گرمسیر که در تابستان دما به 5۰ درجه سانتیگراد می رسد توصیه بر این است که از تهویه مناسب (فن بزرگ یا کولرگازی) به گونه ای  که درجه خودکار آن را روی 50 درجه سانتیگراد گذاشته شده استفاده کنند تا به محض بالا رفتن دمای درون سازه از 50 درجه سیستم تهویه به شکل اتومات کار نماید و دما را به تعادل برساند. ولی در مناطق سرد سیر احتیاج به استفاده از تهویه  نیست.

هزینه ای که برای سازه تلویزیون شهری غول پیکر نیاز است

در طراحی و ساخت تلویزیون شهری کیفیت کار به هزینه ای که میخواهید برای آن اختصاص دهید رابطه ی مستقیم دارد و طبیعتا هرچقدر هزینه ی بیشتری شود از کیفیت و استحکام بیشتری برخوردار خواهد بود و برعکس. به گونه ای که در استفاده از کیفیت کامپوزیت ها یا طراحی نمای کامپوزیت و یا استفاده از کرکره برقی به جایی درب ورودی وهمینطور مقاوم سازی سازه نوع تهویه استفاده شده و اجرای بی نقص و زیبای پروژه میتوان تاثیر هزینه تخصیص داده شده را دید.

برای تامین برق با توجه به بودجه مالی مورد نظر میتوانید برق سه فاز تامین کنید و یا اینکه برق تک فاز با آمپر بالا را خریداری کنید و همچنین به منظور محافظت از نوسان ولتاژ تلویزیون شهری میتوانید از دستگاه UPS و یا از محافظ های معمولی استفاده نمایید.

امنیت سازه تلویزیون شهری

  • یکی از موضوعاتی که در طراحی ساخت تلویزیون شهری از اهمیت ویژه ای برخوردار است مسئله امنیت آن میباشد که بتواند هم از نظر قطعات سخت افزاری و هم نرم افزاری آن را پوشش دهد.
  •  دسترسی اپراتور بایستی بسیار امن باشد.
  • مسئولیت برنامه دهی و تعمیر یا راه اندازی سازه بایستی  برعهده یک شخص خاصی که از طرف ارگان مربوطه صلاحیتش تایید شده باشد
  •  برنامه نویسی از راه دور برای  سایر کاربران نیز امکان پذیر نباشد.
  • همچنین بایستی دارای قفل نرم افزاری باشد که مورد سوء استفاده افراد سودجو از تلویزیون شهری شما نیز قرار نگیرد.

منبع :  https://www.londonaudiovisual.co.uk/led-screen-hire/

دکمه بازگشت به بالا