عمومیکسب و کار استانها

بیمه آسانسور بدون استاندارد

بیمه آسانسور چیست ؟

با گسترش عمودی شهرها و افزایش روزافزون ساختمان های بلند مرتبه آسانسور تبدیل به یک نیاز اساسی و فراگیر برای انسان مدرن شد و همچون سایر اختراعات بشر همراه با فواید و مزایای فراوانی که داشت پیامد های ناگواری نیزبه ارمغان آورد ، بیمه آسانسور ابزاری است برای کاهش زیان های مالی و جانی ناشی از حوادث آسانسور. بیمه آسانسور در واقع یک بیمه مسئولیت مدنی است بدین معنی که چنانچه در اثر حوادث ناشی از آسانسور بیمه گذار یا خریدار بیمه (مالک، مدیر ساختمان، شرکت های سرویس و نگهداری آسانسور ) مسئول حادثه شناخته شوند و محکوم به جبران خسارت های مالی و جانی گردند شرکت بیمه خسارت را از طرف بیمه گذار (خریدار بیمه ) به زیاندیده پرداخت میکند.

چرا باید آسانسور را بیمه کرد ؟

نقص فنی قطعات آسانسور و خطای انسانی همواره آسانسور را آبستن حوادث مرگباری میکند که در صورت وقوع چنین حوادثی علاوه بر ایجاد مشکلات روحی و روانی برای مصدوم و یا خانواده متوفی معمولا باعث دعوای حقوقی مبنی بر کشف مقصر یا مقصرین حادثه و پرداخت دیه فوت یا نقص عضو میگردد . بیمه آسانسور قطعا نمیتواند مصدوم را درمان و یا متوفی را زندگی دوباره ببخشد اما با تامین به موقع و مناسب حقوق حادثه دیدگان نقش بسیار مهمی در تنظیم روابط طرفین و برقراری صلح و آرامش خواهد داشت .

پوشش‌های بیمه آسانسور

همان‌طور که از نامش پیداست، بیمه آسانسور‌ خسارت‌های حوادث آسانسور را جبران می‌کند. البته برای ساختمان‌های مسکونی و آسانسورهای با کاربری مسکونی تنها خسارت‌های جانی پوشش داده می‌شود. پوشش بیمه آسانسور به شکل زیر است:

  • پوشش فوت یا دیه
  • پوشش نقص عضو
  • پوشش هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه
  • پوشش خسارت مالی برای آسانسورهای با کاربری باربری

پوشش خسارت‌جانی بیمه آسانسور مطابق با ظرفیت افراد آسانسور است و به طور دقیق در بیمه نامه آسانسور نوشته می‌شود. اگر افراد بیشتر از ظرفیت سوار آسانسور شوند و آسانسور دچار حادثه شود، شرکت بیمه همه خسارت را پرداخت نمی‌کند بلکه طبق نظر کارشناس بخشی از آن پوشش داده می‌شود.

آسانسور روملس که با نام اختصاری MRL (machine room less) شناخته می شود، نوعی سیستم آسانسور است که برای نصب، نیازی به موتورخانه ندارند. این سیستم ها عموما از یک موتور گیرلس یا بدون گیربکس استفاده می کنند که تمام تجهیزات مربوط به موتور در چاهک آسانسور یا بالای آن نصب می شود

چه کسی باید آسانسور را بیمه کند ؟
از آنجائیکه عوامل زیادی در تولید ، طراحی ، نصب ، سرویس و نگهداری آسانسور نقش دارند لذا چنانچه حادثه ای برای آسانسور رخ دهد و منجر به فوت یا ایجاد صدمات مالی و جانی به استفاده کنندگان آسانسور گردد با توجه به نظر کارشناس رسمی دادگستری حوادث و رای دادگاه ممکن است هر یک از این عوامل با توجه به سهمی که در ایجاد حادثه داشته اند مقصر و مسئول شناخته شوند . به عنوان مثال در یک حادثه منجر به فوت ناشی از حوادث آسانسورممکن است دادگاه با توجه به نوع حادثه شرکت تولید کننده قطعات را 20% شرکت طراحی و مونتاژ و نصب آسانسور را 20% و شرکت سرویس و نگهداری آسانسور را 40% و مالک یا مالکین را 20% مقصر و مسئول جبران خسارت معرفی کند ،در چنین شرایطی هر یک از عوامل میبایست سهم خود را از خسارتی که دادگاه تعیین کرده پرداخت کنند بنابراین داشتن بیمه برای تمام عوامل ضروری است و هر کدام باید به طور مستقل نسبت به خرید بیمه اقدام نمایند چون بیمه مسئولیت شرکت تولید کننده قطعات در مثال فوق فقط سهم 20% را پرداخت میکند و هیچ تعهدی در رابطه با سهم شرکت های نصب و مونتاژ یا سرویس و نگهداری و یا مالکین ندارد . مدیران ساختمان ها به نمایندگی از مالکین میبایست نسبت به خرید بیمه آسانسور اقدام کنند تا در صورت وقوع حوادث احتمالی در حاشیه امنیت کامل باشند .

دکمه بازگشت به بالا